két haszonélvező - joguk értékét hogyan számolod?


ObudaFan # 2007.07.10. 11:44

Pedig célszerű a hosszabb válasz, mert a kérdések pontosságával gyakran van probléma.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.10. 09:53

Én kérek elmnézést, hiszen a válaszod egyébként helytálló volt. Én is rosszul aludtam, biztos a front:. )

woodslave (törölt felhasználó) # 2007.07.10. 09:46

ez term. Itv. paste, csak példa volt. Na abbahagyom tényleg...

woodslave (törölt felhasználó) # 2007.07.10. 09:46

pedig én utálom a legjobban az ilyet, ha kérdez vki egy problémával kapcsolatban, aztán kap egy Ptk. copy-pastet. Na mindegy xar napom van..

woodslave (törölt felhasználó) # 2007.07.10. 09:45

ahhoz nem értek (lehet ehhez se) :-) Csak hirtelen másoltam be. Elnézést...

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.10. 08:50

Ha valaki megkérdezi, melyik gombbal tudja bekapcsolni a tévét, kiselőadást tartasz neki a katódcső működési elvéről?

woodslave (törölt felhasználó) # 2007.07.10. 07:13

Amikor a határozatlan idejű vagyoni értékű jog valamely személy életének, házasságának vagy özvegységének idejére terjed, a jog értékét az illető személy életkorának alapulvételével a következő módon kell megállapítani: ha a vagyoni értékű jog jogosultja

1. 25 évesnél fiatalabb, az egyévi érték 10-szerese,
2. 25-50 éves, az egyévi érték 8-szorosa,
3. 51-65 éves, az egyévi érték 6-szorosa,
4. 65 évnél idősebb, az egyévi érték 4-szerese .

Ha több személytől függ a vagyoni értékű jog fennállása, az alábbiak szerint kell kiszámolni annak értékét:

1. ha a vagyoni értékű jog tartama mind a jogosult, mind a kötelezett élete, házassága vagy özvegysége idejétől függ, az előbbi szorzók alkalmazásánál a két személy közül az idősebbnek az életkora az irányadó;
2. ha a vagyoni értékű jog tartama több egyidejűleg jogosult személy élettartamától függ, mégpedig oly módon, hogy a jogosultság a legelőször elhalt személy halálával megszűnik, az értékelésnél a legidősebb személy életkora az irányadó; ha pedig a jogosultság a legutóbb elhalt személy haláláig tart, a kiszámítás a legfiatalabb személy életkora szerint történik (a vagyonszerzési illetéket az egyes jogosultak olyan arányban viselik, mint amilyen arányt az életkoruk szerint számított vagyoni értékű jogok értéke ezek együttes értékében képvisel);
3. ha a vagyoni értékű jog tartama a házasság idejére terjed, a kiszámításnál az idősebb házastárs életkora az irányadó .

Itv 72. §

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.09. 17:33

Szerintem ilyenkor az illeték alapjának meghatározásakor a fiatalabb haszonélvezővel kell számolni, az idősebbet figyelmen kívül kell hagyni.

wertun # 2007.07.09. 16:54

Illeték szempontjából érdekelne a kérdés. Például, ha van egy 10 millás ingatlan, az egyik haszonélvező 65, a másik 75 éves, akkor hogyan számolom a fizetendő illetéket? Külön-külön "beárazom" az illetéktörvény szerint a haszonélvezeti jogot és azt vonom le az ingatlan értékéből, vagy egyszer számolom az egyik után és azt felezem a két haszonélvező között? Az adásvétel haszonélvezettel terhelten lenne, így ez a kérdés befolyásolja a vétel után számítandó illetéket.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.09. 15:54

Ha arra gondolsz, hogy mennyivel méltányos a vételárat csökkenteni, akkor számolj a fiatalabb haszonélvezővel.
Ha úgy érted, mennyi lehet a haszonélvezetről való lemondásnak az ellenértéke, akkor számold ki az idősebbel is. A különbözetet add a fiatalabbnak, a maradékot pedig felezd el köztük.

De ez csak egy lehetőség - az ár is és a haszonélvezet ellenértéke is annyi, amennyiben meg tudtok egyezni.

wertun # 2007.07.09. 15:42

Ha a lakásnak két haszonélvezője van, akkor a lakás eladása esetén hogyan kell számolni a haszonélvezetük ellenértékét? Mindegyikre külön-külön vagy egyszer számolom az értéket és azt felezem meg köztük? A haszonélvezők házastársak, a tulaj a gyermekük.
Előre is köszi.