Felmondási idő, szabadság


Kovács_Béla_Sándor # 2024.05.01. 07:38

Én nem értem, miről beszélsz.

GGL # 2024.05.01. 06:39

Tisztelt Hölgyeim / Uraim !

A következőket szretnem kérdezni:
van az afott evre 2034 szerint szabadsagom,- a törvény szerint. Emelllett van +10 napom, amit külön megállapodasban athoztam az elmult évről.
Továbbá vannak még napjaim , irasban ( tehat bizonyithatoan ) megjelennek a bérjegyzékemen.
Ezek közül még jopar napot most sem tudok kivenni.
KÉRDÉSEM: ha bizonyithatóan , berjegyzekben ott vannak - esetleg közös megegyezes vagy munkaltato altali felmondasnal - ezeket ki kell e fizetniuk ?
vagy csak 2024 ..re eső rész + átvitt 10 nao ?
köszönettel !

kovacsl # 2024.04.30. 12:00

Munkavállalói felmondás csakis igen.
Erre írtad 30 napot mindig le kell dolgozni vagy ki kell fizetni ha felmentik a munkavállalót (20 év munkaviszony esetén a standard ledolgozandó 30 nap plusz 60 nap)

drbjozsef # 2024.04.30. 09:51

01. Nem jól érted. Munkavállalói felmondásról beszéltél. Az 30 nap. Ha a munkáltató mond fel, akkor hosszabbodhat, amit mind ki kell fizetni, csak a fele idejéről fel kell menteni a munkavégzés alól a munkavállalót. De megint a fingot reszeljük, mert bármi eltérés megengedett, közös megegyezéssel.
02. nem lást fent. Ne keverd a munkavállalói és a munkáltatói felmondást.
03. A szabadság a munkaviszony idejére jár. Annak pedig a felmondási idő végén van vége - ha nincs más megállapodás.

kovacsl # 2024.04.30. 09:47

Köszönöm.

  1. Ha jól értem bármi van 30 nap mindenképpen kifizetendő a munkavállalónak akkor is ha felmentik? Nem lehet a komplett felmondási időre így? :)
  2. És akkor is 30 a kötelező kifizetendő ha 20 év miatt 30+60 nap a felmondási idő?
  3. A fenti felmondási idők az időarányos szabadságot is tartalmazzàk ugye?
drbjozsef # 2024.04.30. 04:36

kovacsl,

01. Megoldás : "valami ilyesmiről állapodtak meg". Szóval közös megegyezés. Azzal bármit lehet. Ha nincs olyan, akkor a törvény szerinti felmondási időre (felmentési idő nincs az Mt.-ben, legfeljebb a köztisztviselőknek, ilyesmiknek) jár a bér, a végén megszűnik a munkaviszony. Nincs olyan, hogy járulékot fizetik, de a bért nem. Mármint a törvény szerint, de ha neki nem kellett a bér, cserébe azért, hogy a munkavégzés alól felmentsék, az is jó. De az már eltérő megállapodás.

02. Törvény szerint. Ha a munkavállaló mond fel, akkor a 30 napot le KELL dolgoznia. A munkáltató persze felmentheti a munkavégzési kötelezettsége alól, de a bért akkor is fizetnie kell.

03. A biztosítottsághoz a NAV megfelelő számlájára idén havi 11300 forintot kell fizetnie. Ez az egészségügyi ellátáshoz kell. Ha nyugdíjat, pontosabban szolgálati időt is akar "vásárolni", azt a NYUFIG-gel kötött szerződésben lehetséges.

kovacsl # 2024.04.29. 17:14

01. Kieg: Felmentési idő. Lehet ilyen volt. Ez más mint a felmondási idő jogilag?
Olyan időszak amikor jár a bér de felmentik a munkavállalót a munkavégzés alól. Ilyet lehet kialkudni munkavállalói felmondás esetén is vagy csak munkáltatói felmondás esetén alkalmazható. (Már ha jól írom)

kovacsl # 2024.04.29. 16:55

Köszönöm.

  1. Állományban tart alatt azt értem fizeti a munkavállaló után a járulékokat de fizetést nem kap. Jogilag nem tudom hogy hívják ezt már ha létezik de nem egy kollégàm volt hogy elküldték megkapta a végkielégítést és hónapokig még fizették utána a járulékokat amíg elhelyezkedik valami ilyesmiről állapodtak meg.
  2. Ha nem írja alá a közöst a munkavállaló de így is fel akarjàk menteni akkor mi van? Jár a bér és nem kell bejárni a munkavállalónak a felmondási idő alatt? (Vagy kifizetik egyben és azonnali azt nyilván aláírja bárki).
  3. Mit kell fizetni saját maga után ilyenkor a delikvensnek hogy legyen pl tb jogviszonya felmondási idő után (amíg el nem helyezkedik)

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2024.04.29. 16:48
  1. Igen. Igen.
  2. Igazából nincs ilyen a munkajogban, hogy "állományban tartani". A munkaviszony a felmondási idő leteltével szűnik meg; ha azt akarod kérdezni.
  3. Ez nem jogi kérdés? (És még mindig nincs olyan, hogy "állományban tart".)
kovacsl # 2024.04.29. 16:44

Sziasztok

1. Ha a munkavállaló mond fel akkor és a munkáltató fel akarja menteni a felmondási idő alól akkor az csak közös megegyezés lehet?
Ha igen akkor meg kell egyezni egy fix dátumról és azzal a dátummal azonnal megszűnik a munkaviszony?
2. Ha ez túl közeli dátum és a munkavállaló nem írja alá a közöst akkor mi történik jogilag? Állományban kell tartani a munkavállalót a felmondási időre ettől még?
3. Előfordulhat hogy felmenti de állományban tartja a felmondási időre?
Jogilag kérdezem. Köszönöm

Majordomus # 2024.03.14. 21:01

Ez az egy biztos.
J
Ha a munkaviszonyod régebbi mint 3 hónap akkor 4 napot kivehetsz s azt ki is kell adni.
.

szabani78 # 2024.03.14. 16:55

Elnézést, lehet félreérthető voltam.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.03.14. 07:33

3 napot vettem ki eddig

Azt eddig nem mondtad. Csak, hogy hat maradt.
Akkor ezzel a módosítással olvasd, amit a doktor írt.

Szomorú örökös # 2024.03.14. 06:53

szabani78

De miért kaptam túl? 3 napot vettem ki eddig.

Bocsi, hogy beleszólok, de te írtad le zavarosan:

Tehát, ha van még 6 nap szabadságom.....Összesen 32 nap szabadságom van egy évben

Nyilván ebből az jött le, hogy a 32 napból van már csak 6 nap.

Annál több jár időarányosan. Ha jól számolom összesen 9 nap

Hát ahogy én számoltam, egy kis jóindulattal max. 8 nap jár, nem 9. Tehát akkor még 5 nap van hátra, ami jó esetben kivehető.

szabani78 # 2024.03.14. 04:39

De miért kaptam túl?
3 napot vettem ki eddig. Annál több jár időarányosan. Ha jól számolom összesen 9 nap, de ha csak 6, akkor van még.

drbjozsef # 2024.03.13. 05:59

122. § (1) A szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki.
(2) * A munkáltató évente hét munkanap szabadságot – a munkaviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Ennek során a 121. § megfelelően irányadó. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.

Ha jól értelek, a 7 napos keretedet már bőven kimerítetted.
Ráadásul a tizenöt napos bejelentésre sincs idő.
Ráadásul időarányosan is bőven túlkaptad a szabadságokat.
Ergo a maradék 6 napodat kiadhatja a munkáltató, de egyáltalán nem kötelezhető rá.
(a munkaviszony megszüntetésekor követendő eljárás az új Mt.-ben pedig már nem egyértelmű, mármint a túlvett szabadságok tekintetében. Kikerült a törvényből a visszafizetési kötelezettség, így különböző értelmezések vannak rá, lehet, hogy a munkáltatód levon majd a kifizetésből.)

szabani78 # 2024.03.13. 04:36

Az én kérésemre vettem ki. Összesen 32 nap szabadságom van egy évben.

drbjozsef # 2024.03.11. 05:49

Tehát, ha van még 6 nap szabadságom, abból mennyivel vagyok én jogosult gazdálkodni?
Attól függ, hogy az előzőeket a te kérésedre adta ki a munkáltató, vagy anélkül.
Egyébként most március van, úgyhogy időarányosan már rég túlvetted a szabadságaidat.

Es ha két napon belül bejelentem hogy ki akarom venni a felmondási idő végén, akkor ki kell adniuk?
Nem.

szabani78 # 2024.03.10. 21:52

Tehát, ha van még 6 nap szabadságom, abból mennyivel vagyok én jogosult gazdálkodni? Es ha két napon belül bejelentem hogy ki akarom venni a felmondási idő végén, akkor ki kell adniuk?

Majordomus # 2024.03.08. 21:08

Lehet hogy nem túl barátságos az elválás?

drbjozsef # 2024.03.08. 05:58

szabani78,

Nem.
A munkáltató a munkaviszony ELSŐ három hónapjában nem köteles szabadságot kiadni, onnantól az általános szabályok szerint kell eljárni, a munkaviszony utolsó napjáig.
De a kiadásnak az Mt.122.§-125.§ szerint elég kötött szabályai vannak, így simán előfordulhat, hogy szabályosan nem tudja kiadni az összes szabadságot. Ekkor, és csak ekkor válthatja meg azt, természetesen csak időarányosan.

Felmondási idő alatt az összes szabadságommal a munkáltató rendelkezik?
Nem, az általános szabályok szerint, hét munkanappal (évente, összesen, időarányosan kevesebb) te, a többivel ő. (de még itt is lehet kivétel)

Lehet hogy nem engedi hogy mondjuk az utolsó két napon szabadságon legyek?
Nem jó kifejezés, hogy nem "engedi". Ha szabályosan, időben kérted, akkor ki KELL adnia. Mivel főszabályként 15 nappal előre kell igényelni, ezért itt a felmondási idő alatt előfordulhat, hogy nem tudja (köteles) kiadni mindet. De egyébként a felmondási idő alatt is ugyanúgy lehetsz szabadságon, kivéve akkor, ha a munkáltató mondott fel, mert akkor bejön még szabálynak a 68.§-70.§ is.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

szabani78 # 2024.03.08. 05:04

Felmondási idő alatt az összes szabadságommal a munkáltató rendelkezik?
Lehet hogy nem engedi hogy mondjuk az utolsó két napon szabadságon legyek?
És amit nem enged kivenni, azt ki kell fizetnie?

Köszönőm