Ingatlan eladás után fizetendő adó


mmaud # 2007.02.13. 09:43

Kedves _Lala_,

2000-ben örököltem 1 ingatlan,amit most ebben az évben szeretnék eladni külföldre költözésem miatt, tehát az összeget nem forditanám más ingatlan vásárlására.
Kérdésem az lenne, hogy kell-e adót fizetnem utána és ez körübelül milyen mértékû?
Köszönöm

_Lala_ # 2007.02.05. 08:49

Ha legalább 15 éve szerezted, akkor az adó alapja 0 Ft, így azt bevallani sem kell. Az ügyvéd hülyeségeket beszélt.

onero # 2007.02.05. 07:09

Arra szeretnék választ kapni, hog egy 1989-ben szerzett és 2006-ban eladott ingatlant az adóbevallásban szerepeltetnem kell-e? (Az tiszta, hogy adót nem kell utánna fizetnem, de az adás-vétel megkötésekor az ügyvéd azt mondta, hogy be kell vallani, én pedig most azt olvasom ki az adóbevallás útmutatójából, hogy nem kell bevallani sem.)

_Lala_ # 2007.01.30. 11:57

akkor 25%-os adókulcs terheli az összeget.

Ahol az összeg az elért nyereség. Az pedig megyezik az eladási árral mínusz a szerzéskori érték, mínusz a dokumentumokkal igazolható szerzéskori, eladáskori, valamint értéknövelő költségek (illeték, ingatlanközvetítő díja, ügyvéd díja, közművesítés, építkezés költségei, stb.).
Ezen felül a nyereséget 5 éven túli szerzés esetén az 5. év feletti minden évre 10%-kal lehet csökkenteni (így 15 évvel ezelőtt szerzett ingatlan esetén a nyereség már 0 Ft).

T r a v e n # 2007.01.30. 11:20

Kedves Érdeklődők!

Amennyiben az eladott ingatlant követő 1 éven belül nem történik lakáscélú ingatlan vásárlása, akkor 25%-os adókulcs terheli az összeget.

járatlan # 2007.01.30. 11:16

Igen, van jövedelem.
Tavaly eladtam az előtte lévő évben örökölt ingatlanomat.
Az érte kapott összeget szeretném teljes egészében a mostani lakásom felújítására fordítani.
Adózás szempontjából mi a teendőm?

tarvik # 2007.01.30. 10:46

2006. márciusban el lett adva egy lakás, amiben apukám volt a haszonélvező, én voltam a tulajdonos. Õ lakott ott, tartozás keletkezett, így el kellett adni 5M ft-ért. Ebből ki kellett fizetni a tartozást, és szinte nem maradt semmi. Most azt mondták nekem kell adózni kell a megszerzett jövedelem után, mivel én voltam a "papíron" a tulajdonos. Ebben kérném a segítséget, mivel az eladásból kapott pénzből 3.700000 tartozás volt, apukám albérletben él, nekem külön családom van két gyerekkel, melyből az egyik tartósan beteg.Mennyi az adó, miből fizessem ki? 2005. 02. hóban vásároltunk lakást saját részre, fele hitelre, levonható-e valami esetleg ilyenkor? SOS KÉRNÉK SEGÍTSÉGET VALAKITÕL!
Köszönettel
T. Viktória

szabadka # 2007.01.30. 09:27

A tulajdoni lapon 63 m2 kivett lakóház és 470 m2 szántó szerepel.
Ezek tükrében hogyan számoljak?

járatlan # 2007.01.30. 09:10

Igen, van jövedelem.
Tavaly eladtam az előtte lévő évben örökölt ingatlanomat.
Az érte kapott összeget szeretném teljes egészében a mostani lakásom felújítására fordítani.
Adózás szempontjából mi a teendőm?

_Lala_ # 2007.01.29. 10:29

Örökölt ingatlan eladásból származó jövedelem után kell-e adózni, ha azt lakásfelújításra költöm?

Igen. Már ha valóban van jövedelem.

_Lala_ # 2007.01.29. 10:28

Ebből az összegből 13 millióért vásároltam egy szántó megnevezésü telket, amelyen lakóingatlan is található.

Most akkor szántó, vagy lakóingatlan? Az számít, ami a tulajdoni lapra van (volt) írva. Ha szántó, akkor 10% = 1.3 millió lesz az illeték.

járatlan # 2007.01.29. 08:58

Örökölt ingatlan eladásból származó jövedelem után kell-e adózni, ha azt lakásfelújításra költöm?

Butyka # 2007.01.28. 20:29

Szabadka!

A közös ingatlanból kapott ellenértéket nem tudod elszámolni a vásárolt ingatlanra, mivel az nem lakóingatlan. Így az Itv. 19.§.-nak megfelelő tételes illetéket 10%-ot kell fizetned.
Ennek fizetése alól akkor tudsz mentesülni, Ha az Illeték törvény alábbi kedvezményére jogosult vagy:

26. § (1) Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:
p/A külön jogszabály alapján a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv által kiadott regisztrációs igazolással rendelkező, mezőgazdasági tevékenységet végző magánszemély termőföldvásárlása, feltéve, ha az így vásárolt termőföldet a vásárlástól számítva legalább 5 évig nem idegeníti el, azon vagyoni értékű jogot nem alapít, és egyéni vállalkozóként vagy mezőgazdasági őstermelőként a termőföldet mezőgazdasági célra hasznosítja. A feltételek vállalásáról a vagyonszerzőnek legkésőbb a fizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig kell nyilatkoznia az állami adóhatóságnál. Ha a vagyonszerző a termőföldet az 5 év letelte előtt elidegeníti, vagy azon vagyoni értékű jogot alapít, igazolhatóan nem mezőgazdasági célra hasznosítja, az egyébként járó illeték kétszeresét kell megfizetnie.

szabadka # 2007.01.26. 11:30

Üdvözletem!

Segítséget szertnék kérni illetékfizetés kiszámításával kapcsolatban.
Váláskor a közös tulajdonban lévő ingatlanunkért 38 millió forintot kaptunk.
Az ingatlan igaz 50-50% ban volt elosztva, de megegyezésünk után 36%, azaz 13 680 000 forint lett az én részem. Ebből az összegből 13 millióért vásároltam egy szántó megnevezésü telket, amelyen lakóingatlan is található.
Szeretném megtudni mennyi illetéket kell ezután befizetnem.
Köszönet!

járatlan # 2007.01.26. 11:14

Örökölt ingatlan eladásból származó jövedelem után kell-e adózni, ha azt lakásfelújításra költöm?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.10.02. 08:36

Az eladástól számított 60 hónapon belül lakáscélra fordított összeg adója igényelhető vissza a visszaigénylés megnyíltától számított 5 év elévülési időn belül.

Gabaux # 2006.10.02. 07:47

Sziasztok!

Nekem is lenne egy ilyen kérdésem.... 2 évvel ezelőtt adtam el egz örökölt ingatlant, akkor a szabályok szerint az SZJA-t megfizettem. Meddig lehet ezt az adót visszigenyelni, ha a közeljövöben lakást szeretnék vásárolni?

A választ előre is köszönöm......

Gabaux

Clivia # 2006.08.23. 18:34

Sziasztok!
Szeretném megtudni, hogy cserélhetném le a 3 éve vásárolt lakásomat kisebbre, hogy ne kelljen a nem létező pénzemből adót fizetni, miután a különbözetből a bankhitel tartozásomat szeretném visszafizetni - mert már nem tudom vállalni az elkövetkező 7 évben a havi 110 eFt részletet. A visszafizetett bankhitelre ki kell fizetnem a 25%-ot?
Ha igen, akkor 20 millió Ft-os lakásom eladása, a 7 millió Ft bankhitel visszafizetése után, leszámítva a fizetendő adót és illetéket mennyi pénzem marad lakásvásárlásra?
Tudna nekem egy szakjogász válaszolni?
Köszönöm szépen, Lívia