Az unoka kötelezhető nagyszülője eltartására?


beetle # 2006.07.17. 15:07

Hát remélem , hogy nem kerül sor, mindenesetre egy kicsit parázok.
köszi szépen , sokat segítettél :)

Vadalma # 2006.07.17. 15:05

nem, ha anyagilag nem megy, nem kötelezhetnek. ezért is vizsgálódnak.

érdemtelenséget az az igazság, hogy piszok nehéz bizonyítani. talán nem is kerül erre sor alacsony jövedelmeitek mellett.

beetle # 2006.07.17. 14:59

Az érdemtelenség az én esetemben sajnos fennáll, de gondolom ezt csak pereskedés útján lehet majd bizonyítani :s

"Nem köteles mást eltartani, aki ezáltal a saját szükséges tartását veszélyezteti" - ezt is olvastam a csjt-ben, gondolom ha nekem az anyagi helyzetem nem teszi lehetővé, hogy eltartsam, akkor nem kötelezhetnek rá,ugye?
1 minimálbéres férj , 2 gyerkőc és az én gyesem, ezt ha négy felé osszuk is már siralmas összeg, nem tudom a környezettanulmány mit takar, mit néznek ilyenkor, de holnap már okosabb leszek -e téren is :(

Vadalma # 2006.07.17. 14:49

nagyon szívesen.

a Csjt. "rokon"tartásról rendelkezik. ebben a Nagyik is benne vannak.

Vadalma

beetle # 2006.07.17. 14:47

Szia Vadalma!
Köszi szépen, hogy válaszoltál.
A csjt ide vontakozó törvénye, nem csak a szülő-gyerek kapcsolatra vonatkozik?
Nagyszülő esetében is ugyanez áll fenn?

Vadalma # 2006.07.17. 12:30

Kedves Beetle,

igen, alapesetben kötelezhető vagy tartásra.

A Csjt. 60. § (1) bekezdése értelmében a rokontartási kötelezettség az alábbi feltételek fennállása estén állapítható meg:

  1. a jogosultság rászorultsága
  2. a tartásra kötelezhető házastárs hiánya
  3. a tartásra jogosult ne legyen érdemtelen.

vizsgálni fogják az eltartóképességed, ezért nyomulnak ki környezettanulmányra

az első két feltétel feltételezem, fennáll

Az érdemtelenség megállapítására akkor kerülhet sor, ha bizonyítható, hogy a tartást igénylő Veled szemben olyan felróható és társadalmilag elítélendő magatartást tanúsított, amely miatt a rokontartásra nem méltó.

kibújni ezzel tehát szerintem igen nehezen lehet.

Vadalma

beetle # 2006.07.17. 11:27

Kedves jogi szakemberek, légyszives segítsetek nekem!
1995-ben meghalt az édesapám, én maradtam a nagyszüleim egyetlen egyenesági leszármazottja. Kapcsoaltunk apukám halála után megromlott, kitagadtak,megszakadt a kapcsolatunk. Nagyapám halála után (2000-ben), írtam egy lemondó nyilatkozatot, hogy nem tartok igényt semmiféle örökségre tőle, de mint kiderült, ezt nem is kellett volna, mivel volt végrendelet és én nem örököltem semmit.
Most nagymamám szociális otthonba menne, kaptam egy levelet az önkormányzatból, hogy vállalom-e, hogy kifizetem a nyugdíja és a szoc. otthon díja közötti különbözetet minden hónapban, én nem vállaltam, holnap jönnek hozzánk környezettanulmányt készíteni, mert állítólag kötelezhető vagyok a nagymamám eltartására!

Segítsetek légyszi, tényleg így van?