Családon belüli ingatlan eladás


Angelani # 2008.05.19. 19:46

Még egy kérdés, amit elfelejtettem.
Elvileg nekem ez az első lakásom, nem kaphatok semmilyen támogatást vagy kedvezményt?
Gondolom így, hogy Családon belül történik az adásvétel, biztos más szabályozás van.
Illetve Gyermekként Anyuék válása után Apukám a telek rá eső részét a bátyámnak és nekem ajándékozta.
Van egy 1/4 telekrészem, amin elvileg családi ház van, de az igazából lakhatatlan. Arról nem szól a papír, hogy a 1/4 rész mire vonatkozik.
Ebben az esetben is első lakásnak számítana, ha mondjuk másik lakást vennék meg, amennyiben ezt sikerül eladni másnak?

Angelani # 2008.05.19. 19:21

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Köszönöm segítségét!
Akkor jogi akadálya nincs, amennyiben jól értelmezem.
Természetesen nem szeretnék kibújni a fizetési kötelezettség alól:-)
Ilyen esetben ki értékeli fel a lakást? Vagy mi alapján döntik el a fizetési összeget?
Esetleg elfogadják a Bank által kiküldött értékbecslő becslését? Na ezt eléggé megfogalmaztam:-)

Az önkormányzati lakást kb. 1995 körül vette meg Anyukám. Neki az eladás után hány százalék a fizetendő? Vagy ha befekteti a pénzt másik lakásba (bátyámnak), akkor abban az esetben nem kell fizetnie?
Teljes 100% tulajdonosnak kell lennie?

Huh, tudom sokat kérdezek, de nagyon bonyolult ezt kimazsolázni máshonnan..

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.05.19. 16:55

A második mondat javítása: Jelen esetben az ajándékozási
illeték mértéke 5 %. A visszterhes vagyonszerzés illetéke
4 millió forintos értékhatárig 2 %, afeletti rész felett 6%.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.05.19. 16:52

A vagyonszerzési illetéket a valós forgalmi érték alapján állapítják meg. Jelen e rész után 6 % a mértéke. Az eladónak abban az esetben kell adót fizetnie, ha az ingatlan tulajdonjogának megszerzésétől számítva még nem telt el 5 év. A vevőnek, illetve megajándékozottnak illetéket kell fizetnie.

Angelani # 2008.05.19. 15:58

Tisztelt Szakértők és Fórumozók!

A következő kérdésekre szeretnék választ kapni.
Jelenleg Édesanyám lakásában lakunk (Kisfiúnk, Férjem, bátyám és én). Ez egy 71nm-es 2+1 szobás panel. El szeretnénk adni, hogy a bátyám és én is kapjunk 5-5 millió Forintot és vegyen mindenki magának (természetesen a megfelelő összeggel megtoldva). Mivel elég lassú a dolog, így Anyukám eladná nekem a lakást 5-6 Millió Forintért.
Kérdésem:
Anyukám eladhatja-e nekem a piaci érték alatt?
A bátyámat kölcsönből fizetném ki, amit felvennék a lakás vásárlásra, így megkapná az 5 milliót.
Hova és mennyi adót kell fizetnem?
Ha Anyu nem fekteti be a pénzt, akkor utána mennyit kell fizetnie? Esetleg ajándékozással olcsóbban megúszhatjuk-e a fizetendő adót?

Elég bonyolult ügy, de minden kérdésre szívesen válaszolok.

Segítségüket előre is Köszönöm!