terhelt örökség


ObudaFan # 2016.09.21. 04:31

Szerintem nem neked kell perelni, ha vita van köztetek, ő indíthat pert és te hivatkozhatsz arra, hogy mennyi volt az örökrészed.

Egyébként ha okkal feltételezhető, hogy ismeretlen hagyatéki tartozások vannak, az örökös kérheti, hogy a közjegyző hívja fel a hagyatéki hitelezőket követeléseik bejelentésére. Az a hitelező, aki követelését a közjegyzői felhívásban megszabott határidő alatt nem jelentette be, a jelentkezésig történt kielégítéseket a sorrend megtartása és a csoportjához tartozók kielégítésének aránya szempontjából nem kifogásolhatja. Ha a hagyatéki osztály már megtörtént, az örököstársaktól az örökrészeikhez igazodó arányos kielégítését igényelheti, kivéve mindkét esetben, ha az örökösnek a követelésről a bejelentés nélkül is tudomása volt.

Vadsuhanc # 2016.09.20. 19:54

Tisztelt ObudaFan

Nem tudom jól értelmezem-e a válaszod.

PLD amennyiben örökségem 2.000.000. forint és ebből igazolhatóan kifizettem 1.500.000. forintot, ha valaki megjelenik egy 1.000.000. forintos követeléssel, inkább kérjem pereljem be, ha nem fogdja el az általam felajánlott örökrészből fennmaradó 500.000. forintot ?

A végrehajtás esetén a végrehajtónak kötelessége vizsgálni az örökölt VH eljárásban mennyi az örökös része ?

ObudaFan # 2016.09.20. 19:19

Azt senki nem fogja összesíteni, hogy mennyi a hagyatéki teher, a közjegyző legfeljebb azt fogja közölni, hogy a hagyatéki eljárásban mennyit jelentettek be. Ha egyes tételeket vitatsz, abban a bíróság dönt.

Vadsuhanc # 2016.09.20. 19:04

Tisztelt Fórumozók !

Az örökös az általa örökölt vagyon erejéig felel az örökhagyó tartozásaiért.

Ki állapítja meg és kihez lehet fordulni egy örökhagyó tartozása ügyében annak megállapítása érdekében, hogy pontosan mennyi az az összeg amivel tartozunk.

pld.. 2.000.000. forint a hagyatékban megállapított összeg. Vannak hagyatéki terhek.

Ki a jogosult megállapítani, hogy egy öröklés során kb 10 év után mennyi a megmaradt hagyatéki teher. ( igazolható, az örökhagyó tartozásainak kifizetését igazoló okiratok mellett )

Köszönöm.

ObudaFan # 2016.07.23. 08:06

Dryenngirl

Minden örökös csak a saját örökrészével felel a hitelért, de az örökrésze mértékéig az egész hitelért felel. Ha arányaiban többet hajtanak be tőle, mint az örököstársaitól, akkor a különbözet megtérítését követelheti tőlük.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.22. 14:37

(A tényállás amúgy egyáltalán nem bonyolult.)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.22. 14:37

Rossz a kérdés. Mind.

Dryenngirl # 2016.07.22. 12:53

Tisztelt Szakértők! Egy aránylag bonyolult ügyben szeretnék tanácsot, segítséget kérni. Édesapám után 2014-ben örököltem a testvéremmel együtt egy jelzáloggal terhelt ingatlant. Édesapám 5/8-ad tulajdonrészel rendelkezett, nagymamám 2/8-ad, nagybátyám 1/8-ad résszel. A jelzáloghitel felvételekor mindannyian főadósként írták alá a szerződést. Az öröklési tárgyaláskor vállaltuk az örökséget, de a nagybátyám és nagymamám közölték velünk, hogy ők nem fogják fizetni a hitelt, mert édesapámmal így beszélték meg. A kérdésem az lenne, hogy jogilag ez megengedett-e, ugyanis a ház eladása esetén követelnék a részüket a bevételből, de a hitelt nem fizetik. Ők még mindig főadósok, a bátyám és én örökös adósok vagyunk. A kérdésem az lenne, hogy ez a helyzet jogilag támadható-e, ha igen, érdemes-e támadni? Követelhetnek-e rajtunk bármit is, illetve követelhetünk-e mi bámit? "Kirakhatóak"-e a hitelből és tulajdonlásból, anélkül, hogy bármit is követelhetnének? És mi a szituáció, ha a hitel nem kerül fizetésre és a bank vinné a házat?
Tudom, kissé bonyolult a szituáció, de mindenféle tanács vagy segítség, informácó egy lépéssel közelebb visz a megoldáshoz. Köszönöm a rám szánt időt.
Üdvözlettel: K. Adrienn

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.21. 09:40
  1. Lehet hányadot is.
  2. A hagyaték visszautasítása egy feltétel nélküli lehetőség, ezért nem kell indokolni se.
PraetorLXXVI # 2016.07.21. 08:05

Az ingatlan tulajdoni viszonya jelenleg: 1/2 anyám, 1/2 testvérem. Ha anyánk meghal, akkor az ő 1/2 részét 50-50%-ban öröklöm a testvéremmel, ergo 3/4 testvér illetve 1/4 én.
kérdések:

  1. Jelzáloggal terhelni ugye lehet tulajdoni hányadot, nem csak a teljes ingatlant?
  2. Ha anyám a tudtomon kívül mégis hozzájárult, hogy jelzálogjog kerüljön az ő 1/2 részére, akkor abban az esetben ha így a rám eső örökség nagyobb része adósság, visszautasíthatom-e a teljes örökséget?
Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.04. 15:21

??

PraetorLXXVI # 2016.07.04. 13:07

Segítséget kérek szépen. Ketten vagyunk testvérek. Apánk meghalt, az ő örökségül hagyott tulajdoni hányadot (egy ház 1/4-e) odaajándékoztam a testvéremnek, így jelenleg az ház tulajdoni aránya: 1/2 testvérem, 1/2 anyánk. Testvérem korábbi ügyéből kifolyólag egy hónapja jelzáloggal terhelték az ingatlant (szerintem csak az ő 1/2 részét, anyánk ugyanis nem menne bele, hogy a saját részét is terheljék). Kérdésem, hogy ha anyánk meghal, akkor nekem jár-e az 1/4 rész adósság nélkül? Ha nem, akkor visszautasíthatom-e a teljes örökséget, hogy ne legyen adósságom?