Munkaszerződés - bérprobléma


Egyjogász # 2009.10.30. 08:15

"A nettó bér kikötése szerintem nem jogszerű… hisz azt pl. az szja jelentősen befolyásolhatja."

Szerintem - munkajogilag legalábbis - nincs akadálya.
Így legalább a dolgozó tudja, hogy 110 ezret mindentől függetlenül kézhez kell kapnia.

Az pedig a munkáltató kötelezettsége, hogy a nettó 110 ezerre a mindekori adó- és járulékszabályok szerint kiszámolja a bruttó bért, az adót, járulékokat befizesse, stb.

Az kétségtelen, hogy még én sem találkoztam nettó bér kikötéssel, mert ez a munkáltatónak kétségkívül kedvezőtlen lehet. És ha csak annyit írnak a szerződésbe, hogy a bér 110.000 Ft, az bruttó 110.000 Ft-ot jelent, ezért ritka mint a fehér holló, hogy a munkáltató kifejezetten beleírja a szerződésbe, hogy "nettó".

streamgirl # 2009.10.30. 07:47

Nandy, már arra is gondoltam hogy azért nem akarja bejelenteni a nettó 110-et mert rájött hogy mit is írt oda, mert azt hitte nem kértem az adójóváírást és ha azt nem kérem akkor a 110.nettó jóval magasabb bruttóra jön ki mint adójóváírással.

streamgirl # 2009.10.30. 07:45

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat eddig is!

A szerződésemben ez van:
2009.07.14-től alklamz br 130.000 Ft havibérrel.
A próbaidő 30 nap. A próbaidő utolsó napja 2009.09.01 (szóval már ez sem stimmel)

Az egyéb kikötések részben pedig szó szerint ez van:
bejárási támogatásban 100 %ban részesül (kiküldetési rendevényre adja ki a benzinpénzt) A próbaidő letelte után a megállapodott bér netto 110.000 Ft.

A bérpapírjaim eddig mindig a bruttó 130-al voltak bérszámfejtve, a különbözetet kérésre adta csak oda "zsebes pénzként"

Kértem hogy jelentse be a 110-ez és kapjam utalva de akkor elkezdett fenyegetni hogy más is jön aki dolgozna.

nandy # 2009.10.29. 21:26

A nettó bér kikötése szerintem nem jogszerű... hisz azt pl. az szja jelentősen befolyásolhatja.

Sly2009 # 2009.10.29. 20:36

A bruttó 130 ezer szerintem kevesebb, mint a nettó 110 ezer, szóval mi van a bérpapírodon?
A munkáltatód rendes felmondással vagy rendkívülivel ki tud rúgni, de mindegyik - pláne az utóbbi - sokba kerül neki. Közös megegyezéshez te is kellesz.
Munkaszerződés módosításához te is kellesz, egyoldalúan nem módosíthat (ezeke legalábbis nem).
Érdemes lenne ügyvédhez fordulnod - aki munkajogban nagyon jártas - mert ha már most ennyi a gond, mi lesz később, meg hát azt fogja veled a munkáltató megcsinálni, amit hagysz neki.
Betegszabi után is úgy tud elküldeni, ahogy fent írtam.

streamgirl # 2009.10.29. 16:22

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem a következővel kapcsolatban:

2009. július 14-e óta van munkaviszonyom.
A formanyomtatvány szerződésemen az áll, hogy próbaidő 30 napra bruttó 130.000 a bér, az egyéb rovat kipontozott részébe pedig le van írva hogy a megállapodott bér próbaidő után nettó 110.000 Ft és 100 % bejárási költségtérítés. A 110. nettóban van írva valóban, nem bruttóban.

A probléma az, hogy a munkáltató még mindig a 130 ezerrel számfejti a bért, a 20 ezret csak feketén hajlandó idadni könyörgésre. Már szóltam neki hogy bejelntve, utalással kérem a 110-et de vitába fulladt az ügy és azzal fenyeget hogy van aki olcsóbban is jön dolgozni helyettem és keres mást.

Kérdésem az lenne hogy mit tehetek ez ügyben?

Felmondani nem fog, eddig sem mondott fel senkinek mert nem fogja kifizetni a felmondási időt. Most 3 nap táppénzen vagyok (ez még betegszabi) utána hogy küldhet el? Emlegetett 6 órás munkát, távmunkát is, csökkentett bért, szerződésmódosítást el kell-e fogadnom?

Ha rossz felé terelődik az ügy, mivel védekezzek?

Köszönöm a segítséget!

Ani