Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.07.17. 16:08

Az adó alapja nulla, az illetéket meg - egy éven belüli lakásvásárlás esetén - a pozitív különbözetre kell megfizetni.

www.kbs-ugyved.hu

KlTr # e-mail 2013.07.17. 13:36

Kedves Fórumozók!
Szeretném megkérdezni, tud/tudnak-e nekem segíteni abban a kérdésben, milyen jogszabály érvényes 2004-ben nekem ajándékozott lakás eladását követő új ingatlan vásárlására. Milyen illeték illetve adó vonatkozik erre? Nem tudom számít-e de lakhelyváltás céljából, szóval nem városon belül vásárolok másik ingatlant. Tudom, hogy az utóbbi néhány évben voltak ezzel kapcsolatban módosítások, miszerint 1 éven belül kell új lakásba fektetni és azt hiszem az adózás is változott. Előre is nagyon szépen köszönöm és várom tapasztalat vagy jogi alapú tanácsotokat! Köszönöm és kellemes napot:)

Rumliza # e-mail 2013.07.14. 21:25

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.07.12. 07:43

Szerintem az egyik után illetékelni fogsz, minden kedvezmény nélkül.

www.kbs-ugyved.hu

Rumliza # e-mail 2013.07.11. 23:48

Nem tudom, jó helyen kérdezek-e....
El akarom adni a lakásom, és venni két kisebbet.
Ha, tegyük fel, 18 millióért eladom, és veszek egy 10, illetve egy 8 milliós lakást. Hogyan fogok illetéket fizetni? Vagy ebben az esetben, mivel ugyanannyiért vásároltam, mint amennyiért eladtam.... nem kell?
Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.06.27. 18:18

Hogyan lehetne ezt megoldani?
Kérelemmel. De majd csak ha eladtátok az örökölt lakást. A másik kettő nem számít.

www.kbs-ugyved.hu

Erika1966 # e-mail 2013.06.27. 18:10

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A közelmúltban vásároltam egy lakást. Az adásvételben akkor még nem szerepelt, hogy egy éven belül ingatlant fogok eladni, ezért a rendes 4%-os vagyonszerzési illetéket jelöltük meg a NAV felé.
Azonban pár nappal ezelőtt elhunyt Nagymamám, aki haláláig haszonélvezője és lakója is volt annak a három ingatlannak, amelyet öröklés útján két féltestvéremmel együtt földhivatalilag bejegyezve 1/3-1/3-1/3 arányban szereztünk. Immáron a haszonélvezet Nagyszülőm halálával megszünt, ezért sürgősen szeretnénk értékesíteni a lakást, garázst, szántót, majd Nagymamám hagyatéki tárgyalása után egy tanya ingatlant is. Kérdésem, hogy ilyenkor a NAV felé, mivel még nem szabott ki nekem az általam vásárolt lakás után illetéket, (ez július 30-án helyszíni szemlével történne) jelezhetném-e még, hogy vis maior mégiscsak lesz egy éven belül ingatlan eladás is? Vagy ezt már lekéstem? Egyszóval lehetne-e töröltetni az illeték kiszabást, mert lesz eladott ingatlan, csak még nem tudhatom, hogy milyen értékben sikerül eladni a 4 ingatlant, s ha jól tudom a vétel és eladás közötti értékkülönbözet után szabnának csak ki illetéket? Hogyan lehetne ezt megoldani?

Lengyel István # e-mail 2013.06.19. 11:17

Tisztelt Szakértő,

a közelmúltban költöztünk egy lakásból egy családi házba. A két ingatlan értékkülönbözete 100000 Ft volt.

A napokban kaptam egy levelet a NAV-tól, hogy 10 nap múlva helyszíni szemlén szeretnének meggyőződni az ingatlan értékéről.

A vásárlás óta eltelt 6 hétben kb 1,5 M Ft értékű felújítást végeztünk már el az ingatlanon (ablakcsere, új fürdőszoba, stb).

A kérdésem az, hogy ez hogy befolyásolja az ingatlan forgalmi értékének megállapítását?

Az elvégzett felújításokról számláim vannak. Nem szeretnék az általunk elvégzett felújítás miatti értéknövekedés miatt még illetéket is fizetni.

a választ előre is köszönöm.

üdvözlettel

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.06.06. 18:17

Ingyenes? Visszterhes? Rokonok a felek? Milyen fokon? Mikor mutatták be illetékkiszabásra a szerződést?

www.kbs-ugyved.hu

frangelico # e-mail 2013.06.06. 18:07

Tisztelt Jogi Szakértők!
Kérdésem a következő:

• haszonélvezeti jogról való lemondás révén megszerzett tulajdonhányad után mennyi a szerzési illeték mértéke és annak alapjául szolgáló összeg megállapítása hogyan történik?

Megtisztelő válaszukat nagyon köszönöm! - tisztelettel!!!

BigJoe # e-mail 2013.06.01. 19:50

Hölgyek, Urak!
Párommal most veszünk egy 14m-s ingatlant. Mind a ketten 35év alatt vagyunk még bőven.
De, van öröklés után nekem egy fél ház részem. Páromnak szintén egy fél, és egy negyed rész.
Ügyvéd azt mondta, hogy nekünk már van a tulajdonunkban ingatlan, ezért már a további kedvezményekre nem vagyunk jogosultak.
Ez igaz-e?
Nekünk ez lenne az első ingatlan váráslás, nem mi tehetünk róla hogy halál miatt örököltünk.

Hogy is van ez most?
Mennyi illetéket kellene fizetnünk?

Peeter # e-mail 2013.05.31. 19:48

Tisztelt Szakértő!

A szüleim nevén lévő lakást átíratnánk a nevemre. A lakás értéke kb. 13.000.000 Ft. Ez ha jól tudom illetékmentesen elvégezhető.
Az lenne a kérdésem ha átírás után 1 éven belül eladnám ezt a lakást és szintén 1 éven belül vennék egy másikat saját nevemre kb. 12.000.000 Ft-ért akkor az új lakás után mennyi illetéket és az eladott lakás után mennyi adót kellene fizetnem?
Még eddig nem volt a nevemen lakás és elmúltam már 35 éves.

Válaszát előre is köszönöm!

eksms # e-mail 2013.05.31. 10:07

köszi! igen közben néztem hogy a 50%-nál eltörölték 2013-tól a max 40.000 Ft-os korlátot. 35 év alattiakról beszélünk.
Igazából gyakorlati tapasztalatra lennék kíváncsi hogy méltányosságból lehet-e kérni még csökkentést.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.05.29. 14:20

(6) Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás tulajdoni hányadának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg.

www.kbs-ugyved.hu

eksms # e-mail 2013.05.29. 14:17

Hátha tudtok az alábbiban segíteni.
Ha veszek:

• használt lakást
  • 12 millióért
  • első lakás, nincs a lakástulajdonomban 50%-ot meghaladó tulajdonrész

Az illetéket muszáj megfizetnem és csak max 40.000 Ft illetékkedvezményre vagyok jogosult ha jól értem. Van esetleg valami amivel lehetne még mérsékelni? mondjuk méltányosságból - bár ezt feltételezem bizonyos szintű bruttó fizetés felett nem járható.

Köszi a választ előre is.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.05.26. 09:05

Nem. Neked már korábban válaszoltam, és ott nem említettem a haszonélvezetet.

www.kbs-ugyved.hu

rituka23 #   2013.05.25. 21:54

Köszönöm válaszát, ezek szerint akkor jár nekem a kedvezmény, ha édesanyámnak haszonélvezeti joga van a házon! :)

leslieh # e-mail 2013.05.23. 08:34

Sajnos nem özvegyi joggal terhelten örököltem a lakás felét, hanem tehermentesen. Ezek szerint a megvásárolni kívánt ingatlan teljes értékének (7-8 millió) a 4%-át fizetem majd illetékbe?? Ha így van, ennek nem örülök.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.05.23. 08:30

Ha özvegyi joggal terhelten örököltél, akkor jár a kedvezmény. Ha tehermentesen örököltél, akkor már nem, mert nem a most vásárolt az első lakástulajdonod.

www.kbs-ugyved.hu

leslieh # e-mail 2013.05.23. 08:23

Ezek szerint, ha öröklési úton jutottam hozzá egy kb. 4-5 millió forint értékű ingatlan 50%-os tulajdonához (tehermentesen) 2009-ben, amit eladtunk 2011-ben hasonló áron, akkor most már nem részesülhetek az első lakás vásárlók illetékkedvezményében??? (kb. 7-8 milliós ingatlant vennék, 30 éves vagyok)

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.05.22. 23:11

Ja, bocs, már 2013. van.

www.kbs-ugyved.hu

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.05.22. 23:11

Ha özvegyi joggal terhelten örököltél. Ha tehermentesen, akkor már nem.

Viszont ha az eladást követő egy éven belül vásárolsz, akkor csak az értékkülönbözet lesz az illeték alapja, és a negatív különbözet után már nem kell illetéket fizetni.

www.kbs-ugyved.hu

leslieh # e-mail 2013.05.22. 21:46

Köszönöm válaszát! A kérdésem leegyszerűsíteném akkor, mert erre lennék kíváncsi: "megillet-e az első lakáshoz jutó fiatalok kedvezménye"???

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.05.22. 21:44

Az elmúlt két órában nem változott a vagyonszerzési illeték általános mértéke. Még mindig 4%.
A te esetedben inkább az a kérdés, mi lesz az illeték alapja, és megillet-e az első lakáshoz jutó fiatalok kedvezménye.

www.kbs-ugyved.hu

leslieh # e-mail 2013.05.22. 21:19

Tisztelt Szakértő!

2009-ben 50-50%-ban örököltem testvéremmel egy ingatlan, amelyet 2011-ben el adtunk. Most 30 évesen szeretnék első lakást vásárolni, de nem tudom, hogy mennyi illetéket kell fizetnem majd. (???) Hány százalékos illetéket kell majd fizetnem? Köszönöm!