gépkocsi tartós bérlete saját cégtől


Jack13 # 2008.08.01. 06:59

Attól hogy magánszemély, még lehet kapcsolt vállalkozás...

Feri29 # 2008.07.31. 19:07

Igen, magánszemély bérelné. Azért írtam, hogy nem kapcsolt vállalkozások, mert hogy ha X magánszemély, akkor eleve nem is lehetnek kapcsolt vállalkozások, mivel X nem is vállalkozás.

Egyébként még arra is gondoltam lehetőségként, hogy egy külföldi cég bérli, a külföldi cég meghatalmazottja pedig használja az autót.

boni mores # 2008.07.31. 18:54

Akkor ezek szerint 2 cég közötti az ügylet? Azt hittem Te, mint magánszemély vennéd bérbe...

Hát igen, ha az adóalap védelmét nézzük, elviekben ami kisebb bevétel az egyik oldalon az kisebb költség a másikon, így generálisan nincs elmozdulás... Itt azonban nem értem, hogy egy független cég egy másiknak miért ne piaci áron adná bérbe a kocsit...

Egyébként ha felfelé mozdulnak el akkor a 8. § (1) bekezdés d) pont már bejátszhat a költségnél...

Feri29 # 2008.07.31. 18:01

Hát igen, lehet, hogy bele lehet sorolni az n) pontba mint juttatás, habár szerintem ez már elég erőltetettnek tűnik.

Egyébként itt szvsz az alapkérdés az, hogy van X és van Y (melyek nem kapcsolt vállalkozások), akkor a hatóság az X és Y közötti szerződéses árat vitathatja-e egyátalán?

boni mores # 2008.07.31. 17:41

Hát szerintem a Tao. tv. 8. § (1) bekezdés n) pontja alá sorolható.

Nem természetbeni, hanem pénzben megspórolt jövedelem. Hogy pontosan milyen jogcímen az függ attól is, hogy a juttatásban részesülő és a juttató alapvetően milyen jogviszonyban van. De szerintem belemegy az összevont adóalapba, mint egyéb jövedelem...

Feri29 # 2008.07.31. 17:29

Köszönöm a választ!

Az adóalap növeléssel kapcsolatban pontosan mire gondolsz? Átufutottam gyorsan a társasági adó tv-t, de az adóalap növelő tételek között nem találtam ilyet. A piaci ár és a tényleges ár közötti különbséggel csak a kapcsolt vállalkozásoknál foglalkozik a törvény ha jól láttam.

SZJA szempontjából hová sorolható az ilyen "kezvezmény", ha egyátalán annak minősül? Természetbeni juttatás?

boni mores # 2008.07.31. 16:55

Hát a piaci és a tényleges ár közötti különbözet a cég oldalán növeli az adóalapot, nálad meg jövedelem. A kérdés az, hogy az adóhatóság tud-e/akar-e piaci árat meghatározni és ehhez képest eltérést feltárni. A saját cég csak növelheti a gyanút, a bizonyítást megkönnyíti, de nem helyettesíti.

Feri29 # 2008.07.31. 10:20

Üdv. Mindenkinek,

véleményetek szerint mennyire jogszerű és életképes konstrukció ha valaki a saját cégétől bérel piaci ár alatt gépkocsit saját hesználatra? A cég természetesen rendelkeik ezzel a tevékenységi körrel. Mennyire javít a helyzeten ha nem saját cégről van szó, vagyis a bérlő és a bérbeadó között semmilyen kapcsolat nem áll fenn?