Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


Rexor # 2016.01.27. 09:38

186 eFt-ért? Nem hiszem, hogy itt bármelyik fél kérte volna ezt, de persze minden lehetséges.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.27. 09:36

Leginkább az állageladó és a haszonélvező közötti viták elkerülése érdekében.

Rexor # 2016.01.27. 08:24

Nem mintha számítana, de azt sem nagyon értem miért kellett beírni megváltási árat a szerződésbe.

lajcsó # 2016.01.26. 17:37

"A megváltás 186.000 HUF hogy jött ki nem tudom."
Hát ez előttem is rejtély! Amennyiben az Illetéktörvény alapján számolunk, az eladási árat (2.8 M) alapulvéve a megváltási minimális összege 560 000 Ft lenne! Ez azonban nem köti a feleket, ettől a számítási módtól eltérhetnek.
Az adó szempontjából megváltás összegére is ugyanaz a szabály vonatkozik mint a vételár egészére. Mivel telekről van szó 15 év után mindkettő adómentes.(SZJA törvény 62. § (4) bek. alapján)
Illetéket meg a szerző fél (vevő) fizeti.

andrasferenc # 2016.01.26. 17:08

Hallo kedves Immaculata. Nem ez történt. A telek eladásra került. A haszonélvezeti jogom igy megszünt de pénzbeli juttatást kaptam és állitolag ez az1990 XCIII törvény szerint itélendö meg. Az ügyvédi iroda azt irta, hogy a megváltás összege ca 186.000 HUF. A haszonélvezetem 15 éves volt és elvileg holtomig tartott volna, de eladtuk a telket. Szerintem nekem kell illetéket fizetni, nem adot, de mennyit?? és tényleg kell-e fizessek. Mi vonatkozik erre Ptk? hát látom ez egy fura ügy. Köszönöm minden esetre

Immaculata # 2016.01.26. 13:11

Annak illetékköteles, akinek a javára ingyenesen történt a lemondás

:) Javítva:
Annak illetékköteles, akinek javára ingyenesen, vagy visszterhesen történt a lemondás.

Lefordítom:

Illetéket annak kell fizetnie, aki megszerzi a haszonélvező jogát.

Immaculata # 2016.01.26. 13:09

a haszonélvezeti jogrol valo lemondás ILLETÈK és nem adoköteles.

Annak illetékköteles, akinek a javára ingyenesen történt a lemondás. Egyenesági hozzátartozó esetén nincs illeték.

Jövedelemszerzés esetén, amikor a haszonélvező vételár ellenében mond le, akkor adót kell fizetnie, de csak akkor, ha adóköteles, tehát nem telt el a meghatározott idő.

andrasferenc # 2016.01.26. 12:54

Köszönöm a tájékoztatásokat, de ez ugy érzem kevés. A telek több mint 15 éve megvolt. A haszonélvezetem ekkor kezdödött és holtomig tartott volna. Az adásvételi szerzödésbe a szerkesztö ügyvéd bevette az 1990 XCIII törvényt a hasznonélvezetre vonatkozoan. Megkérdeztem mennyi az annyi. A megváltás 186.000 HUF hogy jött ki nem tudom. Az eladási ár 2,8 Millio, tehát nem nagy tétel. Azt olvastam, több ügyvédi iroda szakvéleménye és az adohatoság lapjain, hogy a haszonélvezeti jogrol valo lemondás ILLETÈK és nem adoköteles. Itt a kérdés hogy a földhivatal az adásvételi szerzödést beadja a NAV-nak, de állitolag a szerzödéshez ki kell tölteni egy B400-as nyomtatványt is, amin valamennyi fél neve szerepel, nyeresége, stb feltüntetésre kell kerüljön.
Nos ez egy krimi, ki tud ezen eligazodni. Ado valoszinüleg nem terhelhet, de illeték igen?? Nevetséges egy ügy. A szerzödést készitö ügyvéd azt irta, forduljak egy adotanácsado irodához, mert ök nem tudják, Remek ujabb költség! Ez gondolom nem csak az én keresztem. Köszönöm, ha tényleg valaki értene ehhez és tanácsot adna. 30 Napon belül kell a NAV-nál jelentkezni. Üdvözelt ferencandrás

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.26. 08:43

Szorri vagyok: ami kurzív, az az én szövegem, és ami nem kurzív, az az idézet.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.26. 08:42

Szerintem itt adó sincsen 15 év után (ugyanúgy adózik mint az ingatlan)."
Nem azt mondta, hogy a haszonélvezetet szerezte 15 éve, és azt sem mondta egyértelműen, hogy a gyerekek tulajdonjoga 15 éves. Úgy fogalmazott:
”Az ingatlant ca 15 évvel ezelött szereztük meg

lajcsó # 2016.01.26. 08:31

Mikor is kell illetéket fizetni?
"1. § (1) Öröklés, ajándékozás és visszterhes vagyonátruházás esetén vagyonszerzési illetéket, a közigazgatási hatósági és bírósági eljárásért eljárási illetéket vagy az e törvényben meghatározott módon, de külön jogszabályban megállapított igazgatási, bírósági szolgáltatási díjat, a cégbíróságok törvényességi felügyeleti tevékenységéért felügyeleti illetéket kell fizetni."
(Illetéktörvény!)

Rexor # 2016.01.26. 08:25

Szerintem itt adó sincsen 15 év után (ugyanúgy adózik mint az ingatlan).

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.26. 08:01

De adót lehet, hogy igen - bár az se valószínű, és ha mégis, akkor mennyi lehet? Hétezer forint?

Rexor # 2016.01.26. 07:54

Nálad nincs semmilyen illeték.

andrasferenc # 2016.01.25. 15:24

Tisztelt Forum kérem segitségüket! 3 gyermekem nevén az én haszonélvezetem mellett eladták ingatlanukat. A haszonélvezetröl lemondtam, az eladás során. De az ügyvéd beirta, hogy az 1990 évi XCIII törvény értelmében számomra jár a haszonélvezetröl valo lemondás alapján egy összeg, ca 180.000 HUF. Az ingatlant ca 15 évvel ezelött szereztük meg, igy elvileg adifizetésre nem kerülhet sor a jövedelem után, ugyanakkor a ptk. szerint, de az illetéktörvény szerint is én mint volt haszonélvezö illetéket kellene fizessek. A szerzödést kötö ügyvéd a kérdésre nem tudott választ adni. A helyzetet bonyolitja, hogy nekem Magyarországon nincs adoszámom, Németországban élek, itt adozok le mindent. Ha mégis illetéket kell fizessek?? akkor ezt valoszinüleg nem kapom vissza, mert nem ado jellegü hanem illeték. Eddig senki nem tudott a témához véleményt vagy jogi tanácsot adni. Köszönöm, ha valaki tudna segiteni /andrasferenc

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.17. 14:08

Az adó alapja nulla, az illetéket meg - egy éven belüli lakásvásárlás esetén - a pozitív különbözetre kell megfizetni.

KlTr # 2013.07.17. 11:36

Kedves Fórumozók!
Szeretném megkérdezni, tud/tudnak-e nekem segíteni abban a kérdésben, milyen jogszabály érvényes 2004-ben nekem ajándékozott lakás eladását követő új ingatlan vásárlására. Milyen illeték illetve adó vonatkozik erre? Nem tudom számít-e de lakhelyváltás céljából, szóval nem városon belül vásárolok másik ingatlant. Tudom, hogy az utóbbi néhány évben voltak ezzel kapcsolatban módosítások, miszerint 1 éven belül kell új lakásba fektetni és azt hiszem az adózás is változott. Előre is nagyon szépen köszönöm és várom tapasztalat vagy jogi alapú tanácsotokat! Köszönöm és kellemes napot:)

Rumliza # 2013.07.14. 19:25

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.12. 05:43

Szerintem az egyik után illetékelni fogsz, minden kedvezmény nélkül.

Rumliza # 2013.07.11. 21:48

Nem tudom, jó helyen kérdezek-e....
El akarom adni a lakásom, és venni két kisebbet.
Ha, tegyük fel, 18 millióért eladom, és veszek egy 10, illetve egy 8 milliós lakást. Hogyan fogok illetéket fizetni? Vagy ebben az esetben, mivel ugyanannyiért vásároltam, mint amennyiért eladtam.... nem kell?
Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.27. 16:18

Hogyan lehetne ezt megoldani?
Kérelemmel. De majd csak ha eladtátok az örökölt lakást. A másik kettő nem számít.

Erika1966 # 2013.06.27. 16:10

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A közelmúltban vásároltam egy lakást. Az adásvételben akkor még nem szerepelt, hogy egy éven belül ingatlant fogok eladni, ezért a rendes 4%-os vagyonszerzési illetéket jelöltük meg a NAV felé.
Azonban pár nappal ezelőtt elhunyt Nagymamám, aki haláláig haszonélvezője és lakója is volt annak a három ingatlannak, amelyet öröklés útján két féltestvéremmel együtt földhivatalilag bejegyezve 1/3-1/3-1/3 arányban szereztünk. Immáron a haszonélvezet Nagyszülőm halálával megszünt, ezért sürgősen szeretnénk értékesíteni a lakást, garázst, szántót, majd Nagymamám hagyatéki tárgyalása után egy tanya ingatlant is. Kérdésem, hogy ilyenkor a NAV felé, mivel még nem szabott ki nekem az általam vásárolt lakás után illetéket, (ez július 30-án helyszíni szemlével történne) jelezhetném-e még, hogy vis maior mégiscsak lesz egy éven belül ingatlan eladás is? Vagy ezt már lekéstem? Egyszóval lehetne-e töröltetni az illeték kiszabást, mert lesz eladott ingatlan, csak még nem tudhatom, hogy milyen értékben sikerül eladni a 4 ingatlant, s ha jól tudom a vétel és eladás közötti értékkülönbözet után szabnának csak ki illetéket? Hogyan lehetne ezt megoldani?

Lengyel István # 2013.06.19. 09:17

Tisztelt Szakértő,

a közelmúltban költöztünk egy lakásból egy családi házba. A két ingatlan értékkülönbözete 100000 Ft volt.

A napokban kaptam egy levelet a NAV-tól, hogy 10 nap múlva helyszíni szemlén szeretnének meggyőződni az ingatlan értékéről.

A vásárlás óta eltelt 6 hétben kb 1,5 M Ft értékű felújítást végeztünk már el az ingatlanon (ablakcsere, új fürdőszoba, stb).

A kérdésem az, hogy ez hogy befolyásolja az ingatlan forgalmi értékének megállapítását?

Az elvégzett felújításokról számláim vannak. Nem szeretnék az általunk elvégzett felújítás miatti értéknövekedés miatt még illetéket is fizetni.

a választ előre is köszönöm.

üdvözlettel

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.06. 16:17

Ingyenes? Visszterhes? Rokonok a felek? Milyen fokon? Mikor mutatták be illetékkiszabásra a szerződést?

frangelico # 2013.06.06. 16:07

Tisztelt Jogi Szakértők!
Kérdésem a következő:

  • haszonélvezeti jogról való lemondás révén megszerzett tulajdonhányad után mennyi a szerzési illeték mértéke és annak alapjául szolgáló összeg megállapítása hogyan történik?

Megtisztelő válaszukat nagyon köszönöm! - tisztelettel!!!