Közös tulajdon megszüntetése.


valore # 2008.07.22. 12:52

Üdvözletem!

Én a következő problémával állok szemben:2008 év elején elválltam a férjemtől ám vagyoni megegyezés nélkül!A kettőnk tulajdonában van egy kb 10-12M ft értékű lakás valamint az Ő nevén van az autónk ami kb 2M ft!Van 2 gyermekünk akik velem élnek egy háztartásban! Szeretnék végre teljesen külön életet élni tőle és a közös vagyont felosztani ám erre Ő nem hajlandó! Nem akar semmilyen vagyoni nyilatkozatot, megegyezést aláírni!Eddig 2ügyvédnél voltam és azt mondták akkor menjek vissza ha aláírta a vagyoni megegyezést! A kérdésem az lenne, hogy mit tudok tenni abban az esetben ha továbbra sem hajlandó?Milyen jogi lépésekre van lehetőségem? A választ előre is köszönöm!

valore # 2008.07.22. 12:51

Üdvözletem!

Én a következő problémával állok szemben:2008 év elején elválltam a férjemtől ám vagyoni megegyezés nélkül!A kettőnk tulajdonában van egy kb 10-12M ft értékű lakás valamint az Ő nevén van az autónk ami kb 2M ft!Van 2 gyermekünk akik velem élnek egy háztartásban! Szeretnék végre teljesen külön életet élni tőle és a közös vagyont felosztani ám erre Ő nem hajlandó! Nem akar semmilyen vagyoni nyilatkozatot, megegyezést aláírni!Eddig 2ügyvédnél voltam és azt mondták akkor menjek vissza ha aláírta a vagyoni megegyezést! A kérdésem az lenne, hogy mit tudok tenni abban az esetben ha továbbra sem hajlandó?Milyen jogi lépésekre van lehetőségem? A választ előre is köszönöm!

Mijó # 2008.07.22. 12:16

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A lakást 2005-ben 8 millió Ft-ért vásároltuk. Most a piaci értéke 10 millió Ft körül van. A banknak még kb 7 millió Ft-tal tartozom. Teljesen szabadon határozhatom meg az összeget, amiért magamhoz váltom a tulajdonjogát(nyilván a beleegyezésével)? Vagy ilyen esetben mennyi a reális érték? Csak mert az illeték mellett őt személyi jövedelem adó befizetése terheli, melyet szintén nekem kell majd kifizetni (szintén szóbeli megállapodás). : )
Járható út, ha kötünk egy kétoldalú megállapodást, melyben ő nyilatkozik, hogy lemond a tulajdonjogról, amint a terhelt ingatlanjra szabadul a jelzálogtól? Nyilván ügyvédi ellenjegyzéssel, hogy a földhivatal is elfogadja, és az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerülhessen.
Előre is köszönöm a tanácsát és a segítségét.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.07.22. 11:55

A férjével házastársi vagyonközösség megszüntetése nevezetű megállapodást kössenek, amelyben leírják, hogy ön x összegért megvásárolja( magához váltja) a férje tulajdonában álló tulajdoni hányadot.Az ön által fizetendő illeték mértéke 4 millióig 2 %, afeletti rész 6%.
Nem minősül ajándéknak.

Mijó # 2008.07.22. 11:47

Eszerint, ha nem ingyenesen szerzem a tulajdonjogot, mert ugye cserébe leveszik a jelzálogot, akkor is ajándékozási ügylenek minősül? Ha jól tudom, 10 %? Ki határozza meg az ajándék értékét?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.22. 11:35

No, meg ajándékozási illeték is.

Mijó # 2008.07.22. 11:09

A következő problémám merült fel:
2005-ben a férjem segítségével (tudván, hogy a házasságunk sajnos a végét járja) vásároltunk egy ingatlant. A ház, melyben a házasságunk ideje alatt éltünk az ő tulajdona volt, így segített nekem lakáshoz jutni. Házaspárként vettük fel a hitelt, adóstársként szerepelt az ügyletben, és a saját külön tulajdonát is felajánlotta fedezetként. Ezért cserébe 1/3 tulajdonjogot kért az újonnan vásárolt lakásból. A bank felé a törlesztőrészletet egyedül fizetem, és a lakással kapcsolatban felmerülő minden költséget (rezsi, újítás, stb. ) egyedül állom. Szóbeli megegyezés van közöttünk arra vonatkozóan, hogy az ingatlan 1/3-ának tulajdonjogáról azonnal lemond, amint a kiegészítő fedezetül nyújtott lakás zálogjoggal terheltsége megszűnik. Azóta eltelt három év, a lakás értékének egy része visszafizetésre került, így a bank elmondása alapján lehetőség lenne a kiegészítő ingatlant tehermentesíteni. A kérdésem tehát az, milyen jogi aktussal van lehetőségem a lakás teljes tulajdonjogának megszerzésére? Olyan megoldást keresek, ami a lehető legkevesebb járulékos költséggel (illeték, adó) jár, illetve visszavonhatatlan. Lehetőség van pl. ügyvéd vagy közjegyző által ellenjegyzett nyilatkozat tételére, melyben ő lemond a tulajdonjogáról minden ellenérték megfizetése nélkül,amennyiben a lakásáról a jelzálogot a bank törli? - így csak az ügyvédi költéség és az ingatlan nyilvántartási bejegyzés költsége terhelne.
Kérem, a hozzáértők szíves segítségét : )
Köszönöm.