ingatlanszerzési illeték


Tommi # 2008.11.28. 09:27

Üdv !
A gyermek 19 M Ft-ért új, vállalkozó által épített lakást vesz, mely így 15 M Ft-ig illetékmentes, efelett 6 %-os az illetéke. A lakásra szülői haszonélvezeti jogot fognak bejegyeztetni. ( 6-os szorzóval 5,7 M Ft az illetékalap, az illeték 294 eFt ). A haszonélvezet miatt az 5,7 MFt lejön a gyermek által vásárlandó lakás értékéből az illeték szempontjából.( 13,3 MFt ) A kérdés a következő:
A gyermek általi rész illetékköteles-e, ha igen, ezt hogyan kell kiszámítani ?
Köszönet a válaszokért !


Üdv !
Új lakásm?szaki átadás-átvételénél milyen írott és íratlan szabályokat kell figyelembe venni, a kivitelez?nek milyen iratokat kell átadni

levyke85 # 2008.11.25. 10:41

Tisztelt Fórumozók!

2007 májusában az APEH ugyanazon ingatlanra két alkalommal szabott ki visszterhes vagyonszerzési illetéket. Ezen duplikált illetékek annak rendje és módja szerint ki is lettek fizetve. APEH is megerősítette 2008. októberében, hogy valóban kétszer lett kiszabva az illeték összege. Ebben a hónapban (november) kelt levelükben tájékoztatnak, hogy vissza is fizetik a tévesen befizetett illetéket.
Kérdésemre, hogy hivatalnak nem kell-e késedelmi kamatot fizetni, mosolyogva elutasítottak.
Kérdezem én, hogy hivatalnak miért nem kell kamatot fizetni, hiszen majd’ másfél évig használta más pénzét.
Önök tudnak olyan jogszabályhelyről, mely alapján a hivataloknak is kellene kamatot fizetniük ilyen és ehhez hasonló helyzetekben?

Válaszukat előre is köszönöm!

Petradomi # 2008.11.20. 07:17

Tanácsot szeretnék kérni:
Ha azonos értékben cserélek ingatlant, mindkettő 8 éve került tulajdonba, keletkezik-e illetékfizetési kötelezettség a tulajdonok földhivatali bejegyzése miatt?

Valamint Ha az újonnan cserélt lakást eladom 5 éven belül - kell-e adót fizetni?

nandy # 2008.11.18. 11:34

cat:

Nem vagyok adótanácsadó, tehát nem vállalok ilyen jellegű felkérést. Időm sem nagyon van, főleg így év végén.

De köszönöm :)

cat981 # 2008.11.17. 19:56

nandy: valahol írtad, hogy könyvelő vagy. Vállalsz adótanácsadást? voltam már pár szakembernél de nemigazán tudtak meggyűzni, nem voltak túl biztosak a dolgukban úgy láttam. Bocs, de nincs e-mailed, nem tudtam másmódon megkérdezni.

Wein # 2008.11.17. 18:58

Hello!

Feleségemmel közösen vettünk hitelre egy lakást (1/2-ed 1/2-ed), majd Ő a saját vagyonából kifizette a hitelt, s módosítottuk a tulajdont 2/3, 1/3-ra. Kell neki illetéket fizetnie?

Van valakinek ötlete?

Köszi!

nandy # 2008.11.17. 06:55

spert:

Az Art. nem tesz különbséget a külföldi és belföldi adózó között.

Fizetési könnyítést az kaphat, akinek a vagyoni és jövedelmi helyzete azt indokolttá teszi (az adó/illeték egyösszegű megfizetése bizonyíthatóan veszélyeztetné a magánszemély és családja megélhetését, de van fedezet - pl. jövőbeni munkabér stb. - a későbbi részletek fizetésére)

aghe73 # 2008.11.15. 11:11

Kedves Fórumozók!

Illetékügyben szerenék segítséget kérni, pontosabban illeték számítás ügyében. Elég hosszú a történet esetleg ha kaphatnék egy emailcímet hozzáértőtől, azt megköszönnm.

A problémám dióhéjban én eladtam az 1/1 lakásom és vettünk a férjemmel 1/2-1/2 tulajdonnal egy új építésű lakást amihez szocpolt is felvettünk. Az illetékhivatal kirótta az illetéket, alkalmatva a teljes vételár felezését, valamint a 15 milliós határig szóló illetékkevezményt. Mi kértük a módosítását amit elutasítottak, habár most belevették a szovpolt, de sikerült így is fillérre pontosan ugyanazt az összeget kiszámolniuk mint szocpol nélkül, ráadásul mos 1/1-ben indokolták a 1/2 tulajdonú lakást.

Tudna valaki ilyen témában segíteni? Mert annak elküldeném a részleteket is emailben.

Előre is köszönöm ha valaki segíteni tudna.

spert # 2008.11.14. 21:23

Az alábbiakban kérném a segítségüket:

Jogosult-e az a külföldi állampolgár, aki Magyarországon vásárolt ingatlant az illeték kifizetésére fizetési könnyítést pontosabban részletfizetést kérni?
Előre is köszönöm!

nandy # 2008.11.09. 21:52

Szívesen.

Még annyit tennék hozzá, hogy az ajándékozást be kell jelenteni 30 napon belül az APEH-nek. akkor is, ha illetékmentes egyébként.

judytta82 # 2008.11.09. 21:27

Kedves nandy, köszönöm szépen a gyors válaszod! Sokat segítettél:)!
Üdv!

nandy # 2008.11.09. 21:19

Nem kell ahhoz ajándékozási szerződés, az APEH egy vizsgálat során utólag is megállapíthatja az ajándékozás tényét.

A legegyszerűbb, ha a szülők átutalják a pénzt, "ajándék" megjegyzéssel.

A lakásvásárlás után általánosságban 4 MFt-ig 2%, az ez feletti rész után 6% illetéket kell fizetni.
Van mentesség, új lakás esetén úgy emlékszem, 30 MFt vételárig. (Javítsatok ki, ha rosszul emlékszem)

judytta82 # 2008.11.09. 13:39

Sziasztok!
Lakásvásálásba keztünk a párommal. A ház árának nagyobbik részét szülői segítséggel,fele-fele arányban fedezni tudjuk, viszont felmerült az a kérdés, hogy ebben az esetben milyen illetékekkel kell számolnunk?Részemről édesanyám eladott háza után kapom a pénzt,párom pedig a szülei megtakarításából.Elnézést kérek,ha ilyen jellegű kérdés már felmerült,konkrét választ erre a kérdésemre nem találtam.Felmerült az ajándékozási illeték,de sem én sem a párom részéről ilyen jellegű ajándékozási szerződés nem született.A többi illetékfizetési kötelezettség is érdekelne.
Köszönöm a segítséget!

Timcsi28 # 2008.11.07. 15:06

Kedves kbs!

Köszönöm a gyors segítségedet!

Timi

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.07. 14:40

10%

Timcsi28 # 2008.11.07. 14:13

Sziasztok!

Ha egy ügyfelem üzlethelyiséget vásárol mennyi illetéket kell fizetnie? 9M a vételár!

Köszi: Timi

kutyacica # 2008.11.04. 16:14

Üdvözlet, illeték kiszabás céljából jön hozzzánk az apeh-ból valaki.Mit néznek? Miért? Amikor vettük fél éve akkor banki hitelre vásároltuk és készült független ingatlan becslés. Ezt elfogadják? Vagy amit azóta felújjítottunk azt is illetékezik? (Járda,keríttés,belső felújítás)
Köszönet Kata

Doraszob # 2008.11.04. 14:30

Sziasztok!

Sokfelől sokféle módozatot hallottam a problémámra, viszont szeretnék egyértelmű jogi választ kapni.
A lakásomat 2005-ben vettem, 10 m Ft-ért. Szeretnék viszont új lakást (vszínűleg újépítésűt) venni, ami kb. 14 m Ft lenne.
Amennyiben a lakásomat sikerül ugyanannyiért eladnom (elképzelhető h családtag venné meg), akkor is kell-e adót fizetnem, illetve mennyiben befolyásolja ezt az 5 éves periódus ami még nem járt le.
Az új lakás vásárlása miatt (amennyiben 5 éven belül adom el a jelenlegit) kell-e valamilyen adót vagy különbözetet fizetnem?

Előre is köszönöm a gyors választ.

Sz.D.

wiki82 # 2008.11.04. 07:30

Köszönöm a válaszodat Nandy!

Hát egy picit elszomorított!

"Mások" meg mindent megkapnak az államtól!
Én, aki rendesen dolgozom??? Az mit kap!

Még azt a lakást fel kell újítani! se fürdőszoba se semmi benni!
Csak fizessünk , minnél több illetéket ez a lényeg!
De azért köszi!

szépnap # 2008.11.04. 06:53

Köszönöm válaszodat Nandy!
Szép napot :)

nandy # 2008.11.03. 17:11

wiki:

a szocpolt valószínűleg nem kapnátok meg erre a lakásra (mivel használt lakás esetében az korlátozott).

Az anyukád azt ajándékoz meg, akit akar. De ha az anyukád az ajándékozástól számított 15 éven belül meghal, akkor a testvéred igényt tarthat a kötelesrészre.

Ha megveszed tőle, akkor anyukád valószínűleg adót, te pedig illetéket fogsz fizetni.

nandy # 2008.11.03. 17:06

akkor a 4MFt-nak csupán az arányos részére (gondolom akkor 2MFt) számolható 2%, e felett pedig a 6%… Jól gondolom?

igen.

wiki82 # 2008.11.03. 12:02

Üdvözlet!
Lenne egy pár kérdésem amivel nem vagyok tisztában!
Idén júniusban halt meg a nagypapám és anyukám örökölte utánna a házat, de a nagymamám haszonélvezeti jogával.
Na most ezt a házat nekem akarja adni anyukám, úgy hogy kifizessem belőle a testvéremet, de tudni kell, hogy ez egy vidéki ingatlan és nagyon alacsony az áruk!
Milyen kiskapu lenne, hogy ne kelljen sok illetéket fizetni, na meghogy ne kelljen belőle adózni! Én első lakáshoz jutó lennék!
De viszont jövőre mi is tervezünk esküvőt és gyereket!
Ilyen szerzett ingatlanra megkaphatjuk a szocpolt?
Családtagtól lehet vásárolni ingatlant, mármint anyukámtól? mert ugye annak az illetéke 4 mill,Ft alatt 2%!De ha őt kifizetem akkor abból adózni kell!
Ha ajándékozás van akkor 11% de akkor nem vagyok köteles kifizetni a testvéremet hivatalosan?
Ki állapítja meg az ingatlan értékét?
Nekem is kell utánna még vagyonszerzési illetéket fizetnem?
Válaszukat előre is köszönöm!
Üdv! Wiki82

KoKitti # 2008.10.31. 08:20

Köszi a hozzászólást monalisa!

Igen egy lehetőség lett volna az is, de akkor adózni kellett volna az apukának az összeg után, azt akartuk így elkerülni. Közben beszéltünk egy ügyvéddel és kiokoskodtunk egy megoldást, úgyhogy úgy néz ki sikerül kikerülni az ajándékozási illetéket.

Kitti

szépnap # 2008.10.30. 08:11

Sziasztok!

Újabb témában szeretném a segítségeteket kérni. Használt lakásvásárlással kapcsolatos illeték ügyében. Rokonom szeptemberben eladta az ingatlanát és egy éven belül megvásárolja egy használt lakás 50%-át. Eddig úgy gondoltam én naív, hogy akkor az alábbiak szerint fizet illetéket:

Vásárolt ingatlan értéke

  • eladott ingatlan eladási ára
-----------------------------
  • az adó alapja, melyből 4 MFt-ig 2%, e feletti rész pedig 6% az illeték.

Ma viszont, találtam egy információt, és nem tudom jól értelmezem-e: ha az illetékfizetésre kötelezett a lakásnak csupán résztulajdonjogát szerzi meg ( a felét veszi meg ugye), akkor a 4MFt-nak csupán az arányos részére (gondolom akkor 2MFt) számolható 2%, e felett pedig a 6%... Jól gondolom? (kisbetűvel jegyzem meg, mert nem tudom számít-e, hogy a használt lakás másik 50%-a marad a régi tulajé, ott ilyen jellegű ill.fiz. köt. nem lesz.)

Válaszotokat köszönöm és elnézést, ha már szerepelt ilyen kérdés!
Szép napot ;)
K!