Osztatlan közös tulajdon


tmsnmeth80 # 2019.08.07. 17:25

Tisztelt Szakértők!

2/6 részben tulajdonos vagyok egy osztatlan közös tulajdonú lakóingatlanban.

Van egy tulajdonostársam 1/6 tulajdoni hányaddal.

Az egyik tulajdonostársam 3/6 részben tulajdonos + özvegyi jog az utalás alatti illetőségre. (Ez szerepel a tulajdoni lapon)

A kérdésem: Bármelyik tulajdonostársam jogszerűen megtagadhatja-e, hogy ott lakjak vagy bemenjek az ingatlanba?

07Marianna # 2019.07.31. 16:05

drbjozsef köszi. Hol tudnák követelni? Tulajdonosi kötelezettségeinek meg is csináltuk-csináljuk immár 15 éve.De emellett folyton sakkban tartott minket, haszonélvezeti jogával 9_12éves gyerekeket fenyeget hogy kidobja őket az utcára. ÖNKÉNYESEN ÁSOTT 1 PÖCEGÖDRÖT ODAFOLYIK ASZENNVIZE TERMÉSZETESEN MÁR ÖMLIK BE!!! LAKÁSBAN A KERTICSAPRÓL SZIVATTYUZZA A VIZET MERT ÍGY NEMKELL VÍZDÍJAT FIZETNIE. HIÁBA JELENTETTÜK BE. SENKIT NEMÉRDEKEL. EZEK A JOGAI?????

drbjozsef # 2019.07.31. 15:49

Tulajdonosok vagytok, nektek is vannak kötelezettségeitek. Ahogy persze neki is, ha többet teljesítettetek, akkor követelhetitek tőle.

07Marianna # 2019.07.31. 15:30

Üdvözlöm drVARGA. Köszöm a hozzászólását,ezekszerint hiába dolgoztunk a tulajdonúnkon, mégis ő kapja meg,pedig haszonélvezeti jogait gyakorolta csak,kötelességeit egyáltalán nem!!! KIZÁRÓLAG CSAK A ZSAROLÁSRA HASZNÁLJA haszonélvezetét micsinálunk mindent.

dr.Varga # 2019.07.31. 15:11

Kedves Marianna,

amit ír, csak abban az esetben igaz, ha a haszonélvezeti jogok ugyanarra a dologra (/tulajdoi hányadra) egyidejűleg kerültek bejegyzésre, illetve be nem jegyzett haszonélvezet esetén akkor, ha egyidejűleg alapították. Ahogy az előző hozzászóló írja, a haszonélvezet létrejöttének sorrendje irányadó elsősorban, ezért érdemes megnéznie az ingatlan tulajdoni lapját.

07Marianna # 2019.07.31. 10:26

Köszönöm a hozzászólást!Olvasgattam a 2013-asÚj Ptk-t. ASZERINT MÁR NEMSZÁMÍT A SORREND! AZ OSZTATLAN KÖZÖSTULAJDON SZABÁLYAIT KELL ALAPUL VENNI. ROSSZUL ÉRTELMEZTEM?

drbjozsef # 2019.07.31. 05:13

07Marianna,

A fő kérdés az, hogy hogyan vannak az ingatlanra bejegyezve a haszonélvezetek?

Hogyan keletkeztek? Milyen sorrendben, és milyen jogcímen?

Ha anyósod haszonélvezete az egészen azért van, mert elhunyt apósod, és özvegyi jogon kapta, és előbb keletkezett, mint a Te és a férjed haszonélvezet, akkor feltehetőleg neki van igaza. Ő jogosult használni és hasznosítani az ingatlant, ha akar, kirakhat titeket, ha akarja, bejelenthet oda bárkit, akkor is, ha tulajdonosok vagytok.

Röviden : a kérdés az, hogy a haszonélvezetek közösen, egyenrangúan illeti-e meg a haszonélvezőket, vagy meghatározott sorrend szerint.

07Marianna # 2019.07.30. 17:47

Üdv kedves fórumozó.2kérdésem lenne hozzátok.1/2 tulajdon anyósé 1/4 1/4 tulajdon enyém és a féjemé,anyósnak egészre haszonélvezeti joga van.Nekem aférjem1/4részére van haszonélvezeti, neki meg az egyénre.Anyós lakáskiürítési pert indított ellenem!!!Mire számíthatók?? A másik beleegyezésünk nélkül jelentettbe állandó lakcímre 3 embert, mondván ő a haszonélvező.ilyen jogainak vannak??

MajorDomus # 2019.07.29. 21:11

Az a legdrágább!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.28. 14:55

Keress másikat! (És ne mondd, hogy ez nagyon jó áron lenne. Pont azért.)

Ashley03 # 2019.07.28. 12:49

Kedves Fórumozók!
Építési telket akarunk venni. A kiszemelt telek egy nagyobb telekből lenne leválasztva, mint osztatlan közös tulajdon. Sok rosszat hallottam már erről a megoldásról, nyilván ügyvéd csinálná az adás-vételi szeződést. Próbálok tájékozódni, miket kell vagy lehet kikötni a megosztási szerződésben?
A segítséget köszönöm előre is.

MajorDomus # 2019.07.19. 19:47

Ezt próbálta volna meg a többi tulajdonos megkeresésével,ami nem jött össze.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.19. 15:27

Te ismered a földhivatal indoklását.
Egyébként az én jogérzékem és igazságérzetem azt mondja, hogy az a kétharmados szabály meg a többi csak arra vonatkozik, hogy ki melyik részét használhatja a földnek természetben, de a tulajdoni hányadoktól eltérő arányú használatra már nem. Az csak kifejezett, írásbeli megállapodással lehetséges.

(Ne értsd félre: birtokba, használatba veheted tulajdonostársként az egész ingatlant is. De az egészre földhasználóként nem tudod bejegyeztetni magad, és a támogatást is csak az után veheted fel.)

mmbonsai # 2019.07.19. 13:18

A földhasználatot a földhivatalnál kell bejelenteni/beadni. A földhasználatot pedig a fétv 70§, 71§ alapján kéne "valahogy" benyújtanom, aminek gondoltam az értelmezésében itt tudnak segíteni. A 70§ (3) -ban definiált megállapodás közlését tértivevényes levéllel tudom bizonyítani, hogy megtettem.

Tehát a kérdés továbbra is az, hogy elhunyt tulajdonostársak mellett, 2/3-os tulajdoni aránnyal tudok-e többlethasználati bejelentést tenni a földhivatalnál? Ha igen, milyen formában kell ezt megtennem? ( A törvény értelmében )

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.18. 18:11

Ezt a részét még értettem. De mi köze ehhez a földhivatalnak? Meg milyen tértivevények?

mmbonsai # 2019.07.18. 14:05

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

Amennyiben a pardon nekem irányult, a kérdés arra vonatkozott:

Milyen papírokkal tudok többlethasználatot benyújtani a teljes földterületre, ha az összes tulajdonostárs elhunyt és egyébként 2/3 tulajdonnal rendelkezem?

Köszönöm a választ!

(Magyarán, hogy az egész területen gazdálkodhassak jogszerűen. Ne csak a használati megosztás alapján a saját részemnek megfelelő méretű területen.)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.18. 13:57

Pardon?

mmbonsai # 2019.07.18. 12:58

Kedves Fórumozók!
Olyan kérdésem lenne, hogy osztatlan közös tulajdonban álló legelő többségi tulajdonosaként, elhunyt tulajdonostársak mellett, többlethasználati megállapodást milyen módon tudok érvényesíteni? Sajnos az elsőkörös próbálkozásra a földhivatal elutasította a kérelmem, ahol a nem elérhető tulajdonosoknak küldött tértivevényes szelvényekkel érkeztem.
Köszönöm a választ!

MajorDomus # 2019.07.16. 19:01

Csak a biróság előtt lesz jelentősége.

Lawnicki # 2019.07.16. 10:54

Oligaliga

Nagyon szépen köszönöm gyors válaszát!

Üdvözlettel, Lawnicki

oligaliga # 2019.07.16. 09:27

Lawnicki

Magánszemély nem hivatalos eljárásban attól rendel meg és fogad el értékbecslést, akitől akar. Ha fel is akarja használni, pl. adás-vételhez vagy közös tulajdon megszüntetése iránti perben, érdemes ingatlanirodát megbízni, vagy olyan céget, aki a szakértői névjegyzékben megtalálható. Ha perre kerül sor, és a felek nem tudnak megegyezni, a bíróság a felek kérelmére a szakértői listáról fog értékbecslőt kirendelni.

Az önkormányzat, mint hatóság csak hatósági ügyekben végezhet értékbecslést, pl. hagyatéki eljárás, vagy adóügyek.

Egyszóval: nem érdemes a tulajdonostárs fenyegetőzésével foglalkozni, elfogultsági indítványt meg végképp nem kell majd tenni, mert az önkormányzat értékbecslői minőségben biztos nem vesz majd részt semmilyen eljárásban.

Lawnicki # 2019.07.16. 08:46

Kedves szakértők!

Másik tulajdonos azon kijelentése végett, miszerint az ő ismerőse a jegyző, és az önkormányzat értékbecslése lesz mérvadó, tehetek-e, illetve kell e tennem valamiféle elfogultsági indítvány az esetleges bírósági eljárás során?

Köszönettel, Lawnicki

Lawnicki # 2019.07.16. 08:36

Tisztelt Szakértők!

Osztatlan közös tulajdonrészem van. Másik tulajdonossal értékesíteni szeretnénk, illetve ő megvenné az én részem. Értékbecslést végeztetek az ingatlanon egy ingatlanközvetítő céggel, hogy tudjam a részem valódi értékét.
Másik tulaj azt állítja nem érdemes, mert az ő ismerőse a település jegyzője, és majd a jegyző végzi az értékbecslést és az lesz a mérvadó.Tudtommal az önkormányzat hagyatéki ügyekben végez értékbecslést. Van beleszólása az önkormányzatnak közös tulajdon megosztása esetén is, vagy megfelelő egy ingatlaniroda értékbecslője?
Kérdésem, hogy ingatlaniroda által végzett értékbecslés számít e, ha esetleg nem tudunk megegyezni és bíróságra kerül a sor?
Érdemes e több ingatlan irodát megbízni az értékbecsléssel?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat!
Lawnicki

oligaliga # 2019.07.16. 03:22

A tulajdoni lap II. részét. Ha több tulajdonos van bejegyezve, akkor osztatlan közös tulajdon. Az is árulkodó, ha a helyrajzi számban csak egy per jel van.

H,Tibor # 2019.07.15. 21:23

Üdv mindenkinek!

Elnézést, ha nagyon bagatell a kérdés, de nagyon hálás volnék, ha valaki felvilágosítana.

A tulajdoni lapon pontosan hogyan van feltüntetve, ha egy ingatlan osztatlan közös tulajdonként van jegyezve? Eddig úgy tudtam, hogy a tulajdoni lap I. részénél kellene lennie, de a kérdéses ingatlannál ennyi olvasható: kivett lakóház, udvar. A valóságban 2 ház áll a telken, és az egyik lakó akivel beszéltem, azt állítja, hogy ez bizony osztatlan közös tulajdon. Valami mást kellene néznem, vagy valótlant állít az illető?

A segítséget köszönöm!