Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2016.02.06. 13:08

1,8 milliónak a 15%-a 270 ezer. Maximum ennyi lesz a fizetendő jövedelemadó. De szerintem az eladási árból a közművesítés igazolt költségeit is levonhatjátok.
(Amit felsoroltál: közvetítő jutaléka; kölcsönkamatok, sz nem számít.)

www.kbs-ugyved.hu

Babyface # e-mail 2016.02.06. 12:59

Üdvözlök mindenkit!
Segítségre lenne szükségem. 2007-ben párommal vettünk egy építési telket (50-50%), de sajnos az építkezés azeelkezdése után megtorpant anyagi gondok miatt (akor jött a válság). Most úgy néz ki, sikerül eladni a telket. Anno 10millióért vettük, most 12,8millióért adjuk el, de azért azt tudni kell, hogy összközművesítettük, sok pénzt ráköltöttünk. A kérdésem az lenne, hogy mennyi illetéket kell majd nekünk kifizetni? Korábban (még 2007-ben) kaptunk egy levelet az illetékhivataltól, hogy amennyiben 4 éven belül nem épül rá ház, az illeték 500ezer-500ezer mindkettőnknek. Az építési engedély meg lett hosszabbítva, de az is lejárt tavaly (2015) áprilisában. Akkor most az a fejenkénti 500ezer illeték az él? Azonkívül az eladás után kell fizetnünk valamit? (Az akkor a telekre felvett 7millió mára több, mint 10millió lett, így azt vissza kell fizetnünk a banknak. Így marad kb 2,6. 800ezer a közvetítőé, marad 1.8millió. Ebből 1 millió lenne a korábban említett ileték, szóval kb 800ezer marad nekünk.)
A válaszokat előre is nagyon köszönöm!!!!

tibeeboy # e-mail 2016.02.06. 10:15

Üdvözletem!

Van egy zártkerti ingatlan amit szeretnénk a családommal megvásárolni. A Zártkerti ingatlan a művelés alól ki lett vonva a tulajdonos által. Olyan kérdésem lenne, hogy ennek megvásárlása azaz átiratása mennyi időbe tellik és milyen vagyonszerzési illeték szabályok vonatkoznak az ingatlanra...
Előre is köszönöm válaszát.

andrasferenc # e-mail 2016.01.27. 11:47

Mindenkinek köszönöm a segitséget. Ugy értelmezem, hogy akkor engem nem terhel se ado, se illeték a ca. 180.000 miatt. Még egy lehetséges ut, ha bemennék az illetékes földhivatalba? esetleg adnának tájékoztatást? Itt olvasgattam az illetek, ado stb ügyben egy hivatalos anyagot, ami azt irja, hogy az adásvételi szerzödéssel együtt be kell adni egy B400-as formanyomtatványt kitöltve. Ebben minden adatnak szerepelnie kell, elado, vevök, haszonélvezö, összegek stb. Talán kaphatok valami tájékoztatást.
A 180.000 biztosan a 3 gyerek közötti megállapodás alapján jött össze, mert ketten gondozták a telket a harmadik nem, igy ugy gondolták, hogy a harmadik gyerek terhére menjen a haszonélvezö megváltása, ebben az összegben. Szerintem butaság, keverés, mert a három egyenlö 1/3-ot másként is lehetett volna oasztani. Sajnos a jogi véna a gyerekekben nem volt meg. Mégegyszer köszönöm mindenkinek a segitséget

Rexor # e-mail 2016.01.27. 10:38

186 eFt-ért? Nem hiszem, hogy itt bármelyik fél kérte volna ezt, de persze minden lehetséges.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2016.01.27. 10:36

Leginkább az állageladó és a haszonélvező közötti viták elkerülése érdekében.

www.kbs-ugyved.hu

Rexor # e-mail 2016.01.27. 09:24

Nem mintha számítana, de azt sem nagyon értem miért kellett beírni megváltási árat a szerződésbe.

lajcsó # e-mail 2016.01.26. 18:37

"A megváltás 186.000 HUF hogy jött ki nem tudom."
Hát ez előttem is rejtély! Amennyiben az Illetéktörvény alapján számolunk, az eladási árat (2.8 M) alapulvéve a megváltási minimális összege 560 000 Ft lenne! Ez azonban nem köti a feleket, ettől a számítási módtól eltérhetnek.
Az adó szempontjából megváltás összegére is ugyanaz a szabály vonatkozik mint a vételár egészére. Mivel telekről van szó 15 év után mindkettő adómentes.(SZJA törvény 62. § (4) bek. alapján)
Illetéket meg a szerző fél (vevő) fizeti.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd
Mezöcsát

andrasferenc # e-mail 2016.01.26. 18:08

Hallo kedves Immaculata. Nem ez történt. A telek eladásra került. A haszonélvezeti jogom igy megszünt de pénzbeli juttatást kaptam és állitolag ez az1990 XCIII törvény szerint itélendö meg. Az ügyvédi iroda azt irta, hogy a megváltás összege ca 186.000 HUF. A haszonélvezetem 15 éves volt és elvileg holtomig tartott volna, de eladtuk a telket. Szerintem nekem kell illetéket fizetni, nem adot, de mennyit?? és tényleg kell-e fizessek. Mi vonatkozik erre Ptk? hát látom ez egy fura ügy. Köszönöm minden esetre

Immaculata # e-mail 2016.01.26. 14:11

Annak illetékköteles, akinek a javára ingyenesen történt a lemondás

:) Javítva:
Annak illetékköteles, akinek javára ingyenesen, vagy visszterhesen történt a lemondás.

Lefordítom:

Illetéket annak kell fizetnie, aki megszerzi a haszonélvező jogát.

Immaculata # e-mail 2016.01.26. 14:09

a haszonélvezeti jogrol valo lemondás ILLETÈK és nem adoköteles.

Annak illetékköteles, akinek a javára ingyenesen történt a lemondás. Egyenesági hozzátartozó esetén nincs illeték.

Jövedelemszerzés esetén, amikor a haszonélvező vételár ellenében mond le, akkor adót kell fizetnie, de csak akkor, ha adóköteles, tehát nem telt el a meghatározott idő.

andrasferenc # e-mail 2016.01.26. 13:54

Köszönöm a tájékoztatásokat, de ez ugy érzem kevés. A telek több mint 15 éve megvolt. A haszonélvezetem ekkor kezdödött és holtomig tartott volna. Az adásvételi szerzödésbe a szerkesztö ügyvéd bevette az 1990 XCIII törvényt a hasznonélvezetre vonatkozoan. Megkérdeztem mennyi az annyi. A megváltás 186.000 HUF hogy jött ki nem tudom. Az eladási ár 2,8 Millio, tehát nem nagy tétel. Azt olvastam, több ügyvédi iroda szakvéleménye és az adohatoság lapjain, hogy a haszonélvezeti jogrol valo lemondás ILLETÈK és nem adoköteles. Itt a kérdés hogy a földhivatal az adásvételi szerzödést beadja a NAV-nak, de állitolag a szerzödéshez ki kell tölteni egy B400-as nyomtatványt is, amin valamennyi fél neve szerepel, nyeresége, stb feltüntetésre kell kerüljön.
Nos ez egy krimi, ki tud ezen eligazodni. Ado valoszinüleg nem terhelhet, de illeték igen?? Nevetséges egy ügy. A szerzödést készitö ügyvéd azt irta, forduljak egy adotanácsado irodához, mert ök nem tudják, Remek ujabb költség! Ez gondolom nem csak az én keresztem. Köszönöm, ha tényleg valaki értene ehhez és tanácsot adna. 30 Napon belül kell a NAV-nál jelentkezni. Üdvözelt ferencandrás

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2016.01.26. 09:43

Szorri vagyok: ami kurzív, az az én szövegem, és ami nem kurzív, az az idézet.

www.kbs-ugyved.hu

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2016.01.26. 09:42

Szerintem itt adó sincsen 15 év után (ugyanúgy adózik mint az ingatlan)."
Nem azt mondta, hogy a haszonélvezetet szerezte 15 éve, és azt sem mondta egyértelműen, hogy a gyerekek tulajdonjoga 15 éves. Úgy fogalmazott:
”Az ingatlant ca 15 évvel ezelött szereztük meg

www.kbs-ugyved.hu

lajcsó # e-mail 2016.01.26. 09:31

Mikor is kell illetéket fizetni?
"1. § (1) Öröklés, ajándékozás és visszterhes vagyonátruházás esetén vagyonszerzési illetéket, a közigazgatási hatósági és bírósági eljárásért eljárási illetéket vagy az e törvényben meghatározott módon, de külön jogszabályban megállapított igazgatási, bírósági szolgáltatási díjat, a cégbíróságok törvényességi felügyeleti tevékenységéért felügyeleti illetéket kell fizetni."
(Illetéktörvény!)

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd
Mezöcsát

Rexor # e-mail 2016.01.26. 09:25

Szerintem itt adó sincsen 15 év után (ugyanúgy adózik mint az ingatlan).

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2016.01.26. 09:01

De adót lehet, hogy igen - bár az se valószínű, és ha mégis, akkor mennyi lehet? Hétezer forint?

www.kbs-ugyved.hu

Rexor # e-mail 2016.01.26. 08:54

Nálad nincs semmilyen illeték.

andrasferenc # e-mail 2016.01.25. 16:24

Tisztelt Forum kérem segitségüket! 3 gyermekem nevén az én haszonélvezetem mellett eladták ingatlanukat. A haszonélvezetröl lemondtam, az eladás során. De az ügyvéd beirta, hogy az 1990 évi XCIII törvény értelmében számomra jár a haszonélvezetröl valo lemondás alapján egy összeg, ca 180.000 HUF. Az ingatlant ca 15 évvel ezelött szereztük meg, igy elvileg adifizetésre nem kerülhet sor a jövedelem után, ugyanakkor a ptk. szerint, de az illetéktörvény szerint is én mint volt haszonélvezö illetéket kellene fizessek. A szerzödést kötö ügyvéd a kérdésre nem tudott választ adni. A helyzetet bonyolitja, hogy nekem Magyarországon nincs adoszámom, Németországban élek, itt adozok le mindent. Ha mégis illetéket kell fizessek?? akkor ezt valoszinüleg nem kapom vissza, mert nem ado jellegü hanem illeték. Eddig senki nem tudott a témához véleményt vagy jogi tanácsot adni. Köszönöm, ha valaki tudna segiteni /andrasferenc

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.07.17. 16:08

Az adó alapja nulla, az illetéket meg - egy éven belüli lakásvásárlás esetén - a pozitív különbözetre kell megfizetni.

www.kbs-ugyved.hu

KlTr # e-mail 2013.07.17. 13:36

Kedves Fórumozók!
Szeretném megkérdezni, tud/tudnak-e nekem segíteni abban a kérdésben, milyen jogszabály érvényes 2004-ben nekem ajándékozott lakás eladását követő új ingatlan vásárlására. Milyen illeték illetve adó vonatkozik erre? Nem tudom számít-e de lakhelyváltás céljából, szóval nem városon belül vásárolok másik ingatlant. Tudom, hogy az utóbbi néhány évben voltak ezzel kapcsolatban módosítások, miszerint 1 éven belül kell új lakásba fektetni és azt hiszem az adózás is változott. Előre is nagyon szépen köszönöm és várom tapasztalat vagy jogi alapú tanácsotokat! Köszönöm és kellemes napot:)

Rumliza # e-mail 2013.07.14. 21:25

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.07.12. 07:43

Szerintem az egyik után illetékelni fogsz, minden kedvezmény nélkül.

www.kbs-ugyved.hu

Rumliza # e-mail 2013.07.11. 23:48

Nem tudom, jó helyen kérdezek-e....
El akarom adni a lakásom, és venni két kisebbet.
Ha, tegyük fel, 18 millióért eladom, és veszek egy 10, illetve egy 8 milliós lakást. Hogyan fogok illetéket fizetni? Vagy ebben az esetben, mivel ugyanannyiért vásároltam, mint amennyiért eladtam.... nem kell?
Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.06.27. 18:18

Hogyan lehetne ezt megoldani?
Kérelemmel. De majd csak ha eladtátok az örökölt lakást. A másik kettő nem számít.

www.kbs-ugyved.hu