Kérem segitségét.Hugom elhunyt. 2 nagykoru gyermeke van, a ház amelyben laknak 50 % erejéig büntető zár alatt van és az ügy még nincs lezárva.Ez volt a hugom része, a második 50 % a sógoromé, édesanyámnak haszonélvezete van a házon. Több pénzintézetnél van a hugom nevén kölcsön.
Szeretnénk tudni, hogy ki és mit örököl, mi lesz az adósággal.
Köszönöm.
Adósság öröklése
Kedves kbs!
Köszönöm a "kedves" válaszát. Valószínű, hogy azért kértem a segítséget, mert nem értek az ilyen ügyekhez és szerencsére még nem kellett ilyenekkel foglalkoznom. És igen olvastam az előző hozzászólást, de ilyenkor az ember megerősítésre vár nem pedig lehurrogásra.
Kizso,
ilyen esetben valószínűleg érdemes az örökséget visszautasítani. Emlékeim szerint erre a lehetőségre az eljáró közjegyzőnek kifejezetten figyelmeztetnie kell, akkor lesz érdemes tőle bővebben tudakozódni, mit érdemes tenni.
Olvass már vissza, könyörgöm! Elég lesz egyetlen hozzászólásnyit.
Tisztelt Szakértők!
Édesapám 3 hete hunyt el. Ahogy kezdtük intézni az ügyeket, akkor derült ki, hogy szegény mennyi adósságot halmozott fel (hitelkártya, személyi kölcsön). Sajnos vagyona nem maradt, fél éve már albérletben lakott, autója van, de az is hitellel terhelt. Ilyen esetben a bankok követelhetik tőlem a kintlévőségeket, vagy nem vagyok köteles fizetni.
Válaszukat előre is köszönöm!
A hagyaték értékéig kell felelni a hagyatéki tartozásokért. A temetési költségek azért tartozhatnak a bankra, mert azok is hagyatéki költségek, amik megelőzik az ő követelésüket.
Tisztelt Szakértők!
Édesapám elhunyt,a nevén volt egy személyi kölcsön,elég nagy összegű,még 7 évig kellett volna fizetnie.Nem örököltem sem ingatlant,sem ingóságot,csak egy apró földterületet egy kis faluban,amire a polgármesteri hivatal fizet évi 10ezer Ft földjáradékot.Igaz-e,hogy ebben az esetben nem kell helyette fizetnem a kölcsönt?Édesanyám járt a bankban,ahol szerettek volna aláiratni vele egy papírt,de nem írta alá,ezek után elég agresszív volt a hangnem,az ügyintéző szerint örököljük az adósságot és azt mondták,hogy átadják behajtó cégnek.Követelte Anyukámtól a boncolási jegyzőkönyvet és a temetési számlát.Mi köze egy banknak ehhez?Mihez kell nekik?A hitelben sem kezes,sem adóstárs nincs egyébként.Gondolom a földterület elvész majd az adósság fejében,jól gondolom?
Válaszukat köszönöm!
Dóra
A temetési költségeket kell megfizetni, ha arra sem volt fedezet.
Sziasztok!
Segítséget várok az alábbi poblémámra. Édesapánk a nyáron elhunyt. Édesanyámmal évekkel ezelőtt elváltak, velünk nem tartotta a kapcsolatot, soha nem fizetett ránk gyermektartást.(két gyereke van neki, én 21, és az öcsém 18 éves). Nyilvánvalóan a temetését sem mi intéztük.Jött egy papír, hogy kérünk-e hagyatéki tárgyalást,külön nem kértünk, hiszen az állt a levélben, ha maradt is ránk valami majd értesítenek. Ma meg is jött az értesítés, hogy másfél milliós tartozást örököltünk+ a temetés költségét. Mit lehet ilyenkor tenni? Ha visszautasítjuk egyáltalán nem kell fizetnük semmit?
Válaszukat előre is köszönöm!
Kedves Miletiby!
Elolvastam a kérdését. Bevallom nem igazán értem a problémájukat. Pontosan tudtak a tartozásról, amikor megörökölték a házat. Nem utasították vissza a hagyatékot, holott megtehették volna, tehát nyilván úgy vélték, megéri örökölni. Ha nem tudták a házeladásból visszafizetni a tartozást, visszafizethették volna másból, pl. a jövedelmükből. Ez innentől nem jogi probléma, a tartozásról évről évre értesültek, vagyis nincs elévülés, fizetniük kell, mégpedig kamatostól. Csak saját magukat hibáztathatják. Sajnálom. Üdv:
dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu
miletiby:
Ha fordítva lenne a helyzet, és neked tartozna valaki tizenakárhány éven át 400 ezerrel, te nem kérnél kamatot?
A négy örökös 16 éven keresztül ült a 400 eFt megörökölt adósságon - hiba volt, így jogos a tartozás után a késedelmi kamat.
Megoldás: vagy mindnégyen viszitek a ki-ki félmillió forintot és rendezitek az évek során felgyülemlett kamatot, vagy egymagad viszel 2 MFt-ot (...) és azt követően megpróbálod a másfél milliót valahogy bevasalni az örököstársakon.
Harmadik megoldás nincs.
(Ill. a részletfizetés kérése, de ez már más téma.)
"Mona"
laikus hozzászóló
A végtelenített kamatoltatás az mindenképp a jog forintra váltása,nyilvánvaló önkényeskedés.
Az örökösök az ingatlannal együtt megörökölték az adósságot is, innentől annak kamata kegyegni kezdett. (Nehogy má' 16 éven keresztül senkinek nem jutott eszébe az adósságrendezés dolga!...)
Vagyis ha "probléma" van az adósság miatt akkor azt tessék címezni a megboldogultak felé...
Ha az örökösök anno nem veszik fel a hagyatékot nincs tartozásfizetés-kötelezettség se.
De éppen Te írtad, hogy úgy gondolták: gyorsan el lesz adva a kockaház és a betévelből majd az adósságot lerendezik.
Ezzel szemben a ház megmaradt, az adósság kamata az évek során sajnos felgyülemlett.
Nincs is semmi igazságtalanság, csupán az, hogy nem minden örökségből lehet jól kijönni...
Igen,annak aki felvette:)))....ez csak a nyakunkba esett,-a saját tartozásunkkal ilyen nem fordulhatott volna elő-......túl sok már az igazságtalan törvény,ezerszínű jogszabály,gumi paragrafusok, amik hamis jogalapot adnak a burkolt erőszakhoz...
Kamatoltatni? Vissza kellett volna fizetni.
Törvényes ez hogy évtizedekig lehet kamatoltatni? ...(könnyű & biztos üzlet az adósságcsapda)
Köszönöm a válaszokat.Üdv tiby
miletybi
Beírásod szerint négyen vannak az örökösök, így az évek során felhalmozódott 2 MFt kamatot is 1/4 - 1/4-ed részben lesznek kötelesek megfizetni., akinek van kp-je az abból akinek nincs az kénytelen lesz hitelt felvenni. És lehetőleg mielőbb mert a kamat sajna hónapról hónapra ketyeg...
"Mona"
laikus hozzászóló
Véleményem szerint az örökhagyó halála után keletkezett kamattartozás már nem hagyatéki tartozás, így azért az örökös szerintem a teljes vagyonával felel.
...ha bíróságra megy a kockaHázikó ügye milyen kimenetel várható?...ha a tőke összege valahogy rendeződik is(árverés,behajtás stb) a horribilis kamattal mi lesz?
Ők kezesként felelnek, és amit kifizettek, azt a főadóstól követelhetik. Ez nem változott.
...a tőkeösszeg régi kezeseit miként érinti az ügy?Üdv tiby
A tőkeösszeg tekintetében a bank felé valóban nem csak a rájuk eső rész értékének erejéig felelnek az örökösök, hanem egyetemlegesen, mindenki legfeljebb annyiért, amennyit örökölt. Egymás között természetesen egyenlő arányban, vagyis a túlfizetést mindenki követelheti a másiktól.
Ha nincs készpénz a családban/rokonságban akkor meg kell próbálni felvenni személyi kölcsönt és abból rendezni az adósságot. (Azt hogy az örökösök közül melyik hitelképes majd megvizsgálja valamelyik bank/takarékpénztár.) Aztán körforgóan negyedévenként mindenikre jut egy-egy aktuális csekk.
Ha ez esetleg nem működne akkor előbb-utóbb lecsap a végrehajtó: mindenkitől elvesz valamit - előszőr mi mást mint az autót, melyet aztán ca. 40% piaci áron értékesít... Ha ez kevés az adósság rendezésére akkor ismét megjelenik a végrehajtó...
De legelőszőr is az adósság tárgyát az évekkel ezelőtt örökölt kis házat próbálja árverezéssel pénzzé tenni - valamennyi csak bejöhet belőle. (Majd ő kínálja annyira áron alul hogy csak lesz rá vevő.)
A többit lásd fentebb.
"Mona"
laikus hozzászóló
Üdv!
1993-ban 1/4 arányban örökölt az egyik szülőm egy családi ház részt.
A hagyatékin 800eFT-ra értékelték (4/4) akkor....ott kiderült van rajta 400eFT kölcsön (Vállalati+Belvizes).
Nem gond gondolták ha elkel majd kifizetik...nem kelt el...közben eltelt tizen pár év...a kockaházikó pedig kitermelt kb 2M kamatot.
Az ügyvéd azt mondja a ránk eső adósság részt ki sem fizethetjük csak az összest egyben (egyetemlegesen felelnek az örökösök),valamint megváltozott a "hagyaték erejéig felelés" és most már az örökösök az egyéb nevükön lévő dolgokkal is felelnek az adósságért.(ház,nyugdíj stb)
Az OTP Back Office eddig nem vitte az ügyet bíróságra csak évről évre egyre nagyobb összegről küld értesítést.A kamat növelésnek nincs felső határa?
Az után érdeklődnék ,hogy kb lesz ez az ügy befejezve???
Üdv MT
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02