Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


huntah # 2014.11.08. 17:46

Coppper, próbáltam felvetni ötleteket, hátha egy jogász reagál valamit ezekre. Úgy tűnik, kevés az információ, de azért az q.nagy demagógia, hogy nem kellett volna szabályt szegni, és akkor nem lennénk megbüntetve.

Távol álljon tőlem, hogy olyan dologra biztassalak, ami bírságot von maga után. Így nem hagynám az építményt semmiképp.
Abban egyetértek nanemaaa hozzászólásával, hogy a konkrét műszaki körülmények ismeretében egy tervező tudna megoldást javasolni, szerintem van olyan, ami nem kerül 4.7M-ba. Na meg ha nem volt tervezés, akkor gondolom, a telek beépíthetőségével se foglalkozott senki.
Olyan 60eFt körülinek saccolnám a bírságot, ha szerencséd van. Plusz a tervezés munkadíja, meg ami még ezzel jár. 1-2 százezer nem biztos hogy betakarja, talán olcsóbb a szeletelés.

coppper # 2014.11.07. 19:15

huntha
szerinted az megoldas jelenthetne hogy keszittetek egy rajzot aztan bejelentem.igy a buntetes milyen merteku lehetne.vagy nem valtozna a birsag?vagy huzzuk meg magunkat aztan hatha nem jelent be senki es nem bukunk le.tiz ev utan meg merethet?!?!

coppper # 2014.11.07. 19:09

nincs semmijen ugy,eljaras ami ellenem fojna.Edesapam aki egy regimodi egyszeru ember 2 ev alatt megepitette a a testverevel.pestrol a hazaedkezve kerdeztem tolle hogy engedej? ha azzal o nem foglalkozot.probalnam elkerulni hogy megbuntessek!

huntah # 2014.11.07. 09:55

A kérdező ismeri a körülményeket, majd eldönti, hogy mit tesz. Ha lenne folyamatban eljárás, gondolom megemlítette volna.

"Egy jogász ilyet biztosan nem mond."

Ja, a mundér, bocs... Meglepődnél, miket hallottam már jogászoktól.

A jogszabályidézetekre viszont nem reagáltál.

Coppper, van-e folyamatban ellened ezzel kapcsolatban hatósági eljárás?

nanemaaa # 2014.11.07. 07:45

huntah
245/2006. (XII.5.) Korm rendelet az építésügyi bírságról.
Az elméletek gyártása helyett először is keresnék egy tervezőt, aki meg tudja vizsgálni, hogy az épület az elhelyezését, kialakítását tekintve megfelel-e a rá vonatkozó szabályoknak? Ha nem, akkor hogyan tehető szabályossá? Tudni kellene azt is, hogy mi volt a kiváltó ok ami miatt a kérdező feltette a kérdést? Ha már folyamatban van egy államigazgatási ügy ellene, akkor nehéz lesz bemagyarázni, hogy a hatóság nem azt látta, mint amit látott.
Ezen adatok ismeretében kezdenék el gondolkodni a lehetséges megoldásokon. Szerintem, ha pl már van ügy, akkor a legegyszerűbb a bontás és egy engedély alapján történő visszaépítés.
Egy önkormányzati jogász jelentette ki, hogy épp a bejelentési kötelezettség elmulasztása is járható út lehet, ha már kényszerpályán vagyunk.
Ha lehet, ezt nem minősíteném. Egy jogász ilyet biztosan nem mond.

huntah # 2014.11.06. 12:06

De megvan: 238/2005. X.25. Kr.
Szóval, ha teljesül valamelyik jogsértő cselekmény, akkor ezek a bírságtételek vannak.
Az alapbírsághoz hozzáadandó számított építményérték-alapú tételek (SZÉ) szerintem a disznóól-fatároló esetében mind nullák, tekintve, hogy az 5 illetve 20 MFt-ot meghaladó részről beszél.

Egy önkormányzati jogász jelentette ki, hogy épp a bejelentési kötelezettség elmulasztása is járható út lehet, ha már kényszerpályán vagyunk.

Egyébként, nanemaaa, szerinted akkor mi a megoldás?

huntah # 2014.11.06. 11:24

Egyrészt:
*"2. melléklet a 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelethez
Bontási engedély és bontás tudomásulvétele nélkül végezhető bontási tevékenységek

1. A bruttó 300,0 m3 térfogatot vagy a rendezett terepcsatlakozástól mért 4,0 m épületmagasságot meg nem haladó egyszintes építmény bontása, kivéve [...]"*

Másrészt pedig, ismételve:
"A 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 1. számú melléklete alapján építési engedély nélkül végezhető tevékenység pl:
Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, bővítése, melynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 50 m3 térfogatot és 3,0 m gerincmagasságot."

Ilyenformán, nyilván szerkezettől függő, de nem milliós tétel az átépítés költsége.
És még: "Ha az építtető a szabálytalanul megépített építményt, építményrészt a kiszabott építésügyi bírság megfizetésére előírt határidő lejárta előtt lebontja, vagy a szabálytalanságot megszünteti, az építésügyi hatóság a bírságot elengedi."

Amit nem találtam meg, de tudom, hogy létezik: szintén 2012-es jogszabálymelléklet a konkrét építéshatósági bírságok összegéről. Valaki esetleg?

huntah # 2014.11.06. 10:11

Egy disznóólért én sem fizetnék milliókat, inkább csendben trükköznék. Ha különálló építményekként is használható marad a tároló, akkor akár véglegesen elválasztanám őket 25m2 alattiakra.

Arra nézve van-e szabály, hogy hasonló (nem építésiengedély-köteles) építmények milyen távolságra állhatnak egymástól?

nanemaaa # 2014.11.06. 09:50

coppper
A választ már megkaptad. Ha engedély nélkül építesz, annak annyi a bírsága. Függetlenül attól, hogy mit trükközöl a dologgal. Mellesleg a "trükk" nem is trükk, és pláne nem megoldás.

nanemaaa # 2014.11.06. 09:47

huntah
És mi van, ha hamar készíttet engedélyezési tervet, de "elfelejti" bejelenteni a munka megkezdését?

Akkor megb....abrálja az építésfelügyelet. ;)

coppper # 2014.11.05. 21:26

Huntah
Most olvastam el figyelmesebben amit irtál!
Arra gondolsz hogy elkészitettném a rajzot az épületre engedéj kérelmet beadom gyorsan elkészül az épület,(ugye mert mar készvan) aztan mire a hatosag kijön kész épületet lat érvényes rajzal !
Ezis egy lehetöség kérdés hogy igy menyi a birság??
Ezt tudja valaki,több,vagy kevesebb,vagy ugyan anyi mint az engedély nélküli birság?

coppper # 2014.11.05. 21:22

Huntah
Most olvastam el figyelmesebben amit irtál!
Arra gondolsz hogy elkészitettném a rajzot az épületre engedéj kérelmet beadom gyorsan elkészül az épület,(ugye mert mar készvan) aztan mire a hatosag kijön kész épületet lat érvényes rajzal !
Ezis egy lehetöség kérdés hogy igy menyi a birság??
Ezt tudja valaki,több,vagy kevesebb,vagy ugyan anyi mint az engedély nélküli birság?

coppper # 2014.11.05. 21:10

Huntha
Az épület amit megépitettünk döntött és a legmagasabb pontaja nincs több mint220cm legalacsonyab 190cm és azalatt a 90m2alatt jol mondtad disznósol,kamr.,faraktar és egy 20m2 terasz van.terasznak az eleje teljesen nyitott.gondoltam arra is hogy tervrajzot elkészitettném,aztan kérnék ra engedéjt.de az sem jo ötlet mert kijön a hatosag aztan ugyancsak bünti a vége.szoval tanácstalan vagyok!

huntah # 2014.11.05. 09:49

A felvetésből lemez-féltetős disznóólra asszociáltam, ilyesmit szokás engedély nélkül építgetni.

És mi van, ha hamar készíttet engedélyezési tervet, de "elfelejti" bejelenteni a munka megkezdését?

nanemaaa # 2014.11.05. 08:20

huntah
2 m belmagasságú, ismeretlen gerincmagasságú, de mindenképpen magastetős épület esetében nem fog kijönni az 50 lm3 25 m2 alapterület esetén. Az jó, ha 18-20 lesz. Ha figyelembe vesszük, hogy egy egységes szerkezetben épült hagyományos alap-és falszerkezetű épületről beszélgetünk, akkor az ilyen mértékű visszabontás, átalakítás nagyobb költségekkel fog járni, mint ha simán elbontaná az egészet és jogerős építési engedély birtokában újraépítené. Mellesleg a bírság is van akkora összeg, hogy szintén nem éri meg fennmaradási engedélyt kérni.

coppper # 2014.11.05. 07:26

nanemaaa
Köszönöm a számitast!Rettentö nagy az összeg .anyit kérdeznék még tölled,hogy ez a számitas nem lakoépületre (vagyis gazdasági épületnek) vonatkozik?
valahol olvastam hogy a birsag nem haladhatja meg az épület érttékének az 50% ez igaz?

coppper # 2014.11.05. 01:08

huntah
Kedves huntah köszönöm válaszodat!
Ezt a 25m2 egységeket hogyan érted.?

huntah # 2014.11.04. 13:00

Coppper, én visszabontanám 50m3 (azaz esetedben 25 m2) alatti egységekre, és a lebontott részt építési engedéllyel újra felépíteném úgy, ahogy szükség van rá.
De lehet ügyeskedni máshogy is, a körülményektől függ.

A 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 1. számú melléklete alapján építési engedély nélkül végezhető tevékenység pl:
Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, bővítése, melynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 50 m3 térfogatot és 3,0 m gerincmagasságot.

nanemaaa # 2014.11.04. 09:14

Ha az építmény elhelyezését, kialakítását, a telek beépítettségét tekintve megfelel az építésügyi előírásoknak, akkor elvileg kaphatsz rá fennmaradási engedélyt.
A bírság összege: 200.000 + 90 x 100.000 x 50 % = 4.700.000 Ft-ocska.

coppper # 2014.10.31. 18:25

Udvozlet mindenkinek!
Megkernem aki tud segitsen ki egy kis informacioval!!
Epitettunk egy 90m2-es betonalapu,2m belmagassagu,teglabol epult(ami mar vakolva van)konnyu tetoszerkezetu(csereplemez) gazdasagi epuletet!Nincs epitesi engedelyunk,megtudna valaki mondani,hogy hozzavetolegesen Milyen buntetesre szamithatok.
Elore is koszonom ha valaki tud valamit

nanemaaa # 2014.10.31. 09:05

Zsolti75
Szerintem nem kötelezhetik. A kérdés viszont ellentmondásos. Először azt írtad, hogy kötelezik, utána megkérded,. hogy kötelezhetik-e? Most akkor mi van?
Ha tényleg születik olyan döntés, ahol kötelezik, én megfellebbezném. Ha jogerőre emelkedik ilyen döntés, akkor tök mindegy, hogy jogszerű volt, vagy sem, akkor is teljesíteni kell.

Zsolti_75 # 2014.10.30. 19:38

Sziasztok! Nagymamám házának melléképületén nincsen eresz 40 éve. Most a szomszéd bejelentése alapján ereszépítésre kötelezik 30 napon belül. A víz lecsöpögése nem veszélyeztet semmit sem. Régebben egy bádogos mikor megnézte az épületet azt mondta, hogy nem tudja az ereszt megcsinálni, hogy a kifolyó ne a szomszéd telkére folyjon ki (ha jól tudom saját telekre kellene kifolynia) Kötelezhetik-e az eresz megépítésre, 40 év után is? Vagy itt nincs elévülés? Köszönöm a segítséget!

nanemaaa # 2014.09.22. 07:24

Ha semmiképp sem biztosítható az előírt zöldfelületi fedettség, akkor nem tehettek mást, mint az engedélyezett módon alakítjátok ki a kertet. Gondolom azért ott is meg volt oldva a garázsok megközelíthetősége.
Ha jogszabályokat akarsz olvasgatni:

  1. Helyi építési szabályzat
  2. ÉTV (1997. évi LXXVIII. tv)
  3. OTÉK
  4. 312/2012. Korm rendelet.

Csak annyit tennék hozzá, hogy elolvasni és tudna alkalmazni az jellemzően kettő.

Zoltán89 # 2014.09.19. 18:13

Kedves Fórumozok!
problémám a következő volna :
idén elbontottunk a egy melléképületnek minősített épületett.
ahol cukrászüzem és garázs lett volna kialakítva. ennek az épületnek a szomszéd 30-40 éve neki épült teljesen. (egyesek szerint lopott a telkünkből.) szerkezet cserére kaptunk engedélyt , úgy hogy a szomszéd felől 4,5 métert csak javíthatunk. De bontás közben annyira megromlott annak a résznek az állapota hogy el kellett bontanom. de mind ezt statikai vélemény mellett tettem. ( ez tartalmazta hogy a szomszédnak sokáig nem volt csatorna sem fenn és áztatta a falazatott, és bontás után kiderült hogy aláástak az épületünk tűzfalának, néhol 25-30 cm is belenyúlt az alapja a mi falunknak.) mind ezek mellett a szomszéd jött egyezkedni hogy szigetelje le a házát mielőtt vissza falaznánk. minden oké is lett volna , addig még másnap jött levél hogy feljelentett a kedves szomszéd. (ekkor már alap és első sor tégla megvolt.) megállapították hogy eltértem a tervtől, majd kérnem kellett fennmaradási engedélyt úgy hogy 4,5 m el kell hagynunk. Mind ebbe bele törődtem, de most minden hatósághoz újra be kell fizetnem mindent + meg akarnak büntetni az eltérés végett…
Kérdésem :

  • mennyire büntethetnek meg?
  • jogos ha a szomszéd végett kell elbontanom, akkor engem büntetnek meg? ( statikai véleménnyel bizonyítható)
  • feljelenthetem a szomszédot rongálás végett? (már alá akarta íratni a kőművessel a papírt, hogy ő a felelős az aláásás és az átépülés ügyben, de nem írta alá neki.)
  • bármi kártérítést kérhetek az üzem építésének hátráltatása végett? ( az engedély kiadása ellen is 5 helyen fellebbezet és minden honnan elutasították.)
  • telekhatár kimérésre kötelezhetem valamilyen módon? ( önkormányzatunk többször is figyelmeztette a viták elkerülése érdekében méresse ki, de nem tett eleget. de építészeti osztályon is mondták neki amikor bent voltunk és ő azt semmi kép nem akarja….)
  • és ha kiderül hogy 30 éve a mi telkünkre épült át kártérítésre kötelezhető?

köszönöm a válaszokat!

kisqp # 2014.09.19. 13:42

Kedves Fórumozók!

Alábbi témában kérném segítségeteket.

Az általunk és két szomszédunk által megvásárolt 3 lakásos társasházra vonatkozóan érkezett egy határozat az önkormányzattól, miszerint nem elegendő a zöldterület az utólagos változtatások következtében - kb. 43% maradt, az előírt 50 helyett - így a használatbavételi engedély és a korábban - az építtető - által benyújtott tervek alapján bontásra köteleznek minket. Arról van szó, hogy térkővel leraktunk egy részt a kertből, hogy be tudjunk hova állni kocsival. Az önkormányzat megállapította, hogy mi hárman vagyunk az építtető jogutódjai, tehát egyértelmű, hogy ránk vonatkozna bármilyen előírás.
Nem szívesen bontatná vissza egyikünk sem a térkövezett részt.
Kérdésem, hogy lehet-e bármit tenni, hogy megmaradhasson a térkövezett rész?
(Ha meg tudja mondani valaki a jogszabályhely(ek)et esetleg pontosan, nekem az is megfelel.)

Köszönök bármilyen segítséget!!!