kötelesrész


Kérdező-007 # 2014.04.14. 21:52

Értem!
Megpróbálom feltenni a kérdést másképp:

Kérésünkre a többi hozzátartozónak (Nagybátyámnak, élettársának, és fiainak) kell-e bizonyítaniuk azt, hogy a nagyapám bankból kivett pénzét, és nyugdíját valóban megkapták, és az legálisan került hozzájuk? Ahogy azt ők állítják?(Több millió forintról van szó.)

Pontosabban szólva ha a többi hozzátartozó nem tudja bizonyítani azt, hogy ők megkapták, (pl ajándékként) akkor az beleszámít a hagyatékba úgy hogy az szétosztásra kerüljön?

ObudaFan # 2014.04.11. 13:41

Kérdező-007

A kötelesrész szempontjából teljesen mindegy, hogy ki kapja az ajándékot, a kötelesrész alapjához tartozik a kívülálló részére adott ajándék is. Viszont mindent mindennel összekeversz, a hagyaték elosztása meg a kötelesrészi igény az nem ugyanaz. A hagyaték elosztása, jelen esetben az osztályra bocsátás szempontjából már nem lehet figyelembe venni ezt az ajándékot.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.11. 13:29

Ha kérdezel, akkor óvakodj attól, hogy közben állíts is. Mert nekem például válaszolni még lenne is kedvem - de a téves állításaidat javítgatni nincs.

Kérdező-007 # 2014.04.11. 13:21

Tiszteletem!

Kérdésem:
Nagyapám elhalálozott. Édesanyám, és a nagybátyám ketten voltak testvérek. Nagybátyám tartási szerződést kötött a nagyapám ingatlanaira, ez a része tisztázott. Viszont voltak ingóságok is, ez képezné a hagyatékot. Nagybátyám azt állítja, hogy nagyapám még életében kivette, és elajándékozta a pénzét unokáinak, és nagybátyám élettársának.

Ismereteim szerint a 15 éven belüli ajándékozást figyelembe kell majd venni a hagyaték elosztásánál. Amennyiben a pénzátadás nagybátyám élettársának történt, akkor is figyelembe vehető úgy mintha nagybátyám kapta volna? (Szerintem valójában nagybátyám kapta, csak ezúton próbálják kivonni a hagyatéki eljárás alól, hogy ne számítson bele semmibe.)

Viszont az élettársnak így már adóznia kell majd utána:-)
Ha nagybátyám kapja, akkor nem kell adózni, mert egyenesági leszármazott, de akkor beleszámít a kötelesrészbe. Jól gondolom?

Továbá:
Amennyiben nagybátyám gyermekei, is kaptak pénzt, azt majd a kötelesrész számításánál milyen módon fogják figyelembe venni? Végső soron az is a nagybátyámék "oldala" (A gyermekek nagykorúak, különélnek nagybátyámtól.)

Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.05. 14:48

Akkor hogy a fenébe ne örökölnél anyád után?!

(Én befejeztem.)

iglice653 # 2014.04.05. 14:28

Igen, neki adta az 1/4 házrészt, és vagyonközösség címen lett bejegyezve a tulajdoni lapon anyám nevére az 1/4 házrész. Ez azután történt kb. fél évvel, miután én az említett pénzösszeg fejében az egész házról lemondtam. Azt kívántam hangsúlyozni,hogy a szülői vagyon nem növekedett ezáltal. Anyámnak nem volt arra pénze, hogy egy házrészt meg tudjon venni.
A ház, ami eddig teljes egészében apám nevén volt, meg lett osztva, 3/4 rész apám nevén maradt, 1/4 rész pedig anyám nevére került. Amikor az egész házról lemondtam, akkor még apám nevén volt az egész.
Üdvözlettel:iglice653

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.04. 15:21

Ne viccelődjünk! Magad írtad, hogy apád anyádnak adta az ingatlan 1/4-t.

Talán eldönthetnéd, mi is a helyzet. Mozgó tényállásra nem nagyon szeretek lövöldözni.

iglice653 # 2014.04.04. 14:43

Apám és anyám vagyonközösségben élt, anyámnak nem volt különvagyona, az egész szülői vagyon az apai oldalról származott.1985-ben kaptam 600 000Ft-ot készpénzben, és egy 100 ezer Ft. értékű ingatlant ajándékba. Ez így hogyan vethető össze a 2014-es értékekkel,a hagyaték jelenlegi értékével? Szakértő becslő bevonása szükséges? Ha az osztályrabocsátás szerint kiestem az öröklésből, a kötelesrész még jár? Üdvözlettel: iglice653

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.03. 16:38

Anyád hagyatékából? Miért ne járna?

iglice653 # 2014.04.03. 16:33

Az osztályrabocsátás szerint nekem már nem jár a hagyatékból. Vajon kötelesrész jár-e?
Üdvözlettel:iglice653

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.02. 15:18

Miért köteles részt? Miért nem örökölsz?

iglice653 # 2014.04.02. 14:16

Akkor az 1/4 szülői házrész után köteles részt is követelhetek?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.31. 16:15

A lemondásom erre az 1/4 részre is vonatkozik?
Nem.

A lemondásommal a köteles részről is lemondtam?
Ha nem zártátok ki kifejezetten, akkor igen.

iglice653 # 2014.03.31. 16:02

lemondás az öröklésről
Kb.25 évvel ezelőtt ellenérték fejében lemondtam írásban a szülői házról, amely akkor apám nevén volt bejegyezve.
Később a szülői ház 1/4-e anyám nevére került.A lemondásom erre az 1/4 részre is vonatkozik?
A lemondásommal a köteles részről is lemondtam?
Üdvözlettel:iglice653

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.26. 18:22
  1. Nem (Amúgy a kérdés megfogalmazása borzasztó.)
  2. Ennek semmi értelme. A hagyaték az hagyaték. Gyanítom, nem azt kérdezted meg, amit valójában akartál.
  3. Nem.
iglice653 # 2014.03.26. 17:22

Tisztelt Jogi Fórum!

1.Kérdésem: a kötelesrész jogi intézménye csak a végrendeletes öröklés esetén lép életbe?

2.Kérdésem: esetünkben a hagyaték két részre választható: a hagyaték egyik részéről végrendelet rendelkezik. A hagyaték másik részéről nincs végrendelet, tehát a törvényes öröklés lép életbe. A temetési költségek (számlával igazolt) a hagyaték értékéből levonandók.
De vajon melyik hagyatékból vonandók le? A végrendeletes hagyatékból, vagy a nem végrendeletesből? Esetünkben mind a kétféle hagyaték per tárgya.

3.Kérdésem: a kötelesrész alapja csak a végrendeletes hagyaték tiszta értéke?

2014-03-26 Válaszukat várva: iglice653