Elbirtoklás


Camina # 2008.07.15. 19:05

hm... És azzal mire megyek? Elképzeléseim szerint nem sokat érek el vele. Marad a ház ebek harmincadján. Majd széthordják a népek, már így is alaposan szét van verve... :(

nanemaaa # 2008.07.15. 18:48

A tulajdonosok adatait a földhivatali nyilvántartás tartalmazza. Ha véletlenül még minidg a megszünt kft nevén van (és ez nem földhivatali mulasztás következménye), az ciki.... akkor meg kel keresni a felszámolót, vagy a cégbíróságot, mert akkor nem volt teljeskörű a felszámolás.

Camina # 2008.07.14. 18:40

Köszönöm a tanácsát, Mohos úr!

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.07.14. 18:24

Akkor adásvétel, ajándékozás, öröklés útján tudja a tulajdonjogát megszerezni. A tulajdonossal kell felvenni a kapcsolatot.

Camina # 2008.07.14. 18:21

Pár hónapja. Érdekelne engem ez az ingatlan.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.07.14. 18:13

Mikor találta ?

Camina # 2008.07.14. 18:05

Kedves Segítőkészek!

Találtam egy jobb sorsra érdemes - bár romos - épületet,ami egykoron egy kft tulajdonát képezte. A kft évekkel ezelőtt feloszlott. A tulajdonosok nem fellelhetők.
MIt tehetek?

Előre is köszönöm válaszotokat!

nanemaaa # 2008.07.10. 19:14

Közös megegyezés hiányában semmi esélyed.
Az egyetlen amit tehetsz, amit ObudaFan is javasolt, addig tárgyalni, míg mindkét félnek meg nem érő eredményre nem juttok. Ez magyarán engedményeket jelent, akár területben is. Vagy a beletörődés.

ObudaFan # 2008.07.10. 16:12

Engeményekkel meggyőzni őket.

garbó # 2008.07.10. 14:00

Rossz hír.

A kedves szomszédok nem mutatnak hajlandóságot semmilyen együttműködésre.

Mit lehet ilyenkor tenni?


garbó

ObudaFan # 2008.07.08. 15:09

A helyi önkormányzati rendeletben foglaltaktól, ezért a polgármesteri hivatal műszaki osztályán célszerű érdeklődni.

Szomszéd33 # 2008.07.08. 06:31

Köszönöm a gyors választ.
De még kérdeznék.
Mitől függ,hogy a föld nem osztható meg. Milyen módon derül ez ki, ill.milyen dokumentummal lehet (kell) bizonyítani?
Ehez kell elvi terület(alakítási) engedélyt beszerezni? (Nekem vagy neki?)

ObudaFan # 2008.07.07. 15:57

A lényeg itt az lesz, hogy az ingatlan tulajdonjogát elbirtoklás útján akkor sem lehet megszerezni, ha az elbirtoklás feltételei csak a föld egy részére vonatkozólag állnak fenn, és a föld nem osztható meg.

Szomszéd33 # 2008.07.07. 14:03

Üdv. Mindenkinek

Az én ęlbirtoklási ügyem a következő eseményeken alapul, ami egy kissé szokatlan (hasonlóval még nem találkoztam).
Földmérés (2007.04) során kiderült, hogy a telkem széléből több mint 50m2-t használ a szomszédom (ennek is csak 1 részét műveli). Ő 1991. 09.-ben vásárolta az ingatlant az önkormányzattól, előtte pedig bérelte (akkor is a szomszédom volt). 1991 előtt az édesapám és a szomszéd édesapja közösen egyeztek meg a kerítés vonalában. Az édesapám 1991 nyarán meghalt. 1992.03-ba került a nevemre az ingatlan. A telekhatárral egy ideig nem foglalkoztunk, 1998 tavaszán a kerítés helyreállítását végeztük, amikor a szomszéd az általam megbízott munkást megverte, olyan címszó alatt, hogy az Ő kárára beljebb tettük a kerítést *. Büntető jogi per lett a vége (felfüggesztettet kapott érte).
A kerítésépítés itt be is fejeződött (félkész állapotban A 2000-s években fejeződött be a kerítés (csak, hogy legyen valami). A szomszédom arra hivatkozik, hogy Ő így vásárolta az ingatlant, és amúgy is 15 év sajátként…bir­tokolja, így tehát Ő a tulaj!
Az ügyben a bírósághoz fordultam birtok védelemért.
Most a szomszédom ęlbirtoklással védekezik.
Kérdésem az lenne, hogy befolyásolja-e az ęlbirtoklás idejét, vagy tényét valamelyik esemény.

1998 esemény? (121§ 2. alkalmazható-e?)
2003.-ban a testvérem fél részét ajándékozás címén megszereztem, és az élettársam is kapott ekkor haszonélvezeti jogot, valamint az édesanyámnak van az ingatlanon haszonélvezeti joga(1992.03.) ?
2006.-ban jelzáloghitelt vettünk fel az építkezéshez, amihez a szomszédom is hozzá járult? (Ptk.124§ 2.)
2007.04. írásban felszólítás a kimérés után?
vagy, hogy közös megegyezéssel készült a kerítés?
esetleg egyéb tényezők vannak-e, ami megszakítja a 15 évet (a ptk. 124§ ismerem, de ezen kívül a sajátként való birtoklás megállja-e a helyét?)!
Az alsó idézet a C. J.-ból való. A zárójel utáni részre nem találtam fellelhető bővebb információt. Ez tehát megszakítja a 15 évet v. sem?
„Nem érinti az elbirtoklás szakadatlanságát az sem, ha a birtokos legfeljebb egy évre elveszti a dolog birtokát (de egy éven belül azt visszaszerzi, vagy e határidőn belül az újabb birtokossal szemben annak kiadása iránt pert indít) kivéve természetesen, ha a birtokot a tulajdonos szerezte meg.”

Köszönöm a válaszokat, szomszed33.

((Az igazságügyi földmérő (2008-ban) nem mutatott ki eltérést az Ő kárára (5–10cm-re van a kerítés a kimért ponttól Ő felé, (+-30cm a pontossága a mérésnek!)))

nanemaaa # 2008.07.07. 13:17

Azt már telekalakításnak hívják. Ehhez az építésügyi hatóságtól engedélyt kell kérni... (menetét és mellékleteit inkább most nem írom le).
De addig egy engedélyel sem mennél semmire, míg a szándékod nem egeyzik a szomszédok akaratával, ugyanis a telekalakítás átvezetéséhez majd kellenek a szerződések az érintett tulajdonosok között.
Így hát elsőzör vedd fel a kapcsolatot a telekszomszédokkal (adataik -részben - a földhivatalban megtalálhatók).

garbó # 2008.07.05. 17:43

Szuper! Köszönöm a segítséget.

Már csak egy kérdésem lenne.
Sokszögű a telek és így macerás a művelés.
Lehet valami korrigálást kérni?
Ha igen, annak mi a menete?


garbó

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.07.03. 11:39

Máskor ne ennyire szemléletesen, mert ahogy látom kérdezőnk mindent szó szerint vesz.

Garbó!
Nem kell pereskedned, bőven elég kitenni azt a felszólító táblát és elvégeztetni az évi kétszeri kaszáltatást, vagy az 1x-i szántást.

nanemaaa # 2008.07.03. 11:16

garbo
Ismeretlen tettes ellen nem lehet kerestetet indítani, max a rendőrségen feljelentést tenni. Ehhez viszont meg kellene nevezni azt a bűnesetet, amiért a feljelentést teszed.
Ha te műveled a földedet, azért szerintem illetéktelen személy nem tehet szemrehányást.... ez inkább fordítva avalószínűsíthető.
Ha előtte kitáblázod (és dokumentálod), akkor szerintem megtettél mindent a "kára" enyhítésére. Nem hiszem, ha részegen bemegyek a lakásodba és belehányok az ágyadba, kkor onnantól neked nem lenne jogod az ágyneműt kimosni... és az ágyadban aludni... mert amit benne találtál, az az enyém volt. :-))
Szerintem kettőtök közül pillanatnyilag nem te vagy a rosszhiszemű.... megkockáztatom, hogy a tulajdonjog nincs szakértelemhez kötve, ergo neked nem kell tudnod, hogy amit beszántatsz, az kukorica, vagy parlagfű. A parlagfüvet meg köteles vagy írtani, mert megbüntenek...s téged, nem az elbirtokolni vágyót.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.03. 10:09

A közös tulajdon megszüntetése iránti kérelmet az ingatlan fekvése szerint illetékes városi bíróságon kell benyújtani.

(Nincs olyan, hogy "10 négyzetméternyi tulajdonrész". Meghatározott arányú eszmei hányad van.)

Hava # 2008.07.03. 09:36

Tisztelt Fórumozók!
Segítséget kérnék elbirtoklási eljárás megindításának ügyében. A tulajdonomban lévő telken 1953. óta szerepel két rokonom, kb. összesen 10 négyzetméternyi tulajdonrésze. Mivel előzőleg az ingatlan szülői tulajdonban volt nem voltam rákényszerülve, hogy rendezzem ezt a tulajdonviszonyt, most hitelfelvételre készülök. A két tulajdonos 1956-ban disszidált, azóta 1-szer, 1980-ban voltak Magyarországon, akkor én még gyermek voltam, és édesapámék nem intézkedtek az ügyben, azóta valószínűleg már nem él a két tulajdonos, akik egyébként Svédországba disszdáltak. Pár éve már eseti ügygondnokot jelöltek ki, mert építési engedélyt kértem, akkor a Rendőrség és az egyéb szervek kerestették a két rokont, és megállapították, hogy Magyarországon nem találhatók. Hogyan tudnám a tulajdoni helyzetet rendezni, és mikor kerülne a kicsiny telekrészük a tulajdonomba? Melyik bírósághoz kell fordulnom, és milyen papírokkal?
Válaszukat előre is köszönöm

garbó # 2008.06.30. 15:29

Köszönök minden hozzászólást és javaslatot!, de...

1. Erről szívesen venném egy szakember véleményét...-nekem nem tűnik elegendő bizonyítéknak és nem vagyok róla meggyőződve, h később a bíróság előtt ne lenne e öngól értékű...

Érdekesség: korábban jogász tanácsolta, h ott kell állni egy rendőrrel és fülön csípni a jogsértőt, amikor épp műveli, de nem tünt kivitelezhető megoldásnak.

2. Én úgy tudom, h nem lehet csak úgy kárt tenni más vetésében, még akkor sem ha jogosulatlanul használta más földjét.

3. Birtokvédelmi eljárás megindítása nekem is eszembe jutott, de:

3A. nekem is ez volt a dilemmám; hogy lehet eltiltani az ismeretlen tettest bármitől?
3B. jogosulatlan használat több mint egy éve zajlik sajnos, és feltételezem az ismeretlen tettesünk szorgalmasan dokumentálja a használatot.

Esetleg bírósághoz kéne fordulni? Perelni az ismeretlen tettest?


garbó

nanemaaa # 2008.06.30. 14:32

Két dolgot tudok elképzelni:

  1. Kitáblázod, hogy "magánterület, kéretik megszüntetni a jogosulatlan használatot.... ekkor, meg ekkor fel fogom szántani, ha mégis maradna benn valami"...és valamilyen módon - pl dátumos fotó - ezt az állapotot rögzíteni.
  2. Hívni egy traktorost, aki számlaképes, és felszántatni az egész földet. A számla igazolja, hogy te műveltetted, a művelő meg szívja, hogy eltűnt a vetése.

és hogy a 2-ből 3 legyen:
3. birtokvédelmi eljárást kezdeményezni a jegyzőnél.... bár ez vélhetőleg nem járható, mert mint ha azt nem lehetne ismeretlen tettes ellen....

garbó # 2008.06.30. 14:16

Rendben van, de valaki akkor is jogosulatlanul használja.

Milyen eszközök vannak az elbirtoklás megakadályozására, az ahhoz szükséges 15 év megszakítására, ha nem bizonyítható a jogosulatlan használatot folytató személye?


garbó

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.27. 16:01

Hát, ha tagadja, hogy ő használná a földet, akkor elbirtokolni nem mostanában fog.

garbó # 2008.06.27. 15:37

Kedves Mindenki,

Van egy 1,7 hektáros szántó, 2002-óta egy jóbarátomé.
Észrevette, hogy valaki rendszeresen műveli, több mint valószínű, hogy elbirtoklási szándékkal.
Segítőkész emberektől megtudta, hogy ki az illetéktelen használó és ügyvéd által küldött neki hivatalos felszólító levelet, hogy hagyja abba a jogosulatlan használatot. Ő válaszlevelet küldött, amiben tagadta, hogy bármi köze lenne a terület műveléséhez. Kérdés mi tévő lehet ilyenkor az ember?

Garbó


garbó