Földek átminősítése


Kisbandi # 2017.11.28. 21:07

Tanácsotokat kérem!
Külterületen, tanyán lakunk és egy szarvamarha istállót akarunk építeni. A terület alkalmas építésre, telek nagysága kb. 2Ha, besorolása is lehetővé teszi. Ezen a területen van már kivont udvar és lakóház. Az istálló átlósan a másik sarpkban lenne és az odavezető utat és az istálló területét is ki kell vonatni.Egy családi gazdaság birtokközpontján nem feltétlenül mezőgazdasági területnek kell lennie, véleményem szerint. Valahol tárolni kell az eszközöket, járulékos dolgokat és az állatokat. Birtoktest kialakításával van-e esetleg lehetőség kedvezményeket érvényesíteni a kivonási költségek alól? Esetleg mire lehetne hivatkozni?

csacsa3 # 2017.11.19. 20:41

Köszönöm a választ.

A terület a rendezési terv szerint valamikor (lehet 2 év, lehet 5 év) üdülőövezetté lesz átminősítve, legkésőbb az átminősítés után a telket el szeretném adni.

Mivel már közeleg az év vége, a kivonást már most el szeretném indítani és remélem, hogy a bódé helyszínrajzon történő feltüntetését ráérek tavasszal is elintézni és emiatt nem veszik el a "szerzett jog".

nonolet # 2017.11.18. 22:27

(elveszne a 10 év utáni szerzett jog)

Nem vész el.

Mivel az épület a nyilvántartásban nem szerepel.
Egyelőre csak a telket tudod kivonatni.

A kivonásnak lehetnek hátrányai is!
HA építeni próbálsz rá pl...

Vagy éppen, ha az épültet akarod feltüntetni utólag.
Adott esetben a lehet, hogy előbb a feltüntetés a célszerűbb...

Az ésszerű sorrend a helyi rendezési tervtől és a jövőbeni célodtól függ.

csacsa3 # 2017.11.18. 15:17

Tanácsotokat kérném.

Van egy külterületi, zártkert besorolású, gyümölcsös művelési ágú telkem, melyre 17 évvel ezelőtt /engedély nélkül/ elhelyeztünk egy 18nm-es könnyűszerkezetes tárolót.

Most ki szeretném vonni a művelés alól a földterületet, de a bódéra mindenképen szükségem van és nem tudom hogy a kivonás érinti-e a rajta lévő felépítményt. pl. nem szeretném, ha a kivonás miatt lebontathatnák a bódét (elveszne a 10 év utáni szerzett jog)

Melyiket kell előbb elintézni? Vagy az átminősítés semmilyen módon nem befolyásolja a rajta lévő építményt?

Segítséget előre is köszönöm.

nonolet # 2017.11.14. 19:09

Nos, én máshol is érdeklődnék, mert már akár a "tanya" besorolásra is jár a CSOK egy ideje.

A támogatás feltétele, hogy az ingatlan LAKÓ célú legyen!

Azaz lakás, lakóépület, lakóház+udvar, stb. megnevezésű legyen a tulajdoni lapon.

A támogatás pedig a lakás/lakóépület és hozzá tartozó földterületre szól.

(ezért fér már bele a tanya is, mivel az ugye lakó épület is!!! annak ellenére, hogy a tulajdoni lapon a lakó szó nem szerepel tanya estén...)

Szóval én kétlem, hogy az ügyvéded jól gondolja, mondja...

Bár a CSOK témában nem vagyok képben,. de egyszerűen nem logikus, hogy a legelő mint hozzátartozó földterület kizáró ok legyen, ha egyébként LAKÓ!!! épület van nyilvántartva a kivett területen.

Márpedig az van!!!!

Szóval kérdezz a CSOK ügyben az ügyvédednél tájékozottabbaktól is, mert érzésem szerint tévedésben van.

emarg # 2017.11.14. 15:29

Kedves Nonolet,
nem annyira a telek érdekes, hanem a családi ház, amit a fiam és a felesége szeretnének megvásárolni. Sajnos ehhez kellene csok és fundamenta is. Az a baj, hogy a ház egy helyrajzi számon van egy legelővel, amire nem adható állami támogatás. Erre keressük a megoldást.
Üdvözlettel: Neukirchner Margit

nonolet # 2017.11.14. 14:52

emarg

Keresni kell másik telket...

lajcsó # 2017.11.14. 14:38

Szerintem a terület nem lényeges szempont.

emarg # 2017.11.14. 14:01

Kedves Ügyvéd úr,

ha a bank elfogadja, és meg lehet bontani a szerződésben a vételárat lakóházra és legelőre, ott nem számít, hogy a "kivett lakóház, udvar" csak 400 m2 ?
Ugyanis az már felmerült, hogy két helyrajzi számra osztani, de ahhoz a 400 m2 nem volt elegendő.

Köszönöm!

lajcsó # 2017.11.14. 13:04

"Ha a művelési ág megváltozna pl. gyümölcsösre, az segítene a problémán?"
Szerintem nem, mert ugyanúgy termőföld marad.
Talán úgy megoldható lenne, ha a vételárat megbontanátok. De ekkor a termőföld részre nem jár támogatás! (A bankkal mindenképpen konzultálni szükséges erről!)

emarg # 2017.11.14. 11:04

Tisztelt Fórumozók!
Fiamék házat vásárolnának, melyhez igénybe szeretnék venni a csok-ot és Fundamenta hitelt. Voltak ügyvédnél, aki megnézte a szóbanforgó ház tulajdoni lapját. Ezen ez szerepel: külterület, és 0-val kezdődő helyrajzi szám. Az "a" pontban kivett lakóház és udvar, a "b" pontban legelő szerepel.
Az ügyvéd szerint ez baj, mert így nem jogosultak sem a csok-ra, sem a hitelre.
A lakóház és a legelő egy helyrajzi számon szerepel.
Megoldás lehetne a belterületbe vonás, az önkormányzat elfogadta a kérelmet, de ez nagyon-nagyon hosszadalmas és költséges lenne, mert rendezési tervet kell hozzá módosítani, ennek a költségeit át kellene vállalni.
Ha a művelési ág megváltozna pl. gyümölcsösre, az segítene a problémán?
Kérek szépen segítséget, hogy van-e bármilyen megoldás!

A válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Neukirchner Margit

alfateam # 2017.11.07. 12:23

Gudi!

Ott van a kérdésed alatt a földhivatali portál, nézz körül,
van válasz a kérdésedre...

nonolet # 2017.11.07. 11:28

Ezt messziről senki nem mondja meg neked.

Meg kell nézni a helyi rendezési tervet.
Abból kiderül, hogy mi vonatkozik a területre.

- -

Kivetetni kellő indokkal lehet...

Gudi # 2017.11.07. 10:16

Üdvözletem!
Segítséget, tanácsot szeretnék kérni az alábbi ügyben:

Megvételre ajánlottak egy, a művelés alól kivett telkem közvetlen szomszédságában elhelyezkedő, 3000 m2 nagyságú mezőgazdasági művelésű, kert és fásított terület besorolású földrészletet.
1.)Van-e arra lehetőség, hogy a 3000 m2-ből csak 1000 m2-t vegyek meg telekmegosztással és önnálló helyrajzi számmal?
2.)Ha igen, át lehet-e minősíteni kivett területté?

Köszönöm szíves válaszukat!

alfateam # 2017.11.03. 11:27

Még-csak be sem kell menni a hivatalba...
http://www.foldhivatal.hu/…view/84/121/

lajcsó # 2017.11.03. 11:05

Az illetékes földhivatalt kérdezd!

kiki19 # 2017.11.03. 10:26

Üdv!
Adott egy 3623nm-es zártkerti ingatlan, szántó és rét volt papíron, majd az előző tulaj kivonatta művelés alól. Szeretném visszahelyeztetni művelés alá/gyümölcsössé/.Kérdés, hogy mekkora költsége van/lesz ennek?
Köszönöm a választ előre is.

nonolet # 2017.08.21. 21:44

Legelőnek biztosan nem jó ötlet,
ha kezdeni akarsz vele valamit...

A módosításhoz kellhet előzetes
(természetvédelmi) hatósági jóváhagyás is.

Beépíteni a gyümölcsöst a legkönnyebb.

Bea1 # 2017.08.21. 20:00

Szántót vettem, de már kb 5 éve nem szántották, legalábbis a 35 diófa nagyságából, ami kinőtt rajta, erre következtetek.

Gondolkozom, mi lenne jobb,beszántani,vagy hagyni így, és átminősíttetni legelőnek, vagy a 3 tucat diófa miatt gyümölcsösnek.

A végső cél a teljes kivonatás.

Az átminősítések csökkenthetik az aranykoronaértéket?

lajcsó # 2017.08.21. 15:37

Az értéktelenebbet.

Bea1 # 2017.08.21. 14:59

Melyiket vonják ki nagyobb eséllyel?
Szántó vagy legelő, esetleg gyümölcsös?

emarg # 2017.08.21. 13:18

Köszönöm a választ!
Akkor mégis a kivonást kell megpróbálni.

lajcsó # 2017.08.21. 12:45

Szerintem 2500 négyzetméteres legelőn max. a tyúkok kapirgálhatnak.
Belterületbe vonást ugyan lehet indítványozni, de ennek több akadálya van.
Belterületbe vonáshoz az önkormányzat rendezési tervét kell módosítani, aminek a költsége alaphangon néhány százezer forint. A te ingatlanod belterületbe vonása miatt egészen biztosan nem fogják módosítani rendezési tervet, nem ez a gyakorlat.

emarg # 2017.08.21. 11:16

Köszönöm a választ!
Ez a legelő 2500 m2 terület.
Nem tudom, hogy az legelőként nagynak, vagy kicsinek számít-e. Lehet-e vajon esély arra, hogy belterületté nyilvánítást kérelmezzünk az önkormányzatnál. Ha igen, ennek mi a menete?
Köszönöm!

lajcsó # 2017.08.21. 10:26

"Földhivatal szerint nem, vagy igen nyomós indokkal lehet a "legelő" területet a művelésből kivonni."
Ez így igaz. Szerintem ha olyan kis legelő területről van szó, amely nem képes betölteni a rendeltetését akkor nem esélytelen a dolog.