Köteles rész


drbjozsef # 2019.05.04. 11:50

wers, kbs,

Házastárs, egyik elhunyt, két gyerek, egyik a túlélő leszármazója, másik az elhunyté.
Örökös a házastárs és az elhunyt gyermeke.

A túlélő házastárs gyereke kapott ajándékot az elhunyttól 10 éven belül.

Házastárs visszautasítja a hagyatékot, papírra ez valamiért "elfogadja hogy kiesett az öröklésből" került.

Az elhunyt gyereke ebből az ajándékból követel köteles részt.

Ha stimmel a fenti, akkor a "két vagy három" rész nem is releváns. Én írtam, de lehet, hogy belekeveredtem. A házastárs és annak a gyereke egyszerre semmiképpen sem örökös. Vagy-vagy. Vagyis az ajándékot a hagyatékhoz kell számítani, és úgy kell a törvényes öröklés (igénylő+házastárs vagy igénylő+házastárs gyereke, de semmiképpen sem mindhárom egyszerre) szerint számítani.

wers # 2019.05.04. 11:02

Leírnád már végre egyszerűen, sallang nélkül a tényállást, nem kihagyva a fontos részleteket? Érzelemmentesen.

wers # 2019.05.04. 10:39

Hozzád Béla nem is próbálom a kis agyam hasonlítani, de nagyon nem értem mi is a tényállás. Örökség-kötelesrész-ajándék-kiesés az örökségből......

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.04. 10:23

Az kér köteles részt, aki egyedül örökölt? Érdekes.

drbjozsef # 2019.05.04. 06:31

Nem azt írtad, hogy Te vagy az egyik örökös?

wers # 2019.05.03. 16:04

Nem tudom, csak laikus írogató vagyok itt, de nem nagyon értem. Ha te léptél az örökös helyébe, miért lenne 2 helyett három örökös? A kötelesrészt meg végképp nem. Vagy nehezen érthető a kérdés.

wers # 2019.05.03. 14:34

Házastárs kiesése a törvényes öröklésből) kiesett s ezt elismerte.

Köteles részt akar tőlem az ajándékból.

Most mi van?

Aha, értem már.” Az jó. Biztos csak én értem mi van.

Ha visszautasította az apa az örökséget akkor nem a gyermeke lép a helyébe? Akkor ez miért ajándék? Örökség. Vagy nem?

Bizonyára sokkal bonyolultabb, vagy a tényállást értem rosszul. (vagy sehogy)

drbjozsef # 2019.05.03. 11:24

Mikszáth,

Aha, értem már.
A kérdés, hogy az általad kapott ajándékból kért köteles rész kiszámításánál édesapáddal is kell számolni, vagy sem, kettő vagy három felé oszlana a hagyaték a számításnál.

Én sajnos nem tudom biztosra a választ, majd talán az ügyvéd urak, de tartok tőle hogy a visszautasítással ellentétben a kiesés az más dolog. Ha elismerte, hogy kiesik, akkor nem lenne törvényes örökös se végrendelet, se semmi más változás esetén.

Ha a hagyatéki végzés nem felelt volna meg édesapádnak, lett volna 15 napja fellebbezni. Ha nem ért valamit, akkor még ezen belül kérdezni.

Ott sem volt a tárgyaláson? Mert ha nem, akkor nem is ismerhette el. Ha meg igen, akkor csak nyilatkozott valamit. A közjegyzők elég szájbarágósan szoktak kérdezni, hogy egyértelmű legyen, pont az ilyesmik miatt...

drbjozsef # 2019.05.03. 11:17

Hanem ez még a behívó papíron volt rajta.
Mi volt ez, sorozás?

A hagyatéki tárgyalásra idézésbe írva mit se számít. A köteles rész egy kötelmi igény, a Ptk. szerint 5 éves elévüléssel, addig lehet kérni. Ha sok éve volt, nem biztos, hogy lemondtak róla. De eltelt az elévülési idő, akkor már nem kérhetik majd.

vasnorbert # 2019.05.03. 10:23

„És az volt beleirva hogyha a végrendeletet elfogadnánk és az lenne a mérvadó akkor kérhetünk köt részt.”

Mibe? A hagyatéki végzésbe?

NEM! nem a végzésbe.

Hanem ez még a behívó papíron volt rajta.

drbjozsef # 2019.05.03. 10:04

Mikszath,

A kérdés az hogyha a többi örökös köteles részt kérne egy ajándékból akkor ebbe az én édesapám is bele tartozna mint örökös?

Tényállást, plíz.

Kinek az ajándékából, mibe tartozna, miért.
Néhány rövid, de adatoktól nem mentes mondatban.

drbjozsef # 2019.05.03. 10:00

És az volt beleirva hogyha a végrendeletet elfogadnánk és az lenne a mérvadó akkor kérhetünk köt részt.

Mibe? A hagyatéki végzésbe?

vasnorbert # 2019.05.03. 09:36

drjozsef

az nincsen benne leírva hogy lemondanék az igényről.

Viszont mondom én nem fogadtam el a végrendeletet mert alaki hibás volt. igy végül el sem fogadták azt. törvényes öröklés zajlott le

Igy örököltük a hagyatékot mindannyian.
És az volt beleirva hogyha a végrendeletet elfogadnánk és az lenne a mérvadó akkor kérhetünk köt részt.

drbjozsef # 2019.05.03. 09:32

Na most a végrendelet nem lett elfogadva.

Ki által?

A köteles részi igényről lemondásnak kifejezettnek kell lennie.

vasnorbert # 2019.05.03. 09:19

"Előfordulhat, hogy a kérdező elfelejti megemlíteni, hogy a hagyatéki eljárásban kifejezetten nyilatkozott, hogy nincs köteles részi igénye. Akkor pedig merőben más a leányzó fekvése."

A hagyatéki idézésben benne van hogy ha a végrendelet érvényes akkor lehet hivatkozni a többi örökösnek köteles részi igényre.

Na most a végrendelet nem lett elfogadva.

Viszont fel sem merült a köteles rész ott több éve.

Ez jelentheti azt hogy lemondtak rola?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.03. 08:07

(Mint minden kötelmi jogi igénynek, a köteles részinek is nyugszik az elévülése, amíg a jogosult menthető okból nem tudja érvényesíteni. Tipikusan ilyen menthető ok, ha a jogosult nem tud róla, hogy lehet ilyen igénye. De itt nem a jogszabály nem tudásról van szó, hanem például arról, hogy nincs tudomása az ajándékozásról, az örökhagyó haláláról stb.)

Előfordulhat, hogy a kérdező elfelejti megemlíteni, hogy a hagyatéki eljárásban kifejezetten nyilatkozott, hogy nincs köteles részi igénye. Akkor pedig merőben más a leányzó fekvése.

drbjozsef # 2019.05.03. 05:26

vasnorbert,

Igen, a köteles rész iránti igény 5 év alatt évül el, de nem a hagyatéki végzéstől, hanem az öröklés megnyíltától (ami az örökhagyó halálának napja).

Ha az örökhagyó 5 évnél nem régebben halt meg, akkor a köteles részi igény érvényesíthető. Indíts pert bíróságon (már ha az örökös nem ismeri el, és nem fizeti ki az igényedet).

vasnorbert # 2019.05.02. 20:22

2017 ben.volt a.targyalas !

vasnorbert # 2019.05.02. 20:22

Ezt egyáltalán nem értem.

Ha 2017 nem volt a tárgyalás arra is a 2,5 év vonatkozik?

alfateam # 2019.05.02. 19:26

Hú-ha!
(lehet, hogy Te egy kalapács vagy(?),)

vasnorbert # 2019.05.02. 18:22

Ha 2,5 évvel ezelőtt volt a hagyatéki tárgyalás ( tehát lezárult) akkor nem lehet követelni a köteles részt????

alfateam # 2019.05.02. 14:25

s miért írják hogy minél előbb?
azért mert 5 év múlva elévül, illetve most már csak 2.5 év. Ptk. 7.76§

vasnorbert # 2019.05.02. 10:54

Akkor miért mondta hogy nem?
s miért írják hogy minél előbb?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.02. 10:08

Miért ne?

vasnorbert # 2019.05.02. 09:50

Kedves fórumtagok.

Kérdeztem Már ezt a kérdést Dr szásztól és ezt a választ kaptam. Ez tényleg így van?

"Meddig igényelhető a köteles rész?

A köteles részt meddig igényelheti valaki, illetve igényelhető-e visszamenőlegesen, mivel én azt nem tudtam, hogy nekem kell igényelni a közjegyzőnél.

Van egy féltestvérem és édesapám rá íratta a házát. Én akkor ebbe belenyugodtam, de ha egyszer jár a köteles rész, akkor szeretném kérni.

A hagyatéki eljárás része a köteles részre jogosult megnyilatkoztatása.
Lassan 2,5 éve volt a hagyatéki tárgyalás, az akkor köteles rész kérése nélkül lezárult. Amugy én nem tudtam az ajándékról.

Ezt a választ kaptam Dr Úrtól.:

Ha Ön nem kért köteles részt a hagyatéki eljárásban, akkor ezt később sem igényelheti."

Most akkor ezt tényleg nem igényelhetem már?