Építésügy újabb SOS


jkircsi # 2007.01.12. 20:50

Segítséget kérek az alábbi esetben:

Történt egy engedély nélküli építés.
Szomszéd feljelentett az önkormányzaton.
Helyszíni szemle, majd született egy jegyzőkönyv a hivatalban az építmény elbontásáról, amit aláírtam.
Mivel az előírt határidőre nem történt meg a bontás, ma kaptam egy "Felhívás" tárgyú levelet amiben 3 napos határidővel felszólítanak a bontásra, illetve 500.000 Ft bírságot helyeznek kilátásba.

Mire kötelez a "Jegyzőkönyv" és a "Felszólítás"?
Én eddig úgy gondoltam, hogy az elsőfokon eljáró hivatal határozatával kezdődik az ügy.

Eddig megpróbáltam áttanulmányozni a jogszabályokat (Étv., 245/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet, helyi építési szabályzat)

A tervem a következő: megvárom az elsőfokú határozatot, fellebbezek, másodfokú határozat, fizetési haladék és a végén a fizetési határidő előtt lebontom az építményt.

Célom az, hogy minél tovább fennmaradjon a kalyiba. Jól gondolom-e, hogy ezekkel a lépésekkel a törvényes kereteken belül húzhatom az időt és bírságot sem kell fizetnem.
Nem akarom kihúzni nagyon a gyufát, mert van bent egy építési engedély kérelmem is.

Fontos lenne a gyors segítség a rövid határidő miatt!!

Van-e értelme most megírni egy kérvényt, amiben haladékot kérek a bontásra?

monalisa1 # 2007.01.13. 12:57

Ha úgyis el akarod bontani azt a felépítvényt, akkor inkább cselekedd meg most, azonnal, és ezzel legyél "szófogadó" az önkormányzatnál, mintsem egyre másra fellebbezgess - az sincs ingyen!

És így az egyéb építési engedélyed kérelmére remélve könnyebben rákerül a jóváhagyó pecsét.

Nem Te vagy "erőben" az önkormányzattal szemben, hanem fordítva...

Persze ha valami elfogadható magyarázatot tudsz a bontás későbbi időpontjára, azt írjad meg nekik.

Nincsen rosszabb a rossz szomszédnál!...

Jahel # 2007.01.13. 13:35

Az is meglehet, hogy fennmaradási engedélyt kérsz. Talán meg lehet egyezni az önkormányzattal, ugyanis ilyen lehetőség is van!!
Tehát: fennmaradási engedély.
Egyébként húzhatod az időt, ha a bontás mellett kitart az Önkormányzat, de csak magad ellen dolgozol. Gondold meg ...

jkircsi # 2007.01.13. 13:42

monolisa!

Köszönöm a gyors választ!

Szó sincs róla, hogy erősködjek.

Csak a még elfogadható mértékben ragaszkodnék az építményhez. Télére építettem egy ideiglenes garázst, amibe a szomszéd szóban beleegyezett. Az építési engedély kérelem egy duplagarázsra vonatkozik ami rendezné a helyzetet.

Mik ezek a "Jegyzőkönyv" és a "Felszólítás"?

Lehet ennek következménye?

jkircsi # 2007.01.13. 13:45

Jahel!

Az építmény nem maradhat meg mivel nincs meg a szükséges védőtávolság.
A kérvényben azt írnám le, hogy ideiglenesen maradhasson fennt, mivel az építési engedély kérelem be van adva avégleges megoldásra.

Mi van a 3 napos felszólítással?

gitron # 2007.01.16. 11:33

A hatóság bírságot akkor tud kiszabni, ha valaki jogerős határozatban elrendelt kötelezettségét nem teljesítette. A jegyzőkönyvben tett nyilatkozat a bontás vállalásáról nem jogalap bírság kiszabására.
Előbb határozatot kell hozni, amiben el kell rendelni a bontást, megfelelő határidő kitűzésével.
Még a határidő módosítására is van lehetőség, kerülhet bárki olyan helyzetbe, hogy nem tudja teljesíteni a kötelezettségét.

Vicus70 # 2007.01.29. 13:28

Sziasztok!

A következő a kérdésem, van egy szénatárolóm építési engedéllyel. A szénatárolónak a tetejét (szélességben) 2-2 méterre megakarom nyújtani.
Kell-e erre külön építési engedély vagy ezt megtehetem az előző építési engedéllyel?
Az építmény egyáltalán nem a telekhatáron van hanem a telek belsejében és senűmelyik szomszédot nem zavarná.

Roni04 # 2007.01.29. 16:10

Véleményem szerint kell kérni a meglévőnek a módosítását. A tervet is kell javítani annak megfelelően. Azért kell szerintem, mert a használatba vételi engedélyt csak akkor adják, ha az épület az építési engedélynek megfelelően került megépísre. Használatbavételi engedély nélkül az ingatlan-nyilvántarsában sem tüntethető fel.
De lehet, hogy nem foglalkoznak vele, ha rugalmasak, Kell találni egy ismerőst:)

Vicus70 # 2007.02.02. 07:35

Szia Roni04!

Ez az épület már évekóta áll. Akkor mi a teendő?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.02. 07:41

Fennmaradási engedélyt kell kérni.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.02. 07:44

Jaj dehogy! Elnézést, még nem ittam meg a kávét. Hallgass Ronira, ő is úgy mondta, hogy az épület már évek óta áll.

Vicus70 # 2007.02.02. 09:33

Sziasztok!

Köszönöm a válaszaitokat.

Thomas31 (törölt felhasználó) # 2007.03.08. 15:05

A hozzászólás a felhasználó kérésére törölve.

amatőr # 2007.03.08. 17:06

Azt jelenti, hogy a szomszédodban építkezni akarnak, és az engedély megadása iránt kérelmet nyújtottak be az építési hatósághoz.

Szerintem senmmit nem kell tenned, de ha érdekel - mint ügyfél -, megnézheted az iratokat (ki és mit akar építeni), betekinthetsz a tervrajzba, stb.

És ha megkapják az engedélyt majd a későbbikben és nem értesz vele egyet, fellebbezhetsz.

Az, hogy ügyfél vagy, azt jelenti, hogy vannak bizonyos jogaid - azok, amiket a levél tartalmaz.

Thomas31 (törölt felhasználó) # 2007.03.09. 06:58

A hozzászólás a felhasználó kérésére törölve.

amatőr # 2007.03.10. 14:06

Nincs mit.

Thomas31 (törölt felhasználó) # 2007.03.30. 16:39

A hozzászólás a felhasználó kérésére törölve.

gitron # 2007.03.30. 17:44

Elvileg így is lehet építeni, az a lényeg, hogy az épület az engedélyezett helyen legyen.
Ugyanakkor a gyakorlatban ez eléggé valószínűtlen és nem is életszerű.
Érdekes volna, hogy valaki kitűzeti az épület helyét, de nem kíváncsi arra, hogy hol a birtoka. Bár ha a jogi határhoz képest tudja az ember, hogy hol helyzkedik el a háza, akkor a házhoz képest azt is tudja, hogy hol a telekhatár.
A mérést - ha földmérő szakember végzi - nem a telekhatártól kezdik. Többnyire tömbhatároktól (pl. utca sarokpontja betonkaróval jelölve, vagyis hivatalos földmérési jel) kezdve tűzik ki az adott telket. Sőt ma már GPS-t alkalmaznak sokan, így még a tömbhatár sem feltétlenül szükséges.
Viszont az engedélyezési tervek úgy készülnek, hogy az épület helyét a telek határaihoz képest adják meg.
Összesítve: elvileg lehetséges, gyakorlatilag ritkán fordul elő.

gitron # 2007.03.30. 17:45

Most látom, hogy „pontos határok” kitűzését hiányolod. A nem pontos ki van tűzve?
Vagyis egyáltalán nincs kitűzve, vagy vitatod a helyét?

Thomas31 (törölt felhasználó) # 2007.03.30. 18:23

A hozzászólás a felhasználó kérésére törölve.

jkircsi # 2007.05.02. 20:25

Ismét a topik nyitó lennék egy kérdéssel.

A lenti ügyben (garázs építés) beadásra került egy építési engedély kérelem az építésügyi osztályra, ami szép lassan el jutott odáíg, hogy az építési engedély kiadásra került kb. 2 hónapja. DE a jogerőre emelkedésről még nem kaptam értesítést. Az ügyintéző a kérdésemre azzal védekezett, hogy a szomszédot nem tudja kiértesíteni mert örökösöket kell keresni és azokat nem találja! Kérdésem, hogy meddig kell ilyenkor várni a jogerőre emelkedéssel? Építkezhetek vagy nem? A bontás már elkezdődött, de az nem engedély köteles.
Szeretnék megint beszélni az ügyintézőhöz, de felkészülten ha lehet.

gitron # 2007.05.03. 12:09

Ezzel kapcsolatban rossz hírem van. Ha valamelyik szomszéd tulajdonos meghalt, és a hagyatékból kimaradt az ingatlan/ingatlanrész, akkor sajnos póthagyatéki eljárást kell lefolytatni. Ép. hatóság felveszi a kapcsolatot az elhunyt utolsó lakóhelye szerinti jegyzővel, attól megtudja, hogy az adott ingatlan szerepelt-e a hagyatékban. Ez a jobbik eset, mert akkor az örökös (vagyis tulajdonos) megvan, lehet postázni részére a határozatot. Kézhezvételtől 15 nap, ha nem fellebbezett (vagy lemond a fellebbezési jogáról), akkor jogerős. A rosszabbik az, ha nem szerepelt az ingatlan a hagyatékban, akkor értesítik az illetékes közjegyzőt, hogy folytasson le póthagyatéki eljárást. Sajnos ez simán lehet egy év is.
Építkezni viszont csak jogerős és végrehajtható építési engedély birtokában szabad.

jkircsi # 2007.05.03. 15:44

Köszönöm a választ!

Sehogy se jó ez nekem.

Moxoaa # 2007.08.13. 07:14

Kedves szakértőK!

Segítséget kérek. 2 éve felújításba kezdtünk, 3db bukó ablak beépítését terveztük a hátsó szomszéd felől, (amibe írásban beleegyezett ) és egy félig nyitott folyosó zártá tétele került megépítésre. Alapterületet nem növeltönk tetőszerkezetet nem bontotunk. Mivel tudtuk, hogy a hátsó szomszédunk már több éve árulja a házát, bementünk az ill. mérnöki hiv.-ba, hogy megkérdezzük, kell-e ezekre építési engedély. NEMLEGES választ kaptunk, kértük írásban ,de nem kaptuk meg. Ezek tudatában elkezdtük az építkezést. El kelt a szomszéd háza, és az új szomszéd feljelentett az ablakok miatt. Meg kaptuk a büntetést,amit fellebbeztünk, majd másodfokra került, mert több ellentmondás is van az iratokban. A büntetésünk 3. verzió szerint 235.000Ft. Két kérdésem is lenne ; ha nekem kell fellebbezni akkor van rá 8 vagy 15 napom, a Köz. HIV:-nak mennyi ideje van a határozatott megküldenie. Miért nem veszik figyelembe, hogy mi azt az információt kaptuk a hivatalban, hogy ezekre nem kell engedély.
Minden engedélyt pótoltunk azóta, meg van a fennmaradási is csak abüntetésbe nem egyezzünk bele, mert egy hivatalnok nem kellő oda figyeléssel végezte a munkáját. MIT TUDUNK TENNI???

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.13. 07:18

Ehun a példa: ügyvédhez fordulni adott esetben igencsak megéri.