Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Önkormányzati lakás "eladása"

MajorDomus # e-mail 2015.07.04. 01:13

Először kérdezd meg a bérbeadót.

matthiasi # e-mail 2015.07.03. 10:48

Ruaban jó világ van : ingyen adják a lakásokat.
de csak a kiváltságosoknak !!

RwnD #   2015.07.03. 09:42

Üdv!

Anno a Levéltár akkori igazgatója írta alá a határozatlan idejű bérleti szerződést legjobb tudomásom szerint.

Jelenleg ha jól tudom, akkor a Levéltár az Emberi Erőforrások Minisztériuma felügyelete alatt áll, tehát állami tulajdonú az épület. Gondolom így nem teljesen ugyan az a helyzet, mint egy önkormányzati lakás esetén.

Így a kérdéseim továbbra is fennállnak, hogy mit lehet tenni egyáltalán?!

RwnD

MajorDomus # e-mail 2015.06.24. 21:21

Gyakorolja a tulajdonos jogait, és ő köt szerződést.
Nem lehet megkerülni.

Csanad # e-mail 2015.06.24. 20:29

Kedves Szakértők!

Az alábbi helyzetbe kerültem (illetve még nem kerültem, de lehet fogok):

1. Adott egy önkormányzati lakás, amit a bérlője most megvehet X forintért kedvezményesen.
  2. Mivel a megvétel után ha jól tudom egy ideig nem lehet eladni, csak a különbözet kifizetésével, így azt mondja a bérlő, hogy valamilyen jogi csavar és a pénz ügyvédi letétbe helyezésével egyből az én nevemre lehet azt íratni az övé helyett ("ügyvédi csavart" emlegetett).
  3. Tehát így valami olyasmi lenne, hogy ő megveszi az önkormányzattól, de az én nevem kerül rá a tulajdoni lapra.

A kérdésem az, hogy ez megoldható-e, vagy nincs rá jogi mód?

A választ nagyon köszönöm előre is!

Immaculata # e-mail 2015.06.24. 08:31

Országos Levéltár nem lehet tulajdonos, legfeljebb vagyonkezelő. Pontosan tudni kellene, hogy a bérlő kivel kötötte a bérleti szerződést.

MajorDomus # e-mail 2015.06.23. 23:20

1.nem
2.igen,ajánlott
3 . igen, természetesen, ő a tulaj

Cseréld el.

RwnD #   2015.06.22. 17:36

Üdvözlet!

A kérdéseim csak nagyjából fedik le a témakört, de hasonló kérdésekre a korábbiakban láttam választ, ezért megpróbálkoznék a felvetéseimmel.

Még a 70-es évek elején a nejem nagyszülei elcserélték az addigi tanácsi lakásbérletüket az Országos Levéltár épületében található bérleményre. Ekkor kompenzációt is kaptak a minőségi különbségek miatt. A 80-as években anyósom is bekerült mint társbérlő az apja mellé - addig csak mint állandó lakos tartózkodott ott.

A nejem is ebbe a lakásba született, itt van az állandó lakcíme is. A gyerekünk és én nem ide vagyunk bejelentve, viszont az év végén születő második gyerek automatikusan ide lesz a kórház által.
Jelenleg hárman lakunk ebben a lakásban, az anyósom gondozásra szorul, ezért ő nem tartózkodik velünk.

Az anyós leromlott állapota veti fel a kérdést, hogy mire is lehet számítanunk? Halála esetén mire számíthatunk, ha Ő az egyedül bérlő jelenleg?
"örökölheti-e" a nejem tőle a bérleti jogot?
Be kellene-e jelentkeznie mint társbérlő,
és egyáltalán a Levéltárnak bele kell-e mennie abba, hogy ő várhatóan már 2 gyerekkel akar bejelentkezni?

Igazság szerint szeretnénk innen elköltözni, mert nem igazán alkalmas a lakás normális gyerekneveléshez - vizesedik, sötét, 1 szoba fűthető és 40 éve nem történt felújítás, ami egyébként csak és kizárólag engedéllyel lehetséges, amit rendszerint nem adnak meg egy lakónak sem, a Levéltár pedig nem akar költeni az épület lakók által elfoglalt részére.

A fenti felvetéseimre szeretnék választ kapni, illetve, hogy van-e lehetőség valahogy más lakást igényelni, vagy valahogy forintosítani a dolgokat, hogy tovább tudjunk lépni?

A válaszokat előre is köszönöm!

RwnD

MajorDomus # e-mail 2015.06.18. 22:54

1.nincs
2.sehogyan

Azt értsd meg, hogy bérlakás esetén minden lépés csak a tulajdonos engedélyével történhet.

Hogyan és miért akarod eladni a más tulajdonát?

Az hogy bérelsz egy lakást, nem jogosít fel arra, hogy sajátként tekints rá.

Eladni nem tudod, átadni lehet, ezért lehet kérni némi pénzt.

Ahogy lentebb leírtam.

Pityesz10 # e-mail 2015.06.17. 21:06

Üdvözlöm!

III. kerületi önkormányzati lakásunkat szerettük volna megvenni, majd rövid időn belül túl adni rajta. Sajnos azt a választ kaptuk, hogy az ingatlan megvehető, de eladásnál 5 évig elővásárlási joga van az önkormányzatnak, amivel 95%-ban élni is szokott. :( Az első kérdésem az lenne, hogy az ilyen helyzetben van e valami megoldás, hogy mégis biztosan el lehessen adni a már megvett öröklakást egy 3. félnek, vagy mindenképp várni kéne 5 évet?

A második kérdés, hogy ha maradna önkormányzati a lakás akkor hogyan tudnánk pénzért eladni egy vadidegennek? (tehát a lejjebb olvasott beköltözik majd egy év múlva lemondok a javára itt szerintem nem működik az emberi bizalmatlanság végett)
Illetve hogy hirdessem, hogy nehogy feltűnjön az önkormányzatnak, mert ugye ezt nem nagyon szabad. :/

Válaszát előre is köszönöm.

Üdv.: Pityesz10

MajorDomus # e-mail 2015.06.16. 23:32

Lakás csere szerződés!

utazó111 # e-mail 2015.06.16. 15:05

Köszönöm a választ !Jó gondolatnak tűnt.

MajorDomus # e-mail 2015.06.15. 23:28

Mármint a bérleti jogért cserébe?
Nem megy.

utazó111 # e-mail 2015.06.15. 18:01

Imma ! Megírnád, hogy miért vagy ebben oly biztos ???
Laikus ésszel a javasolt megoldás nem tűnik járhatatlan útnak.
Még egy ötlet, mivel már korban vagyok (70) eltartási szerződéshez mit szólnátok ?????

MajorDomus # e-mail 2015.06.14. 23:08

Imma
ezt bízd rám!

Az egyháznál is működött l

Immaculata # e-mail 2015.06.14. 20:16

Ez nem önkormányzati lakás, mint írtam, nem állják meg ezek a tanácsok a helyüket.

utazó111 # e-mail 2015.06.14. 19:24

MajorDomus ! Köszönöm tanácsodat. Részletesen körbe fogom járni ezt a dolgot.

MajorDomus # e-mail 2015.06.14. 18:36

Több megoldás is van, keress meg ingatlanközvetititő irodát, ők ebben segítenek.

Fogadj be egy bérlőtársat, aki a szerződésbe is bekerűl.
Egy év múlva te felbontod a szerződésedet, ő meg folytatja a jogviszonyt kedvező bérleti díjért.

Költözéskor egy jelentősebb összeggel járul hozzá ahhoz, hogy hogy el tudj költözni.

utazó111 # e-mail 2015.06.14. 09:58

A vagyonkezelőt már megkerestem. Ők adták ezeket a paramétereket. A választ nem kapkodták el, 2 hónapot kellett várnom rá.
MajorDomus írtad, talán tudsz megoldást arra,hogy tudnám pénzre váltani a bérleti jogot. Ha, megírnád nagyon megköszönném!
Nekem is van pár ötletem,de nem tudom, hogy jogilag járhatóak vagy sem .
Előre is kösz Rapidh

MajorDomus # e-mail 2015.06.14. 00:32

Én nem.
Inkább a vagyonkezelő vezetőjét keresse meg csere ajánlatra!

Járhatobb út.

Immaculata # e-mail 2015.06.13. 10:19

Fel kellene keresned egy ügyvédet a régi szerződéseddel együtt. Én látok esélyt.

Immaculata # e-mail 2015.06.13. 10:14

Ki a lakás tulajdonosa?

A Magyar Állam. Kizárólag piaci alapú bérleti szerződést köthet.

MajorDomus # e-mail 2015.06.13. 01:03

Utazó

Nem akartalak megbântani. De mint látod,
éjjel egy óra mire ide jutok.
De amít írsz, az sajnos egy,, időutazõra,,
vall.
Most piacgazdasâg van!
A minőségi csere kiment a divatból.

Egyébként nem a lakasėrt, hanem a bérleti jogért adtál egy fele akkora lakás tulajdonjogát!
A bérleti jogot pénzre tudod váltani, de nem igy!

Ki a lakás tulajdonosa?

utazó111 # e-mail 2015.06.12. 17:48

Kedves Boribori !
Nem ugyanannyiért szeretnék nagyobbat bérelni.A bérleti dij m2/Ft. Itt az emelés mértékéről volt szó, nem az emelés tényéről. A lelépési díj( ha létezne még) csak valami csekély összeg lenne egy lakás vásárláshoz!!!! Ugye Te sem gondolod komolyan , amit ezzel kapcsolatban leírtál !!!!!!!!! Az teljes tudatlanságra vall !!!!
Én nem kaptam ezt a lakást ingyen, ezért én egy másik kisebb lakást adtam. Ezért gondoltam azt, hogy nem kell nekem ingyen leadni.
Én reális vagyok és szeretek tájékozódni, ezért írtam ide. De, a hozzá nem értő butaságokat kár leírni.
MajorDomus nem ír butaságokat, csak a stílusát kifogásolom!! Üdv Rapidh

utazó111 # e-mail 2015.06.12. 17:33

Köszönöm, MajorDomus kimerítő válaszodat, meg a leosztó stílust. Tudod, nem mindenki ilyen jártas ezekben az ügyekben, és ez a fórum is ezért lett megnyitva.
Én fizettem egy lakással ezért a lakásért, NEM az Fővárosi Tanács utalta ki ingyen. Nem vagyok se naplopó se csaló, csak a lehetőségeimet szerettem volna felmérni.
Rapidh