öröklés,ingatlan


Kovács_Béla_Sándor # 2006.05.31. 14:47

Az örökhagyó által még életében ingyenesen juttatott vagyon (vö.: ajándék) beleszámít a köteles rész alapjába. 15 évre visszamenőleg.

monalisa1 # 2006.05.31. 11:13

Igen.

És amíg a szüleid élnek valóban ne hangoztass előttük semmiféle kötelesrészt, mert a végrendeletet esetlegesen összetéphetik (...) és helyette részben vagy egészben az unokáknak ajándékozhatnak mindent.

És akkor aztán még kötelesrész sincs...

Kovács_Béla_Sándor # 2006.05.31. 07:53

A köteles részi igény bejelentése nem minősül a végakarat megtámadásának. Olyannyira nem, hogy a közjegyző hivatalból figyelembe veszi - nem szükséges már az örökhagyó életében bejelenteni. (És nem is célszerű, hiszen bármikor új végrendelkezést tehet.)
Egyet nem árt tudni. A köteles rész a fele annak, ami törvényes öröklés esetén megilletne. Ha a végrendeletben neked juttatot vagyon ezt eléri, akkor további igény már nem támasztható.

Sousse # 2006.05.30. 22:40

Tisztelt Obuda Fan!
Szeretném ha segitségemre lennél. Anyukám és apukám olyan végrendeletet készitettek, nem csak mi öröklünk a két testvér hanem az unokák is egyenlő arányban.
Természetesen én ezzel nem értek egyet igy szeretném kérni a köteles részt.
Hol kell ezt beterjesztenem.
A közjegyzőnél vagy a biróságnál. Vagy ott rögtön a közjegyzőnél kell kérni a köteles részt?
Minthogy aktiv koru szociális segélyen vagyok igy kell e fizetni illetéket a végakarat megtámadására?
Előre is köszöm tanácsodat.
Tisztelettel: Sousse

ObudaFan # 2006.05.30. 21:45

Mentes az öröklési illeték alól a takarékbetét öröklése. Ebből a szempontból takarékbetét: a Ptk. 533. §-a alapján kötött szerzôdés szerint a magánszemély által a hitelintézetnél elhelyezett pénzösszeg és kamata, ideértve a magánszemély bankszámla, illetôleg folyószámla szerzôdés keretében elhelyezett pénzeszközeit és azok kamatát, kivéve az adózás rendjérôl szóló törvény alapján az állami adóhatósághoz kötelezôen bejelentendô üzleti célú pénzforgalmi bankszámlán, elszámolási számlán elhelyezett pénzeszközt és kamatát.

ObudaFan # 2006.05.30. 21:42

KBS, akkor még egyszer: kétség esetében örökös az is, akinek az örökhagyó az egész hagyaték értékének jelentôs részét tevô meghatározott egy vagy több vagyontárgyat juttat, ha az örökhagyó feltehetô akarata szerint a részesítettnek a hagyatéki terhek viselésében is osztoznia kell. Hagyomány a hagyatékban meglevő valamely vagyontárgynak közvetlenül meghatározott személy részére juttatása, ha az ilyen részesedés nem minősül öröklésnek.

buta # 2006.05.30. 18:46

Köszönöm a választ!
Most már 1értelmű!

Most már csak a bankszámla vs. illeték témában várok valakitől választ :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2006.05.30. 17:06

Ahogy ObudaFan már mondta, a köteles rész annak a fele, amit a jogosult törvényesen örökölne. Tehát ha az örökség ezt eléri, további igénynek örökös rész címén nics helye.

buta # 2006.05.30. 16:50

Még egy kérdésem lenne: amit örököltem az pénz,ami egy bankszámlán van. Ezután kell illetéket fizetni?
Tehát egy bankszámla "tartalmát" örököltem.

buta # 2006.05.30. 16:24

Az első végrendeletben egy számla összege szerepel,amin mondjuk 10Ft van. Van egy másik végrendelt,amiben egy másik számlán szereplő 5Ft összeg van, ezt örökölte egy betéti társaság. ebből ezek szerint nekünk nem jár semmi?

buta # 2006.05.30. 16:22

Köszönöm a válaszokat!
Csak,hogy világosabb legyen a dolog :
örököltünk mondjuk 10 Ft-ot. A második végrendeltben egy bt-re hagytak 5Ft-ot. Ha jól vettem ki a szavaitokat,akkor az 5Ft-ból nekünk semmi nem jár? (mármint köteles rész)

monalisa1 # 2006.05.30. 16:21

Azt a második végrendeletet kellene tudni látni: annak szövege/tartalma alapján minden világos lenne.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.05.30. 15:33

Ptk. 641. § (1) „Hagyomány a hagyatékban meglevő valamely vagyontárgynak közvetlenül meghatározott személy részére juttatása, ha az ilyen részesedés nem minősül öröklésnek.

Persze lehet, hogy megint félreértek valamit. akkor viszont hálás lennék a magyarázatért.

ObudaFan # 2006.05.29. 20:44

Ehhez persze ismerni kellene az egyes hagyatéki tárgyak értékeit. A kötelesrész kielégítésére szolgál mindaz, amit a jogosult a hagyatékból bármely címen kap, továbbá amit az örökhagyótól ingyenesen kapott, feltéve, hogy azt a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani (betudás). Tehát valszeg abból nem jár kötelesrész.

Csak a pontosság kedvéért: még egy hiba van az alábbi hozzászólásokban, ez nagy valószínűséggel nem hagyomány, hanem örökösnevezés. Kétség esetében örökös az is, akinek az örökhagyó az egész hagyaték értékének jelentôs részét tevô meghatározott egy vagy több vagyontárgyat juttat, ha az örökhagyó feltehetô akarata szerint a részesítettnek a hagyatéki terhek viselésében is osztoznia kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.05.29. 15:35

Bocsánat, felületesen olvastam.

Ptk. 666. § (3)„ A hagyaték tiszta értékének kiszámításánál a hagyományokat és a meghagyásokat nem szabad teherként figyelembe venni.

monalisa1 # 2006.05.29. 15:22

Bocs, a hidasi.hu/menünél a 38. sz. az okés.
Na ott aztán hosszasan taglalják a kötelesrészt.

monalisa1 # 2006.05.29. 15:13

Én nem is az alanti két hozzászóláshoz, hanem azoktól függetlenül, külön:

http://hidasi.hu/menu_36.htm.
38. Öröklési jog:
A kötelesrész

valamint -
http://ingatlanjog.lap.hu
"Öröklés és ajándékozás"

  • öröklési jog
  • törvényes öröklés
_Lala_ # 2006.05.29. 15:09

Hmm...
Szerintem nem hagyatéktárgyanként kell a kötelesrészt számolni, hanem az egész hagyatékra egyben.

Tehát ki kell számolni, hogy mennyi a hagyaték teljes értéke, levonni a terheket (pl. temetési költség), hozzáadni az örökhagyó halála előtti 15 évben elajándékozott dolgokat, felosztani a törvényes örökösök között (mintha nem lenne végrendelet), na ami így jutna az illetőnek, annak a fele a kötelesrész.
A kötelesrész azt adja meg, hogy mekkora részt kell minimum kapnia a hagyatékból. Ha a végrendelet alapján kap valamit, akkor az beleszámít ebbe. Az is, amit még az örökhagyó életében ajándékba adott (az utolsó 15 évben).

Példa: az apa még életében 2 Ft-nyi ajándékot ad az egy szem gyermekének, a hagyaték 13 Ft, a temetési költség 1 Ft.
A hagyatékból 10 Ft-nyi a gyermek örököl, 3 Ft-nyit más.
Ebben az esetben a kötelesrész alapja 13 + 2 - 1 = 14 Ft. Ebből az egy szem gyermek kötelesrésze 7 Ft.
Mivel a hagyatékból kapott 10 Ft-nyit, meg előtte még 2 Ft-nyit ajándékba, így kötelesrész iránti további igénye nem lehet.

Szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.05.29. 13:56

Khmm.

monalisa1 # 2006.05.29. 13:28

Ha leszármazó vagy mint örökös, akkor a devizabetétre valószínűleg jár neked kötelesrész.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.05.29. 13:26

A köteles rész alapjába a hagyomány és a meghagyás nemszámít bele! Márpedig ez nekem annak tűnik. Még az is lehet, hogy közérdekű hagyomány.

buta # 2006.05.29. 13:12

Sziasztok!
Hozzáértőkhöz lenne egy kérdésem :
Örököltem, 2 végrendelet volt,az egyikben mindent Én örököltem, a később keltezettben a devizabetéteket nem.
Min a kettő végrendeletet elfogadta mindenki, csak a kérdés az,hogy devizabetétekre jár e nekem a köteles rész?
A másik örökös nem családtag, hanem egy szervezet.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2006.05.29. 07:06

Végrendelet hiányában a törvényes örökös, aki első sorban a leszármazott. Az özvegynek haszonélvezeti joga keletkezik.

timcsi0 # 2006.05.29. 06:52

Sziasztok!
A kérdésem a következő lenne:
egy házaspár esetén akiknek közös tulajdonukba van egy lakás,van gyermekük is valamelyikük halála esetén ki örökli a fél ingatlant?A házastárs vagy a gyermek?
Köszönöm a választ előre is:

ObudaFan # 2006.05.21. 12:10

Nem árt a közjegyzőnek megnevezni, hogy melyik bankban volt számla, hiszen a közjegyző csak úgy tud eljárni, hogy ezeket a bankokat megkeresi. Márpedig a közjegyző nem nyomozó hatóság, és nem szívesen keresi meg az összes létező hitelintézetet. Az anyuka csak a felét veheti le a számlának, ha az egészet leveszi, a étezését pedig eltitkolja, azzal bűncselekményt követ el.