gyámság alá helyezés


F.Mária # 2015.02.10. 19:29

Jónapot Kivánok!
Nekem olyan próblémám van ,hogy az élettársamnak 2014ben volt egy válása és abból a 13 éves kislányt a biroság közös megegyezésel az anyukanal a 16éves gyereket apánál helyezték el.Időközben a kislány az apjahoz akart jönni és egy megállapodás során itt él most velünk.Nekünk van egy közös 7 hónapos kisfiunk és sajnos a 16éves fiuval nagy próblémák vannak .Azt szeretném megkérdezni hogy ez a 16 éves kiskorú gyerek kihelyezhető e a családból gyámság alá lehet -e helyesztetni mivel az édesanyja egyeltalan nem tart rá igényt ...Válaszát előre is köszönöm.Tisztelettel F.Mária

Tordesillas # 2014.11.11. 07:08

Szerintem nem igazán szükséges a gyámrendelés, ártani mondjuk nem ártana. Nem kell lemondania a gyermekéről, erre senki sem kényszerítheti. Itt is családbafogadás lehetne egy megoldás.

Ptk.
4:187. § [A családbafogadás]
(1) A szülői felügyeletet közösen gyakorló szülők vagy a szülői felügyeletet gyakorló szülő kérelmére - a különélő másik szülő meghallgatásával - a gyámhatóság hozzájárulhat ahhoz, hogy a szülő egészségi állapota, indokolt távolléte vagy más családi ok miatt a gyermeket más, általa megnevezett család átmenetileg befogadja, gondozza és nevelje, feltéve, hogy a családbafogadás a gyermek érdekében áll.
(2) A gyámhatóság a családbafogadáshoz akkor járul hozzá, ha a családba fogadó szülő személyisége és körülményei alapján alkalmas a gyermek gondozására, nevelésére, a gyámság ellátására, és e feladatok ellátását maga is vállalja.
(3) A családba fogadó szülőt vagy szülőket a gyámhatóság gyámul rendeli.
4:188. § [A szülő jogai és kötelezettségei családbafogadás esetén]
(1) A családbafogadás ideje alatt a szülő szülői felügyeleti joga szünetel.
(2) A szülőt megilleti a kapcsolattartás joga és a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben való együttes döntési jog.
(3) Különösen indokolt esetben a gyámhatóság a szülőt feljogosíthatja a vagyonkezelés és a gyermek vagyoni ügyében a törvényes képviselet jogával.
(4) A családbafogadás a szülő tartási kötelezettségét nem érinti.
4:189. § [A családbafogadás felülvizsgálata]
(1) A családbafogadás feltételeinek fennállását a gyámhatóság évente felülvizsgálja.
(2) A családbafogadást a gyámhatóság megszünteti, ha azt a szülő vagy a családba fogadó szülő kéri, vagy ha annak fenntartása a gyermek fejlődését veszélyezteti.

kata1008 # 2014.11.08. 01:39

Kedves Fórumozók!

Elvált nő vagyok aki egyedül neveli 13 éves kislányát.3 hete külföldön kaptam munkalehetőséget(2 óra az otthonomtól). .Minden hétvégén itthon tartózkodom,gyermekemmel minden nap tartom a kapcsolatot.Ő nagyszülőknél van,ami eddig is így volt ha itthon dolgoztam.Minap arra értem haza ,hogy gyermekem osztályfőnöke édesanyámmal vette fel a kapcsolatot ,hogy gyermekemet ő vegye gyámság alá és nekem le kellene mondanom a gyerekemről!Ez lehetséges???2 órára vagyok otthontól .Magyarországon belül sem érnék haza előbb ha valami gond lenne.Ki kell tennem a gyereket és szüleimet ekkora gondnak????Kérlek segítsenek megtehetik ezt?????
Köszönettel.

Tordesillas # 2013.09.04. 12:15

Én mégis javasolnám a gyámrendelést. Az eljárás időtartama sok mindentől függ, de ha mindenki soron kívül eljár, az ügyfelek szóbeli idézésre vagy önként bejönnek stb. akkor akár 15 napba is belefér.

Egyébként nem sima gyámrendelésről lesz szó, hanem családbafogadásról, amelynek során gyámot kell rendelni a kiskorú részére. A szülőktől kellene egy írásbeli kérelem - legalább teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalva - a családbafogadás iránt.

lajcsó # 2013.09.04. 08:25

A kiskorú szülői felügylet alatt vagy gyámság alatt áll. Amíg a szülői felügyelet fennáll addig nem lehet szó gyámságról. A szülői felügyelet nem szűnik meg azzal ha a szülők más országban tartózkodnak. A kiskorú ügyiben a szülő mint törvényes képviselő jogosult eljárni. Amennyiben a szülő az eljárásában bármely okból akadályoztatva van akkor, helyette meghatalmazott is eljárhat. Tehát a megoldás nem a kiskorú gyámság alá helyezése (mivel hiányoznak a feltételei), hanem a szülő részéről meghatalmazás adása valakinek.

blablablablabla1234 # 2013.09.04. 08:05

És ez az eljárás mennyi időt vesz igénybe? Közjegyzőnél nem lehet irtani ilyen meghatalmazást, vagy valami hasonlót?

Tordesillas # 2013.09.04. 07:58

Végső soron bárki lehet a gyámja (nagykorú, cselekvőképes, magyar állampolgár, akivel szemben kizáró ok nem áll fenn, személyisége, életvitele és lakáskörülményei megfelelőek), így a keresztapja is, ha az öccsnek is ez megfelel.
Ez az eljárás ingyenes.
Be kell adni egy kérelmet a lakhely szerint illetékes gyámhivatalban leírva a körülményeket. A többit intézi az illetékes gyámhivatal.

blablablablabla1234 # 2013.09.04. 07:41

Aki ért ehhez, kérem írjon, sürgős lenne!!!!

blablablablabla1234 # 2013.09.03. 07:46

Öcsém 15 éves, Magyarországon jár gimnáziumba. Szülei külföldön tartózkodnak(élnek). Szükség van valakire, aki a szülei helyett hivatalos ügyekben képviselni tudja őt. Lehet-e a gyámja a keresztapja? Milyen a gyámság alá helyezés menete, költségei?