ingatlan eladás után fizetendő adó


zutyuf # 2008.10.11. 08:59

...és mennyire szokták ellenőrizni, hogy én biztosan valós dolgokat vontam le az adóalapból, az adóbevallásnál? Kijönnek, megnézik? Számlát elkérik? Vagy egyáltalán, hogy van ez? Valakinek ezzel kapcsolatban bármi infoja, esetleg tapasztalata?????????

nandy # 2008.10.11. 08:00

Nézzük a másik oldalról:

A 4,7 MFt eladási ár nem egyedül a te bevételed! Abból a haszonélvezőnek is bevétele keletkezik.
(Az új szabályok szerint teljesen mindegy, hogy másik ingatlant, jogot szerez, az nem vonható le a bevételből.)

Tehát te nem a teljes jövedelem után fogsz adózni, hanem csak a rád eső rész után!

Nem tudom, hogyan rendelkezik az adásvételi szerződés. Több eset lehetséges.

  1. a haszonélvező lemond a jogáról - ebben az esetben neki nem kell szja-t fizetnie, de ez ajándékozásnak minősül, ezért annak a személynek, akinek a javára lemondott, ajándékozási illetéket kell fizetnie. De az ajándék értékét és a fizetett illetéket a megajándékozott (aki egyben a lakás eladója) levonhatja az adóalapból!
  2. a haszonélvező nem mond le a jogáról - ebben az esetben neki is bevétele keletkezik. Ezt a bevételt kétféle módon lehet megállapítani.
  1. a szerződés tartalmazza
  2. a szerződés nem tartalmazza, ebben az esetben jön a "szorzós" módszer, amit te is említettél. Számítása: 4.7 MFt/20x4 = 0,94 MFt

Ha ezt a számítást követjük, akkor

  1. a te jövedelmed: (4,7 MFt - 0,94 MFt) - 2,8 MFt (4 MFt - 1,2 MFt) - illeték = cca. 0,96 MFt, ennek adója: cca. 240 ezer Ft.
  2. a haszonélvező jövedelme: 0,94 MFt - 1.2 MFt, tehát nincs jövedelem, nem kell adót fizetnie.

(Tehát sem az ügyvédnek, sem nekem nem volt igazam... bocsánat)

noemi9 # 2008.10.11. 00:43

az illetéket ,számították, tehát ez a rosszabbik verziót jelenti.4000000-ért eladom, adóznom kell 1530000-illetékből.

nandy # 2008.10.10. 12:36

Noemi:

Szja. tv. 62. § (1) „Öröklés esetén, ... a megszerzésre fordított összeg az, amelyet az illeték megállapításához figyelembe vettek.

A törvény sem úgy írja, hogy "tiszta érték", sem úgy, hogy a "hagyatéki terhekkel csökkentett érték".

(Ha valakinek ellenvéleménye van, jelezze nyugodtan)

nandy # 2008.10.10. 12:25

az átruházást megelőző 24 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az ingatlan állagmegóvása céljából történt.

Tehát állagmegóvás céljából történt... véleményem szerint a mérő és szabályzó felszerelése önmagában nem alkalmas az ingatlan állagának megóvására.

Tehát ebbe a kategóriába sem sorolható.

Így nem minősül az szja. tv. szerint értéknövelő beruházásnak, így az adóalap sem csökkenthető vele.

Állásfoglalást lehet kérni az APEH-től, de azt nem kötelező alkalmazni! Egy ellenőrzés során a revizornak sem kötelessége figyelembe venni azt!

nandy # 2008.10.10. 12:07

No de nézzük konkrétan:

Szja. tv. „62. § (1) Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt:1109 1110

  1. a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;
  2. az értéknövelő beruházásokat;
  3. az átruházással kapcsolatos kiadásokat, ideértve az adott ingatlannal kapcsolatban az állammal szemben vállalt kötelezettség alapján igazoltan megfizetett összeget is.

Ebből számunkra a b) pont a kérdéses.

Szja. tv. 3. § „32. Értéknövelő beruházás:115
a szokásos piaci értéket növelő ráfordítás, azzal, hogy szokásos piaci értéket növelő ráfordításnak minősül az az igazolt kiadás, amely

  1. ingatlan átruházása esetében a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendelet szerint meghatározott korszerűsítés céljából történt, és/vagy az átruházást megelőző 24 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az ingatlan állagmegóvása céljából történt.

Azzal indul a mondat, hogy értéknövelő beruházásnak a szokásos piaci értéket növelő ráfordítás minősül.
Azon el lehet gondolkodni, hogy vajon önmagában a fútőtestre szerelt szabályozó szelep és mérőeszköz mennyiben befolyásolja a lakás piaci értékét.
véleményem szerint semennyire, hiszen önmagában ezen eszközök felszerelése nem feltétlenül eredményez jelentős fűtésköltség megtakarítást. Ezért a lakások árában ez nem is igazán jelenhet meg.
(Más lenne a helyzet, ha ezzel egyidejűleg/előtte a homlokzatszigetelés is megtörténik, hiszen az már egyértelműen növeli a lakás értékét)

Muszáj hangsúlyozni: nem az számít, hogy a tulaj milyen összegre taksálja az ingatlan értékét, hanem az, hogy a piac ezt akceptálja-e!

folyt. köv.

nandy # 2008.10.10. 10:11

zutyuf: a hirdetés, ügynöki díj, illeték a szerzéshez közvetlenül kapcsolódó költség (kiadás).

A fűtéskorszerűsítés viszont már nem. Főleg, ha csak egy szabályzó és mérő felszerelése történik.

noemi9 # 2008.10.09. 19:18

Nandy!
Köszönöm, hogy válaszoltál, de bizonytalanságomat tovább fokoztad. Délután elmentem egy ügyvédhez is, ő azt mondta, hogy a 4700000-2470000 után kell adót fizetnem, s csak a 61500Ft-os illetékkel csökkenthetem az adó alapját. Nekem nyilván a te számításod lenne a kedvezőbb, de félek, hogy a másik verzió a valós. Képtelenség másikat venni, ezt viszont nem tudom renoválni. Mire eltelik az 5 év tovább romlik az állapota,az árából ugyanúgy nem tudok venni semmit. Kár volt eltörölni a mentességet,hiszen bele vagyunk kényszerítve,hogy egy ember lakjon 140 négyzetméteren.

zutyuf # 2008.10.09. 18:11

Nandi! Biztos, h. nem vonhatom le a fűtéskorszerűsítés díját? Csak azért kérdezem, mert több cikket is olvastam már róla, hogy ez is levonható. Megjegyzem, semmi hivatalos írással nem találkoztam ezzel kapcsolatban, ezek cikkek voltak.
Egyébként hol lehet érdeklődni ezzel kapcsolatban?
Tudomásom szerint levonható

  1. fűtéskorszerűsítés díja,
  2. Hírdetések ára(pl újságban)
  3. vagyonszerzési illeték
  4. közvetítői díj

Javítsatok ám ki, ha hülyeségeket beszélek! Mert már semmiben sem vagyok biztos...

nandy # 2008.10.09. 16:14

Noémi:

a 4,7 MFt és 4MFt különbözete után kell 25% szja-t fizetned. (levonható még a szerzés miatt fizetett illeték, stb.)

A "pontozásos rendszer" illetékügyben merülhet fel.

nandy # 2008.10.09. 16:11

Zsani:

Az eladás adózni nem kell, ha nincs haszon.

De a szerzés után illetéket kell fizetni, akkor is, ha "mínusz" az alapja.

Zsani81 # 2008.10.09. 11:01

Sziasztok!

Olvasom a hsz-eket és ebből kiderül, hogy én vagyok a lúzer. Ugyanis én olcsóbban adtam el, mint vettem a lakást, és nem találok rá példát, hogy a mínuszomból is kell adóznom???
14Mért vettük, 13,7M-ér adjuk el. Az -300e Ft. Ilyenkor is kell adózni???????

noemi9 # 2008.10.09. 08:40

Sziasztok!
2007-ben örököltem egy házat, melyet özvegyi jog is terhelt.A tiszta értéke 2470000Ft,az özvegyi jog értéke 1200000Ft, forgalmi értéke 4000000Ft volt.
Ha most eladom 4700000ft-ért,mennyi adót kell fizetnem?Szeretnénk egy másik lakást venni, amin ugyanúgy rajta lenne a haszonélvezet. Talán ez már lényegtelen is ? A haszonélvező közben már elmúlt 65 éves ,tehát csökkent a "szorzója".

nandy # 2008.10.08. 20:46

Ha az a bolt a vállalkozásé volt, akkor nem szja-t, hanem esetlegesen társasági adót (vagy egyéni vállalkozóként tényleg szja-t) kell fizetni. Feltéve, hogy származott nyereség az eladásból.

thalia718@vipmail.hu # 2008.10.08. 15:41

Vállalkozásom része volt egy bolt, melyet betegség miatt el kellett adnom. 19 millióért adtam el, több mint 10 éve vásároltam. Nem haszonszerzés miatt, hanem kényszerből kellett lépnem, hiszen keresőképtelenné váltam. Kisebbik gyermekem főiskolás, az oktatás sem ingyenes.Mennyi adót kell fizetnem utána? Lehet-e mérsékelni a befizetést, ha gyerekeim lakásvásárlásába segítek be, vagy ingatlan veszek?

nandy # 2008.10.08. 14:03

zutyuf: nem vonhatod le akkor sem, ha számla van róla.

nandy # 2008.10.08. 14:02

miért írtok többet az adásvételire, mint amennyi a tényleges vételár? Egyrészt csalás, másrészt ti is és az eladó is rosszabul jár (nektek az illeték, nekik pedig az SZJA bevallás miatt)…

Gondolom azért, mert különben a felújításra (vagy másra) már nem maradna pénz...

nandy # 2008.10.08. 14:00

tina:

A két fiú (eladók) szja-t fognak fizetni. Hogy mennyit, azt nem lehet megmondani, mert nem tudjuk, hogy az örökösödési illetéket milyen érték után fizették meg.

Ti vagyonszerzési illetéket fogtok fizetni.
Mértéke: 4 MFt-ig 2%, az ez feletti rész után 6%.
Tehát ha papíron 4 MFt-tal több az ár, akkor az 240.000,-Ft illetéktöbbletet eredményez.

zutyuf # 2008.10.08. 12:57

Levonható-e az adóalapból a fűtés korszerűsítés díja? (hőmennyiségmérő és termószelep felszerelés történt)
Ezzel is szeretném csökkenteni az adóalapot. 66 ezer Ft-tal. Sajnos erről nekem csak nyugtám van, Áfás számlát nem kértem. Gondolom a közös képviselőnek van Áfá-s számlája az egész épületről. Le merjem vonni ezt az összeget az adóalapból? Akkor is ha Áfás-számlával nem tudom igazolni? Mi a véleményetek?

Rolcsiboy # 2008.10.08. 10:12

Ingatlan-szerzési illetéket kell a vevő-nek fizetnie.
Lakóingatlan esetében azt hiszem 6% (de nem biztos) 4 m Ft felett.
Mivel a szerződés 16 m Ft-ról szól, így nektek 16m6%=960e Ft
De lehet, hogy itt is úgy kell számolni mint SZJA esetében, tehát a 4 m ft után: 4m
2%=80 e Ft és a 12 m ft után: 12m*6%=720e Ft. Összesen: 800e Ft

Privát kérdés? miért írtok többet az adásvételire, mint amennyi a tényleges vételár? Egyrészt csalás, másrészt ti is és az eladó is rosszabul jár (nektek az illeték, nekik pedig az SZJA bevallás miatt)...

tina1986 # 2008.10.08. 09:53

Az lenne a kérdésem hogy vásárolnánk egy házat amit 2 fiú örökölt de már két éve!Mi banki kölcsönből szeretnénk ezt az ingatlant megvenni,ezért az adásvételire több lesz ráírva de mi a házat 12000000 ft-ért vesszük az adásvételin pedig 16000000 lesz az érdekelne nekünk mennyi pénzt kell adni (mennyit kell adózni)a tulajdonosnak a 4000000 ft külömbözetre?előre is köszi a segítséget

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.06. 17:41

Nem.

czibi # 2008.10.06. 17:09

Kérdésem, ha eladom az ingatlanomat és a rajta lévő hitelt az eladási árból szeretném törleszteni, akkor csak a maradék haszon után kell adóznom?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.05. 17:05

Az 1/2 hányada 2006-ban lett a tulajdonuk, a másik 1/2 meg tavaly.
A jövedelmet is ennek megfelelően kell számítani, külön-külön az egyik és a másik félre. Le lehet vonni a megszerzés költségeit is: illeték, közjegyzői eljárás díja.

titoka77 # 2008.10.05. 14:43

Nagymamám 2006-ban hunyt el,akkor kifezették anyáék a fél házrészre vonatkozó járulékot.Nagypapám pedig tavaly karácsonykor hunyt el,így kifezették a másik felére is.
Egyik kérdésem az lenne,hogy mikortól anyáék tulajdona az örökölt ház,tavaly karácsony óta,vagy ez év január óta,amikor már a közjegyző is kint volt.
Ez évben el is adták a házat,júliusban.
5M-ra lett felértékelve,és 6M-ért kelt el.
A másik kérdésem az lenne,hogy (mivel anyukám sajnos munkanélküi)hogyan tudnánk csökkenteni a a ház eladásából származó jövedelem után fizetendő adót?
Megpróbáltam utána nézni,de már ott elakadtam,hogy mikor lett az ő tulajdonuk.
Előre is köszönöm a segítséget!