föld eladás


Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.21. 09:57

Alighanem szükség lesz egy vagyonrendezési eljárásra.

Csuklósbusz # 2021.04.22. 06:33

Elhagyatott tehát nem csak papíron kellene ezt rendezni, valóságban sincs tulajdonosa.

drbjozsef # 2021.04.22. 08:08

Hogyne lenne tulajdonosa. Az biztos van, legfeljebb nem az van most bejegyezve.

Birtokosa nincs legfeljebb, ha elhagyatott.

Vedd birtokba, használd 15 évig, és már a tied is.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.22. 08:31

Ha be is akarja jegyeztetni a tulajdonjogát, akkor nem lehet elkerülni a vagyonrendezési eljárást. (Nem létező személlyel se megegyezni nem tud az elbirtoklásról, se peresekedni.)

Fűzfő # 2021.05.05. 08:55

Tisztelt Fórumozók!

A segítségeteket szeretném kérni. Van egy osztatlan közös lakóövezeti telek, aminek 2/3 része saját tulajdonú, 1/3 része pedig önkormányzati tulajdonú. Vételi szándékunkat már jeleztük az Önkormányzat felé. Azt a választ kaptuk, hogy mindenképpen pályázat útján szeretnék értékesíteni, hogy a lehető legmagasabb áron adhassák el a tulajdoni hányadukat.
A kérdésem az lenne, hogy először nem számunkra kellene az Önkormányzatnak megvételre kínálni az adott telek 1/3 tulajdoni hányadát?
Hogy lehet ebben az esetben érvényesíteni az elővásárlási jogunkat? Szabályosan jár el így az Önkormányzat?

wers # 2021.05.05. 09:01

Szerintem először pályázat útján keresnek vevőt (ha akad erre a 1/3 részre) majd azután élhetsz az elővásárlási jogoddal azonos feltételekkel. Ergo azonos áron.

Az én olvasatomban az önkormányzat fel akarja tornázni a vételárat abban a biztos tudatban, hogy te annyiért meg fogod venni. Esetleg a "vevőjelölt" hoppon marad, mert annyiért te mégsem veszed meg.

drbjozsef # 2021.05.05. 09:37

Fűzfő,

Az elővételi jog nem azt jelenti, hogy a te részedre fel kellene ajánlaniuk megvételre. Majd ha lesz kialkudott vételár, akkor annak tudatában eldöntheted, hogy élsz-e az elővásárlási jogoddal, és belépsz-e a szerződésbe (annak minden feltételével együtt!) a vevő helyébe.

Neked a Ptk. szerinti elővételi jogod van, ha az önkormányzat szerződést kötne, köteles közölnie veled azt a szerződést, hogy dönteni tudj (ahogy a vevőjével is közölnie kell, hogy elővételi jogosult van, nem biztos a szerzése, bár ez a résztulajdonból lényegében következik).

Ha pályázat van, akkor szerintem nincs teendőd. Ha árverés lenne, ott lehet, hogy igen, és előárverezőként jelentkezned kell (a tulajdonostársat értesíteni kell az árverés kitűzéséről).

Csuklósbusz # 2021.05.06. 10:02

De ha lenne létező, élő, megtalálható tulaj kb okafogyott és vesztett ügy az elbirtoklás.

Tehát aki elbirtokol általában nem megtalálható és nemlétező tulajhoz tartozik a terület gondolom én.

Tehát ha már nem létező "tsz" a tulajdonos akkor nem is érdemes elbirtoklással foglalkozni?

drbjozsef # 2021.05.06. 10:38

Te mindig csak kérdezel, de sose olvasol el semmit? Ennek kbs lényegében pont az ellenkezőjét írta.

Csuklósbusz # 2021.05.07. 17:44

" (Nem létező személlyel se megegyezni nem tud az elbirtoklásról, se peresekedni.)"

Olvasni olvasok, az értelmezéssel van a gond.

Ebből az esett le hogyha nem létezik akkor esélytelen az elbirtoklás is.

De ha előtte vagyonrendezés van akkor nyilván előkerül valaki, másnem az állam akitől már megint nem lehet elbirtokolni.

drbjozsef # 2021.05.08. 11:06

Csuklósbusz,

Hogyne lehetne. Nem általában az államtól, vagy az önkormányzattól nem lehet elbirtokolni. Csak bizonyos fajta vagyonelemeket nem lehet.

Rendezni kell a tulajdonviszonyokat, és lehet utána elbirtoklási pert indítani.

Csuklósbusz # 2021.05.08. 12:33

De ha rendezzük a viszonyokat akkor az azt jelenti hogy a tulajdonos rendelkezett felette, vagyis rögtön ugrik az elbirtoklás..

Csuklósbusz # 2021.05.08. 12:41

Tehát én mint harmadik fél hogyan tudom ezt rendeztetni?

Előbb gondolom 15 évig birtokba kellene venni, gondozni stb, aztán utánna? :-)

drbjozsef # 2021.05.08. 16:07

Dehogy ugrik.

Ha az elbirtoklás bekövetkezett a múltban, akkor azt az elbirtoklója elbirtokolta. De ezt bejegyeztetni a földhivatalnál csak perrel lehet. Az elbirtoklás a jogutódokra is kiterjed.

Ha jóhiszemű, visszterhes (!) harmadik fél szerez, a közhiteles ingatlannyilvántartás alapján, akkor vele szemben nem biztos hogy érvényesíthető - de nem is lehetetlen, ez a körülményektől függ.

De esetedben ilyen nem lehet, hiszen a "szerző", akárki legyen is, feltehetőleg nem lesz se visszterhes szerző fél, se nem az ingatlannyilvántartásban bízva szerez.

drbjozsef # 2021.05.08. 16:08

Előbb gondolom 15 évig birtokba kellene venni, gondozni stb, aztán utánna? :-)

Erre térjünk vissza 14 és háromnegyed év múlva.
Bár feltehetőleg akkor is pert kell indítani majd, d eki tudja.

Csuklósbusz # 2021.05.10. 13:03

Szántóföldek közepén egy elhagyatott telek, hogyan tudom bizonyítani hogy én azt használtam 15 éven át? Mondjuk ez a fórumkérdés a kezdethez?

Műholdas képeken vagy látszik vagy nem hogy én azt használom.

Ha fotózok is támpont sincs mihez képeset ami mutathatja hogy ott készült.

Csuklósbusz # 2021.06.03. 11:22

Olyan földdel mi a helyzet ahol magánszemély a tulajdonos de nincs anyja neve, születési dátum sem bejegyezve hozzá?

Elbirtoklásra első osztályú, de ezt 15 év után be lehet jegyezni?

Vagy ugyanaz, nemlétező személytől elbirtokolni sem lehet? :-)

drbjozsef # 2021.06.03. 16:26

Szerintem neked hivatkozni kell rá, az elbirtoklás megszakadását kell igazolnia a tulajdonosnak.

A hiányos adatú tulajdonos nem azonos a nem létezővel. Ha kideríthető ki az, vagy ki volt, akkor végig kell menni a póthagyatéki eljárás/eljárásokon, és megállapítani a mostani tulajdonost, akitől elbirtokolható.

Ha ez nem sikerül, akkor szerintem ügygondnokot rendelnek ki a perhez az ismeretlen helyen tartózkodó tulajdonos helyett.