TEÁOR számok változása


Hófehér # 2008.01.15. 14:58

Mint tudjuk, a régi TEÁOR számok újak lettek, de nem egyértelmű, hogy mivé válnak, tehát be kell az újat jelenteni. Ráadásul új TEÁOR számokat is fel szeretnék venni a vállalkozásomba. Elég-e, ha egyszerűen bejelentem az APEH-nek, vagy a Cégbíróságon is be kell jelentenem, és új Társasági Szerződést kell írni?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.15. 15:19

Elvileg a cégbíróság hivatalból átfordította a TEÁOR kódokat. A gyakorlatban ez úgy fest, hogy a cégadatokban egyeseket kicserélt, másokat nem. Jól gondolom, hogy akkor hagyta meg a 2003-as kódot, ha az átfordítás nem egyértelmű?

Hófehér: a tevékenységi körök már nem képeznek kötelező cégnyilvántartási adatot.

Hófehér # 2008.01.15. 15:51

A változás 2008 január 1-től lenne esedékes, és egy az egyben nem fordíthatók át, mert több alternatívát is felkínál a rendszer, tehát nekem kell meghatároznom, melyik érvényes rám.

A Cégbíróságot is felhívtam, és az ügyfélszolgálatos hölgy azt mondta, hogy az új TEÁOR számokat be kell jelenteni nekik is, nem elég az APEH-nek írni. Nem tud valaki egy jogszabályszámot? Mert akit felhívok, mindenki mást mond.

ObudaFan # 2008.01.15. 17:33

Elég lesz a következő változásbejegyzéssel egyidőben ezt megtenni.

Hófehér # 2008.01.15. 17:38

Ha nem muszáj, nem szándékozom új szerződést írni, és fél éven belül mindenkinek úgyis be kell jegyeztetni a változást - kérdés csak az, hogy elég-e az APEH-nek, vagy a Cégbíróság is kell hozzá.

pmd_ # 2008.01.15. 18:02

Azon tevékenységi körök esetében, melyek szerepelnek a cégjegyzékben, és nem fordították át őket automatikusan, a cégbíróságon kell változásbejegyzési eljárást indítani. Mivel a rendszer egyablakos, ezért a változások eljutnak az APEHig és nem kell ott külön bejelenteni.
Figyelemmel arra, hogy a tevékenységi körök már nem feltétlenül kell szerepeljenek a társasági szerződésben és így a cégjegyzékben, azon tevékenységek esetében, melyeket ugyan folytat a társaság, de csak az APEHnél vannak bejelentve, az APEHnél kell eljárni.

Hófehér # 2008.01.15. 18:23

Köszi pmd, ez így logikusnak tűnik. Tudnál mondani hozzá valamilyen jogszabályszámot vagy linket?

bajussz # 2008.02.15. 11:15

Tiszteletem!

a zenegép üzemeltetés ha jól tudom, 92.34 Máshova nem sorolható egyéb szórakoztatás Teáor számmal ment a cégjegyzékben, most pedig szerintem a 9329 M.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenység-heztartozik, de nem vagyok benne biztos, itt a leírása.

http://portal.ksh.hu/…w_teaor_tart?…

szerintetek?

köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.15. 12:23

Abból, amit a fordítókulcs ajánl helyette, még ez illik rá leginkább.

nandy # 2008.02.17. 11:48

Ha a ksh oldalán a cég adószámát beírod a keresőbe, akkor konkrétan kiírja az új TEÁOR-t. Ugyanez elérhető az Ügyfélkapu E-Bev szolgáltatások menüpontja alatt is.

bigdady # 2008.02.17. 13:51

asszem jún 30-ig mindenkinek be kell jelenteni, hogy mire változott a több alternativa miatt

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.17. 16:01

Nem, nandy.
Azoknál a TEÁOR-számoknál, amelyeknél a hozzárendelés egyértelmű, a cégbíróság már kicserélte a '08-asra az adatot. Ahol azonban a '03-as helyébe több új szám is lépett, ott csak maga a társaság tudja eldönteni, melyik tevékenység is az övé.

ssagi # 2008.05.21. 09:49

Sziasztok!
Apu egyéni vállalkozó, tegnap az Okmányirodában kisebb sokkot kapott, mert a TEÁOR változás miatt, eddigi tevékenységeit nem engedik átírni, mert engedélykötelesek, mondják, kereskedelmi tevékenységnek számít. A gyakorlatban megveszi az alkatrészt, elmegy a géphez, beszereli, a tulaj pedig kifizeti a munkát és az alkatrészt.
A Kertv. 3.§ (3) bek. alapján nem kell üzlet a kereskedelmi ügynöki tev.-hez, külön jsz-ban meghatározott üzleten kívüli tevékenységhez.
Szerintetek ez a tevékenység beleillik a 370/2004. (XII.26.) Korm. rend.be????
Vagy bármilyen más ötlet, hogy ne öljék le a válallkozását???

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.21. 10:06

Éppen csak azt nem írtad le, milyen tevékenység. (Azzal együtt nemigen tűnik kereskedelmi ügynöknek.)

ssagi # 2008.05.21. 11:37

OK, igaz. Mezőgazdasági gépeket szervizel. Amennyiben garanciális a javítás, természetesen az alkatrészeket sem ilyen módon értékesíti. De ha az adott gépről lejárt a garancia, de az ügyfél megkedvelte, visszahívja, gyakran apunak kell beszerezni az alkatrészt, mert a gép tulaja nem ért hozzá, nincs katalógusa, kapcsolata, stb. Ebben az esetben a fater megveszi az alkatrészt, elballag a géphez, beszereli, beüzemeli, majd kiszámlázza, mind az alkatrész árát, mind a munkadíját.

Én ezt nem gondolom igazi kereskedelmi etvékenységnek, amihez üzlet, meg működési engedély, meg kereskedelmi végzettség, meg egyéb ilyen okosságok kellenének.

ssagi # 2008.05.21. 11:38

etvékenység = tevékenység

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.21. 12:39

Hmmm. Ez tényleg elég érdekesre sikeredett. Szerintem írjátok be, hogy 33.17 Egyéb közlekedési eszköz javítása. Az biztosan nem kereskedelem.

Tolgy # 2008.05.21. 15:42

A következő lenne a kérdésem:

Van egy bt-nk, és a TEÁOR-számok automatikus átfordítása nem történt meg, úgyhogy nekünk kell választani. Ez nem is gond, ezt sikerült megtennünk.

Hanem a kérdés: mi a bejelentés módja ?
Új társasági szerződést kell készíteni (bár mást nem kell változtatni a t.szerződésünkben)
vagy elég valami nyilatkozat-féle is ?

És jól gondolom, hogy ügyvédet kell mindenképpen igénybe vennünk ?

Köszönöm előre is a segítséget !

anyamaci # 2008.05.21. 18:39

SSagi!!

Ha apukád a megvásárolt alkatrészt árrés nélkül adja tovább, az nem kereskedelem Sem nem ügynöki, sem nem kicsi, sem nagy, sem másmilyen. Egyszerűen a szolgáltatásának része.Az Evtv szerint az egyéni vállakozói tevékenység az üzletszerűen haszonszerzésre irányul Ebben az esetben erről nincs szó, hiszen nem keletkezik bevétele, tehát nem gazdasági tevékenység.
A gazdasági tevékenység ebben az esetben maga az alkatrész beszereléséből származik.

DE! Ha már 1 Ft-ot is rátesz a beszerelt alkatrészre, akkor bizony kereskedelem és nem ügynöki, hanem kiskereskedelmi.
Mert: Az ügynök, csak a termék értékesítésének közvetítője, vagyis a terméket nem számlázhatja. Csak a megbízójának számlázhatja a jutalékát, amit az üzlet közvetítéséért felszámol. Abban különbözik az egyéb közvetítői tevékenységtől, hogy itt kifejezetten termékről van szó. Nem üzletről.
Ha már kiszámlázzák neki a terméket és Ő továbbszámlázza árréssel az kis vagy nagyker. És ha kis vagy nagyker, akkor működési engedély köteles és szakképesítés is kell (adott termékhez kapcsolódóan.)
Szóval ha apudnak van kisker tevékenység az igazolványán és Ő nem tesz árrést a beszerelt alkatrészre akkor le kell venni az igazolványról.

anyamaci # 2008.05.21. 18:48

Most olvastam el figyelmesebben a hsz-det. Látom éppen fordítva, az Okmányiroda mondja, hogy kiskereskedelem amit csinál. Ahogy az előbb írtam, csak akkor, ha a beszerelt alkatrészt kisker árréssel számlázza tovább. Ha anélkül akkor nem kereskedelem.
Javaslom ebben az esetben apukád írásban adja be nyilatkozatát, miszerint a tevékenysége nem irányul kereskedelemre, nem árréssel értékesíti az alkatrészt, hanem az szolgáltatásának része és így kérje a tevékenység besorolását. Ha ennek ellenére elutasítják, meglehet fellebbezni. Biztos vagyok abban, hogy igazam van, és nyert ügyetek lesz!

eGYVALAMIRE AZONBAN FELHÍVOM A FIGYELMEDET! Ha nincs kiskereskedelmi tevékenység az igazolványon és árréssel értékesíti tovább az alkatrészt az Apeh keményen megbüntetheti.

anyamaci # 2008.05.21. 20:28

Még egy gondolat!

Mg. eszköz javítása: szerintem így kapásból(nem néztem utána) telepengedély köteles tevékenység!!
Sajnos ha ilyen nincs apudnak, visszavonhatják az igazolványt és az is biztos, hogy szakképesítéshez is kötött! Ezekre is figyelni kell!!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.22. 06:04

Mg. eszköz javítása:

Nincs ilyen tevékenység a nomenklatúrában.

Tolgy # 2008.05.22. 08:52

Tényleg elnézést a triviális kérdésért, de fontos lenne tudnom a választ:

Ha csak annyi a feladat, hogy az automatikusan át nem fordított TEÁOR-számokból kiválasszuk a nekünk megfelelőt, és azt bejelentsük a cégbíróságnak, ahhoz mit kell tenni ?

Módosítani kell a társ.szerződést vagy elég egy egy egyszerű nyilatkozat erről vagy esetleg taggyűlési jegyzőkönyvbe kell foglalni a dolgot ?

Köszönöm a választ előre is !

ObudaFan # 2008.05.22. 11:20

Módosítani kell a t.sz.-t, ami természetesen lehet taggyűlési jegyzőkönyvben is, természetesen ügyvédi ellenjegyzéssel.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.22. 11:21

Elvileg elegendő a változásbejegyzési kérelem (a nyomtatvány) megfelelő kitöltése. Ám, ha a társasági szerződés tartalmazza a tevékenységi köröket, akkor annak az aktualizált, egységes szerkezetű szövegét is mellékelni kell. Ez ugyan nem jelent módosítást - de az egyes cégbíróságoknak néha nagyon sajátos, nagyon meglepő kívánságai vannak, ezért nem vagyok benne 100%-ig biztos, hogy nem kaptok hiánypótlást. Egy próbát megér.

Az ügyvédi közreműködés kötelező.