Illeték - ingatlan


Szisza # 2006.05.19. 09:59

Sziasztok!

Teljesen új vagyok ezen az oldalon. A kérdésem a következő: szüleim családi házára 1996-ban férjemmel ráépítettünk (2. lakást hoztunk létre). Az ingatlannyilvántartásba e tényt nem jegyeztettük be, ezt most szeretnénk pótolni. Az általunk megbízott ügyvéd tájékoztatott, esetleg előfordulhat, hogy az Illetékhivatal kiró ránk illetéket. Annak idején az illetékhivatalos hölgy (aki felértékelte az ingatlant) tájékoztatott, hogy ráépítés esetén az általuk megállapított előzetes értékbecslés alapján kérjük az ingatlannyilvántartásba vételt, akkor nem kell illetéket fizetni, csak ha ettől el kívánunk térni. Az illetéktörvényben (az akkor és a most hatályosban sem) találtam e problémára vonatkozó utalást. Kérem, ha valaki járatos, adjon tanácsot. Köszi!!

Pamp # 2006.03.06. 14:06

Üdv!

Kérdésem a következő:
A földhivatalnál két külön helyrajzi számon nyilvántartott, ám műszakilag osztatlan lakástulajdon eladása és másik lakás vásárlása után igénybe vehető e az Itv. 21§ (5) szerinti cserét helyettesítő vételi illetékkedvezmény.
Kérdésem arra vonatkozik, hogy a két helyrajzi számon ny.tartott lakás(ok) együttes, egy személy részére történő eladásakor az illetékhivatal dönthet e úgy hogy azt (azokat) két külön lakásként kezeli és csak az egyik értékét veszi alapul az eladási-vételi különbözet meghatározásakor?
Várom válaszotok asps.

Vumenke # 2005.01.04. 13:13

Sziasztok, nekem is segítene valaki? Pontosabban egy ismerősöméknek kellene...
Tehát adott egy egy házaspár, X és X-né. Eladták 5,2 mill-ért a családi házukat, melyet 1/2-1/2 arányban tulajdonlottak. 1 éven belül vettek egy öröklakást 10.85 mill-ért, melyet úgy jegyeztettek be, hogy X-é lett a ház 1/3-ának, X-nénak pedig a ház 2/3-ának tulajdonjoga. Emellett X 68 éves édesanyjának nevére haláláig tartó haszonélvezeti jogot jegyeztettek be. Ez esetben ki mennyi illetéket köteles fizetni?? Előre is köszi a segítséget és BUÉK minden fórumozónak!

malajc # 2004.06.09. 19:09

Kedves Lotti: biztosan nincs lehetőség a mérséklésre? Nekem az ügyintéző azt mondta, hogy lehet kérni, de nincs arra szabály, hogy kinek adják meg. Én. pl. még tanulok és minimálbér alatti a jövedelmem, így a részleteket sem tudnám fizetni. Így sincs esélyem szerinted?
Köszi

Két Lotti # 2004.06.09. 10:09

Elengedni, mérsékelni nem fogják.

Részletfizetési kedvezményt kell kérdelmezni, de ekkor 11%-os évi kamatot számítanak fel, illetve a tartozás teljes összegét ráterhelik az ingatlanra.


Ügyvéd - Társasági szakjogász

jaded28 # 2004.06.07. 11:58

7 000 000 forint hitelt vettem fel használt lakás vásárlásához. 280 000 forint illetéket állapitottak meg. Kérhetem-e az illeték elengedédét vagy mérséklését (egyedül nevelem a gyerekemet, első lakáshoz jutó vagyok, a nettó jövedelmelm 75 000 ft. ) ?

jaded28 # 2004.06.07. 11:58

7 000 000 forint hitelt vettem fel használt lakás vásárlásához. 280 000 forint illetéket állapitottak meg. Kérhetem-e az illeték elengedédét vagy mérséklését (egyedül nevelem a gyerekemet, első lakáshoz jutó vagyok, a nettó jövedelmelm 75 000 ft. ) ?

Bubó # 2004.06.05. 19:47

Édesapádnak nem kell adót fizetnie, csak bevallást kell majd tennie a jövedelemről, és a jövedelem lakáscélú felhasználásáról (hozzátartozó részére).
Más a helyzet az illetékkel.
Az a bizonyos illetékkedvezmény (értékkülönbözet után számított illeték) csak akkor lehetséges, ha ugyanaz a személy ad el és vesz másik lakást.
Tehát az illeték: 4 millióig 2 % (80 ezer), 11 millióra 6 % =740 000 Ft.
Adófizetési kötelezettség lakásvásárláskor nincs.
Üdv.

KakukkMarci # 2004.06.04. 19:21

Üdv! Édesapám eladja a több éve tulajdonában lévő lakást 14.5 millióért, majd a pénzből én mint a fia vásárlok egy használt lakást 15 millióért. Mindez két hónapon belül megtörténik. Ha jól tudom, akkor édesapámnak nem keletkezik adófizetési kötelezettsége, de milyen illetéket kell nekem fizetni? Továbbra is az értékkülönbözet (500.000) után kell a 2%-ot nekem mint új tulajdonosnak fizetni, vagy esetleg van itt valami egyéb illeték is amiatt, hogy édesapám ingatlaneladásából finanszírozzuk az én lakásvásárlásomat? Egyébként ilyenkor nekem lesz valamilyen adófizetési kötelezettségem amiatt, hogy növekedett a vagyonom?

Köszönöm a választ.

SzÁ

szebe # 2004.05.25. 11:30

1/4 rész után mindenképpen kell fizetni.

lcs70 # 2004.05.25. 10:35

Tanácsot szeretnék kérni a következő kérdésben:

A feleségemmel közösen van egy lakásunk 1/2 - 1/2 tulajdonrésszel. A feleségemnek a nővérével közösen van egy háza, szintén 1/2 - 1/2 részben. El szeretnénk cserélni a lakásunkat a feleségem nővérének az 1/2 házrészére. Értékbben a kettő megegyezik, tehát pénzmozogás nincs. A problémánk, hogy szeretnénk, ha a ház tulajdona is 1/2 - 1/2 részben legyen a feleségemé, illetve az enyém, nem pedig 3/4 - 1/4 részben, ahogy a csere után kialakulna. Persze nem szetetnénk illetéket/adót fizetni. Van erre megoldás?

lcs

Császár Gábor # 2004.05.07. 10:17

A kedvezményed pedig, mivel az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévedet nem töltötted be és első lakástulajdonod lesz, akkor az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő, de legfeljebb 40 000 forint kedvezményre vagy jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 8 millió forintot nem haladja meg.
301.280.-Ft- 40.000.-Ft=261280.-Ft

Remélhetőleg ennyi is marad....


Várom válaszaitokat...

Császár Gábor # 2004.05.07. 10:13

A viszterhes vagyonátruházási illeték mértéke lekástulajdon szerzése esetén 4M.ig 2%, a fölötti érték esetén annak a 6%-a, tehát lépcsőzetessen kell számolni.
4M 2%-a 80.000.-Ft
ez feletti 3.688.000.-Ft 6%-a pegig 221.280.-Ft
Összessen: 301.280.-Ft


Várom válaszaitokat...

Mynick # 2004.05.07. 09:43

Aki otthon van benne segítsen légyszíves!
7688000-ért veszek használt lakást. 35éven alúli első lakáshozjutó vagyok. Mennyi lesz pontosan az illetékem és mennyi kedvezményt vonnak le belőle?
Köszönöm a segítséget!


Karesz

Császár Gábor # 2004.05.06. 06:52

MInden hátrányos dolgot ki kell domborítanod, és az előnyökről pedig hallgatni. Kérj mérséklést vagy részletfizetési kedvezményt. Ki kell töltened egy vagyonnyilatkozatot -2000.-Ft illetékbélyeg- amiben lesz szó jövedelmedről, vagyonodról, kiadásaidról egyébb bevételeidről, lakásviszonyaidról stb......
Hát sok sikert, nem valami gyors eljárás ez sem...


Várom válaszaitokat...

malajc # 2004.05.05. 20:38

Köszi!Azt nem tudod véletlenül, hogy milyen esélye van annak, hogy az ember mérséklést kapjon+mit kell benyújtani, mit érdemes kidomborítani a kérelemben, ill. ha elutasítják, akkor kamatostul kell e fizetnem?

Bubó # 2004.05.05. 19:10

Sürgősen fáradj be az Illetékhivatal ügyfélszolgálatára a fizetési meghagyással, és tedd meg a szükséges nyilatkozatot. Igyekezz, mert a 15 napos határidő jogvesztő! (a fizetési meghagyás kézhezvételétől számítandó)
Üdv.

malajc # 2004.05.01. 11:41

Tudna valaki segíteni?
8 millió Ft értékben, hitellel vettem lakást. Megkaptam az illetékfizetésre szóló csekket, elfelejtették levonni a 40 e Ft-ot. Ezt nyilván jelzem a hivatalnak. Úgy tudom, lehet kérni az illeték egy részének elengedését, de ehhez milyen papírokat kell bemutatni? A fizetésem kevesebb, mint a minimálbér és tanulok még, így csak a szüleim segítségével tudnám kifizteni a 280 ezer Ft-ot.
Előre is köszönöm.

rrobbr # 2004.04.23. 09:36

Kedves Bubó!

Köszönöm a választ. Az idézet tényleg nem pontos, a szerződés viszont egyértelmű. A közös parkterületként aposztrofált ingatlan, amelynek 185/10000 részét szereztük meg, valójában az a telek, amin a társasház áll. Vannak gépkocsibeállók a házakhoz, de leválasztva, azokat külön helyrajzi számon jegyezték be, külön adásvételikkel (külön pénzért) adták el. Az én szerződésemben ráadásul az is szerepel, hogy a közös "parkterületből" megszerzett tulajdonrész kizárólag a lakással együtt idegeníthető el, így ez a lakáshoz tartozó földterületként értelmezendő, tehát a lakással együtt illetékmentes.

Valószínűleg az illetékhivatal is ezt értelmezte rosszul, már megírtam a fellebbezést.

Mégegyszer kösz a választ.

Zoltán György # 2004.04.22. 21:50

Ne szerénykedj!!! Tudsz TE, ha akarsz!

Bubó # 2004.04.22. 21:45

Kedves Donatina!
Igen, akkor is!
Ha a vételár csak 8 millió lett volna, akkor is mindketten csak 20-20 ezer Ft kedvezményt kaptatok volna.
Sajnos, az illetékhivatal pontosan számolt!
A kedvezmény egyébként nem automatikus, azt kérni kell, mármint annak, aki az Itv. szerint jogosult rá.
Egyébként akár telefonon is pontos választ kérhettek az illetékhivatal ügyfélszolgálatán, és ezt javaslom is, mert én nem vagyok szakértő! (mint ahogy itt más sem)
Üdv.

Bubó # 2004.04.22. 21:32

Kedves rrobbr!
Azt írod: „külön szerepel a közös parkterület bizonyos tulajdoni hányada is”, ez biztosan nem pontos idézet a vételi szerződésedből.
Nem arról van szó, hogy a lakásokhoz tartozó, telken belüli gk. elhelyezést nem közös parkolóval (vagy garázzsal), hanem külön tulajdonba kerülő, kiépített parkolóhelyekkel oldották meg?
Ha így van, ebben az esetben ez a megvásárolt tul. részilletőség nem a lakáshoz, hanem a parkoló-területhez tartozik, és így nem illetékmentes.
Üdv.
(bocsi, nem vagyok szakértő!)

donatina # 2004.04.20. 19:52

Tisztelt Szakértő!

A párommal éppen egy lakásvásárlás kellős közepén vagyunk. A vételár: 8.5 millió Ft. (Fele-fele arányban leszünk tulajdonosok.)Már megkaptuk az Iletékhivataltól a csekket, mely fejenként 176.500 Ft. Mindekettőnknek ez az első lakása, ezért érdeklődni szeretnék, hogy miért nem kaptunk első lakásvásárlási kedvezményt. Másik válaszában olvastam, hogy ez csak 8 millió Ft-ig jár. Akkor is, ha ketten "osztozunk" ezen?
Köszönöm válaszát!

rrobbr # 2004.04.20. 09:06

Kedves szakértő!

Az alábbi problémámmal szeretnék előhozakodni és a vélaményét kérni.
Társasházi lakást vásároltam, amely új építésű ingatlanként illetékmentes. Az adásvételi szerződésben a vételár meg van bontva, külön szerepel a közös parkterület bizonyos tulajdoni hányada is, amelynek értéke után 10% illetéket szabtak ki rám.
Laikus véleményem szerint (és tudomásom szerint, ugyanitt, ugyanilyen szerződéssel korábban vásárolt lakások esetében ez volt a gyakorlat is) a közös telek tulajdonrésze is szintén illetékmentesnek minősül. Az adásvételiből is kiderül, hogy a közös, osztatlan telekről van szó, amin a társasházak állnak, és a tulajdonrészek külön nem forgalomképesek. (Megjegyzem, hogy a földszinti lakásokhoz külön tulajdonként, nevesített, kijelölt telekrész is tartozik, azok esetében jogos lehet az illeték kiszabása.)

Vélemyémét előre is köszönöm.

Bubó # 2004.04.08. 11:33

Nem jár, mert csak 8 miliós lakásvásárlásig adható (max. 40 ezer Ft)

Üdv.