Vízmérő óra cseréje


blade # 2015.03.11. 06:02

Business Law! Akkor mit csináltam? :)
Mert mostmár nagyon kiváncsi vagyok! Akkor azt, hogy hivják vagy minek nevezik amikor a vízművekkel egyedi terv/jóváhagyással, mellékmérői szolgáltatási szerződést kötök? Konkrétan a szerződésben elkülönitett vizfelhasználó szerepel. Még egyszer megkérdezem, hogy ezt a te szótáradban, egy szóval hogyan definiálnád?

Aprópó! Ez meg így nem igaz: A mellekmeronek nincs tul nagy szerepe, a lenyeg, hogy a fomerő mit mutat, a Vizmuvek is azt veszi alapul.

Hogyne lenne már szerepe! Miről beszélsz?!
Akinek elkülönitett vizfelhasználóként külön mellékvízmérős szolgáltatási szerződése van a vízművel, az annyit fizet amenyit az órája mutat. Se többet se kevesebbet. A ház óráját (főmérő, fogyaztási különbségét) a társasház fizeti. Bármilyen hihetetlen, de többek közt erre is szolgál a közösköltség amiben benne van még általában a szemét díj, takaritás, világítás, kertész, portás stb... A hirtelen felmerülő (váratlan) nagy vizfogyasztásra (pl: csőtőrés) általában biztosítása van a háznak.
Tehát még mindig nem értem, miért nem hívhatjuk ezt úgymond "leválásnak". :-))

blade # 2015.03.11. 06:07

capisca! Köszönjük!

capisca # 2015.03.11. 07:21

Kedves blade

Azért, mert a leválás egy teljes elkülönülő vízrendszer létrehozását jelentené. Ez nem történt meg, ugyanúgy a társasház rendszerén keresztül kapja a vizet.

Akkor lenne ez leválás, ha Ön a vizet a szolgáltatótól külön a társasáház kizárásával kapná, de akkor nem mellékvízmérője, hanem főmérője lenne. Lsd családi házak, ott is mindenkinek főmérője van.

blade # 2015.03.11. 08:07

capisca!
Ezt én értem, de mint már előzőekben leírtam, ez nekem akkor is valamilyen szintű leválás.
Értse mindenki jól! De ha van rá találóbb szó, akkor szívesen veszem, mint ahogy azt a kollégának már említettem. :-)
Azért mentem bele ebbe a beszélgetésbe, mert hiszem, hogy más laikus honpolgár is levállásnak nevezné ezt a "módszert". Így majd akkor tisztán lát mindenki, azzal kapcsolatban hogy tulajdonképpen miről is beszéltem. Tőlem nevezhetjük akár "rózsa hadműveletnek" is! :-)

blade # 2015.03.11. 09:26

Ja és akkor a "rózsa hadműveletet" kell elvégeztettni 2015.Dec. 31.-ig erről szól a törvény.
Jól értelmezem? Erősítsetek meg! :-))

blade # 2015.03.11. 10:04

Előrehozott jelölt!
a főmérő és a mellékmérők különbözetét a közös költségből fizetik, ami a te pénzed is, tehát a leválás ellenére is fizeted.

Valóban, a közösköltség egy részét képezi a különbözet. Csak a lényeg az, hogy a tényleges saját fogyazstásom, sokkal kevesebb, mint az általánydíjas közösköltség! Tehát vizóra nélkül fizettem havi 12ezret, míg így most vízórával csak mindez havi 4ezer ft! Nagyon nem mindegy mennyit fizetek a közösbe, főleg ha nem is fogyasztok annyit.
Nálunk nincs oylan probléma amit írtál, és soha nem is volt. De gondolom az eseted nem egyedi... Én azért nem vonnék le messze menő következtetéseket ebből.

műszer-automatika mérnök # 2015.03.11. 19:07

A vízmérő HITELESÍTÉSRŐL szól a mérésügyi Törvény!
Hitelesítés a szabványoknak megfelelően nemigen történik!
Helyette cserélik a MÉRŐT, 6 illetve 8 év szerepel a Rendeletben!
Talán az én országgyűlési képviselőm elé terjesztett részletes elemzésem is hozzájárult a MELLÉKMÉRŐK 6 évesről 8 évre emelt türelmi-idő..
Mint szakértő (MATE) véleményem, hogy a Vízművek által szolgáltatott víz minősége és a mérők szerkezeti megbízhatósága nem indokolja, hogy 532 köbméternél 6 vagy mellékmérőnél 8 év (nem elszámolási mérőnél kiváltképp),hogy ilyen kiadásba kényszerüljön a fogyasztó és a szolgáltató!
99 ezer köbmétert mérhetne, mint a gépkocsi "kilométer számlálója.. Kinek jut eszébe 532 km után cserélni a műszerfalat ( a csalókat akik autó frissítésben vannak érdekeltek kivéve..)
500 ezer panelház 2 mérő minimum 1 MILLIÓ darab
a költség: 10-20 ezer forint/db
10-20 MILLIÁRD FORINT ! ! ! kiadás REZSI ! ! ! nagyrészt import..felesleges.. és a cserélt mérők a Színesfém"kereskedésbe"kerül..
A mérők kereskedelme a kereskedők (Többet kérdeztem)szerint nem lényeges haszonhozó, inkább a hajlékony csövek lecserélése hozna hasznot és megbízhatóbb hálózatot.

műszer-automatika mérnök # 2015.03.11. 19:07

A vízmérő HITELESÍTÉSRŐL szól a mérésügyi Törvény!
Hitelesítés a szabványoknak megfelelően nemigen történik!
Helyette cserélik a MÉRŐT, 6 illetve 8 év szerepel a Rendeletben!
Talán az én országgyűlési képviselőm elé terjesztett részletes elemzésem is hozzájárult a MELLÉKMÉRŐK 6 évesről 8 évre emelt türelmi-idő..
Mint szakértő (MATE) véleményem, hogy a Vízművek által szolgáltatott víz minősége és a mérők szerkezeti megbízhatósága nem indokolja, hogy 532 köbméternél 6 vagy mellékmérőnél 8 év (nem elszámolási mérőnél kiváltképp),hogy ilyen kiadásba kényszerüljön a fogyasztó és a szolgáltató!
99 ezer köbmétert mérhetne, mint a gépkocsi "kilométer számlálója.. Kinek jut eszébe 532 km után cserélni a műszerfalat ( a csalókat akik autó frissítésben vannak érdekeltek kivéve..)
500 ezer panelház 2 mérő minimum 1 MILLIÓ darab
a költség: 10-20 ezer forint/db
10-20 MILLIÁRD FORINT ! ! ! kiadás REZSI ! ! ! nagyrészt import..felesleges.. és a cserélt mérők a Színesfém"kereskedésbe"kerül..
A mérők kereskedelme a kereskedők (Többet kérdeztem)szerint nem lényeges haszonhozó, inkább a hajlékony csövek lecserélése hozna hasznot és megbízhatóbb hálózatot.

MajorDomus # 2015.03.11. 22:32

Blade

Mielőtt te! Hülyeséget írogatni, előbb nézz utána miről vitatkozol!

A kőzműves vízellátásrol szóló törvény szerint az elszámolás alapja, a társasház főmérője!

Te nem leváltál, hanem úgynevezett,, elkülönített vizhasználó,, lettél a saját mellék (!!) mérőd alapján. A saját fogyasztásodat fizeted a szolgáltatónál, valamint a főmérő és a társasház összes mellékmérõje közötti különbözetet a közös költségben, a tulajdoni hányadod arányában.

A főmérőröl nem tudsz leválni, csak a fogyasztásodat mellékmérõ alapján
Elkülönülten megfizetni. Ez nem ugyanaz. Hidd el nekem, 26 éve ezzel foglalkozom.

,

MajorDomus # 2015.03.11. 22:38

38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet a közműves ivóvízellátásról és a ...

Ebből választ kapsz a kérdéseidre!

A mellékmeroket kell 8 évente cserélni, tehát a tiedet is, saját költségeden, a főmérőt a Vízmű cseréli saját költségén

blade # 2015.03.12. 05:40

MajorDomus!
A kuplung csúszást nem tudom nálad orvosolni...
Ezzel a rendellenességel kell leélned az életed. :D
Ne haragudj, de már elkoptak az újjaim, annyiszor leirtam a lényeget. De te, még minidig ezen lovagolsz...

kicsi max # 2015.04.21. 08:21

Az a kérdésem, hogy kötelező-e a lakásban a vízóra felszerelése? A társasház kezelő szerint igen, a wekerlei hírekben viszont azt olvasom, hogy csak a társasház főmérőjét írja elő a törvény. Mi van akkor, ha egy lakó nem akar a lakásába mérőórát?

noilar # 2015.04.21. 18:42

Nem kötelező mellékmérőt szereltetni.


noilar

MajorDomus # 2015.04.21. 20:07

Akkor az van, hogy fizeted a közgyűlés által megállapított, vízóra nélküli közös költséget ami kb a duplája, nem ritkán a háromszoros a normál közös költségének.

Zöldövezeti11 # 2015.04.25. 16:18

Konkrétan hol van, ahol ilyen eltérések vannak ?

Nálunk 170 ft/hó a vízmérős lakások közös költsége és 230 ft/hó a mérő nélkülieké.
Van amikor megéri a mérő nélküli, van amikor nem.
Például kis lakásban sokan laknak, akkor inkább a mérő nélküli éri meg ha nagy lakásban valaki egyedül lakik akkor meg nagyon ráfizet ha nincs mérője.
Tehát 40 m2 -en lakik eg 5 tagú család. A közösköltség mérővel 40 x 170 ft = 6800ft. A vízfogyasztás 3 m3/hó/fő 5 x3 =15m3, annak ára 600ft-tal 9000ft.
tehát 6800 + 9000 = 15800ft/hó. Ha nincs óra akkor 230 x 40 = 9200 ft/hó. De ha 8- an laknak pl. etnikumok, még jobban járnak.
Az az anyóka aki valamiért elhalasztotta a vízmérő felszerelését a 96 m2 -es lakásában fizet 92 x 230 ft = 21160ft-ot . Ha lenne mérője akkor a költségei : kk 96 x 170 =16320fthó + 3 x 600 ft 1800 összesen 18120 ft, sőt ha takarékos még kevesebbet is. Hát még ha valaki 123 m2 -n terpeszkedik egy magában ?
Költözzön kisebb lakásba vagy szereltessen vízmérőt.

bote # 2015.05.18. 09:03

hányas számú törvény tartalmazza, hogy egy helyrajzi számon egy főmérő lehet?

zsoltyj # 2015.10.29. 06:24

Üdvözletem.

Azt szeretném kérdezni, hogy lejár a vízóránk hitelessége, és a Tatabányai Vízmű az új vízórát meg akarja velünk vetettni. Jogszerű ez? Családi házban lakunk 1 vízóránk van.

Köszönöm

Sherlock # 2015.10.30. 10:02

A főmérő hitelesítését a vízmű fizeti, a mellékmérőjét az ingatlan tulajdonosa.

Hugi58 # 2015.12.07. 18:10

Tanácsot kérnék ? Wekerlén lakom egy 4 lakásos társasházban. Vízórát kell felszerelni ezt elfogadjuk, de a probléma az, hogy a ház fele /2/lakó az utcáról kapja a vizet mi meg/2/ lakó a szomszéd házból. Tulajdon lapok tömkelegét kell letöltenünk lakásonként ez 1000/per lakás ha hitel van a lakáson akkor ez 3000Ft kerül. Mi ért nekem kell ezeket az összegeket kifizetnem.
És a leg szebb az egészben a Vízművek térképén mi olyan helyről kapjuk a vizet ami nem létezik. De nem hallgatnak meg mit tudunk ilyen esetben tenni.
Ebben kérnék segítséget.
Köszönöm előre is

Immaculata # 2015.12.09. 17:20

Tulajdon lapok tömkelegét kell letöltenünk

Azt tudjátok tenni, hogy letöltetitek és kifizetitek az árát.

groszfater@gmail.com # 2015.12.09. 17:55

16. A bekötés feltételei és a közszolgáltatási szerződés létrejötte48
55. §49 (1) A víziközmű-törzshálózat mentén fekvő ingatlanoknak a víziközmű-hálózatba történő bekötését a víziközmű-szolgáltatónál az ingatlan tulajdonosa vagy egyéb jogcímen használója az ingatlan tulajdonosának írásbeli hozzájárulásának birtokában kezdeményezheti (a továbbiakban: igénybejelentés). Az igénybejelentésben a bejelentő közli:

  1. a felhasználási célt, az igénybe venni tervezett ivóvíz mennyiségét,
  2. nem lakossági felhasználó esetében az elvezetni tervezett szennyvíz mennyiségét, annak minőségi jellemzőit, különös tekintettel a vízvédelmi hatóság által előírt küszöbértékekre,
  3. a bekötéssel érintett ingatlan címét, helyrajzi számát, a tulajdonos személyét, valamint - ha az nem azonos a bejelentővel - az ingatlan tulajdonosának a bejelentéshez mellékelendő írásbeli nyilatkozata alapján az ingatlanhasználat jogcímét és
  4. a csatlakozó hálózat, illetve a házi ivóvíz- és szennyvízhálózat kialakításának általános műszaki jellemzőit.

(2) Az igénybejelentés kézhezvételét követően a víziközmű-szolgáltató vizsgálja:

  1. a víziközmű-hálózat igényelt szolgáltatás teljesítésére való alkalmasságát, annak műszaki állapotát,
  2. a víziközmű-fejlesztési hozzájárulás fizetési kötelezettség fennállását,
  3. a műszakilag elérhető szolgáltatás rendelkezésre állását,
  4. a bekötővezeték és a vízmérési hely létesítésének műszaki feltételeit,
  5. az ingatlanhasználat jogcímét, valamint az ingatlan tulajdonosának írásbeli hozzájárulásának meglétét, ha a bejelentő az ingatlant egyéb jogcímen használja, és
  6. üzem esetén a szennyvíz előzetes tisztítását szolgáló berendezés meglétét és a törzshálózatba vezetett szennyvíz minőségi paramétereit.

(3) A víziközmű-szolgáltató az igénybejelentést elutasítja, ha

  1. a törzshálózat műszakilag nem elérhető, vagy annak kapacitása nem elegendő az igényelt szolgáltatás biztosítására,
  2. bekötővezeték kiépítése vagy átépítése szükséges, és annak költségeit a bejelentő nem vállalja,
  3. a víziközmű-fejlesztési hozzájárulás fizetésére kötelezett felhasználó a hozzájárulás fizetési kötelezettségének nem tesz eleget,
  4. a bekötővezeték kialakításának nincsenek meg a műszaki feltételei, vagy
  5. az adott felhasználási helyen lejárt határidejű vagy vitatott díjtartozás áll fenn.

(4) Az ivóvíz-törzshálózathoz csatlakozó tűzoltásra szolgáló külön ivóvíz-bekötővezeték létesítéséhez a víziközmű-szolgáltató - a katasztrófavédelmi jogszabályok megtartásával - köteles hozzájárulni, ha a tűzoltáshoz szükséges vízmennyiség a házi ivóvízhálózatból és a vízművel össze nem függő más vízvételi helyről nem szerezhető be. A tűzoltásra szolgáló bekötővezetéket külön bekötési vízmérővel kell ellátni.
(5) Az igénybejelentést követő 15 napon belül a víziközmű-szolgáltató tájékoztatja a bejelentőt arról, hogy a (2) bekezdés szerinti feltételek maradéktalan teljesítéséhez milyen további feladatokat és fizetési kötelezettségeket kell teljesítenie. E tájékoztatás keretében a víziközmű-szolgáltató:

  1. megállapítja a víziközmű-fejlesztési hozzájárulás összegét,
  2. megadja a bekötővezeték tervezéshez szükséges, törzshálózatra vonatkozó műszaki alapadatokat, és
groszfater@gmail.com # 2015.12.09. 17:58

Itt csak helyrajzi számot ír elő nem kell tulajdoni lapot mellékelni.

Immaculata # 2015.12.09. 18:31

a tulajdonos személyét,

Másként hogy igazolod? Itt egyébként ez az 1000.- Ft-os, egy e-nemhiteles tulajdoni lap. A legolcsóbb. A hiteles földhivatali 6250 Ft.

groszfater@gmail.com # 2015.12.09. 18:43

„a tulajdonos személyét,”
A tulajdonos személyét tulajdoni lappal igazolod ?
A szerződés kötő és a tulajdonos nem is feltétlen ugyan az a személy.

Immaculata # 2015.12.09. 19:07

A szerződés kötő és a tulajdonos nem is feltétlen ugyan az a személy.

A szerződést kötő csak a tulajdonos lehet, vagy annak meghatalmazottja. A tulajdonosi jogosultságot igazolni kell.