lakás - csere


lawkötő # 2007.11.05. 13:07

a kérdéseire a válaszok:

  1. egyenértékűség esetén sem adó, sem illetékkötelezettség nem fog felmerülni
  2. a veszély a tulajdonjog bejegyzésnél lehet, ugyanis a két ingatlannál egyidejűleg kell történnie, erre az eljáró ügyvédnek kell majd figyelnie
  3. eladás esetén adót kell fizetni.... lakásértékesítésnél ez ha jól tudom 20%... de adózni csak a jövedelem után kell, vagyis a megszerzés költsége levonható
  4. a válasz ugyanaz, mint a fenti kérdésre, azzal kiegészítve, hogy a pénzének a kamatát még kamatadó is terhelheti majd
  5. ha adó vagy illetékkötelezettsége merül fel, akkor a munkanélküli státuszának mindenképpen szerepe lehet fizetési kedvezmény kérésében. A fizetési kedvezmény lehet halasztott fizetés vagy részletfizetés.

remélem tudtam segíteni a döntésében

üdv,
lawkötő

fezsu11 # 2007.11.05. 11:26

Sziasztok!

Van egy régi típusú kis kertes házam, ezt szeretném elcserélni árában lakótelepi lakásra. Vagy eladnám.
A házat kb 3 éve a nagymamám vásárolta, de az én nevemre került, ő a haszonélvező volt. Mamám 1 éve elhunyt, így az enyém lett az egész. Most lakótelepire szeretném cserélni úgy, hogy ne kelljen pénzt ráfizetnem. (Csere lehetőség lenne.)

A kérdéseim a következők lennének:

  1. cserénél kell-e fizetnem valamit (adó, illeték, stb)? ha igen mit és mennyit?
  2. mire figyeljek cserénél? van-e veszélye?
  3. ha eladom akkor mit és mennyit kell fizetnem?
  4. ha eladom és nem veszekházat belőle, hanem úgy döntök, hogy inkább beteszem bankba kamatozni, akkor kell fizetnem valamit?
  5. nem tudom számít-e az (akár cserénél akár eladásnál), hogy jelenleg munkanálküli vagyok, de pénzt már kapok, és segélyeket sem (szüleimnél lakom). Itt pl kedvezményre gondolok befizetés esetén.

Segítségetek előre is köszönöm.