birtokvédelem


turulmissio # 2006.12.14. 18:36

Birtokvédelmi kérelmemet a helyi önkormányzat elutasította /1993./A bíróság is I.fokon,majd II.fokon is elutasította.Ügyünkben a MK.Legfelsőbb Bírósága törv.sértés miatt megismételteti ingatlan perünket /hatályon kívül helyezte az összes eddigi ítéletet/. Kell-e nekem újra bírtokvédelmet kérni / a korábban elutasított 50% tulajdonrészünkre:/?
Segítséget kérek;-köszönettel:János.

lewho # 2006.12.12. 07:27

Tehát a zavarás szerinte megvalósult, ennek eredménye ugyanaz, mint 3 éve, tehát nem tudja megközelíteni az ingatlanát. De itt más módon történt ez, 3 éve el lett torlaszolva a bejárat, most meg kerítéssel van elkerítve. Az eredmény ugyanaz.

egen, a fentiek miatt szerintem sem ítélt dolog....

guba # 2006.12.11. 16:02

Szerintem ez nem minősülhet ítélt dolognak, nincs ui. tényazonosság. Azért mert egyszer valaki elbukott egy birtokvédelmi pert, az nem jár azzal. hogy a pernyertes fél ezt követően kedvére zaklathatja az illetőt.

Tóth Marianna # 2006.12.10. 08:22

Sziasztok!
Írjátok meg véleményeteket az ügyről.
Volt egy birtokvitás ügy (3 éve), amiben a jegyző birtokvédelmet adott a birtokvédelmet kérőnek. Birtoksértő jogorvoslattal élt ez ellen. A bíróság döntött, a jegyző határozatát megváltoztatta, tehát a birtokvédelmet kérőt nem illette meg a védelem. Az ítéletet a másodfokú bíróság is helyben hagyta.
Mi van akkor, ha a birtokvédelmet kérő megint birtokvédelmet kér szomszédjával szemben ugyanabban az ügyben? Tehát a zavarás szerinte megvalósult, ennek eredménye ugyanaz, mint 3 éve, tehát nem tudja megközelíteni az ingatlanát. De itt más módon történt ez, 3 éve el lett torlaszolva a bejárat, most meg kerítéssel van elkerítve. Az eredmény ugyanaz.
szóval ez már elbírált ügy, új tények nincsenek,újrafelvételnek nincs helye, így el kell utasítíni a kérelmet. Szerintetek is?
És mi van akkor, ha fent szóban forgó ingatlant más használja, és ő kéri a birtokvédelmet? Ekkor le kell folytatni a birtvéd. eljárást?
Előre is köszi a válaszokat.

lewho # 2006.12.05. 18:24

azért közigazgatási eljárásban nem köll közeli hozzátartozónak lennie a meghatalmazottnak, lehet bárki!

szvsz

napsi # 2006.12.05. 17:47

Kedves Kovács Béla Sándor!

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

napsi

Kovács_Béla_Sándor # 2006.12.05. 11:53
  1. Igen
  2. Igen, ha közeli hozzátartozó (vagy ügyvédjelölt a megbízott ügyvédnél).
  3. Nem.
napsi # 2006.12.05. 09:17

Kedves Hozzáértők!

Az alábbi ügyben kérem segítségeteket:

Egyik ismerősöm 2006. november elején birtokvédelmi kérelmet nyújtott be, mert az osztatlan közös tulajdonban álló, (abból ¼ tulajdoni hányaddal rendelkező, és külön lakóegységet alkotó) ingatlanból közvetlen hozzátartozói kizárták, onnan kényszerrel, fenyegetéssel elűzték. Ezen személyek egy része tulajdonostárs, mások csak lakóhellyel rendelkeznek az ingatlanban. Az osztatlan közös tulajdonú ingatlan kizárólagos használatát a felek az évek során szokásjogilag egymás között megosztották, de erre vonatkozó földhivatali bejegyzés vagy írásbeli dokumentum nincs. Az egész ingatlan 185 négyzetméter, ebből a birtokháborítással érintett tulajdoni hányad egy külön bejáratú, 80 négyzetméteres, 2 szoba+konyha, illetve az ehhez kapcsolódó gépkocsi-tároló és udvarrész. Az említett személy kénytelen volt visszavonni mind a hatósági eljárás megindítására vonatkozó birtokvédelem tárgyában kelt kérelmét, mind a rendőrhatóságnál tett feljelentését, mivel rokonai életveszélyesen megfenyegették, sőt az egyik válaszfalat már ki is bontották… A kialakult kaotikus állapotok miatt a birtokháborítást elszenvedő érintett pár hete elhagyta az ingatlanát, ott azóta nem járt, pontosabban a lakók nem engedték be. Bonyolítja a helyzetet, hogy ezt az ingatlanhányadát 2006. 11. 10-én elcserélte egy ingatlanforgalmazással foglalkozó cég által felajánlott ingatlanra, de a csereingatlant mindaddig nem bocsátják rendelkezésére, (azaz a csereszeződés nem lép hatályba) amíg az érintett a vele szerződő felet nem juttatja birtokba. Az pedig ugye nehéz, ha ő sem birtokos pillanatnyilag… (Megjegyzem, amikor a cég aláírta a csereszerződést, akkor az érintett személy még birtokban volt. A csere ténye váltotta ki a többi tulajdonostárs haragját.)

Kérdésem a következő:

1.Benyújtható-e ismét a birtokvédelmi kérelem?

2.Van-e mód arra, hogy egy jogvégzett (de ügyvédi igazolvánnyal nem rendelkező) személy meghatalmazással járjon el az érintett birtokvédelmi kérelme tárgyában?

3.Élhet-e a cég képviselője jogos önhatalommal a birtok megszerzését illetően?

Válaszotok, és segítségeteket nagyon várva, maradok tisztelettel:

Napsi

ObudaFan # 2006.11.02. 17:27

Nem, a birtokháborítás kezdetétől. Emellett a birtokos közvetlenül a bírósághoz fordulhat akkor is, ha az ügyben a birtokláshoz való jogosultság is vitás.
Itt pedig jó eséllyel ez a helyzet.

Thomas31 (törölt felhasználó) # 2006.11.02. 16:32

A hozzászólás a felhasználó kérésére törölve.

hagyma # 2006.10.12. 13:14

A helyi jegyzőhöz nyujtsd be a kérelmet, ők pedig hivatalból inditványozzák más hatóság kirendelését a kérelem elbirálására.
Vélhetőleg a szomszéd város vagy kerület jegyzőjét jelölik ki.
Ha a birtokháboritó állapot már több, mint egy éve fennáll, a birósághoz kell fordulnod.

gitron # 2006.10.12. 13:14

Mivel a Közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló, 2004. évi CXL. törvény értelmében a közigazgatási szerv a saját ügyének elintézésében nem vehet részt, így e tény észlelését jelentenie kell a felettes zservnek, aki az adott eljárása másik közigazgatási szervet jelöl ki. Ezt az ún. kizáró okot az ügyfél is bejelenthet, tehát lehet a kérelmet rögtön az illetékes közigazgatási hivatalhoz benyújtani a kizáró ok egyidejű jelzésével együtt.

Tóth Marianna # 2006.10.12. 13:12

Szia.

Úgy gondolom, hogy nyújts be a birtokvédelmi kérelmedet (illetékköteles, ami 2200,-Ft-os bélyeget jelent). Õk a közig. hivatalhoz fogják küldeni, hogy jelöljön ki az ügyben eljáró szervet, mivel ők elfogultak, így saját ellenük indult ügyben nem járhatnak el.
A közig hivatal által kijelölt másik szerv fog eljárni.
Sok sikert.

jenner # 2006.10.12. 13:05

Kérdésem lenne.
A lakóhelyem Önkormányzata ellen a saját ingatlanom védelme érdekében birtokvédelmet szeretnék benyújtani a helyi jegyzőnél.
Ki fogja a birtokvédelmi eljárást lefolytatni.
Van valamilyen jogvesztő hatály.