osztatlan közös tulajdon - használati megállapodás


FRAKK # 2008.07.10. 14:03

tulajdon lapon tulajdonos:

egy természetes személy és a Magyar Állam

most a magánszemély hitelt szeretne felvenni arra az ingatlanra, aminek az állam is tulajdonosa

lehetsége ez?

állítólag van egy olyan jsz-i rendelk., hogy nem állhatnak osztatlan közös tulajdonjogi jogviszonyban magánszemélyek az állammal - bár én nem hinném, hogy ilyen, így van...

nanemaaa # 2008.06.26. 21:57

Az a baj, hogy ha mindent elmondasz, amit egy eladónak kötelessége lenne, akkor vélhetőleg nem fogod tudni eladni. Ha viszont elhallgatod, akkor félrevezetés okán be fognak perelni.
Meg kellene próbálnod inkább neked pert indítanod a szerződés érvénytelenítésére, hiszen téged becsaptak....elhallgattak lényeges dolgokat. Szalmaszálnak talán jó lesz. Fordulj ügyvédhez. Persze kérdés, hogy nem késtél-e már el vele?

Pici78 # 2008.06.26. 18:19

Köszönöm az eddigi válaszokat! Nanemaaa sajnos tudom, hogy igazad van. Összvissz kétszer néztem meg az ingatlant, de mindig úgy, hogy a tulajjal mentem, vagyis eleve "rendet rakott" az ingatlanon, hajléktalanokat nem láttam akkor sehol. Apukám mondta, sajnos ő is utólag, hogy van olyan ember, aki hetekig nézeget egy ingatlant, úgy is, hogy nem szól előre, hogy elmegy, csak körbeszaglász és csak azután veszi meg. Sajnos én ezt tényleg elbaltáztam, most iszom a levét.
Mindenesetre akkor simán eladhatom és mondhatom az új vevőnek, hogy szóbeli megállapodás van, és megmutatom neki, hogy mely telekrészek vannak az én használatomban.

nanemaaa # 2008.06.26. 07:45

Bocs, elírtam... szóval 2003. évi CXXXIII. törvény

nanemaaa # 2008.06.26. 07:44

A társasházakról szóló CXXXIII. tv 8. § (1) bek szerint a közös tulajdonnak társasháztulajdonná történő átalakítását bármelyik tulajdonostárs kérelmére a bíróság is elrendelheti. A 8.§ (3) bek szerint a keresetlevélhez mellékelni kell az alapító okirat tervezetét és a szükséges hatósági engedélyt is.
Egyébként tudomásom szerint a használati megállapodás nem "örtökölhető". Új tulajdonos belépése esetén a használat tekintetében új megállapodást kell(-ene) kötni. Persze 15/100-al nem tudom hogyan tudnál erősködni.
Már csak egy dolgot nem értek. Amikor megvetted, hol voltak azok az épületek, amik most zavarnak, és hol voltak a számodra nem éppen szimpatikus társtulajdonosok ... és társaságuk? Akkor nem volt derékig érő gaz és szeméttenger? Az azért elég naiv hozzáállásnak tűnik, hogy megveszem a telek elenyésző hányadát és onnantól majd én fogok dirigálni a többségnek. Ha máskor telket veszel, legalább menj el és nézd meg előtte (lehetőleg ne fényképen). Ha körültekintő akarsz lenni, akkor akár ilyen esetekben a szomszédokhoz is be lehet csengetni. Ők töbet tudnak elmondani a telkedről és a társakról, mint az eladó.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.25. 20:52

De félő, hogy a helyzeten az nem javít semmit. Talán még ront is.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.25. 20:49

Szeretném, ha társasház lenne a mostani osztatlan közös, de elég vagyok én ehhez 15/100-ad résszel???

Valószínúleg elég. Már a bírósággaql együtt.

Pici78 # 2008.06.25. 18:20

Osztatlan közös tulajdonú telken vettem egy kis házrészt, 15/100-ad tulajdoni hányaddal. Az eladó arra a kérdésemre, hogy van-e használati megállapodás, azt közölte, hogy nincs. Az ingatlannyilvántartásban sem találtam semmit erre vonatkozólag. Aztán időközben kiderült, hogy mégiscsak van ilyen megállapodás, és nekem gyakorlatilag csak egy házrészem van és egy sufni, a telken lévő egyéb dolgok: kert, nyárikonyha, közös wc, garázs más használatában áll, holott az általam aláírt adás-vétel szerint a kertrész 15/100-ad részét is megvettem. Sajnos innen a fórumról tudtam meg, hogy ez a használati megállapodás rám is vonatkozik, mindaddig, amíg (bírói döntés által vagy peren kívül) más elrendezés nem születik. Nekem elvileg nem lehetne kint tartózkodnom azon a kertrészen, amit az eladó eladott nekem. Gyakorlatilag persze birtokba vettem (erőnek erejével), de tartok a szomszédtól, aki ráadásul állandóan fenyeget is. Ő a többségi tulajdonos egyébként (50/100), én már úgy érzem, meg vagyok lőve. Amit ültettem, kis fűmagot a földre és ki is hajtott, kikapálta. Bezzeg az ő részén növő, államig érő gazt nem kapálja ki. Szeretném, ha társasház lenne a mostani osztatlan közös, de elég vagyok én ehhez 15/100-ad résszel???, ráadásul a harmadik tulajdonos (14/100) is az 50/100-ad tulajdonos rokona, vagyis az van, amit ő mond. Gyakorlatilag az egész udvart belakják, a sufniban, nyári konyhában, udvaron hajléktalan, büdös rokonok... Szeretném lebontatni pl a közös nyári wc-t, amit a hajléktalanok használnak, de az is az ő használatukban van, ezért nem lehet, pedig egyébként a lakásokba már mindenütt be van vezetve a wc, szerintem azokat a kinti melléképületeket le kellene bontani. Egész nap ezeket kell szagolnom és még a lakásomban is őket hallgatom!!! Új használati megállapodással, vagy társasházzá alakulással esetleg meg lehet ezt a szörnyű helyzetet változtatni, vagy én is adjam el úgy a lakást, hogy nincs használati megállapodás???
Mindenki segítségét előre is köszönöm!