vagyonszerzési illeték


HeniEtyi # 2010.10.24. 09:58

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni.

Eladtam egy lakást 7 millió forintért. (hivatalosan csak én voltam a tulajdonos, bár több mint 10 éve a férjemmel, gyerekünkkel laktuk)

11.300.000,-ért vettünk egy másik lakást közösen a férjemmel.

Az adásvételi szerződésben:

  • én : 70/113,
  • férjem : 43/113 arányban lett tulajdonos.

Azt szeretném kérdezni, hogy ha hivatalosan ilyen arányban lett megállapítva a tulajdon rész, akkor mennyi illetéket kell fizetnünk?
(illetve hogy minél kevesebb illetéket keljen fizetni, van-e ennél jobb arány megosztás, vagy valamilyen megoldás... )

Köszönettel:
Heni

Szabó Enci # 2010.10.23. 13:02

Köszönöm a gyors választ!
Tehát akkor ha jól értelmezem, a szerzés után mindenképpen fizetni kell? Enci

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.23. 11:38

A hétmillió után kell illetéket fizetni.

Szabó Enci # 2010.10.23. 10:30

Kedves Szakértők!
Tisztelettel kérném a segítségüket a következő kérdésben:
E hónapban eladtam az ingatlanomat 15 millió Ft-ért, ugyanakkor vásároltam egy ingatlant 7millió Ft-ért.
A fennmaradó 8 millió Ft-ot jelzálog alapú lakáskölcsöneim törlesztésére fordítottam, hogy az ingatlant tehermentesíteni tudjam.
Kiszabták az illetéket 200.000.-Ft-ot, a szerzés után.
Érdeklődtem az apehnél... Megnyugtattak, hogy fizetnem kell illetéket, de nem a szerzés után, hanem az eladási és szerzési érték különbözete után, csak töltsek ki egy papírt.
Azaz a 8 millió Ft után.....?
De ez a 8 millió Ft nem az én zsebembe vándorolt, hanem az eladott ingatlanra felvett jelzálog alapú deviza lakáshiteleimet vég törlesztettem belőle. Az ügyintéző mosolyogva felelte, hogy ez senkit sem érdekel.
(Azt gondoltam, hogy mivel a 8millió Ft bevételem voltaképpen a bank bevétele, ezért nekem csak a 7millió után kell illetéket fizetnem és mivel 7millióért vásároltam, ezért nulla lesz az illetékfizetési kötelezettségem.)
Mivel egy összegben kifizetni nem tudom az illetéket, mindenképpen méltányossági kérelmet kell írnom. Fogadjam el a szerzés után kiszabott illetéket, vagy mutassam be az adásvételi szerződést az eladásról? (Megjegyzem az ügyintéző előtt van az is, tudomása van az eladásról, úgymint a vételről is, mert egyszerre bonyolítottuk le, a vételárba beszámítottam a vevők lakását.)
Mit javasolnak, hogy lenne a helyes?
Kérem amennyiben lehetséges, mielőbb válaszoljanak, mert „a napjaim meg vannak számlálva”:)
Köszönöm szépen!
Üdvözlettel: Enci