Kilépés önkéntes kiegészítő nyugdíjpénztárból


Jucus76 # 2010.02.11. 14:00

10 év után megszüntettem az önkéntes nyugdíjpénztári tagságomat. Sikerült is hozzájutnom a pénzemhez, amit az adóelőleggel csökkentve utaltak el. Azt szeretném megkérdezni, hogy a 27%-os EHO-t miből kell kiszámolnom? (kamat+ tőke) illetve mikor és hová kell befizetnem?
Köszönöm előre is a segítséget!

Mary # 2010.01.29. 08:06

Nyugdíjpénztári tagság megszüntetése utáni ügyben kérem a segítséget. Több éves ügyvédi irodában eltöltött munkaviszony után sem értem a következő dolgot. A párom kb. 15 éves nyugdíjpénztári tagság után nyugdíjba vonult, nem kérte, hogy az állami nyugdíjához adják a nyugdíjpénztári folyószámláján lévő összeget, hanem inkább a részére történő egyösszegben való kifizetést igényelte. Kb. fél év kellett az ominózus nyugdíjpénztárnak, hogy kitalálja mennyit is kell átutalni, amikor minden hivatalos okirat rendelkezésükre állt. Hozzáfűzöm állami rendvédelmi szervtől ment nyugdíjba a párom, a munkahelye nem kevés összeget utalt át minden évben munkáltatói részként a folyószámlára, mivel vezetői beosztásban volt. Nagy nehezen tavaly februárban megküldték az általuk kiszámolt összeget párom bankszámlaszámára. Természetesen meg volt a helye a pénznek, mert akkor nem kérte volna ki az egészet, hanem inkább a magasabb állami nyugdíjat választotta volna. Tegnap kap (a szerintem már megszűnt számlával kapcsolatan) a nyugdíjpénztártól egy olyan levelet, hogy tájékoztatják a munkáltató önellenőrzése, vagy a nyugdíjpénztár árfolyom korrekciós különbsége miatt 285.000 Ft-tal nagyobb összeget fizettek ki neki tavaly, mint ami járt. Lazán leírják (mintha 20 Ft-ról lenne szó!, ami felháborít), hogy a 285.000 Ft-ot 8 napon fizesse be. És kérik a tájékoztatás elfogadását. Én még ilyet nem hallottam. Szerintem pénztártól való távozás után reklamáció nincs, pláne nem egy év múlva. Hiszen az összeget nem mi állapítottuk meg, hanem náluk valamelyik agyonképzett ügyintézőjük. Ha az hibázott, akkor hajtsák be rajta. Ellenkező esetben nem értem a gondjukat. A kifizetésnapi állapotnak megfelelő összeget utalták át a páromnak. Valakivel történt már hasonló eset? Mit tegyünk? Fizetni nem fogunk, az biztos. Várom egy hozzáértő válaszát. Üdv.: F.N

monalisa1 # 2010.01.15. 19:45

A saját nyugdíjpénztárad alapszabályzatában is bizonyára pontosan le van írva ezzel kapcsolatban minden - azt vedd a kezedbe...

monalisa1 # 2010.01.15. 19:41

Valószínűleg megkaphatod hiszen az a pénz a tiéd, azonban nem biztos hogy megéri kivenni a 10 év letelte előtt mert tetemes büntetőkamat stb. terhelheti az időelötti megszüntetést. (Javaslom keres rá a net-en a témára és főleg az "apróbetűst" olvasd - abban van a lényeg.)

"Mona"
laikus hozzászóló

gbeus # 2010.01.15. 18:11

Üdv. Szeretném kérdezni, hogy ha én csak 5 éve vagyok tagja egy nyugdíjpénztárnak akkor nem kaphatom vissza a befizetéseimet? Mindenképpen meg kell várni a 10 évet? Köszönöm.

Ildikokusz # 2010.01.12. 11:40

Kedves Fórumozó!

Magán-nyugdíjpénztárakkal kapcsolatban készítem szakdolgozatom, ezért arra kérem, ha váltott (cserélt) már valamikor magán-nyugdíjpénztárt (kötelező, önkéntes), akkor segítsen nekem a kutatásom elkészítésében oly módon, hogy kitölt egy 18 egyszerű kérdésből álló, anonim kérdőívet.
Akinek ilyen változtatásban nem volt része, attól elnézést kérek, hogy zavartam és tisztelettel megkérem, hogy ismerősei (rokonok, munkatársak, barátok, szomszédok stb.) felé adja tovább ezt a kérést és a kérdőívemhez vezető linket.

Kérdőívemet a következő linken éri el:

http://www.kerdoivem.hu/…v/269263064/

Segítő szándékát előre köszönöm.

Üdvözlettel, Tariné Molnár Ildikó

Gaabor.hu # 2010.01.10. 10:54

A kivett teljes tőke az alapja a 27%-os ehónak?

mégegyhülye # 2010.01.10. 09:19

Nem árt tudni:
"Változás 2010. január 01-jétől: az adókulcs sávhatára 5 millió forintra emelkedik, az ehhez tartozó adókulcs 17 %-ra, míg az 5 millió forint feletti jövedelemrész adókulcsa 32 %-ra csökken. Ugyanakkor a jövedelmet szerző magánszemély 27% (!!!!! az eddigi 11%-kal szemben) mértékű egészségügyi hozzájárulást köteles megfizetni."

Jucus76 # 2010.01.06. 08:01

Köszönöm szépen a választ.

végrehajtó1 # 2010.01.04. 08:54

Feltétel az a kilépésnél, hogy egy pénztárnál kell letölteni a 10 évet?

nem

Illetve azt is szeretném megkérdezni, hogy ha kilépek és kifizetésre kerül az egész összeg, akkor milyen fizetési kötelezettségeim merülnek fel?

a hozam adómentes a többi nem, tavaly még 36% adót vontak .Illetve ha jól emlékszem egészségügyi hozzájárulást is.

Jucus76 # 2010.01.04. 08:25

Szeretnék egy kis segítséget kérni remélem valaki tud nekem hasznos infókat adni.
Önkéntes nyugdíjpénztári tag vagyok amit szeretnék megszüntetni. Azt tudom, hogy legalább 10 évig kell tagnak lenni. Van egy érdekesség azonban a dologban. Én nem egy pénztárnál töltöttem le a 10 évet. Egy évig voltam a Winthertur-nál 9 évet pedig az OTP-nél. Feltétel az a kilépésnél, hogy egy pénztárnál kell letölteni a 10 évet?
Illetve azt is szeretném megkérdezni, hogy ha kilépek és kifizetésre kerül az egész összeg, akkor milyen fizetési kötelezettségeim merülnek fel?

Köszönöm előre is a választ!
Egyébként pedig Boldog Új Évet Kívánok mindenkinek!:-)

bigdady # 2009.03.19. 18:21

köszi

gittus # 2009.03.18. 10:32

bigdady

A hozam után nem kell adót fizetni a tőke után adó illeték minden (fele elmegy)
10-20év közötti kilépéskor évenként 10 %-ot csökken az adó.

limma # 2009.03.18. 09:58

Szia László64!

OTP-s voltál Te is?

Én tavalyelőtt írtam nekik, hogy kilépnék, de akkor még csak 9 éve voltam tag.
Aztán tavaly hagytam pihenni az egészet, még morfondíroztam, hogy maradjak-e. De nem fizettem tagdíjat - egyébként már több éve nem fizetem, de mégis volt hozam a bent lévő összegre. Erre most kijött a tájékoztató és csodák csodájára 13 ezerrel csökkent a követelésem értéke. Ezt vajon a válsággal magyarázzák, vagy büntetnek, mert tudnak a kilépési szándékomról?

lászló64 # 2009.03.18. 09:13

Mivel most léptem ki én tudom.

Csak 10 év után léphetsz ki úgy, hogy a teljes összeget is kiveszed. 4 év után nem tudom mi van. De célszerű a nyugdíjpénztár ügyfélszolgálatát ahol fizeted felhívni, ott adnak felvilágosítást mindenről.

Szóval 10 év után meg lehet szüntetni és kivenni az egész összeget, de egy részét is. Van erre minden pénztárnak külön nyomtatványa, ami ki kell tölteni, hogy mik a szándékaid. Aztán ők a hozamok után levonják azt a jövedelemadót, amelyik sávba tartozól, erről nyilatkozni kell. És a kifizetett összeg után még 11% egészségbiztosítási járulékot is kell fizetnek neked. Ezt már nem intézi a nyugdíjbiztosító. Kezelési költségként nálam 3000.- Ft-ot vontak le. És kérik a belépési nyilatkozatot és a kártyádat is ha van. Ha nincs már meg nyilatkozni kell, hogy nem rendelkezel vele. Aztán az összes papírral nekem még be kellett mennem az OTP-be és ott igazolták, hogy én vagyok én. És ezeket a pecsétes paípírokat kell elküldenem. Eztán ha minden rendben van, akkor a beérkezett kérelmemnek megfelelően 18 munkanap után fizetik ki a pénzt.

bigdady # 2009.03.17. 21:20

senki?

bigdady # 2009.03.03. 16:30

Sziasztok!
Ha vki 10 éve fizeti az önkéntes nyugdíjpénztárat akkor mennyit kell ma fizetni ha ki szeretné venni?

illetve az aki 4 éve fizeti? hogy is van ez?
előre is köszi

verocsku # 2007.05.25. 16:57

Lyonee!
Köszönöm a gyors választ.

Lyonee # 2007.05.25. 15:25

Verocsku!
Szakértő nem vagyok, de ha tudok segítek.
Ha a "folyamatos tagdíjfizetés" is teljesül, akkor igen.
Itt, vagy a saját nypéztár honlapján is informálódhatsz.
http://www.mkbnyp.hu/index.php?…

verocsku # 2007.05.25. 14:23

Tisztelt Szakértő!
Édesanyám, 2005.08.01. óta tagja az egyik Önkéntes Kiegészítő Nyugdíjpénztárnak. 2006. decemberében 57 évesen nyugdíjba ment. A kérdésem az lenne, hogy a nyugdíjpénztártól az egyösszegű kifizetést adómentesen 2008.08.01-jén már igényelheti?
Üdv
verocsku

Lyonee # 2007.05.20. 16:38

Rolandus!
Ha a nyugdíjmegállapítási határozat kézhezvétele
után kérted az egyösszegű nyugdíjszolgáltatást, akkor
"az egyösszegű nyugdíjszolgáltatás csak akkor adómentes, ha a szolgáltatást igénybe vevő magánszemély folyamatos tagdíjfizetés esetén legalább három éves tagsági viszonnyal rendelkezik."

Rolandus # 2007.05.16. 11:06

Tisztelt fórumozók!
A következőkben kérnék segítséget:
Nyugdijba vonulásom miatt a várakozási idő évében kiléptem (tehát 10.év előtt) a postás önkéntes kiegészítő nyugdijpénztárból.
Rám milyen SZJA és TB törvények vonatkoznak? (adóbevallás szempontjából kérdezem)