Lakássá minősítés adóvonzatai.


Avita # 2006.11.21. 11:01

Ha cégként vetted meg és a beszerzés áfáját levontad, illetve az átalakításal megvalósult értéknövelő beruházáshoz kapcsolódó beszerzések áfáját szintén levontad, akkor cégként áfával növelten kell továbbértékesítened is.
Egyébként ha cégként vetted, de magánszemélyként adod tovább, akkor felteszem, az alábbi esetek egyike áll fenn:

  1. megvetted a cégtől (fentiek következményeként áfásan)
  2. kivontad a vállalkozásból (ez az Áfa tv. =. § (1) bek. a) pont alapján áfaköteles termékértékesítésnek minősül, tehát szintén áfás)

Lényeg a lényeg: az áfa logikája(?) szerint akkor hárítod át, ha te levontad. Ezért lett áfás az új lakás első értékesítése is.

Zoltán György # 2006.11.20. 11:29

Magánszemélyként bérbe vettem egy raktárat, majd a tulajdonos engedélyével lakást alakítottam ki belőle (Hivatalosan is.). Itt is lakom. Megvásároltam, mint lakást.

Azzal kezdtek riogatni (ingatlanos ismerős), hogy mivel első értékesítésű lakásról van szó, ezért ÁFA vonzatának is kellene lennie. Az épület, amiben a lakás található több mint 100 éves.

Szerintem nincs ÁFA vonzata, nem is lehet, hisz a lakás nem új építésű, csak új kialakítású.

A lényeg; mivel nem új építésű, ezért nem járnak rá azok a kedvezmények, mint egy új építésű, első értékesítésű lakás esetében. Ebből következően nincs ÁFA vonzata sem, hiszen nem új építésű a lakás.

Az APEH honlapján nem találtam meg a régi fórumot, így ez most esélytelen...

KÉRDÉSEM;

Cégként megveszek egy emeleti irodát, raktárat, ami után ÁFA fizetési kötelezettségem van. RENDBEN.
Lakássá alakítom az OTÉK szerint. Földhivatalnál átvezettetem. RENDBEN.
Eladáskor kell-e ÁFÁ-t fizetettni a VEVÕ-vel, mondván, ez a lakás korábban \\\"NEM LAKÁS\\\" volt??? MIÉRT IS FIZESSEN???

Szerintem nem, mert a valós állapot szerint lakás. De gőzőm sincs az ÁFA elszámolásáról.
Ebben kérem a segítségeteket!
Köszönöm, előre is!