Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés

drbjozsef # e-mail 2017.10.23. 14:48

Egyébként, a két kedvezmény egyszerre amúgy sem vehető igénybe : ha 30M alatt lenne az értéke, akkor vagy a 15M fölötti részre fizetsz illetéket, vagy az eladott lakás különbözetével számolsz.

Nálad most ez mondjuk nem számít a 31M miatt.

drbjozsef # e-mail 2017.10.23. 14:42

Ha 30milliómál több az ingatlan forgalmi értéke, akkor nincs kedvezmény, a teljes 31millió az illetékalap. Ez a kedvezmény nem jár de :

Ha mindkettő 1/1 tulajdonosa vagy, akkor igen, 20M lesz csak az illetékalap, mert az ealdás utáni kedvezményt igénybe veheted.

Badr Hari # e-mail 2017.10.22. 20:53

Üdv! Lakás illeték témában szeretnék egy kis segítséget kérni.

Új építésű lakás vételára 31M forint.

Az ingatlan megszerzését megelőző 1 éven belül egy 11M forintos lakást fogok értékesíteni.

Ez esetben az illeték alap 31-11=20M forint lesz? ha 35 év alattiak első lakásvásárlása kedvezményt értelemszerűen nem tudom igénybe venni.

Az általam felvázolt helyzetben, az új lakások esetében 15M forintig terjedő illeték kedvezmény nem vehető igénybe?

Előre is köszönöm!

lajcsó # e-mail 2017.10.22. 17:00

Az illeték megállapítása során CSOK összegét le kell vonni a forgalmi értékből!

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.10.22. 14:04

Az asszony (vagy ember) fizeti az 5 millió 4%-át, tehát 400K-t, te meg nem fizetsz semmit.

(Mellékszál, hogy ha te 6 milliót fizetsz, 4 millió meg a közös vagyonból megy, akkor nem kellene 1/2-1/2 arányú tulajdonjogot bejegyeztetni.)

www.kbs-ugyved.hu

Toth998 # e-mail 2017.10.22. 09:38

Nem vagyok járatos nagyon az illeték-kérdésben ezért szeretnék tanácsot kérni :

Van egy családi házam aminek egyedüli tulajdonosa vagyok. Párommal és két kisgyermekünkkel szeretnénk nagyobb házba költözni. Ezt a házat kb. 6 millióért vennék meg, az új ház pedig 10 millió lenne, de az már közös tulajdon lenne a párommal. CSOK-ot is szeretnénk igénybe venni a vásárláshoz. Ilyen esetben hogy alakul a vagyonszerzési illeték ?

Komesz # e-mail 2017.10.19. 17:40

Ezért kérdeztem a sorrendet. Úgy tudom egyenes ági rokontól vett ingatlannál nem feltétel, hogy első lakástulajdon legyen, akkor is illetékmentes ha van már a nevemen ingatlan.

Rexor # e-mail 2017.10.19. 14:59

Nevében is benne van: első lakástulajdon szerzése. Ha korábban már veszel egy lakóingatlant ez már kizárja a másodiknál a kedvezményt.

Komesz # e-mail 2017.10.19. 14:48

Tiszteletem!
Vagyonszerzési illetékkel kapcsolatosan lenne kérdésem. Házvásárlás előtt állok, megkapnám a 35 év alatti első ingatlan után fizetendő illetékkedvezményt. Viszont édesapámtól most vehetnék egy kis lakást jó áron, ugyebár illetékmentesen. Ha így teszek ez kizárja a későbbi kedvezményt?
Ha az első ingatlan a ház és utána venném a lakást, akkor mindkét kedvezményre jogosult vagyok?
Válaszát előre is köszönöm!

lajcsó # e-mail 2017.10.16. 09:00

"Nincs valami mod ezen költseg csökkentesere, hivak azt illeteknek vagy adonak?"
Igen, ha az adásvétel során nem a bevétel után adózol, hanem a jövedelem után!

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

drbjozsef # e-mail 2017.10.16. 09:00

MIGE,

az ajándékozás jogcímen szerzett ingatlan eladásakor a vételár 75%-ával lehet csökkenteni a bevételt.

Tehát az eladási ár 25%-ának a 15% lesz az adó.

Három millió forintnál ez 112.500.- Ft.

MIGE # e-mail 2017.10.16. 07:30

Köszönöm a valaszt.
Tehat mindenkepp adas-vetelit kell kötnöm?

De ez esetben a vetelar 15%a lenne ado ami pedig 3000.000-nal 450.000 Ft lenne ami nagyon sok.

Nincs valami mod ezen költseg csökkentesere, hivak azt illeteknek vagy adonak?

Köszönöm

ObudaFan # e-mail 2017.10.16. 07:13

Az átruházásnál neked illetéket biztosan nem kell fizetni, legfeljebb személyi jövedelemadót adásvételi szerződés esetén. Az pedig meglehetősen fontos, hogy az a jogügylet kerüljön a szerződésbe, ami ténylegesen megtörténik.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://members.chello.hu/tarczay

http://biroigyakorlat.blog.hu/

MIGE # e-mail 2017.10.16. 07:08

Üdv,

Segitseg kellene.
2017 marciusaban ajandekozas utjan a tulajdonomba került egy csaladi haz 1/3-a melyet most lenne lehetösegen ertekesiteni (nem egyenesagi rokonnak)

Az atruhazas melyik modja (ajandekozas, adas-veteli) az amellyel a legkevesebb illetekfizetesi kötelezettsegem keletkezik?

Az összeget sajnos nem tudom valtoztatni az okiraton.

Köszönöm a valaszt.

ÜDV
M

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.10.13. 18:10

Izabella53, az ilyen ügyekben kötelező az ügyvédi közreműködés, a kolléga mindezt tudni fogja.

www.kbs-ugyved.hu

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.10.13. 18:09

most azt hallottam, hogy a nyaralónak 10% az illetéke. igaz ez?
Nem. (4%, ha ajándék, akkor 18%.)

www.kbs-ugyved.hu

Izabella53 # e-mail 2017.10.13. 15:47

Tisztelt Jogi Fórum!
Az első férjem halála után fiam megörökölte a lakásuk 50%-át. A másik 50%-a a volt férjem özvegyének a tulajdona, haszonélvezeti joggal. Most az özvegy felajánlotta a fiamnak, hogy megvehetik tőle az ő 50%-át.Mire kell odafigyelni az adásvételi szerződésnél, hogyan kell lemondania az özvegynek a haszonélvezeti jogáról, milyen illetékek terhelik az adásvételi ügyletet, ki lehet a vevő: ( a fiam vagy a fiam felesége), és még egy megjegyzés a menyem tulajdonosa egy lakásnak, ahol most laknak, ezt a megörökölt lakást pedig el akarják majd azonnal adni.
Előre is köszönöm a válaszát.

BALA T. # e-mail 2017.10.13. 14:48

most azt hallottam, hogy a nyaralónak 10% az illetéke. igaz ez?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.10.13. 12:34

A törvényszöveget idéztem.

www.kbs-ugyved.hu

BALA T. # e-mail 2017.10.13. 12:06

Köszönöm megint. Kicsit kurta, de azt hiszem értem. Nekem nem volt ennyire tiszta, mert itt-ott "első ingatlan"-ként is emlegették, vagy csak én zavarottam már meg a sok fogalom között. Mindenesetre akkor ez az első lakó ingatlanra vonatkotik, bármilyen más ingatlan is van már azon kívül a 35 év alatti személy tulajdonában. - ha jól veszem ki a szavait.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.10.13. 10:51

"Első lakástulajdon..." Lakás...

www.kbs-ugyved.hu

BALA T. # e-mail 2017.10.13. 09:21

Köszönöm a válszt ügyvéd Úr.

Akkor tovább megyek: A 35 év alattiak első ingatlan vásárlásra járó illeték kedvezmény jár-e nyaralóra?

Amennyiben nem, ha egy 35 év alatti személy nyaraló tulajdont szerez, amire nem veheti igénybe az illeték kedvezményt, akkor ha e mellé az ingatlanja mellé vásárol egy lakó ingatlant még mindig 35 éves kora előtt akkor arra érvényesítheti-e ugyanezt a kedvezményt, vagy elesik tőle, mondván, hogy nem az első ingatlanja? Tehát végső soron előfordulhat-e, - ebben a sorrendben vásárolt ingatlanok esetében - hogy egy 35 év alatti személy egyáltalán nem alkalmazhatja a az illeték kmérséklésének rá vonatkozó szabályait?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.10.12. 20:35

Csak lakóingatlanok cserepótló vételére van kedvezmény.

www.kbs-ugyved.hu

BALA T. # e-mail 2017.10.12. 18:19

Kedves hozzáértők, tapasztaltabbak!

Ha a lakó ingatlanom eladásából szerzett pénzen egy éven belül hétvégi házat veszek, az illeték alapját ebben az esetben is az eladási és a vételár különbözete jelenti majd?
Vagy nyaraló esetén nem beszámítható az eladott lakó
ingatlan?

uriember # e-mail 2017.10.09. 20:33

"Ha befizetem az illeték felét, az kedvezőbb-e az elbírálásnál, mint ha az egész összegre kérném a részletfizetést?"
Szerintem igen, de ezt a kérelmed során igazolnod kell.

Befizetem a fizetési meghagyáson lévő számlaszámra, gondolom az a NAV 521 adónemen a számlámon megjelenik, így látja az ügyintéző, ha jelzem neki a kérelmen, hogy ekkor meg ekkor befizettem az illeték felét...