Fórum öröklés és családjog régebbi elöl     új hozzászólás

Gyermek külföldre vitele

Jesus # e-mail 2014.07.18. 21:52

Értem és köszönöm a választ!
A másik szülő írásos engedélyéhez lehet letölteni vagy vásárolni valahol formanyomtatványt,vagy elegendő,a saját kézzel írott papír? Tanúk kellenek-e,s ha igen,mennyien?
Sajna az adott ország konzulátusát idő hiányában nem fogom tudni megkeresni,tehát marad némi kockázatviselés.

ObudaFan # e-mail 2014.07.17. 11:31

Jesus

Ami mindenképpen célszerű, az a másik szülő írásos hozzájáruló nyilatkozata, lehetőleg ne csak magyarul és a gyermek személyije vagy útlevele. És célszerű a célország konzulátusán érdeklődni, hogy kérnek-e ők még valamit.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

http://members.chello.hu/tarczay

http://nonprofit.hu/…-megszerzese

ObudaFan # e-mail 2014.07.17. 11:30

éjjel

A magyar törvény szerint nem kell, de a brit konzulátust kérdezd, mert az immigration officer nem lesz túl felkészült a magyar Ptk-ból.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

ObudaFan # e-mail 2014.07.17. 11:29

Kiemel

A lakóhely szerint illetékes járási hivatalnál kell bejelenteni.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

Jesus # e-mail 2014.07.16. 17:46

Tisztelt Fórum!
Olyan kérdésem lenne,hogy 13 éves fiamat szeretném külföldre (Olaszország) vinni nyaralás céljából. Én az adott országban dolgozom,a volt élettársammal meg van beszélve a gyermek nyaralása,csak nem tudjuk mit és honnan kell beszereznünk,ehhez szeretnék segítséget kapni.
Segítségüket előre is köszönöm!

Üdv: Jesus

Kiemel # e-mail 2014.07.02. 13:52

Kedves fórumozók!

Házastársam külföldi állampolgár, együtt élünk. Gyerekeink is külföldön születtek. Milyen bejelentési kötelezettségünk van a gyámhatóság felé, ha külföldre megyek velük és itthon a státuszunkat külföldön élő magyar állampolgárrá változtatom.
Köszönöm a segítséget!

éjjel #   2014.06.30. 00:01

Üdv Mindenkinek!
Szeretnék tanácsot kérni.
Szeretnék a fiammal nyaralni menni Londonba,de apuka sajnos nem hajlandó beleegyező nyilatkozatot adni.Gyermek elhelyezési per van folyamatban,de mivel hamarosan szünetelnek,valószínű,hogy zárás előtt nem lesz új tárgyalás.
Én bementem a gyámhivatalba érdeklődni hogy kivihetem e a gyermeket nyilatkozat nélkül,természetesen elmondtam, hogy a per folyamatban van.A hivatalban azt mondták,hogy ha csak nyaralni megyünk,akkor nem kell nyilatkozat.
De hallottam ezt is meg azt is.Hogy igenis kell,mert itt is kérik a reptéren meg Londonba is.
Most akkor hogy van ez az egész?Kivihetem vagy nem?Elmerjek indulni vagy sem?
Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszokat!
További szép estét!

Samatsunyo # e-mail 2014.06.10. 10:41

Kedves Válaszadók!

Köszönöm a hozzászólásokat.
És csak hogy én se hagyja semmit megválaszolatlanul:

@Monalisa1: 5 és fél éves a lányom, és igen, a saját kapcsolattartási időmben megyünk!

@kaméleon: Külön köszönöm a részletes leírást! :-D

Üdv:
Samatsunyo

kaméleon # e-mail 2014.06.07. 14:34

Egyébként, monalisa-nak igaza volt, tehát, ha a saját kapcstartási idődben vinnéd, engedély nélkül viheted, ha nem, akkor nyilván az anyával meg kell egyezni. De, külön csak a külföldi nyaraláshoz - márc. 15-től - nem kell a gondozó szülő beleegyezése, tehát írásos engedély sem.

kaméleon # e-mail 2014.06.07. 14:30

Samatsunyo,

A Neten keresgéléssel még nem pont erre a problémára jönnek föl az első találatok, mert a szabályozás viszonylag új. Ezért a lent belinkelt cikk sem jó neked. Másról szól, a tartós külföldre vitelről. Persze, a gyámhivatalban már illett volna tudni a jogszabály változásáról.

Idén március 15-ig volt probléma, hogy a különélő szülő csak akkor vihette el a gyermekét rövidebb külföldi üdülésre, például nyaralni vagy síelni, ha a másik szülő ebbe beleegyezett. Új Ptk-val ez is megváltozott.
4:180. § (2): "A kapcsolattartás joga - ha a bíróság vagy a gyámhatóság a gyermek érdekében eltérően nem rendelkezik - az (1) bekezdésben foglalt keretek között kiterjed a gyermek meghatározott időtartamú külföldre vitelére is."
Ez azt jelenti, hogy a kapcsolattartási idődben, annak keretében a másik szülő beleegyezése nélkül is viheted a gyerekedet.

groszfater@gmail.com # e-mail 2014.06.07. 11:51

Gondolod neked szántam ?
Neked legszívesebben azt mondanám ne hablatyolj össze vissza de ez teljesen felesleges mert ez a lételemed !

monalisa1 #   2014.06.07. 10:52

Köszi érte neked!

groszfater@gmail.com # e-mail 2014.06.07. 10:48
monalisa1 #   2014.06.07. 10:39

Hasznos lett volna a gyermek életkorát megadni, ezen belül pedig hogy x időtől y ideig amúgy is éppen nálad lesz?! Nem ez utóbbi nem okés akkor két lehetőség van: meg kell változtatni a tervezett horvát nyaralás időpontját, ergo az anya nem tud beleszólni a dolgokba, vagy pedig valóban kell az ő külön engedélye az extra időtartamú nálad időzéshez. / Nem a gyámhatóság a bizonytalan hanem te nem közöltél pontos adatokat.

----
  • laikus hozzászóló
Samatsunyo # e-mail 2014.06.04. 10:17

Üdv!

Egy viszonylag egyszerű kérdésem van:
Az édesanyjánál elhelyezett gyermekemmel külföldre (Horvátországba) szeretnénk menni nyaralni.
Milyen engedélyekre van szükség, hogy ezt megtehessük?

Telefonon beszéltem a gyámhivatallal, elég bizonytalanul, de azt mondták, hogy csak írjunk egy papírt, amiben az anya igazolja, hogy engedélyezi a gyerek külföldre vitelét az adott időszakra, lehetőleg angolul is.

Ezt minden további nélkül meg tudjuk csinálni, csak szeretnék biztosra menni. Ennyi tényleg elég?

A választ előre is köszönöm!

ObudaFan # e-mail 2014.06.01. 23:42

Vagy az apa beleegyezése kell, vagy a gyámhatóság hozzájárulása, különben az apa kérésére hazahozzák a gyereket.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

Renald # e-mail 2014.05.30. 19:17

Hamarosan szeretnék Londonba költözni a 20 hónapos kisfiammal.
Esetem röviden vázolva:
Már van egy éve hogy a gyermekemmel, aki spanyol születésű és kettős állampolgár (spanyol-magyar), hogy Magyarországon lakunk, apa nem érdeklődik, nem keres minket és nem küld pénzt sem semmit.
Folyamatban van a gyermek elhelyezés per, a gyámság..stb.
amit én indítottam, mert szeretnék törvényesen is a gyermekem gyámságát viselni. Az apa a tárgyaláson nem jelent meg, levelet sem vette át, ami a tárgyalás értesítője volt.
Nekem adott egy lehetőség, munka, ami miatt szeretnék a gyermekemmel ősszel Angliába költözni, kérdés, merjek e kimenni, mehetek e?
Vagy kell apai beleegyező nyilatkozat?
A repülőtéren valaki kérhet bármi apai beleegyezőt tőlem?Esetleg kocsival jobb lenne?
Mit tehetek?
Nem akarom elveszteni a gyerekem, de csak a legjobbat szeretném, neki és nekünk.
Várom a válaszokat. Üdv. Renée

groszfater@gmail.com # e-mail 2014.05.27. 11:50

Én csak beidéztem azt amit te írtál és itt van még egyszer :,„en onnantol nem elhettem Veluk kozos haztartasban eletvitelszeruen a Hivatali vegzes szerint

A hivatal miért tiltott el !?!? Csak úgy minden ok nélkül !?!? NEM ! Azért mert partner voltál és az első
bántalmazás után rögtön nem tettél meg mindent, hogy megvédd a gyermekeidet, ezért mindkettőtöktől elvették.
De egyébként ugyan erre utalt ObudaFan is a kiemelt HA-val csak azt te nem akartad észrevenni.

groszfater@gmail.com # e-mail 2014.05.26. 15:47

HA csak az édesapa magatartásáról van szó, akkor nyilván jók az esélyek.

,en onnantol nem elhettem Veluk kozos haztartasban eletvitelszeruen a Hivatali vegzes szerint

ezek szerint az anya is benne volt " nyakig"

ObudaFan # e-mail 2014.05.26. 15:38

Azért ehhez ismerni kellene az eddigi iratokat is, nagyon nem mindegy, hogy kinek milyen magatartását állapította meg a hatóság. HA csak az édesapa magatartásáról van szó, akkor nyilván jók az esélyek.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

Tündérbogár # e-mail 2014.05.11. 07:35

Mnék Köszönöm szépen neked.

MnéK # e-mail 2014.05.10. 23:12

Tündérbogár, fordulj a gyámhivatalhoz, az engedélyük nélkül nem viheted el magaddal a gyermeked. Veszíteni nem fogsz azzal, hogy kéred. A gyermeknek érdeke és joga is, hogy családban nevelkedjen, még ha ez nem is a vér szerinti apjával van megoldva. Tőled sem elvárható, hogy csak itthon maradó párt találj magadnak, vagy hogy lemondj a boldogságról és lehetőségről, hogy jobb életed legyen. Az én gyerkőcöm hozzánőtt a férjemhez, aki nem az apja, nagyon hiányozna neki, ha a férjem külföldön dolgozna. Mi köztes megoldásként határmenti városba fogunk költözni anyagiak miatt, mert így tud a férjem Ausztriában dolgozni úgy, hogy mindennap hazajön hozzánk. Válásnál mindketten sokat veszítettünk, most újraépítjük az életünket, de nem lehet itteni fizetésből. Sok választásunk nincs, ha a vér szerinti apára vagyok tekintettel, akkor a gyermekem szegénységben, lehetőségek nélkül nőne fel.

mamamacoka #   2014.05.10. 21:37

Apuka bármikor jöhetne a lányához ” és ti fedeznétek neki az anyagiakat hozzá ? manapság már sok esetben az is anyagi nehézségbe ütközik a láthatással kapcsolatban, ha a gyermek elköltözik Szolnokról Budapestre, - ez egy vagyon- és ha beleegyezik, és mégsem tudjátok az anyagiakat állni, de a gyermek kint van már, akkor : sorry ?

én egyébként a gyermek szempontjából nézem, mindkét szülője viszonylagos elérhetőségű kell hogy legyen a számára - amit írsz az a te érdeked, nem a gyereké- az usában sincs a kerítés kolbászból, ott legfeljebb csak annyi az előny ebben az esetben a gyermek részére, hogy természetes környezetben egy másik nyelvet megtanul, na igen ez klassz, de a többi ?

Tündérbogár # e-mail 2014.05.10. 19:48

Köszönöm! Apuka bármikor jöhetne a lányához és a nyári szünetet 3 hónapot egészben veke tölthetné, hszahoznám neki, hetene többször engedném neten beszélni is.. Szerintetek igy működhet? Mármint a hatóság jóváhagyná? Lakhatás, ellátás rendezve lenne.

MnéK # e-mail 2014.05.10. 16:45

Tündérbogár, a gyermek lakhelye szerint illetékes gyámhivatalhoz fordulhat kérdésével, mert ha a szülők nem tudnak megegyezni, akkor a gyámhivatal dönt az ügyben.