Takarékbetét megszerzésének illetéke


bigdady # 2008.08.15. 19:37

Vegyél fel lombard hitelt, mint cég vagyis magánbetéti fedezettel és máris könyvelheted banki hitelnek az egyik lábat és kifut a tagi kölcsön (másik láb) (amíg fennáll a hitel). Beszélj a könyvelőddel.

laurea # 2008.08.15. 17:11

a tagi kölcsön elengedésére egyébként nem a 10.000 Ft-os korlát vonatkozik?
Itv.17.§ l) „hitel (kölcsön) nyújtásából származó,
10 000 forintot meg nem haladó összegű követelés elengedése, feltéve, hogy azzal a hitel-, kölcsönszerződés jogosultjának követelése végérvényesen megszűnik;

szerintem a tagi kölcsön elengedése mindenképpen illetékköteles, hacsak nem 9.999 Ft-onként adunk kölcsönt, ami nem életszerű és nyilvánvaló, hogy adókijátszásra irányul.

nandy # 2008.08.14. 21:24

jav.: cikk-kel

nandy # 2008.08.14. 20:29

boni mores:

Konkrétan meg tudnád fogalmazni, mi a probléma a cikkel?

Feri29 # 2008.08.14. 17:25

Ha már egyszer szóba került...

http://index.hu/…vagyv080814/

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.08.14. 10:32

utaljátok át bankszámlán... :-)

Feri29 # 2008.08.14. 08:04

"csak ezt írtuk egy papírra"

Azért itt nem csak egy papírról van szó, hanem egy szerződésről, ami elvileg pontosan meghatározza, hogy milyen jogügyletről van szó.

Ennyi erővel, akkor semmilyen törvényt nem kellene betartani, végülis a törvény is csak egy papír.

Sarkítani pedig minden iránybe lehet. Ha mondjuk a gyerekemnek egy éven át naponta adok valamilyen vitamint, ami egyszerre halálos adag lenne, akkor emberölési kísérletet követnék el?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.14. 06:25

OFF
Vess egy pillantást a címre: Jogi Fórum. Nem Politikai.Szóval nem az a rendetetése, hogy a laikusoknak legyen hol szidni a fennálló jogszabályokat.

Megjegyzem, ugyanezek a laikusok msá ügyekben azt kérik számon a hatóságon, miért ragaszkodik mereven a törvény betűjéhez, miért nem az értelmét követik. Akkor most legyen rajta sapka vagy ne legyen?
ON

A törvény teljesen világos és jól alkalmazható. Éppenséggel az általad oly hőn áhított "intervallum" megjelölése tenné merevvé, ugyanakkor - kissé paradox módon - könnyebben kijátszhatóvá. De ahogy elnézlek, te épp ezt szeretnéd.

Mert azt nem feltételezem, hogy olyan fafejű vagy, aki nem érti, hogy ha egy 50 gyöngyből álló nyakéket szétszedek, és öt napon át 10-10 szemet adok oda ugyannannak a személynek, akkor valójában egy nyakéket ajándékoztam. Arról nem is beszélve, ha valójában szét sem szedtem azt az ékszert, hanem csak ezt írtuk egy papírra.

Aroland # 2008.08.14. 05:51

Mi a frászt jelent az, hogy adókijátszás?!? Ha a törvény által megszabott keretek közt teszem a dolgomat, akkor az adókijátszás?!? Hát mi a fenéért fizessek én illetéket, ha ebben az esetben nem kötelez rá a törvény?
Ha a törvény azt mondja, hogy 150.000 Ft felett fizess illetéket és nem szabja meg az intervallumot, akkor én igenis jogosan járok el! Szar a törvény, arról nem én tehetek!
Hozzanak tisztább törvényeket, az adóhivatal meg menjen el a sunyiba. Inkább a kínai piaci visszaélésekből keresné meg az itt kiesett összeget!
Mert tudjátok, csomó dolog felett szemet hunynak a hivatalok, de a becsületes embereket nagyon nyakon csípik!

Feri29 # 2008.08.13. 18:26

"a gazdasági esemény (ajándékozás) nyilván egyszeri"

De miért lenne egyszeri? Csak egyszer lehetne ajándékot adni? Ha valaki kétszer ad, akkor az már első részlet, meg második részlet? Milyen alapon?

Ha az APEH esetleg mégis egyszerinek tekinti, akkor csakis azzal a céllal teszi, hogy illetékköteles legyen. Én ezt nevezném a joggal való visszaélésnek!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.13. 17:53

ha az egyetemista fiamnak havonta adok 20.000 Ft-ot, akkor arra is ráhúzható, hogy illetéket kell neki fizetni, hiszen melyik tv mondja, hogy el kell tartanom?

Csjt. VII. fejezet.

boni mores # 2008.08.13. 17:17

Ennél szakmaiatlanabb cikket már régen olvastam. Szinte minden szava félinformáció és tudatos csúsztatás. Értem én persze, hogy egy lapot a rút hatósági önkénnyel lehet eladni, de ennyire nem kellene lejáratniuk magukat ott az Adózónánál...

Ami az ajándékozást illeti egyetértek Kovács Béla Sándorral, a gazdasági esemény (ajándékozás) nyilván egyszeri, még ha részletekben nyújtják is nyilvánvalóan illetékmentesülési célból. A rendeltetésellenes joggyakorlás a célzott joghatást (illetékmentesség) nem válthatja ki.

nandy # 2008.08.13. 15:52
laurea # 2008.08.12. 18:02

Ez eszembe sem jutott, nyilvánvaló, hogy így naponként történő tagyi kölcsön elengedés adókijátszára irányul.
De azt is látni kell, hogy nincs nevesítve a törvényben, hogy milyen időintervallumra vonatkozik a 150.000 ft alatti ajándék.
a Kriszta11 által említett APEH-ossal sem értek e miatt egyet. Szerintem csak az Szja, Tao, Különadó esetén értelmezhető a bevallási időszak.
Ezek szerint, ha az egyetemista fiamnak havonta adok 20.000 Ft-ot, akkor arra is ráhúzható, hogy illetéket kell neki fizetni, hiszen melyik tv mondja, hogy el kell tartanom?

Lássuk be, hogy a tv. nem egészen pontosan fogalmaz.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.12. 16:26

Értem, laurea. De ezzel csak nem akarod azt mondani, hogy ha 1.449.000 Ft tagi kölcsönt tíz napon át 149.900 Ft-os részletekben engeded el, akkor az illetékmentes lesz?

laurea # 2008.08.12. 15:01

Tagi kölcsön elengedése esetében a vagyonszerző a társaság lesz, ergo a könyvvizsgáló nem a magánszemély illetékével foglalkozik.

Feri29 # 2008.08.12. 14:40

"Könyvvizsgáló mióta foglalkozik magánszemélyek illetékével?"

Sikerült rátapintani a probléma lényegére! :-)

kata83 # 2008.08.12. 14:09

OK. Én nem szeretnék konfabulálni, örülök, hogy megismerhettem az apeh gyakorlatát, és jogászok álláspontját is.
Üdv.
Kati

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.12. 13:58

Konfabulált az előadó.

kata83 # 2008.08.12. 13:54

Az előadáson az elengedett tagi kölcsön illetékkötelezettségéről volt szó. Ami már könyvvizsgálói kompetencia adott esetben. Áttértünk a vagyonosodási vizsgálatokra is. Ott került szó a készpénz ajándékozásának illetékkötelezettségére.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.08.12. 13:22

1 bevallási időszak adódik össze egy azon ajándékozó személy esetén. (gyakorlat, apehes dolgozó szájából:)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.12. 13:00

Könyvvizsgáló mióta foglalkozik magánszemélyek illetékével?
Társaság meg a lent írt okok miatt nem ajándékozhat pénzt.

Ja: és senkit nem büntetnek meg azért, ha ajándékot kap - bármit is mondd a jegyzőkönyvbe.

kata83 # 2008.08.12. 12:45

Bocs, hogy belekontárkodom, de sajnos a munkám révén naponta találkozom a felvetetthez hasonló problémával: a tv nem egyértelmű. Ilyenkor honnan a kínból kellene tudnom, hogy mi a bírói vagy hatósági gyakorlat? És gondoljuk már végig: akiknek ezt a sok szabályt be kell/ene tartaniuk, nem főként diplomás emberek, hanem "egyszerű vállalkozók". Tudom, a tv nem ismerete nem mentesít, de ami nálunk zajlik, az már tényleg abszurd. Én mondhatom ezt, mert én így olvasom, ők meg mondják amazt, mert ők másképp gondolják...szóval elkeserítő. Mellesleg egy könyvvizsgálói előadáson elhangzott a lent említett iskolapélda, azzal, hogy ha a delikvens a jk-be azt mondta volna, hogy 14999 ft-onként kapta ajándékba az összeget, akkor nem büntették volna meg. A bírói gyakorlatot nem ismerem. Fogalmam sincs, hogy tudnám megismerni.

Feri29 # 2008.08.12. 11:59

A joggal való visszaélés szerintem teljesen szubjektív fogalom pont ez a bajom vele. Ha élek valamilyen jogommal, akkor az egy ellenérdekelt fél szempontjából máris visszaélés lesz.

A hatósági gyakorlattal kapcsolatban pedig, ha pedig egy hatósági nagyokos (aki mellesleg egy ugyanolyan ember, mint bárki más, legfeljebb kicsit nagyobb arca van) kitalál valamit, hogy az szerinte jó lesz és ebből gyakorlat alakul ki - függetlenül attól hogy az teljes mértékben megfelel-e a törvényeknek - akkor máris minden rendben van mert az a gyakorlat?

Aroland # 2008.08.12. 09:18

semmi sem tiltja a konstrukciót, ráfogják, hogy joggal való visszaélés

Ja, még egy gondolat:

Én meg rájuk foghatnám, hogy bírói gyakorlattal való visszaélés???