ingatlan vétele külföldivel Mo-n


Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.05.17. 14:33

a

ptcruiser # 2008.05.16. 18:21
  1. Nem a fekvés (zártkert) miatt nem szerezhet külföldi, hanem ha az részben vagy egészben termőföld (pl. szántó, kert, gyep, erdő stb.). Megoldás átminősítés más célú eljárásban (komplex eljárás). Ezután külföldi is megszerezheti, ha uniós akkor könnyítettebb módon.
  2. 2011-ben felszabadul az ingatlanpiac: korlátlanul szerezhetnek földet.
lafonc # 2008.05.16. 08:55

Kérdésem a következő: tudomásom szerint örökölt zártkerti ngatlan külföldinek nem adható el. - uniós állampolgár - Van-e rá esély, hogy valamikor eladható lesz?
Üdvözlettel és köszönettel

deni # 2006.01.26. 19:39

Kösz Lala, ha igy van akkor nekem nem marad más hátra mint zsebbe nyúlni és káronkodni.
üvl. deni

_Lala_ # 2006.01.23. 14:52

Az unokaöccs által vett részt haszonélvezet is terhelte, emiatt az ő része nem 4.7-et, hanem 3.29-et ért csak! Ezért kellene ugyanannyinak lennie a fizetendő összegnek is.

Adásvételnél - szokásjog alapján - általában a vevő fizeti az ügyvédet. Ezért cserébe persze ő is választhatja ki a neki legszimpatikusabbat.

deni # 2006.01.23. 14:32

Kösz Ptcruiser, tényleg 5 e volt már ki is fizettem.
Még az Illetékkel kapcsolatban szeretnék valamit kérdezni.
Lala te irtad hogy az Illeték az elözöleg fizetett összeg nagyságrendjébe kb. 90 ezer Ft.-ba fog kerülni. Igenám de az akkori vételár, 4,7 m ban volt, most pedig (rád hallgatott az ügyészem) 3,29 m ba, mivel a haszonélvezettel terhert részt levonták. Tehát én alacsonyabb forgalmi értékü ingatlant vettem, ennélfogva nem lesz kevesebb az illeték? Még azt szeretném tudni, hogy egy ház adás-vételnél kinek kötelessége Ügyészt fogadni és megfizetni? Az eladónak vagy a vevönek vagy fele-fele alapon?
Üvl. deni

ptcruiser # 2006.01.16. 20:06

deni:
kis kiegészítés. az eljárási illeték már 3000ft hanem 5000ft/érintett ingatlan. és készpénzben a földhivatalnál. nem sok de a pontosság kedvéért.

deni # 2006.01.16. 18:23

Kössz LALA,
ezt jól megirtad mostmár legalább tudom, hogy miröl van szó. Persze még sokk múlik az ügyvéden is.
üvl. deni

_Lala_ # 2006.01.14. 17:33

visszterhes vagyonszerzés = vásárlás (a visszteher az ellenérték)

A haszonélvezetnek konkrét értéke van, ha a teljes vételár 4.7M és a haszonélvezet értéke X, akkor az unokaöccsnek jutó, haszonélvezettel terhelt tulajdon értéke 4.7M - X. Neki ennyi után szabták ki az illetéket, viszont a haszonélvezetet után is ki kellett szabniuk az illetéket, annak pedig szintén az értéke (X) az alap. Viszont a haszonélvező ezután a része után ugyanúgy illetéket fizet, mint a tulajdon vevője! (Ha eddig nem jött az illetékről a határozat, majd fog...)
Az X értékére vonatkozóan a haszonélvező életkora alapján a törvény előír százalékokat, az illetékhivatal ez alapján szokta kiszámolni az illetéket.

A lenti számok alapján úgy látom, hogy az unokaöccs részét (a haszonélvezettel terhelt tulajdonrészt) 2.8M + 420ezer + 70ezer = 3.29M értékűnek vették, ez alapján vetették ki az illetéket. Ez a 4.7M-nek pont a 70%-a, azaz 30%-nak vették a haszonélvezetet (= 1.41M), ez a 51-65 közötti életkorhoz tartozó százalék.

A 10%-os illetékű rész azért van, mert az ingatlan egy része lakás, a másik része meg nem az, és a nem lakás részre (pl. garázs) 10%-ot kell fizetni.

Mi a megoldás?

Az egyik az ajándékozás, a másik a vétel. Mindkét esetben a haszonélvezeten túli rész a tárgya a megállapodásnak, azaz a 4.7M-nak csak a 70%-áról van szó (a haszonélvezet már ugye megvan).
Mindkét verziónál az eredeti értéket lenne javasolt a megállapodásban feltüntetni, azaz az unokaöccs tulajdon részét 3.29M-nak kellene venni. Ennél kevesebbnél az illetékhivatal nagy eséllyel úgyis felemelné az értéket, több után meg minek fizetni. SZJA így természetesen nem tud lenni, hiszen egy fillért sem keres az unokaöccs.
Vételnél az unokaöccs által előzőleg fizetett összeg nagyságrendjébe (~90ezer forint) fog esni az illeték, ajándékozás esetén mindenképpen több lenne ennél (én nem 8%-ot, hanem inkább 10%-ot olvastam), ezért inkább a vétel irányába kéne elmozdulni.

deni # 2006.01.14. 16:56

Kedves ObudaFan!

Kösz a valaszt mostmár lassan kezdem érteni. De mivel nem elégé érthetöen irtam le a történetet most kijavitom. Az unoka öcsém nevére csak azért irattam a házat mert öt év különélés után sem tudtam a felesémemtöl elválni. Tavaly összel váltam el, és most a nevemre szeretném iratni. Az öcsém csak a nevét adta, tehát ha öneki valami kiadása keletkezne azt is nekem kell fizetni. Mint ahogy leirtad a törvényeket, igy már az ajándékozás sem jó. Vagy? Mivel nekem haszonélvezeti jogom van, nem lenne ez elönyösebb? És ha pd. irnánk kb. 2,5 mil az adás-vételi szerzödésbe? (az elözö eladási szerz.-be 4,7 mil van bejegyezve). Még valamit nem értek. Illetékhivataltól kapott fizetési meghagyásban olvasom, hogy „visszterhes vagyonszerzés utáni illetékfizetési Kötelezettség“ Mi az a visszteher? Hogy értelmezzem? Mivel én nem tudtam haza jönni a házvételt a hugom intézte. Ö mesélte, hogy a haszonélvezetet 700000 e-ért kellett megvennem (persze csak szibólikusan) mert igy kevesebb lett az illeték. Igaz ez? De erröl semilyen papirom sincs. Nem ezzel kacsolatban van a visszteher?
Az illeték kiszámitása:
Visszt. Lakás vagyonátruházási illeték 2800000x2.0%=56000 Ft
Visszt. Lakás vagyonátruházási illeték 420000X6.0=25200 Ft
Visszt. Egyéb ingatlan (ok) illetéke 70000x10.0=7000 Ft. Ingatlannyilvántartási eljárás illetéke 3000 Ft. összesen 91200 Ft
Megköszömnél ha válaszolnál
Üdv. deni

ObudaFan # 2006.01.13. 17:42

1. SZJA

Az ingatlan eladása esetén az eladó által fizetett SZJA az ingatlan vételi és eladási ára közti különbözet 25%-a, de ha az eladás a vételt követően 5 éven túl volt, minden évvel 10%-ot csökken az adó mértéke, így 15 év után nem kell adót fizetni. Ha a vételárat egy éven belül ingatlanra költöd, szintén nem.
Ajándékozás esetén sem az ajándékozó , sem az ajándékozott nem fizet SZJA-t.

2. Illeték

Adásvételnél: a vevő által fizetett illeték mértéke 4 millió forintig 2%, a forgalmi érték ezt meghaladó összege után 6%. Lakás résztulajdonának szerzése esetén a 4 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos összegére alkalmazható a 2%-os illeték, a forgalmi érték ezt meghaladó része után 6% illetéket kell fizetni.

Ajándékozásnál, ha az ajándékozott unokaöcs: az ajándékozott fizeti , 18 millió forintig 8% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 12% 35 millió forint feletti rész után 21%.

deni # 2006.01.13. 10:39

Kedves ObudaFan!

Elöször is Köszönöm a valaszt. De mivel én ezekben a dolgokban nem vagyok járatos egy kicsivel többet szeretnék tudni. Pd. még azt sem tudom, hogy mennyi is egy 4,7 mil. értékü ajándékba kapott ház utáni adó, iletékröl nem is beszélve. Megtudná valaki mondani, hogy kb. mennyi kiadásra számithatok?
Üvl. deni

ObudaFan # 2006.01.11. 17:33

A legolcsóbb az SZJA-t és az illetéket is figyelembe véve az ajándékozás lenne.

deni # 2006.01.10. 22:32

Kedves Szakértök!

Magyar származású, nyugdíjas német állampolgár vagyok. Tavaly Májusban vettem egy vidéki házat 4,7 mi-ért, amit az unoka Öcsém nevére irattam. A haszonélvezet pedig az én nevemen van. Most át szeretném a házat az én nevemre iratni. Miként kellene csinálni, hogy ne kerüljön sokba? Ajándékozás? Pénz kölcsonzés az öcsémnek? Mennyi összeget lehetne irni, amiért a saját házamat megveszem u. öcsémtöl, hogy adót se fizessen? Vagy van más megoldás is? Eddig fizettem: ügyvéd 80.000 Ft. Külföldiek ingatlanszerzéséhez (haszonélvezet) illeték (SIGMA) 40.800 Ft. Megyei Illetékhivatal 91.200 Ft. És külömbözö okmány bényegek. Elöre is köszönöm választ..
Tisztelettel Dénes
Ha kérhetném erre a címre küldjék a választ. E-mail: deniswitt@yahoo.de

ptcruiser # 2005.12.27. 20:26

egy kieg: igenis belterületen is lehet erdő művelési ág. alrészletként egy feltétellel: 1500 nm-nél nagyobb legyen. erdőtörvény.
ha nem alrészlet, akkor természetesen nem mivel egy hektár alatti ingatlant beépítetlen területként kell nyilvántartani, függetlenül a tényleges hasznosítás módjától.

ObudaFan # 2005.12.24. 11:22

Ez így van, ha az ingatlan-műnyilvántartás szerint is lakóingatlanról van szó.

sonnenblumen # 2005.12.24. 08:26

Ha valaki az európai unió polgára, mondjuk
Német és a Német köztársaság területén lakóhellyel nem rendelkezik, továbbá kijelenti, hogy a megvásárolt ingatlan nem másodlagos lakóhelyéül szolgál hanem bejelentkezik oda, és az 1994. évi LV. törvény 88/A. §. (1) bek.-ben foglaltak vonatkoznak rá akkor tulajdonszerzéshez külön engedély tudomásom szerint nem kell.
Na ezt jó gyorsan leírtam.:-)

ObudaFan # 2005.11.18. 19:09

Belterületen nem lehet termőföld, így erdő megjelölésű sem.

ptcruiser # 2005.11.18. 14:09

ha a tul.lapon csak kivett lakóház, udvar, gazdasági épület szerepel, minden gond nélkül megvehetitek. ám ha szerepel rajta (mondjuk b. jelű alrészletként 6525 m2 erdő is) akkor valóban csak mezőgazdasági tevékenységet folytató külföldi szerezheti meg.
ám ha tul.lapon ilyen nincs feltüntetve akkor gond nélkül lehet megszerezni még akkor is ha ott konkétan 6525 m2 erdő van is. a kérdés összefügghet a belterület vagy külterületi fekvéssel.

ObudaFan # 2005.11.15. 19:44

6000 m2 tanya szerezhető meg, a tulajdoni lapból nyilvánvalóan kiderül, hogy nem tanya az ingatlan. Viszont nem is termőföld, mert művelés alól kivett terület.

  1. termôföld: az a földrészlet, amelyet a település külterületén az ingatlan-nyilvántartásban szántó, szôlô, gyümölcsös, kert, rét, legelô (gyep), nádas, erdô, fásított terület mûvelési ágban vagy halastóként tartanak nyilván;
  2. tanya: a település külterületén lévô mezôgazdasági termelés (növénytermesztés és állattenyésztés, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és terméktárolás) céljára létesített lakó- és gazdasági épület, épületcsoport és az azonos helyrajzi szám alatt hozzá tartozó, legfeljebb 6000 m2 területû föld együttese;

Így tehát a termőföldre vonatkozó szabályokat csak akkor kell alkalmazni, ha külterületi ingatlanról van szó. Itt meg, ha jól értem, még az erdőrészletet is valamiért belterületté minősítették. Ha mégis külterület, akkor viszont az 525 m2 miatt csak EU áp. és csak akkor szerezheti meg, ha mezőgazdasági célra kívánja használni, és már jelenleg is folytat ilyen tevékenységet Mo-n.

hajni-Amsterdam # 2005.11.15. 13:10

7. § (1) A külföldi magánszemély és jogi személy termőföld és védett természeti terület tulajdonjogát nem szerezheti meg.
(2)
8. § A külföldi az önálló ingatlanként (földrészletként) legfeljebb 6000 m2 területtel kialakított tanya tulajdonjogát a termőföldnek nem minősülő más ingatlanokra vonatkozó külön jogszabályok rendelkezései szerint szerezheti meg.

Köszönöm ezeket találtam. Viszont, lenne pár kérdésem!

A földhivatali lapot lehívtuk és ez állt rajta:
kivett lakóház, udvar, gazdasági épület
(lakás céljára szeretnénk használni)
A házhoz , egy kis erdőrésszel 6525m2-es terület tartozik,
Tehát a kert 525 méterrel nagyobb a megengedett résznél.
Ez az extra 525m2 mennyire fontos tényező? Beleszámítható még ebbe a körbe vagy már új jogszabályok vonatkoznak rá?

A védett természeti területnek számító esetünkben erdőrészt, elvileg a tulajdoni lapon fel kell tüntetni, igaz?

Elnézést, ha egy kicsit hülye kérdéseket teszek fel, de mielőtt ügyvédet keresnénk, tisztában szeretnék lenni pár dologgal.


festektusszentohapcibeno

ptcruiser # 2005.11.14. 21:35

Bővebben az eu-s állampolgárok tulajdonszerzéséről a termőföldről szóló 1994. évi LV. tv-ben olvashatsz. Valóban ha lakás céljára kívánjátok megvenni, nem hosszabb az eljárási idő mintha magyar állampolgárok lennének a vevők.

ObudaFan # 2005.11.14. 21:02

Elsősorban a szerződést elkészítő ügyvéd lesz köteles informálni. Ha EU állampolgár a másik vásárló, és nincs még itthon ingatlanja, és lakás céljára hasznosítható ingatlant kíván vásárolni, akkor nem ilyen lassú az eljárás.
A haszonélvezet nem megoldás, mert a külföldiek haszonélvezeti jogszerzésére általában a tulajdonszerzési szabályokat kell alkalmazni.

hajni-Amsterdam # 2005.11.14. 20:43

Párommal Mo-n veszünk egy kis házat. Az anyagiakban a kedvesem édesapja segítene, mivel mind a ketten most végeztünk tanulmányainkkal.
(Így később neki kell majd kamatmentesen visszafizetni a ház árát.)
Sikerült lealkudnunk a ház vételi árából, egy feltétellel:

  • egybe kell kifizetnünk és gyorsan, ahogy csak lehet.

    Viszont olvastam egy cikket, hogy ha egy külföldi vesz ingatlant, akkor a procedúra eltarthat 3 hónapig is.

Érdemesebb lenne csak az én nevemben vásárolni?
Úgy is megoldható, ha a tulajdonjog az enyém, viszont a haszonélvezet meg apát illetné, amíg vissza nem fizetjük neki a tartozásunkat? Gyorsabb így az eljárás?
Azt tudom, hogy adózás szempontjából sokkal kedvezőbb, ha az egy Magyar állampolgár a tulajdonos.
Hol tálalok több információt ezzel a témával kapcsolatosan?
hajni


festektusszentohapcibeno