Társasházi jog


fohász # 2016.11.10. 06:41

Szomorú Ikv-csökevény, hát csak 3 lakásos izé jutott neked? Hát ezért vagy ilyen frusztrált?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.09. 13:01

A paranoiát mai napság már elég jó kezelik. Ha el nem is múlik, de elviselhető mértékűre csökkenthető.

fohász # 2016.11.09. 11:36

Kbs,
AO, társasház, 8 tulajdonos.
Egyre erdekesebb...eleve az is, hogy ha nincs bankszámlája a háznak, akkor ki es mivel bizonyitja hogy befizette az un.közös költséget? Hogy lettek igy vegrehajtások meg árverezések?
Vajon az un.közöskepviselő miért nem akarja a mellékmérőket? Neki ez miért nem érdeke?
Egyre sötétebb ügy.

Szomorú örökös # 2016.11.09. 11:17

fohász

A rezsicsökkentés csak és kizárólag szerintem az alapító okirattal rendelkező hivatalos társasházakra vonatkozik. Ha ők nem ilyenek, akkor semmilyen kötelezettség nincs évenkénti közgyűlés megtartására, nemhogy jegyzőkönyv vezetésére. Ott működik igazán a demokrácia, közösen döntik el és fizetik ki mindig a dolgokat.

Szomorú örökös # 2016.11.09. 11:14

popbreki

A Vízmű egy külön "állatfajta". Engem is közös képviselőként jelölnek meg, holott ez csak egy 3 lakásból álló, osztatlan közös tulajdonú ház. Azonban van egy vízfőmérő és a 3 lakásból kettőben fel van szerelve mellékmérő, de csak belső elszámolásra alkalmas, mert egyik sem vízmű által hitelesített és felszerelt mérő. Nekik ilyen esetben az a "közös képviselő", akinek a nevén a bejövő főmérő van.

Ti akkor gyakorlatilag hasonló infrastruktúra, vagy inkább építő közösség vagytok?

Dolgoztam régen egy olyan háznak, ahol a megbízott "közös képviselő" megkapta minden hónapban a bejövő számlákat, arra összeszedte a pénzt és befizette őket, illetve ezért kapott egy kis mellékest havonta. Így viszont semmilyen tartaléka - pl. felújítási alap, stb. - nem volt a háznak a hirtelen felmerülő költségekre. Nem lehet, hogy a tiétek is valami hasonló lehet?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.09. 10:21

Társasházról lévén, a társasházi tv vonatkozik rá
Ez nem egészen így van. A hatnál nem több önálló egységből álló társasház dönthet úgy, hogy nem a Tht. hanem a Ptk. közös tulajdonra vonatkozó szabályai szerint működik.

fohász # 2016.11.09. 09:35

Amit én tudok:
Társasházról lévén, a társasházi tv vonatkozik rá
Az iratbetekinteshez jogotok van, el kell kérni a kgyűlési határozatok könyvét
A rezsicsökkentés miatt a fogyasztovédelmi hatósághoz kell fordulni
Egyébként probálkozzatok a jegyzőnél, mert ott minden sötét mint az ejszaka...
Sok sikert mert sziszifuszi bürokráciára számithattok. De az is lehet, hogy az a közösképviselő is benne van a maffiában. Lényeg hogy tónkremenjen a hàz, es olcsóert kivásárolják a még maradék lakók alól a lakásaikat.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.09. 07:36

Bocs, kiderül. De akkor is.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.09. 07:32

Mennyi locsogás, de az az alapvető kérdés, hogy most akkor társasház vagy nem, az nem derül ki belőle.

fohász # 2016.11.09. 06:43

Popreki, gyanakodj ingatlanmaffiára...ugy nez ki, a kis társasházaknàl egyre gyakoribb az ilyesmi

popbreki # 2016.11.08. 22:23

Tisztelt Jogi Fórum!

Alulírott azzal a kéréssel fordulunk Önökhöz, hogy a segíteni szíveskedjenek az alábbi problémában.

Hatlakásos társasház tulajdonosként mellék vízóra telepítését szeretnénk egy másik tulajdonossal valamint locsolás
vízmérőt is egyben.

Adott egy hatlakásos társasház:
tulajdonosi szerkezete a háznak:
földszint 1: Magyar Nemzeti Eszközkezekő Zrt. tulajdonában van,
földszint 2.: tulajdonos (segélykérő én vagyok, mellék vízóra igénylő)
I.emelet 3. : árverés alatt jelentős tartozással pénzügyi szervezetnek, NAV-nak, Önkormányzatnak
I.emelet 4.: tulajdonos (mellék vízóra igénylő)
II. emelet 5.: "közös képviselő" tulajdonos és jelzálogjoggal, elidegenítéssel terhelt telekkönyv szerinti ingatlan
II. emelet 6.: tulajdonos elhunyt, a bent lakó tartási életjáradékkal, haszonélvezettel tartozkodik az ingatlanban,
az ingatlanra 2011-2013. években végrehajtás bejegyzés történt társasház felé közös költség tartozás miatt.
Jelentős összeget tesz ki a végrehajtás.
2 db. albetétesített garázs.

2008-ban költöztem ebbe a társasházba majd egy két évvel később a párom.
Az ingatlan átvételénél a közös költség egyenlegéről nem kaptam semmilyen írásos nullás igazolást a "közös képviselőtől".
A "közös képviselő" arról tájékoztatott, hogy a társasház nem társasházként működik,nincs alapító okirat és ő intézi a
társasház pénzügyeit neki kell fizetni a közös költséget készpénzben.
A közös képviselőt azért jelezzük így "közös képviselő" mert hangsúlyozza, hogy nem vagyunk társasház továbbá Ő nem közös
képviselő de ennek ellenére ő állapítja meg és szedi a közös költséget.
Közgyűlés 2008 óta csak egyszer 2010-ben volt, nem hivatalos kereteken belül (jegyzőkönyv létrehozása, jelenléti ív vezetése, a
pénzügyi elszámolás sem volt).
Idén augusztusában kértük kimutatását a közös ktg-ről, ha mellék vízóra telepítésére kerülne sor, akkor mennyire
csökkenne a közös ktg-ünk valalmint a közüzemi számlák megtekintését is kezdeményeztük.
Sajnos ezekre a kérésekre érdemi választ nem kaptunk.
Szeptemberben elinditottuk a mellék vízóra, locsolás mérő vízóra igénylését.
Fővárosi Vízművek Zrt.-től azt az információt kaptuk, hogy minden tulajdonosnak hozzá kell járulnia a vízórák telepítéséhez
mert a Vízműveknél társasházként vagyunk nyilvántartva de nincs megjelölve közös képviselő, kapcsolattartó, csak díjfizető
van megjelölve, aki az ún. közös képviselő.
Jelen pillanatban már minden lakás tulajdonos hozzájárulását megszereztük, kivéve a 2 garázs tulajdonostól még folyamatban van.
Az ún. közös képviselő értesített minket, hogy amennyiben nem mutatjuk meg neki a 8 db tulajdonosi hozzájárulást, akkor Ő
a Vízműveknél visszavonja a saját tulajdonosi hozzájárulását.
Úgy gondoljuk, hogy ennek a magatartásnak a hátterében a tulajdonosok magas tartozása állhat, amit elöttünk eltitkol és ennek
felderítésének elterelése volt a célja.
Hiszen semmilyen albetétenkénti nyilvántartást, kintlévőséget nem láttunk és kijelentette, hogy nem is fog nyilvánosságra
hozni felénk.
Időközben nyomoztunk és a Földhivatalnál döbbentünk rá, hogy valójában társasházak vagyunk mert alapító okiratttal rendelke-
zünk (1981. évi, módosítatlan állapotban), valamint a tulajdonosok magas tartozására, árverésére, végrehajtására derült fényt.

Milyen jogi lehetőségünk van a problémánk megoldásához:

-vízórák telepítéséhez ha visszavonja a tulajdonosi hozzájárulását,

-az un közös képviselő számonkérésére (mind a költségek-közös költség megállapítására, források
bevételek nyilvántartására, kinntlévőségek albetétenként, követelések nyilvántartására és a már a bejegyzett végrehajtás
nyilvántartásáról).

Közös költség végrehajtás bejegyzését követően az elévülési idő 5 év, de ha újból történik ugyanarra az albetétre közös költség
végrehajtás bejegyzés akkor az elévülési idő meghosszabbodik?

Mint tulajdonos fizetési meghagyás eszközölhetünk-e a tartozó felé?

Önhatalmúlag emelheti-e a közös ktg-t a "közös képviselő"?

Milyen hatósági szervhez lehet fordulni a rezsi csökkentés elszámoltatása érdekében, mert nincs?

A PTK vagy a Társasházi törvény vonatkozik ránk?

Elnézést a részletes leírásért de remélem elég mélységben ismertettük a helyzetet.

Amennyiben felmerülne kérdés szívesen tájékoztatjuk Önöket.

Maradunk köszönettel és tisztelettel:

Immaculata # 2016.10.31. 18:02

Felújíthatják.

vargapeti # 2016.10.31. 17:21

Tisztelt Szakértők!
Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz.
Társasházunkban, két lakás illetve két üzlethelyiség található.
Az egyik üzlethelyiséghez tartozik egy a közös udvaron lévő, raktárként funkcionáló, több mint tíz évvel ezelőtt engedély nélkül épített fa tartószerkezettel, valamint azbeszt alapú hullámpalával borított, több mint 50 m3- es raktár.
Az említett ingatlan tulajdonosa a helyi önkormányzat által megbízott vagyonkezelő.
Az raktáron, a mai napon elkezdtek dolgozni. Az ott dolgozó munkások elmondták, hogy a tartószerkezet kivételével mindent elbontanak, és a megmaradt vázszerkezetet, OSB lapokkal újraburkolják.
A kérdés az, hogy ez felújításnak, vagy újraépítésnek minősül, illetve ez végrehajtható-e a tulajdonostársak és az építési osztály engedélye nélkül.
Amennyiben szükséges a tulajdonostársak engedélye és ők nem járulnak hozzá (eleve bontatni szerettük volna, az állapota, valamint évek óta használaton kívülisége miatt)leállítható-e az átépítés, illetve a vázszerkezetre bontás elrendelhető-e.
Köszönettel.
Varga Péter

fohász # 2016.10.31. 07:11

Társasházi ügyekben személyes es ingyenes jogi tanácsadás hol vehető igénybe?

fohász # 2016.10.31. 07:09

Leznov, használt lakásra is van szavatosság, mégpedig 5 év.
Ebben az esetben szerintem fordulj az adásvételt lebonyolító ügyvédhez. Akàr elállhatsz a vételtől is.

Immaculata # 2016.10.30. 12:50

Pistapapa, azt kell megszavaztatnod a közgyűléssel, hogy felhatalmazzon téged, hogy minden tartozást 3 hónap nem fizetése után ráterhelhetsz a lakásra. Olyan értékben jegyeztetsz be jelzálogjogot, amilyen értékben adós a nemfizető.
Az első jelzálogjog bejegyzése után nem lesz több gondod.

Az adósság kiegyenlítése után az adósnak lehetősége lesz a jelzálogjogot töröltetni, de ez is pénzébe fog kerülni.

pistapapa # 2016.10.30. 08:27

Abban kérnék segitséget, hogy szabadulhatnék egy évente ismétlődő pénzbeszedési kellemetlenségtől.
4 es társasházunk éves vizdíj elszámlásakor a főmérő és az almérők között mérési különbözetként kb 1000 Ft/fő többletköltség mutatkozik amit az ezzel megbizott személy (én) köteles vagyok felosztani és beszedni. Egy lakó nem használja állandó tartózkodásra a lakását, ezért rá való tekintetel a különbözetet fogyasztás arányosan osztottam el és szedtem be. Ez évben fogyasztás arányosan, számára is 1050 ft lett az igy kiszámitottt különbözet, amit többszöri felszóllításra sem adott át. A vizmű úgy lenne hajlandó levenni rólam ezt a kötelezettséget ha mind a négyen irásban nyilatkoznánk hogy kérjük egyenlő arányban szétosztani és ránkterhelni a különbözetet. Ez esélytelen.
Kérdésem: Közgyűlési 3/4 es határozattal köteles lenne-e vizmű szétosztani és lakókra terhelni a fenti díjat, hogy ne én szívjak egy kellemetlen ember miatt?
Hogy történik a főmérős különbözet számlázása a mienknél többlakásos társasházakban, milyen dokumentum alapján küldi az ilyen jellegű számlát a vizmű?

Leznov # 2016.10.07. 13:29

Kedves ügyvéd urak

mit lehet tenni olyankor ha a többség miatt elmaradnak a felújítások a házon és emiatt nincs fűtés a lakásomban? Nem olyan rég vásároltam egy ingatlant, minden rendben van vele, szép állapotban van. Aztán most hogy eljött a fűtési szezon a távhős radiátor csak nem akart melegedni egyáltalán. Felhívtam ma a közösképviselőt aki 10 percen keresztül ecsetelte milyen durva dolgok történtek az utolsó lakógyüléseken, személyeskedésig fajult egy két tulajdonos véleménye arról hogy a háznak szüksége van új tetőre és a fűtési rendszer felújítására. Ezért elhalt a dolog, egy két hangadó miatt az egészet leszavazták. Ez azt eredményezi - és erről az eladó sem tájékoztatott - hogy jó pár lakásban egyszerűen nincs fűtés. A távhővel minden rendben, a házon belüli szabályzók és csövek a gond. Most úgy néz ki hogy fizethetem a távhőt és élvezhetem a hideget. Lehet bármilyen jogi lépést tenni? Kártérítés? Kötelezni a közösséget hogy csináltassa meg az elmaradt újításokat? Egy beruházó egész jó konstrukcióval állt elő de szó szerint elzavarta egy két rövidlátó lakó. Ez nonszensz... nem hiszem hogy semmit se lehet tenni csak fagyoskodni... Átverve és becsapva érzem magamat. Köszönöm szépen a választ előre is.

wers # 2016.09.29. 09:44

Még mindig nem derült ki, miről szól a szerződés. Én azt írtam, kb. miről kellene.

Marcsi46_1 # 2016.09.29. 07:04

Köszönöm a válaszát, ha nem készült dokumentum ill. jegyzőkönyv az átvételről, de én a vételárat teljes egészében kifizettem a vállalkozónak,akkor az a hiánytalan teljesítés elismerésének minősül? Ha mégis van probléma a teljesítéssel,akkor

  • mi a hivatalos módja ennek közlésének ?(email,tértivevényes levél,
  • kinek kell címezni?
  • van valamiféle "elévülése"? azaz ha pl. pár éve lakom a lakást, akkor van helye reklamációnak kivitelezéssel kapcsolatos nemteljesítéssel vagy hibás teljesítéssel kapcsolatban? köszönöm!

üdv marcsi

wers # 2016.09.29. 06:15

A kérdésedben sok a kérdőjel, a tényleges szerződések ismerete nélkül:

Ilyen jellegű szerződéseket több ütemű szerződéssel kötik, ami azt jelenti, hogy a teljesített részmunkákról teljesítésigazolást írnak alá a felek. Ez alapján teljesül a részfizetés. Amikor a szerződött munka teljes mértékben elkészül, akkor az utolsó teljesítés után átadás-átvételi jegykönyvet vesznek fel, amiben rögzítik az esetleges hiányokat, nem megfelelőségeket. Általában 5-15% visszatartást is szokásos, ha "eltűnne" a vállalkozó a garanciális időn belül.
Ezeknél a felelős műszaki vezetőnek is jelen kell lennie. Ő a kivitelező részéről igazolja magfelelő kivitelezést.
A megrendelő részéről érdemes műszaki ellenőrt is megbízni. De ez igen ritka, mivel nem kötelező. (kár megspórolni)

Marcsi46_1 # 2016.09.29. 05:31

Meg tudnák mondani,hogy egy társasházi újépítésű lakás jogilag mikor számít átvettnek az építési vállalkozótól? Kell valami átvételi papírt aláírni,amin igazolom,hogy a vállalkozó a megrendelés szerint teljesített,vagy nem? Ha problémám van a kivitelezéssel,akkor van arra vonatkozó előírás,hogy a reklamációt milyen módon kell a vállalkozó tudtára adni?Van a teljesítési hibáknak elévülése? (pl ha már x éve a lakásban lakom,utána lehet reklamálni?) Köszönöm üdv marcsi

Tomi45 # 2016.09.27. 19:35

Tisztelt Forum. Kiadható úgy egy lakás, hogy még nincs alapító okirata a háznak, de a lakásra a használatbavételi eng. megvan? Praktikusan nincs albetétesítve még a lakás, beépítetlen terület alatt fut a földhivatalban az egyes tul hányadokkal rávezetve.
Mik a rizikók ebben az esetben, - ha vannak ilyenek? Köszömöm! Üdv Tomi

MajorDomus # 2016.09.27. 19:14

Kérd el tőle a közgyűlési jegyzőkönyvet! Meg az ügyvédi számla másolatát!

ObudaFan # 2016.09.27. 14:39

Az, hogy levelezik veled, különösebb joghatással nem jár. A bíróság közgyűlési döntés alapján fogadja el csak a felemelést. Ügyvédi munkadíjjal si akkor tartozol, ha azt a bíróság állapítja meg.