Önkormányzati lakás "eladása"


Dr.Attika # 2015.07.29. 08:13

Van ilyen, hogy örökbérlet. A római jogban is megjelent. Ma is lehetséges ilyen szerződés kötése, melyben a bérlet időtartamát örök időre szablyák meg. A lényeg, hogy a bérlő a bérleti díjat rendszeresen fizesse. (Nem keverendő a határozatlan idejű bérleti szerződéssel, mert ott van felmondási lehetőség, az örökbérlet esetében csak a bérleti díj nem fizetése eredményezheti azt.)

Zoltanuss # 2015.07.29. 00:39

kszilaj
örökbérleti jogom van. ” Az meg mi ? Nekem a mennyországba van örökbérletem.

MajorDomus # 2015.07.28. 20:08

Kifizessék ?

Mit?
A saját tulajdonukat?

Te még a szocializmusban élsz?

Immaculata # 2015.07.28. 13:59

Vissza kell adni, és ha vállalták, hogy fizetnek érte, akkor kifizetik. Ezt meg kell érdeklődni.

rozsamaria4 # 2015.07.28. 13:54

T Cím!
Önkormányzati lakás bérleti joga családon belül átruházható e?, esetleg eladható? vagy az önkormányzatnak vissza lehet adni, hogy kifizessék. Köszönöm a segítséget

MajorDomus # 2015.07.22. 19:43

Talán nem kellene összetéveszteni a bérleti jogot a tulajdonjoggal.

Immaculata # 2015.07.22. 12:14

RwnD

Nem örökölhető és nem tudod pénzzé tenni.

Immaculata # 2015.07.22. 12:11

Nem.

kszilaj # 2015.07.21. 08:14

I. kerületi önkormányzati lakásra örökbérleti jogom van. A kérdésem az lenne, hogy eladhatom-e az örökbérleti jogot. Ellentmondó információkat kaptam eddig, szeretnék tisztán látni.
Köszönettel

MajorDomus # 2015.07.03. 23:13

Először kérdezd meg a bérbeadót.

matthiasi # 2015.07.03. 08:48

Ruaban jó világ van : ingyen adják a lakásokat.
de csak a kiváltságosoknak !!

RwnD # 2015.07.03. 07:42

Üdv!

Anno a Levéltár akkori igazgatója írta alá a határozatlan idejű bérleti szerződést legjobb tudomásom szerint.

Jelenleg ha jól tudom, akkor a Levéltár az Emberi Erőforrások Minisztériuma felügyelete alatt áll, tehát állami tulajdonú az épület. Gondolom így nem teljesen ugyan az a helyzet, mint egy önkormányzati lakás esetén.

Így a kérdéseim továbbra is fennállnak, hogy mit lehet tenni egyáltalán?!

RwnD

MajorDomus # 2015.06.24. 19:21

Gyakorolja a tulajdonos jogait, és ő köt szerződést.
Nem lehet megkerülni.

Csanad # 2015.06.24. 18:29

Kedves Szakértők!

Az alábbi helyzetbe kerültem (illetve még nem kerültem, de lehet fogok):

  1. Adott egy önkormányzati lakás, amit a bérlője most megvehet X forintért kedvezményesen.
  2. Mivel a megvétel után ha jól tudom egy ideig nem lehet eladni, csak a különbözet kifizetésével, így azt mondja a bérlő, hogy valamilyen jogi csavar és a pénz ügyvédi letétbe helyezésével egyből az én nevemre lehet azt íratni az övé helyett ("ügyvédi csavart" emlegetett).
  3. Tehát így valami olyasmi lenne, hogy ő megveszi az önkormányzattól, de az én nevem kerül rá a tulajdoni lapra.

A kérdésem az, hogy ez megoldható-e, vagy nincs rá jogi mód?

A választ nagyon köszönöm előre is!

Immaculata # 2015.06.24. 06:31

Országos Levéltár nem lehet tulajdonos, legfeljebb vagyonkezelő. Pontosan tudni kellene, hogy a bérlő kivel kötötte a bérleti szerződést.

MajorDomus # 2015.06.23. 21:20

1.nem
2.igen,ajánlott
3 . igen, természetesen, ő a tulaj

Cseréld el.

RwnD # 2015.06.22. 15:36

Üdvözlet!

A kérdéseim csak nagyjából fedik le a témakört, de hasonló kérdésekre a korábbiakban láttam választ, ezért megpróbálkoznék a felvetéseimmel.

Még a 70-es évek elején a nejem nagyszülei elcserélték az addigi tanácsi lakásbérletüket az Országos Levéltár épületében található bérleményre. Ekkor kompenzációt is kaptak a minőségi különbségek miatt. A 80-as években anyósom is bekerült mint társbérlő az apja mellé - addig csak mint állandó lakos tartózkodott ott.

A nejem is ebbe a lakásba született, itt van az állandó lakcíme is. A gyerekünk és én nem ide vagyunk bejelentve, viszont az év végén születő második gyerek automatikusan ide lesz a kórház által.
Jelenleg hárman lakunk ebben a lakásban, az anyósom gondozásra szorul, ezért ő nem tartózkodik velünk.

Az anyós leromlott állapota veti fel a kérdést, hogy mire is lehet számítanunk? Halála esetén mire számíthatunk, ha Ő az egyedül bérlő jelenleg?
"örökölheti-e" a nejem tőle a bérleti jogot?
Be kellene-e jelentkeznie mint társbérlő,
és egyáltalán a Levéltárnak bele kell-e mennie abba, hogy ő várhatóan már 2 gyerekkel akar bejelentkezni?

Igazság szerint szeretnénk innen elköltözni, mert nem igazán alkalmas a lakás normális gyerekneveléshez - vizesedik, sötét, 1 szoba fűthető és 40 éve nem történt felújítás, ami egyébként csak és kizárólag engedéllyel lehetséges, amit rendszerint nem adnak meg egy lakónak sem, a Levéltár pedig nem akar költeni az épület lakók által elfoglalt részére.

A fenti felvetéseimre szeretnék választ kapni, illetve, hogy van-e lehetőség valahogy más lakást igényelni, vagy valahogy forintosítani a dolgokat, hogy tovább tudjunk lépni?

A válaszokat előre is köszönöm!

RwnD

MajorDomus # 2015.06.18. 20:54

1.nincs
2.sehogyan

Azt értsd meg, hogy bérlakás esetén minden lépés csak a tulajdonos engedélyével történhet.

Hogyan és miért akarod eladni a más tulajdonát?

Az hogy bérelsz egy lakást, nem jogosít fel arra, hogy sajátként tekints rá.

Eladni nem tudod, átadni lehet, ezért lehet kérni némi pénzt.

Ahogy lentebb leírtam.

Pityesz10 # 2015.06.17. 19:06

Üdvözlöm!

III. kerületi önkormányzati lakásunkat szerettük volna megvenni, majd rövid időn belül túl adni rajta. Sajnos azt a választ kaptuk, hogy az ingatlan megvehető, de eladásnál 5 évig elővásárlási joga van az önkormányzatnak, amivel 95%-ban élni is szokott. :( Az első kérdésem az lenne, hogy az ilyen helyzetben van e valami megoldás, hogy mégis biztosan el lehessen adni a már megvett öröklakást egy 3. félnek, vagy mindenképp várni kéne 5 évet?

A második kérdés, hogy ha maradna önkormányzati a lakás akkor hogyan tudnánk pénzért eladni egy vadidegennek? (tehát a lejjebb olvasott beköltözik majd egy év múlva lemondok a javára itt szerintem nem működik az emberi bizalmatlanság végett)
Illetve hogy hirdessem, hogy nehogy feltűnjön az önkormányzatnak, mert ugye ezt nem nagyon szabad. :/

Válaszát előre is köszönöm.

Üdv.: Pityesz10

MajorDomus # 2015.06.16. 21:32

Lakás csere szerződés!

utazó111 # 2015.06.16. 13:05

Köszönöm a választ !Jó gondolatnak tűnt.

MajorDomus # 2015.06.15. 21:28

Mármint a bérleti jogért cserébe?
Nem megy.

utazó111 # 2015.06.15. 16:01

Imma ! Megírnád, hogy miért vagy ebben oly biztos ???
Laikus ésszel a javasolt megoldás nem tűnik járhatatlan útnak.
Még egy ötlet, mivel már korban vagyok (70) eltartási szerződéshez mit szólnátok ?????

MajorDomus # 2015.06.14. 21:08

Imma
ezt bízd rám!

Az egyháznál is működött l

Immaculata # 2015.06.14. 18:16

Ez nem önkormányzati lakás, mint írtam, nem állják meg ezek a tanácsok a helyüket.