Költségmegosztó leszerelése


senkiobuda (törölt felhasználó) # 2011.04.16. 15:47

Kedves Lionking! Sajnos nem tudom, hogy vissza lehet- e nézni. Hír TV Panaszkönyv műsorában volt, ma délután ismételték. A FŐTÁV nem ment el a stúdióba, közleményt adott, az adás alatt bejátszották. Nem tudom, hol volt a hozzászólásod, minden nap benéztem erre a fórumra és nem találtam. Lehet, hogy "késleltetik" a hozzászólás megjelenését? Index.hu-n meg "energiavámpírok" című cikk volt, a III. kerületi Faluházról.

senkiobuda (törölt felhasználó) # 2011.04.16. 15:52

Ez az cikk még fenn van az Index.hu-n. Minden esetre mentettem. index.hu/belfold/budapest/2011/04/06/energiavampirok_az_obudai_oriaspanelben/?cp=4.

Lionking # 2011.04.21. 20:06

senkiobuda:
Köszönöm. A cikket olvasta. Egy példányt kiraktam a ház közös hirdetőtáblájára, de valaki el is vitte.

Lionking # 2011.07.08. 10:19

"
17/E. § (1) Ha a tulajdonosi közösség fűtési költségmegosztók alkalmazásáról döntött, akkor az elszámolási időszakban igénybe vett fűtési hőmennyiségnek legalább 30%-át, de legfeljebb 50%-át az épületrészek fűtött légtérfogata arányában, a fennmaradó részét fogyasztásarányosan, a fűtési költségmegosztók leolvasott adatainak alapulvételével és azoknak a 6. mellékletben meghatározott korrekciós tényezőkkel történő módosításával számított értékei arányában kell az épületrészek között felosztani. A fogyasztásarányos hányad épületrészekre történő felosztásának számítása során az egyes épületrészekre figyelembe vett fajlagos fűtési hőfelhasználás nem lehet nagyobb a felhasználási hely fajlagos fűtési hőfelhasználása 2,5-szeresénél."

Ez most azt jelenti, hogy akkor min. 30%-ot mindenkinek a légtérfogat alapján ki kell fizetnie? Ha igen, akkor elvileg ugye olyan nem lehetséges, hogy egy lakásnak egyáltalán nincs fűtésszámlája, mert nem laknak benne, és minden radiátor 0-ra van tekerve?

ragyasdezso # 2011.07.08. 10:34

Minden lakásnak van fűtésszámlája, ami nem lehet 0 az említett 30%-os m3 alapján fizetendő összeg miatt.

Lionking # 2011.07.08. 10:41

ragyasdezso:
Köszönöm!

cobi # 2011.08.01. 19:14

Nálunk most szeretnék felszerelni, de a rossz tapasztalatok olvasása után én nagyon nem szeretném.
Amennyiben nem engedem felszerelni, akkor az eddigi átalányt kell fizetnem?
ill. megtehetem, hogy nem engedem felszerelni?

osmi # 2011.08.01. 20:11

Nem teheted meg, mert valószínűleg nagyon rosszul járnál, bár lehet, hogy a kütyüvel is. Ember meg nem tudja mondani, hogy melyik a kisebb rossz....:( Sajna nem vagy döntési helyzetben.

ragyasdezso # 2011.08.01. 20:52

cobi
Igen átalányt, ráadásul 50%-kal emeltet kellene fizetned!

osmi # 2011.08.02. 04:50

Kedves ragyasdezso!
Ha eme konkrét információnak az ált.érvényű jogszabályi vonatkozását megjelölnéd sok embernek nyújtanál segítséget. Légy szíves!

cobi # 2011.08.02. 05:20

ragyasdezso

mi az, hogy +50% ?

az alagsori üzleteknek így sem lesz mérő,
eddig leosztották légköbméterre, most fele légköbméter, másik fele költségmegosztó, szerintem egyszerű a matek,
ha nem teszik fel, akkor a légköbméteres felét szorzom kettővel (50+50% = 100%)
*
eleve hegeszteni akarják a radiátorra, ami rongálással jár, a konyhában a sütő mellett van 10cm-re a radiátor és ráadásul szélső lakás

Lionking # 2011.08.02. 08:29

cobi:

Szélső lakásban lakom, földszinten. Havi 50ezer forint a fűtészámlánk, mióta megosztók vannak felszerelve, pedig csak 41nm-es a lakás és max. 22 fok van. Nem fűtjük túl. Ha távhős a társasház, akkor szeretnécs vagy, mert van egy rendelet, ami szabályozza, hogy milyen kompenzációk illetnek meg, ill. , hogy min 30%-ot légtérfogat alapján kell szétosztani.

http://koltsegmegosztokarosultak.tvn.hu/

Lionking # 2011.08.02. 08:30

Van olyan rendelet, ami szabályozza, hogy nem távhős, tehát saját kazánnal rendelkező, társasházaknál hogyan kell a fűtési költségeket szétosztani, ill. milyen esetleges korrekciós tényezők illetik meg az egyes lakásokat?

osmi # 2011.08.02. 08:47

Lionking!
Kérlek, hogy próbáld meg elfogadni, hogy mindkét esetben úgy osztják meg a kütyüs rendszerben a tház egészére mért hőmennyiséget, ahogyan azt a fogyasztó közösség eldönti, amit természetesen változtathat is bármikor.

Lionking # 2011.08.02. 09:00

osmi:

Nehéz ezt elfogadni, főleg annak fényében, hogy a TÁVHŐ-sökre vonatkozóan létezik rendelet, ami pontosan szabályozza, hogy mekkora rész kell min. légtérfogat alapján számolni, és , hogy az egyes lakásokra vonatkozóan milyen korrekciós tényezőket kell figyelembe venni.

Sajnálatos, hogy ha társasházak esetében nem készült ilyen rendelet.

Nehezen tudom elfogadni, hogy azért, mert az emberek 90%-ának esetleg megfelel a költségmegosztó által fizetendő díj, addig én kénytelen vagyok egy 41nm-es lakára havi 50ezer forintot fizetni. Legszívesebben egész télen nem fűtenék,ha tehetném,és megnézném, hogy a következő évben mennyit fizetne a felettem lakó. Nehezen tudom elfogadni, hogy 81nm-es panel lakásomra, ahol nem volt költségmegosztó, havonta max. 35ezer forint volt a távfűtés számlám.

cobi # 2011.08.02. 10:28

LionKing,

mivel jogi fórum, ezért a jogi lehetőségek érdekelnének, mert ahogy olvasom a tapasztalatokat, ha már felszerelik, akárhogy működik a kütyü már nem lehet semmit tenni és nem érdekel senkit a szerencsétlen lakón kivül.
ezt nézegettem:
http://www.fotav.hu/…11_VI_29.pdf

(3) Az épületrészre jutó fűtési díjmegosztási arányt a felhasználási hely fajlagos fűtési
hőfelhasználásának a 2,5-szerese és az épületrész fűtött légtérfogatának szorzatából
számított hőmennyiség figyelembevételével kell meghatározni, ha:

1. a díjfizető nem tette lehetővé a fűtési költségmegosztók

  1. felszerelését,
Lionking # 2011.08.02. 12:44

cobi,

Igen. Ezt olvasgattam én is. Sajnos ez ránk nem vonakozik. Egyébként jogi lehetőség annyi van, hogy bírósághoz lehet fordulni a közgyúlés döntése után 60 napig. Csak hát ez sok pénz, és kétes kimenetele van. Főleg, hogy ennyi idő alatt ugye ki sem derül, hogy egyébként mennyit is kéne fizetned pontosan. Csak majd az első fűtési szezon után. Mi amikor a lakást megvettük, akkor már ez a rendszer működött. Az előző tulajdonosnak amikor plusz 170ezer forint számlája jött a korábbi fűtés szezonból, akkor már kezdem gyanakodni, hogy itt valami gond van. Aztán be is igazolódott. És sajnos senkit sem érdekel, mert az emberek nagy része jól jár, és sokkal kevesebbet fizet. A többiek meg gebedjenek meg! Nincs esélyed, ha rossz elhelyezkedésű a lakásod, és fűteni is szeretnék, nem megfagyni.

cobi # 2011.08.02. 15:59

LionKing,

az én gondom az, hogy még nincs az elosztásról közgyűlési határozat, de az biztos, hogy az alagsori helyiségek (iroda, üzlet) nincsenek benne a korszerűsítésben és nem hiszem, hogy nekik két és félszeres szorzó lesz, ha pedig simán a légköbméter szerint fizetnek, akkor én is azt választanám, mert akkor nyugodtan alhatnék.
A konyhában leszedem a radiátort, mert azzal tuti, hogy gond lesz.

osmi # 2011.08.02. 17:16

A korrekciókról feltétlenül most döntsetek! Némi infó, ha még nem ismered;
A svájci módszer ténylegesen:A svájci módszer ténylegesen: http://portal.d-eg.hu/…nt/view/782/ htt
A megosztás pedig 50-50 legyen, ha már jszabályilag kötelező. A leolvasás és elszámolás ks.-ről is érdeklődj intenzíven, valamint a majdan megbuherálásra kerülő kütyük ügyéről.

ragyasdezso # 2011.08.02. 19:13

osmi
Ez nem jogszabályi, hanem szerződéses megállapodás (pl. a Techem, Ista)

ragyasdezso # 2011.08.02. 19:18

cobi

Ők szerződésileg egészen másként fizetnek. (jóval többet!)

osmi # 2011.08.02. 20:13

Hát persze, tehát nyilván annyit fizet, amit a tház és a kütyüs cég a szerződésben rögzít. Az pedig, hogy arányaiban mennyi a tház részéről kgy.-i hat. tartalmazza, azaz adott keretek között a tulajdonosok döntése.Merthogy határozottan írtad a + 50%-ot.

ragyasdezso # 2011.08.03. 07:02

Mert az általános az 50%

MajorDomus # 2011.08.03. 20:23

hááát !

azért nem mondanám általánosnak
nekem több mint 2200 költség osztos lakásom van. ebből 65 lakás választotta a 80/20 %>os megosztást az összes többi 70/30 % arányban számol el kb évtizede.

Na legyetek jók. megyek nyaralni.
majd gondolok rátok a Földközi tengeren.

ragyasdezso # 2011.08.03. 20:31

MD
Más volt a kérdés!