határozott idejű bérleti szerződés felmondása


Szomorú örökös # 2018.04.21. 08:00

szörfös

A lakásbérleti szerzödésünkben kikötöttük, hogy a bérleti szerzödés e ház eladásákor 2 hónap felmondási idö után megszünik. Nos a bérbeadó a házat ugyan nem adta még el (felújjitása még nem fejezödött be), de felmondott most junius végére emailben: szépen megkért, hogy költözzek ki 2018 junius végéig.

Szerintem nem úgy kötöttétek a szerződést, hogy csakis akkor mondhat fel neked, ha már eladta a lakást. Úgy olvasom, hogy felújítás van a lakásban, szerintem nagy valószínűséggel már úgy szeretné befejezni, hogy üres a lakás, nem?

Eddig minden kauciót, bért, rezsiköltséget meg lettek téritve. Tehát nem volt oka emiatt felmondani.

Nem azért mondott fel, mert esetleg nem fizettél volna rendesen, hanem azért, mert nyilván már nélküled szeretné befejezni a felújítást, ahogy fentebb is írtam. Én így gondolom. Ha nem határozott idejű volt a szerződés - ez a kikötés, amit eladásra írtál, nem teszi határozott idejűvé - akkor bármikor felmondhat neked jogszerű feltételekkel. Szerintem korrektül járt el, de az enyém egy laikus vélemény csak.

wers # 2018.04.20. 15:20

Béla, valahogy ezt akartam kérdezni. De a kérdező nem válaszol.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.20. 14:05

Határozott idejű szerződést nem lehet rendes felmondással megszüntetni. De nem tudjuk, hogy a konkrét szerződés határozott idejű-e.

drbjozsef # 2018.04.20. 11:08

A lakásbérleti részben nincs határozott idejű szerződésről szó, ha jól sejtem, ez lehet a gond.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.20. 09:14

De. És akkor?

GubElek # 2018.04.20. 08:53

drbjozsef
lakásbérletre nem ez vonatkozik?

"Ptk. 6:347. § [Rendes felmondás]

(1) A határozatlan időre kötött szerződést bármelyikfél a hónap tizenötödik napjáig a következő hónapvégére mondhatja fel.
(2) Ha a felmondás nem az (1) bekezdésben meghatározott határidő betartásával történik, a bérleti jogviszonyt a felmondás közlését követő második hónapvégére felmondottnak kell tekinteni."

drbjozsef # 2018.04.20. 08:49

Habár én nem lennék biztos abban, hogy ez egy határozott idejű szerződés.

drbjozsef # 2018.04.20. 08:48

Jogos.
Ugyanez paragrafus :
(2) A határozott időre kötött szerződést bármelyik fél rendes felmondással felmondhatja a törvényes felmondási idő betartásával idő előtt gyakorolható felmondási jog esetén a hónap végére, legkésőbb a hónap tizenötödik napjáig.

wers # 2018.04.20. 08:42

A topik címe alapján mitha határozott idejű lenne a szerződés.

drbjozsef # 2018.04.20. 08:34

(már ha felteszem, havonta fizetted a bérleti díjat, ahogy általában szokás)

drbjozsef # 2018.04.20. 08:34

Egyszóval : Ha április 15 előtt mondott fel, akkor április végéig is kérheti a kiköltözést jogszerűen, ha utána akkor is legkésőbb május 30-ig ki kell költöznöd.

Igazán jó fej volt, hogy június végéig engedi.

Keress másik albit.

drbjozsef # 2018.04.20. 08:31

Feltehetőleg kikötöttétek a szerződésben a nem szabályzott kérdésekre a Ptk.-t is, de ha nem kötöttétek ki, akkor is érvényes. Ha eszerint mondott fel, akkor jogszerű a felmondása akkor is, ha az általatok írt feltétel nem teljesül. Anélkül is felmondhat törvényesen :

Ptk 6:339. § [A bérleti jogviszony megszüntetése rendes felmondással]
(1) A határozatlan időre kötött szerződést bármelyik fél rendes felmondással felmondhatja

  1. napi bérleti díj kikötése esetén bármikor, egyik napról a másikra;
  2. heti bérleti díj kikötése esetén a hét végére, legkésőbb a hét első napján;
  3. havi bérleti díj kikötése esetén a hónap végére, legkésőbb a hónap tizenötödik napjáig;
  4. hosszabb időszakra kikötött bérleti díj esetén a szerződésben meghatározott időszak végére, legkésőbb az azt megelőző harmincadik napig.
szörfös # 2018.04.20. 07:44

Tisztelettel!
A lakásbérleti szerzödésünkben kikötöttük, hogy a bérleti szerzödés e ház eladásákor 2 hónap felmondási idö után megszünik. Nos a bérbeadó a házat ugyan nem adta még el (felújjitása még nem fejezödött be), de felmondott most junius végére emailben: szépen megkért, hogy költözzek ki 2018 junius végéig. Eddig minden kauciót, bért, rezsiköltséget meg lettek téritve. Tehát nem volt oka emiatt felmondani. Kérdésem: milyen HATÀRIDÖK vannak a védekezésemre, például ellentmondásra, és egy jogi per elinditásra a járási biróságon (természetesen ügyvéddel, akit még meg kell Veszprémben keresnem), hogy ne veszitsek jogot? Köszönöm fáradságukat, üdvözlettel

Kenji # 2018.04.13. 08:37

Nonolet

Köszönöm a segítséget.

drbjozsef # 2018.04.13. 08:09

Se támadás, se gúnyolódás nem volt ebben. Csak tény. Vagy valami szociális alapon bérelsz? Ha nem, akkor korrekt volt a bérveadó éveken át. A felmondással nem, azt az általa akart idő alatt nem kell megtenned, de a szabályos felmondásra igen.

drbjozsef # 2018.04.13. 06:07

Marcsi,

ha úgy jobb, ne úgy fogd fel, hogy több százezer forint plusz kiadásod lesz a következő 11 hónapban, hanem úgy, hogy az elmúlt 2-3 évben több milliós ajándékot kaptál a bérbeadótól, ha nem emelte rendszeresen piacira a bérleti díjadat...

MajorDomus # 2018.04.12. 21:36

Hááát,én azért nem tenném....

nonolet # 2018.04.12. 21:01

Első tudnivaló...

Ne szard tele a fórumokat ugyanazzal kérdéssel.
Értelmes ember ezt tudja ám, már úgy 10 éves kortól fölfelé.

- -

Egyébként pedig akkor itt is...

Alapban...
Írásban a hónap 15. napjáig lehet felmondani a következő hónak utolsó napjára.

HA szerződésed mást ír, akkor pedig a szerződésed szerint.

  • -

Az a kutyát se érdekli, hogy hány évig és hogyan laktál ott...

A szerződésed tartalma és a törvény számít csak a jog szemében.

A hangnem más kérdés.
Bár azt is ki lehet érdemelni is akár.
pl. az értetlenkedéssel.

-

HA felmondanak (szabályosan),
akkor
a törvény szerint menned kell és kész.

Lehet kekeckedni, betartani vannak rá módszerek.
Bár nem érik meg végül.

Az is igaz, hogy 16 év normális viszony után illene a szóbeli felmondást is elfogadni a kötözködés helyett.

Hisz a tartalmát-lényegét tekintve az jogszerű.
Csak még nem adták írásba, de megfogod kapni úgy is.
Ha nem értesz a szóból...

A bérlő sorsa már csak ilyen!

Bármikor felmondhatnak neki a szerződése/törvény szerint
És akkor költöznie kell...
Akkor is, ha ez nem esik jól neki.

Nem örökbérlete van, hanem felmondható, ez van.
Készen kell állni a mozdulásra.

wers # 2018.04.12. 16:20

Katka04, határozott idejű szerződésed van? Csak most olvasom a topik címét.
Remétem jön erre valaki, akit érdekel, és jobban ért hozzá.

wers # 2018.04.12. 15:38

A szolgáltatóknál minden számlán rajta van a szerződés szám. Azok gondolom még érkeznek rendszeresen.

wers # 2018.04.12. 15:37

Vissza szerettem volna adni a lakást,de olyan feltételei vannak,amiket nem tudok teljesíteni.Nincs a kezemben sem a bérleti szerződés,sem a szolgáltatókkal kötött szerződések.
Nem hiszem el, hogy ez akadály legyen. Tűzvész, árvíz, elvesztés stb. ettől még élhetsz a szerződés adta lehetőségekkel, és olyant még nem hallottam, hogy egy szerződés nem felmondható. Náluk biztosan őriznek egy példányt az irattárban. De azt viszont tényleg el kell fogadnod, hogy ezt személyesen intézheted. Gond lehet a szolgáltatóknál, hogy nincs nálad az általuk bejegyzett okmányod, de kérhetsz róluk igazolást, hatósági bizonyítványt az okmányirodában. Arról is, mikor, milyen időszakra volt bejelentett lakcímed az adott lakás.

nonolet # 2018.04.12. 15:03

Katka04

Amíg te vagy a bérlő az önkormányzatnál addig gondban vagy.

Ezért..

Kezdésnek az önkormányzatnál mondj le a bérletedről.

Írásban, levélben.
Azonban az iratot a kinti konzulátuson hitelesíttetned kell.

A többi majd utána intézhető lesz.

nonolet # 2018.04.12. 14:58

Kenji

"Mert a kaució pont arra van, hogy fedezze a be nem fizetett számlákat,"

NEEEM!!!! nem arra van...

A számlát és bérleti díjat mindig KELL fizetni.

A kaució arra van, hogyha KISEBB KÁRT okozol a bérletben, akkor azt a kaucióból lehessen fedezni.

Azaz alapban a kaució nem használható rezsi és díjhátralékra.

Azt HA NEM MARAD UTÁNAD kár akkor vissza kell adni.

Más kérdés, hogy a bérebadók nem szeretik visszaadni
ezért
az lett a kialakult szokás, HA NINCS maradó KÁR,
hogy a bérlő "lelakja" a kauciót (rezsi+díj)

NORMÁL távozáskor ez járható út.

Idő előttinél azonban nem járható ez a beszámítás,
mert a kaució ugyebár elmegy a "bánatpénz"-re.

Az idő előtt távozás büntetésére.

nonolet # 2018.04.12. 14:49

Kenji

A értő olvasás az nem az erősséged...

Két eset van.

1.
Szerződésszerűen az 1 év végén távozol.
Ez esetben,
HA

  • mindent kifizettél (bérletidíj+rezsi)

ÉS

  • nem marad utánad KÁR a bérletben

AKKOR
a 2 havi kauciót visszakapod.

HA MÉG! tartozol valamivel (díj,rezsi,kár,akármi) a távozáskor, akkor azt a kaucióból levonják és csak a maradékot kapod vissza.

HA netán a tartozása nem is elég a kaució...
Akkor behajtják rajtad a még hiányzó részt, azaz

  • megfizeted önként (ez ingyen van)

vagy

  • rád küldik a végrehajtást (ez már nem lesz ingyen)

Ez a normál távozás esete...

2.
Az 1 évet nem várod ki, előbb távozol.
Ekkor szerződésed szerint!!!
a 2 havi kauciót helyből elbuktad "bánatpénz"-ként.
Az már nem jár vissza és nem használhatod fel az elszámoláskor.

Ez az ára az idő előtti távozásodnak!

Innentől az 1. pont érvényes csak már NULLA!!! kauciód van.
Mivel a kaució elment a"bánatpénz"-re.

- -

Vagyis a távozás napjáig mindent fizetned kell.

  • bérleti díj
  • rezsi
  • estleges kár
  • egyebek

ÉS!!! a kauciót SEM kapod vissza.

Katka04 # 2018.04.12. 14:09

Kedves Fórumozók
6 éve külföldön élek,de Magyarországon van egy önkorményzati bérlakásom amiben a lányom él.A lakásból teljesen kizárt,nincs kulcsom,minden ingóságomtól megszabadult.Én már haza költözni nem fogok,leadtam a személyi igazolványom és a lakcímkártyám is és hamarosan a magyar állampolgárságtól is megválok.Az okokat nem részletezném.
Vissza szerettem volna adni a lakást,de olyan feltételei vannak,amiket nem tudok teljesíteni.Nincs a kezemben sem a bérleti szerződés,sem a szolgáltatókkal kötött szerződések.
A gyerekeimmel olyan szinten megromlott a kapcsolatom,hogy semmilyen kommunikáció nincs közöttünk.Ismerősöktől hallottam,hogy a lányom úgy nyilatkozott,nem fog fizetni most már semmit,majd behajtják rajtam.Ezért kértem a gáz és villanyáram szerződés felmondását, a nevemről leírását.A villanyáram szolgáltató ezt meg is tette,viszont a gázszolgáltató nem,csak is személyesen intézhetem a szerződéssel együtt...ilyen nincs a birtokomban csak a nevemen van..Most felszólított a városgazdálkodás,hogy nincs jogom lemondani a szerződéseket,én vagyok a felelős mindenért.Hiába bizonyítom,hogy 6 éve külföldön élek és 2 alkalommal voltam látogatóban,az utobbi 3 évben pedig egyáltalán nem voltam Magyarországon.A kérdésem az lenne,hogyan tudnék megszabadulni attól ami már nem is az enyém csak papíron,de minden kötelezettség engem terhel?Tud valaki ebben segíteni,hova forduljak?