Autó adás-vétel szabályai - Mit tehet az ember,ha a rejtett hibákat nem mondja az eladó?


guba" # 2014.07.08. 11:36

Lényegtelen lenne, hogy mennyi van az órában, mennyiért vette és hány éves a kocsi?

robi84 # 2014.07.07. 18:59

Jó napot! Érdeklődnék, mennyi esélyem van! Vettem egy kisbuszt, állítólag semmi baja nem volt, 2 hónapja használom, abból 3 hetet szerelőnél volt! Állítólag a km nem valós szerintük, füstöl, 2 kerekcsapagyat cserélték, a turbó valószínű rossz, a kuplung cserélni kell, a reszecskeszűrő ki van fúrva... És vétel előtt volt műszakin.... Szerdán fogják komolyabban szetszedni! Van rá esélyem ha beperel? Köszönöm

guba" # 2014.06.24. 06:22

Pert indítani lehet, hogy ki fogja megnyerni, az attól függ, hogy mi a hiba oka és az mikor keletkezett. A megbontás ténye a bizonyítás sikerét befolyásolhatja, de a tényállás pontosabb ismerete nélkül a madárjóslással lenne egyenértékű bármilyen prognózis.

rooney19 # 2014.06.22. 20:58

Üdv!

nekem egy olyan problémám lenne, hogy a motorom eladását követően, adásvételi szerződés meg írása után, vissza akarják nekem hozni a motort, úgy hogy már hozzá nyúltak, szerelték, meg bontották, elmondásuk szerint nem jó!

Köteles vagyok e vissza adni a motort, ha az adásvételiben ez a menüpont is benne van! és persze 2 tanu is jelen volt, akik az adásvételin szerepelnek!

megtámadható vagyok e jogi úton? ha igen, akkor van e félni valóm hogy én leszek a vesztes!?

(Az eladó a vevőt a gépkocsi műszaki állapotáról,(esetleges) sérüléseiről részletesen tájékoztatta, aki ezt tudomásul vette.)

MEGJEGYZÉS: a vevő az eladónak a megtekintett állapotban a motort átadta!

Választ előre is köszönöm!

Üdvözlettel János!

guba" # 2014.06.18. 06:15

Első feladatként pontosan meg kell határozni a hiba okát. Csak olyan hiba esetében lehet szavatossági igényt támasztani, amelyre nem kellett a kocsi korából, elhasználtságának mértékéből adódóan eleve számítani.

woxter # 2014.06.15. 08:56

Tisztelt Ügyvéd úr!

Tíz nappal ezelőtt vásároltam egy 12 éves autót magánszemélytől. Az eladó semmilyen hibáról nem tudott, az autót németországból hozatta, a szervízkönyve is vezetett a 24000 km-el ezelőttig.)Az ő általa végeztetett szervíz nem volt a szervíkönyvben feltüntetve, és állítása szerint körülbelül 5000 km-t ment vele maximum 100 km/h-s sebességgel. A vásárlást követően egy szakszervízben átvizsgálást is elvégeztettem, minden mért érték normális volt. A használatba vétel utáni egy héttel feltűnt, hogy az autó zabálja az olajat.Egy hét alatt 1l!Ez körülbelül 900km/liter ami rengeteg(full szintetikus olajból).Az ő állítása szerint nála egy decit sem evett a kb 5000 km alatt. A motor természetesen felújításra szorul, ami minimum 150000 ft-ba kerül majd, de a szakemberek szerint ez nem egy végleges, és tökéletes megoldás. A motorcsere pedig ennél a típusnál 500000 ft-ra is rúghat.
A kérdésem az hogy tehetek e feljelentés rejtett hibára hivatkozva, és hogy lenne e egyáltalán bármi értelme, vagy le kell e nyelnem az egészet?

Tisztelettel, woxter

gaborka23 # 2014.06.05. 07:38

Szia!

Köszi a segítséget, megpróbálok megegyezni vele. Sajnos több karosszériásnál is voltam, valamint több futóműves is megnézte az autót. A véleményük ugyanaz.

üdv

Gábor

gaborka23 # 2014.06.03. 03:45

Tisztelt Ügyvéd Úr! A per költsége hozzávetőlegesen mennyi lenne? Sajnos még megtippelni sem tudom. Köszönöm a segítségét!

gaborka23 # 2014.05.30. 11:22

Tisztelt Ügyvédúr! Mit lehet tenni, ha adásvételi szerződésem nincs, viszont az autó már a nevemen van törzskönyvvel együtt? Így is megtámadható az adásvétel?

guba" # 2014.05.21. 17:58

Megtámadni, vagy elállni inkább, az eset körülményeitől függően.

gaborka23 # 2014.05.21. 17:45

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Közel 1 hónapja vettem egy 7 éves olasz autót kevés kilóméterrel, egy pesti kereskedésben. Az autó jónak tűnt, pár apróbb esztétikai hibája volt. Hazafelé előjött pár gond, nagyjából 100000Ft-ot ráköltöttem. A probléma után jött, a hátsó futómű kerékösszetartása a határérték duplája felett volt, mindkét oldalon. A szerviz véleménye, hogy az autó karambolos volt, és a kasztni menthetetlenül csavarodott. A helyreállítása több százezer forintra rúg. A kérdés, hogy ha az eladó erről nem tájékoztatott meg lehet-e támadni az adásvételt?

grisko67 # 2014.05.16. 19:33

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Köszönöm a segítségét.
Üdvözlettel, grisko67

guba" # 2014.05.16. 12:27

A kereskedő nem vette meg tőlem az autót, hanem egy biankó adásvételit Íratott velem alá, amikor beszámította az autómat.Joga van-e a vevőnek igényeket támasztani velem szemben mivel hivatalosan velem áll jogviszonyban?

Mivel az autót Ön a kereskedőnek adta el, aki azt továbbadta, a vevő a kereskedővel szemben érvényesítheti a szavatossági jogait. A kereskedő elévülési időn belül fordulhat Önnel szembe, de neki kell majd bizonyítania, hogy a jelzett hibák már akkor is fennálltak, amikor Önnel szerződött.

guba" # 2014.05.16. 12:22

adam73 ettől még az autó eladható, de új rendszámot fog kapni.

grisko67 # 2014.05.13. 17:45

Tisztel Ügyvéd Úr!
A Fórumot olvasgatva sok, az én problémámhoz hasonló kérdést találtam, de pontos választ mégsem találtam a kérdésemre. Így aztán mégis megfogalmazom.
Három héttel ezelőtt egy Budapesti autókereskedőnél vettem egy használt gépkocsit és a régi autómat, a 14 éves Daewoo Lanost a kereskedő beszámította a vételárba.
Eddig nem volt semmi gond, de ma felhívott a Lanos új tulajdonosa (a kereskedőnek sikerült gyorsan eladni az autót kb.350000 Ft -ért, hogy az autó zabálja az olajat és gyűrűzni kell a dugattúkat és hogy őt nem tájékoztatták a hibáról. Szeretné. ha kifizetném az alkatrész költségeket. Ellenkező esetben feljelentéssel fenyegetőzik. Mivel én nem is találkoztam az új tulajdonossal esélyem se lett volna tájékoztatni őt. A kereskedő nem vette meg tőlem az autót, hanem egy biankó adásvételit Íratott velem alá, amikor beszámította az autómat.Joga van-e a vevőnek igényeket támasztani velem szemben mivel hivatalosan velem áll jogviszonyban?
Válaszát előre is köszönöm!

adam73 # 2014.05.12. 12:39

Hátsó rendszámtáblát ellopták pár napja. Rendőrségen és okmányirodában be lett jelentve. El lehet adni/ki lehet vonatni a forgalomból a járművet így, vagy előtte mindenképpen pótolni kell azt. (Egyszer már elvesztettük az egyik rendszámtábla, így a pótlása igen körülményes)

guba" # 2014.05.08. 19:09

Ha az a kérdés, hogy a javított karosszéria bármilyen autó esetében megalapoz-e szavatossági igényt, akkor a válasz: nem.

Chaby # 2014.05.07. 13:38

Üdvözlet!

A problémám a következő:
kb. 2 hete vásároltunk egy autót. előtte telefonon érdeklődtünk a gépjármű felől, mióta és hol használták, sérülés és fényezés. azt a választ kaptuk, hogy a fényezése gyári, nem volt festve és a egy kis ütődés van oldalt. Ennek tudatába megnéztük, felemeltük az autót láttuk az ütődést és belenéztünk a motortérbe. a vásárlást követően derült ki, hogy a gépjármű valamennyi eleme festve volt, vélhetően karambol miatt. ennek tudatában nem vettük volna meg a járművet. sem a hirdetésben, sem személyesen, sem telefonon nem említette, hogy a gépjármű korábban sérült volt. Mit lehet ilyenkor tenni árleszállítás esetleg jogi út?

Előre is köszönöm

guba" # 2014.04.30. 19:13

Tisztelt Szabó István!

Ha a vételár egy hasonló korú ép autónak volt megfelelő, akkor az értékkülönbözetet követelheti. Ennek megállapítása szakértői kérdés lehet.

maxmaky@pr.hu # 2014.04.30. 08:07

T. Ügyvéd Úr!

Tavaly vásároltam egy Ford Mondeo-t (2010-es). A mai napon hoztam el Ford szakszervízből, ahol azt mondták, hogy jelentősen törve volt. ELadáskor azt mondták, h nem volt törve. Pillanatnyilag nincs gondom az autóval. Tudok vmit tenni a kereskedővel szemben?

köszönettel: Szabó István

ius latratus # 2014.04.29. 08:11

Köszönöm!

guba" # 2014.04.28. 17:18

Nem feltétlenül ér kevesebbet. Főleg, ha újra cserélték. :-)
A használt autók kisebb-nagyobb mértékben mind javítottak már, az idősebb daraboknál meg külön ki is hangsúlyozzák az eladók, ha cserélték, vagy felújították a motorját.
Persze, ha egy két éves kocsinál derül ki, hogy nem az eredeti motor van benne, hanem egy hat éves bontott, akkor az azért már megalapozhat szavatossági igényt.

ius latratus # 2014.04.28. 14:44

guba"

Egy teljesen nem jogi, inkább általános kérdés.
Amennyiben kiderül a megvásárolt gépjárműről, hogy a motorja bizony ki lett cserélve, azáltal kérhető a vételár leszállítása (még a hat hónapon belül van), vagy jól sejtem, hogy ettől még a gépjármű nem feltétlenül ér kevesebbet?
Köszi, előre is.

ius latratus # 2014.04.28. 14:40

Nekem azt írta rá az eladó (igaz, az kereskedő volt, a barma...) az adásvételire, hogy -idéznem kell- a "fellebbezési jogomról, mint vevő, lemondok".
Mi vaaan???
:)
Mosolyogva írtam alá, hadd örüljön a drága.

ius latratus # 2014.04.28. 14:33

...már úgy értem, ha bármit el akar érni ez ügyben.