ingatlan eladás után fizetendő adó


anyama # 2017.05.16. 06:13

Tisztelt Hozzászólók!
Segítséget szeretnék kérni abban,hogy fel kell-e tüntetnem az adóbevallásomban a következőket:
2015-ben örököltem testvéremmel 1/2-1/2 lakásrészt édesanyám halála miatt. Ezt az ingatlant 2016-ban eladtuk, az abból származó összegből most 2017.májusában kivásároltam volt férjemet a közös néven lévő ingatlanból (házassági vagyonmegszüntető szerződéssel).
Hogy kell ezt feltüntetnem a mostani adóbevallásomban (ha fel kell egyáltalán), igaz hogy ez így ebben az esetben adó és illetékmentes teljes mértékben?
Nagyon köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2017.05.16. 09:32

Anita,

Azt olvasom interneten, hogy egyéb ingatlan esetén
ha 5 éven belül kerül sor az értékesítésre, akkor az adóalap a vételár 100 %-a.

Nem, 2017.január 1-étől minden ingatlan egyformán adózni, a szerzést követő 5. évben már 0% az adóalap. A 2015-ös szerzés és 2017-es értékesítés esetén 90% az alap.

http://adozona.hu/…szol_ajandek
A 25 %-ra itt hivatkozik
Ez alapján nem lehet további költségeket elszámolni.

Ez viszont valóban igaz sajnos, én tévedtem, ajándékozással szerzett ingatlannál 75%-kal csökkenthető az alap, DE semmi más költség nem számolható el.

drbjozsef # 2017.05.16. 09:34

Anita,

Ajandékozás esetén az eladási ár 25 %-át mi alapján vesszük figyelembe? Hol találok erre jogszabályt?
Ön irta: Az eladási ár 25%-ának 90%-ának 15%-a lesz az adó.

Amit linkelt az adózónából, az alapján :

Az eladási ár csökkenthető 75%-kal az ajándékozás miatt (tehát 25% az alap), ennek 90%-át kell venni az eltelt két év alatt, és 15% az adókulcs.

drbjozsef # 2017.05.16. 09:36

attizs,

sok éve nem számít már, hogy mire költötted el a lakáseladásból befolyt bevételedet, nincs másik lakás vétele miatti kedvezmény.

Azt írd meg, hogy azt az örökölt 1/4-ed részt mennyiért adtad el.

drbjozsef # 2017.05.16. 09:38

Reichert,

lásd előző hozzászólás, nem számít mire költöttétek, vettetek-e lakást belőle.

Attól függ az adózás, hogy mikor, mennyiért és milyen jogcímen szereztétek azt az ingatlant, amit most eladtatok, és hogy azt mikor és mennyiért adtátok el most.

Ha nem keletkezik jövedelem, akkor nem kell bevallani. Egyébként kell.

drbjozsef # 2017.05.16. 09:42

anyama,

megint csak lásd előző hozzászólások, nem számít adózás szempontjából, hogy másik lakásra költötted-e a bevételedet.

Adózás számolásához kell az, hogy a hagyatéki végzésben mi szerepel az ingatlan értékének, és az, hogy mennyiért adtad el idén.

Egyébként a közös tulajdon megszüntetésből férjedtől megvásárolt rész illetékmentes.

Tumen # 2017.05.16. 11:35

Tisztelt szakértők!

2015-ben ügyvéddel ellenjegyzett, 7300000 ft értékben ajándékozási szerződében kaptunk 50-50%-ban a testvéremmel édesapánktól egy ingatlant. haszonélvezete rajta volt. halála után, 2016-ban 6200000 ft-ért értékesítettük. Érdekelne az adóvonzata!

köszönöm a segítséget! :)

drbjozsef # 2017.05.16. 16:38

Tumen,

laikus hozzászólóként szerintem a 6.2millió forint 25%-ának a 15%-a a fizetendő adótok, vagyis fejenként 116.250.- forint.

Nem számít sem a haszonélvezet, sem az ajándékozási szerződésbe írt összeg.

Target # 2017.06.06. 17:44

Üdvözletem!

Kérdésem lenne, hogy ezután kell adót fizetnünk ? !

Történet:
Jelenlegi lakhelyünkre költöztünk 2000-ben édesanyám élettársához, akik 2003-ban összeházasodtak. Nevelőapukám 2008-ban elhunyt és édesanyám örökölte egyedül ezt a lakó ingatlant (ahol 2000 óta lakunk) illetve egy üres telket.
A lakó ingatlanhoz tartozik még pluszban egy 1000 nm telek, amit a szomszéd megszeretne vásárolni tőlünk , vagy is édesanyámtól, de nem tudjuk , hogy adó köteles -e ? Természetesen megyünk majd ügyvédhez intézni az adás vételt , csak jó lenne tudni előre, hogy még is mire számoljunk.
Ha jól tudom 15 év után nem kellene adót fizetnünk ? !
A telek eladási ára 5.000.000 Ft.

Köszönöm, ha valaki tud adni érdemi segitséget !

Tisztelettel: Target

lajcsó # 2017.06.06. 17:49

"Ha jól tudom 15 év után nem kellene adót fizetnünk ? !"
Rosszul tudod, mert a szerzéstől számított 5 év után nem kell adót fizetni. (Ez a rendeltetéstől függetlenül, valamennyi ingatlanra érvényes!)

Target # 2017.06.06. 17:55

Dr. Szücs Lajos!

Köszönöm a gyors és pontos válaszát !

Édesanyám nevére 2008-ban , akkor 2013-tól nem adó köteles.

Target # 2017.06.06. 18:13

Még annyi kérdés fekmerült bennem, hogy ha most eladjuk ezt a telket, akkor utána édesanyám szeretné a lakóingatlant és egy másik üres épitési telket a nevemre iratni, vagy is ajándékozás cimszó alatt az én nevemre kerülne. Gondolom ez megszerzésnek számit, igy ha én az idén vagy jövőre ezeket elszeretném adni, akkor adó köteles lesz ?! De ha úgy adjuk el, hogy édesanyám nevén marad , akkor szintén nem terheli adó , mert már túl van az 5 éven.

drbjozsef # 2017.06.06. 18:41

Ha ajándékozással kerül a nevedre, akkor - a mai szabályok szerint - amikor eladod, akkor az eladási ár 25% lesz a jövedelmed, és az után kell 15% adót fizetni, és ez még csökken az eltelt évekkel, de ha idén vagy jövőre adod el, akkor nem csökken semmivel.

Ha édesanyád nevén marad, és ő adja el, akkor nem kell adót fizetnie. Utána a pénzt neked ajándékozhatja illetékmentesen.

susenox # 2017.06.19. 20:09

sziasztok, 2012-ben vásárolt nem lakóingatlan 2016-os értékesítése során lehet már az új, 2017-ben bevezetett 15 helyett 5 év alatt eltűnő adókötelezettségi szabályt alkalmazni, avagy ezt már nem tehetem meg a 2016-os évre?(önrevízió keretében csinálom most).

valamint szerintetek a lakóingatlanra ha terveztettem egy családi házat, ami alapján az új tulaj felépített egy házat, az építész tervezési költségét elszámolhatom értéknövelő beruházásnak?

drbjozsef # 2017.06.20. 06:43

susenox,

biztosan nem, önellenőrzésnél is az eladáskor érvényes szabályok az irányadóak.

A tervben nem lennék teljesen biztos, de 99%, hogy nem számolhatod el. Elég szűk a köre, az elszámolható értéknövelő beruházásoknak, nemigen hinném, hogy ez beleférne. Amúgy is eladtad a terveket is végülis a telekkel együtt.

susenox. # 2017.06.20. 13:46
köszi a tisztázást a 1
  • >5éves szabályra.
Viszont az értéknövelésnél nem értem a logikát, hiszen pont a tervezéssel növeltem meg az értékét a teleknek, mert az új tulajnak nem kellett terveztetnie. Ahogy mondtad, hogy így eladtam neki, akkor pont úgy gondolnám,hogy beleszámít (a szerződésbe nem írtuk bele,hogy a tervekkel együtt, de az én nevemen van a számla az építésztől, de a terveket már közös néven adtuk be). Vagy mi az ami értéknövelésnek számít? Ha pl építettem egy kis tárolót a telek sarkába, az már értéket növel? Ez is relatív, mert lehet,hogy az új tulajnak nem kell és le kell bontani ami költség, tehát értékcsökkentő beruházás volt az ő szempontjából.
ObudaFan # 2017.06.20. 15:30

Én nem látok az Szja törvényben olyan szabályt, ami kizárná, hogy a tervezés költsége levonható legyen.

drbjozsef # 2017.06.21. 07:08

Valóban, ha ObudaFan is azt mondja, akkor számold el. Feltéve, ha egy teleknél a ráépítendő, még nem létező ház terveztetése értéknövelő beruházásnak számít. Mert a szokásos piaci értékét a teleknek nem növeli önmagában, hiszen lehet, hogy a vevő egy teljesen más házat akar építeni rá. Vagy nem is akar építeni rá. Az, hogy Ti beleszámoltátok a vételárba, az önmagában szerintem a _szokásos_ piaci árat nem befolyásolja általánosságban.

De én nem értek hozzá. Viszont én mondjuk elszámolnám, az biztos, aztán rinyáljon a NAV, ha nem tetszik neki valami.

susenox. # 2017.06.21. 12:43

értem köszi. ha elszámolom, de a NAV szerint nem lehetett volna, akkor mi történhet? egyáltalán ez mikor fordulhat elő, csak akkor, ha egy komoly ellenőrzést csinálnak 5 éven belül? és ha igen, akkor emiatt megbüntethetnek, vagy csak az általuk vélt adóhiányt fizettetik meg? hogy forintosítsam a dolgokat, ha beleszámolom a tervezést költségnek, kb 150.ezer forinttal kell kevesebb adót fizetnem. nem tudom ennek van-e jelentősége ha meg akarnak büntetni. mondjuk nem tartanám jogosnak de gondolom ilyenkor fölösleges vitázni velük mert úgysem nekem adnak igazat.

susenox. # 2017.06.26. 11:41

Valakinek van ötlete esetleg?

lajcsó # 2017.06.26. 12:32

Az én álláspontom az, hogy a tervezési díjat a megvalósult beruházással együtt lehet elszámolni.
A tervezési díj önmagában nem minősül értéknövelő beruházásnak.
"32.Értéknövelő beruházás:
az ingó, ingatlan szokásos piaci értékét növelő ráfordítás, azzal, hogy szokásos piaci értéket növelő ráfordításnak minősül az az igazolt kiadás is, amely

  1. az ingó dolog átruházása esetén annak eredeti használhatóságát növeli, javítja és/vagy az átruházást megelőző 12 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az eredeti használhatóságának megőrzése, helyreállítása céljából történt;

b)ingatlan átruházása esetében az átruházást megelőző 24 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az ingatlan állagmegóvása céljából történt." (SZJA törvény)

susenox. # 2017.06.27. 08:13

elég vegyes az álláspont az elszámolható/nem elszámolhatóval kapcsolatban, kérdeztem már több könyvelő ismerőst is. Akkor visszatérve a kérdésemre, ha elszámolom, és a NAV szerint nem szabadott volna, akkor mi történik, nagyon megbüntetnek (kb 150 ezer forinttal kevesebb adót kellene így fizetni)? Ha most nem számolom el, pedig el lehetett volna, akkor ezt a pénzt az ablakon is kidobhatnám.

lajcsó # 2017.06.27. 08:59

Nem biztatni akarlak, de a jogtalan kedvezmény igénybevétele csak egy adórevízió során derül(het) ki.

Target # 2017.07.06. 09:19

Pár hozzá szólással lejjebb, vázoltam a helyzetünket.
Mai napon ,eladtunk egy üres épitési telket, ami 2011-es hagyatéki tárgyalás óta van édesanyám nevén.

Voltunk az ügyvédnél, rendezték az anyagi és szerződéses részét.
Arról már felvilágositást kaptam, hogy adó mentes, mivel több mint 5 éve van édesanyám nevén.

Az a kérdésem, hogy van bármilyen bejelentési kötelezettség bárhová vagy bárkinek is ?
Mivel adó mentes nem tudom, hogy ettől függetlenül be kell e jelenteni majd adó bevalláskor ?

Köszönöm !

drbjozsef # 2017.07.06. 10:33

Nincs. Az 5 évnél régebben szerzett ingatlan eladása után nem kell adót fizetni, ÉS bevallási kötelezettségetek sincs. Tedd el az adásvételi szerződést, oszt kész, adóbevallásba írni semmit sem kell.