ajándékozás?


Kontár # 2008.06.30. 18:04

Szervusztok!

Kérdésem a következő lenne.

Ha egy munkanélkülinek a lakáshitel törlesztését a szülei fizetik, akkor a gyermeküknek adott összeg után ajándékozási illetéket kell fizetni?

Azért kérdezem, mert ha jól emlékszem, van valami jogszabály, ami arról szól, hogy a részletekben adott ajándékot egybe kell számolni.

Jelen esetben a havi 60-100ezer Ft összegű törlesztőrészletek az ajándékozási illetékhatár alatt vannak akkor is, ha azt éveken keresztül a szülők fizetik a banknak?

Kiváncsi vagyok, hogy mi lehet a gyakorlat, ha valakinek van válasza, azt már most megköszönöm!


...a kontár

szakember # 2004.10.08. 22:03

Kedves Krisza!

A tulajdoni hányadok értéke az illetékalap személyenként. A gyermek ajándékozási illetéke kevesebb, mint a menyé. (Az Itv. 12. § (1) bek. a) pontja szerint a gyermek ajándékozási illetéke az I-es csoportba /teleknél 11%/, a más rokonoké a III-as kategóriába tartozik /21%/.)

krisza # 2004.09.23. 11:17

Újabb kérdésem lenne még.
Ha nem tudunk építeni 4 éven belül, akkor illetéket kell fizetnünk.
Ha az ajándékozás bizonyos arányban történik (pl. após a fiának több részt ajándékoz, mint a menyének), akkor hogy szabják ki az illetéket?
Más kategóriába tartozik a fia és másba a menye? Kinek hány százalékot kell fizetnie? Vagy hogy van ez pontosan?
Köszönöm a segítséget.

szajbertattila # 2004.09.21. 15:34

ez így van, ahogy rexor mondja, de amíg nem érkezik meg a szerződés az illetékhivatalhoz, addig nem szabnak ki illetéket sem, mert nincs miből dolgozniuk

krisza # 2004.09.21. 14:47

Köszönöm a gyors választ mindannyiuknak. Sokat segítettek.

Rexor # 2004.09.21. 13:39

Én azért mindenképpen javasolnám az illetékhivatalhoz egy külön nyilatkozat benyújtását. A földhivatal néha elég tetemes késedelemmel továbbítja a szerződést az illetékhivatalnak.

szajbertattila # 2004.09.21. 13:35

és az is fontos, hogy ha felépült a ház, utólag használatbavételi engedéllyel külön is igazolni kell az építés tényét - különben kiszabják az illetéket

egyébként a kedvezmény igénybevételét gyakran belefoglalják az ajéndékozési szerződésbe, de van erre az illetékhivatalban külön nyomtatvány is - az csak ki kell t9lteni. Az ajándékozási szerződést szerkesztő ügyvéd figyelmét hívjátok fel arra, hogy a kedvezmnnyel élni kívántok, és a szerződés földhivatali benyújtásával egyidejűleg az illetéknyilatkozat is megtehető - úgyis továbbítha a szerződés egy példányát a földhivatal az illetékhivatalnak.

Rexor # 2004.09.21. 13:31

Ennek a módja, az, hogy mielőtt jogerőre emelkedne az illetéket kiszabó határozat, nyilatkozatot kell tenni és ezt benyújtani az illetékhivatalhoz.

Rexor # 2004.09.21. 13:29

Az Illetéktörvény 26. pargrafus (1) bekezdés a) pontja alapján a a lakóház építésére alkalmas telektulajdon megszerzése illetékmentes, ha arra 4 éven belül lakóházat építenek a szerződés illetékkiszabásra történő bemutatásának dátumától számítva.

krisza # 2004.09.21. 12:35

Kedves Segítő!
Az lenne a kérdésem, hogy van-e az ajándékozásnak olyan fajtája. ami illetékmentes? Úgy értem kapunk az apósomtól egy teleket a férjemmel. Erre építkeznénk belátható időn belül. Úgy tudom létezik egy olyan formája az ajándékozásnak, ami illetékmentes, ha garanciát vállalunk, hogy x éven belül építünk rá. Jól tudom? Mi ennek a neve?
Köszönöm a segítséget