Társasházi jog


nemtudomka1 # 2015.04.20. 20:31

Kedves Tudorok!Az lenne a kérdésem, hogy ha valaki rendelőt akar nyitni egy társasházban, a lakóknak bele kell-e egyeznie?

Sirtos # 2015.04.20. 17:22

osmi! Kösz. Azóta megtudtam, hogy az SZMSZ magánokiratnak minősül és ismeretlen tettes ellen kell pert indítanom.
Ezen túl kérnem kell a hamisan belecsempészett rész semmissé nyilvánítását.

ancora!Nincs jó hírem. A fővízóra és a mellékvízórák közti különbséget közös vízfogyasztásnak nevezzük. Elvileg, ha mindenkinek van mellékvízórája, akkor a különbözeti vizet tulajdoni hányadosi arányban az összes tulajdonos egymás közti megosztással fizeti meg. Ha valaki(k)nek nincs mellékórája, azok nem tudják bizonyítani, hogy a különbözeti vízből mennyit fogyasztanak.
Ezt nekik kell bizonyítaniuk, ha nem akarják az egész különbözeti vizet kifizetni. A bíróság ugyanis megvizsgálja, hogy egyáltalán elméletileg (ha éjjel nappal folyatnák a mellékmérővel nem rendelkezők a vizet) elfolyhat-e annyi víz, amennyit a társasház tőlük követel. Ha igen, akkor baj van. Simán követelheti a ház, hogy fizessék ki ezek a tulajdonosok a különbözeti víz egészét! (butaság nem rendelkezni egyéni mellékmérővel!) Sorry!

osmi # 2015.04.20. 15:54

sirtos!
Meglehet támadni bíróságon, ha bizonyítani tudod, hogy a hat.hozataltól számított 60 napon túl szereztél tudomást a határozat tartalmáról.

ancora # 2015.04.20. 10:05

450 szazalekkal,hogy pontos legyek.De ezek kerekitett szamadatok amugy.

ancora # 2015.04.20. 10:04

Sziasztok!
Tarsashazban jogos,hogy akinek nincs vizoraja, 500 szazalekkal tobb a kozos koltsege? Nekem pl. 30 nm lakas, 1 fo lakik benne,10 000 helyett 45 000 ft.Kozgyules megszavazta.Amugy egy romos,lepusztult,korfolyosos hazrol van szo a kilencedik keruletben,nem Marina-part,nem portaszolgalatos,stb!
Mennyi az elfogadhato,ha nem jogos?
a.

hajj # 2015.04.20. 09:27

Jó napot!
A következő témában kérnék tanácsot: kedves iszonyú közös képviselőnk még 2011-ben megbízott egy mesterembert, hogy csinálja meg a lépcsőház ajtaját. Erre előleget (400 000 Ft) fizetett neki, de nem papírozta le a dolgot, illetve nem úgy, hogy a követelést megfelelően érvényesíthesse. A "mester" meglépett a pénzzel, ajtó azóta sincs, sőt, két évig meg sem csináltatta és dőlt be a hideg nem csak a lépcsőházba, hanem a lakásba is.
Fentieket ellensúlyozandó, nem fizettem pár hónapig annó közös költséget (hiszen a mi pénzünk ment el a kukába ajtó helyett), ez a tartozásom a mai napig fennáll.
A közös képviselő pedig rettentesen fel van emiatt háborodva.
A kérdésem, hogy mit lehet egy ilyen esetben tenni, ki mennyire tudja a másikat kompenzációra bírni, kinek milyen joga van és mire, valamint mi alapján.
KÖszönöm szépen!

Sirtos # 2015.04.20. 09:07

Üdv, Illetékes!

Meg tudná valaki mondani biztosra, hogy a társasházi SZMSZ az közokirat vagy magánokirat????
Ugyanis a közgyűlés SZMSZ-t módosító elfogadott határozata másképp került bele, mint, ahogy a határozat szólt.
Tehát, aki módosította az SZMSZ-t(nagy valószínűséggel a közös képviselő), az önhatalmúan oda nem illő rendelkezéseket is beleírt!
A módosított SZMSZ-t addig nem adta ki, amíg a megtámadására biztosított 60 nap le nem telt.
Most mit lehet vele tenni?

bundori # 2015.04.15. 13:05

A társasháznak nem tulajdona a tetőtér, azt eladták, úgy épitették be.

bundori # 2015.04.15. 02:25

Olyan agyament elképzelések vannak, hogy a tetőtéri lakásokat ( amiket használnak, laknak benne) jogilag leválasszák a társasházról, és úgy lenne új szmsz-e.Lehetséges ez?
Az üzlethelyiséget pedig folyamatosan bepanaszoljuk, de istentelen ami itt megy a közigazgatásban, a semmittevés, valószinűleg korrupció is van abban, hogy nem tesznek semmi érdemi lépést ellenük. Lepapirozzák a dolgokat, a valóság meg egészen más.

bundori # 2015.04.15. 02:20

Ettől tartok én is, hogy a biztositó nem fog fizetni, ha a tetőtéren vagy a fsz.-i pékségben keletkezik a tűz.
Ráadásul éppen a fennmaradási engedély hiánya miatt nincs új szmsz-e a háznak ( ha jól tudom,pár éve tv-i előirás van)
Ezek szerint tényleg nagy a baj...

mgabi # 2015.04.14. 20:38

Társasház osztatlan közös tulajdonában lévő kertben az egyik tulajdonos akár 20 méterre is megnovo sovenyt akár ültetni. Földszinti lakásomat ez már 3 méternél be fogja arnyekolni ha a többi lakót nem zavarja meg tudom e akadályozni

bundori # 2015.04.14. 14:30

Szomorú, meegadták az ép.engedélyt, csak nem úgy épitették, ahogy kellett volna.
Per lett a dologból, ez alapján nincs fennmaradási engedély a tűzoltóság részéről sem.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.14. 14:29

a társasházi trv-ben ez az én olvasatom szerint nem szerepel.

Akkor ezt nyilván nem olvastad: Tht. 3. § (3) A közösség egészét terhelő kötelezettség teljesítéséért a tulajdonostársak tulajdoni hányaduk - vagy a szervezeti-működési szabályzatban ettől eltérően meghatározott mérték - szerint felelnek az egyszerű (sortartásos) kezesség szabályai szerint.

bundori # 2015.04.14. 14:23

A lakásbiztositásom vonatozik tűzesetre, a házé nem
tudom,sajnos nem láttam.

Szomorú örökös # 2015.04.14. 05:24

bundori
A mi társasházunk tetőtérbeépitésének a tűzoltóság sem adta meg a fenmaradási engedélyt

Nem lett volna előbb az engedélyt megszerezni és utána beépíteni? Így sajnos nem marad más, mint a bontás, mert ha nem, akkor bünti lesz, akár többször is. Komolyan megéri? Már bocsi, de nekem eszembe se jutott volna engedélyek nélkül beépíteni egy tetőteret. Bár van egy sejtésem, hogy kinek az instrukciói alapján történhetett alapból az a tűzoltósági ellenőrzés...nagyon szerethetnek téged abban a házban. :-)

bundori # 2015.04.14. 04:41

Business Law, építéshatósági jegyzőkönyv van

mgabi # 2015.04.13. 18:35

Rendszeresen olvasom a jogi szakértők véleményét, s tapasztalom is, hogy a tulajdonostársak a társasház tartozásaiért tulajdoni hányadaik arányában sortartó kezesként felelnek., ill, ugyanezt a lakszöv esetében is.
Azonban sem a lakszöv trv-ben sem a társasházi trv-ben ez az én olvasatom szerint nem szerepel. Mi alapozza akkor meg ezt a sortartó kezességet? Amelyet egyébként amikor pl. egy többszázmilliós panelprogramot megszavaztatnak, akkor a közös képviselők - tisztelet a kivételnek - nem szoktak közölni.

bundori # 2015.04.13. 16:14

Hagyjuk már a melledumát, azt talán tudni illenék, hogy pékségekre is vannak tűzvédelmi előirások.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.13. 16:09

Lakások is kigyulladnak. Tiltsuk be a lakhatást?

bundori # 2015.04.13. 16:01

Igen, mert nincs hő-es tűzálló szigetelés a kemence felett.
Hiába eletromosak a sütőkemencék, azért gyulladnak ki pékségek. Vajon miért?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.13. 15:58

(A mai pékségek elektromos kemencét használnak.)

bundori # 2015.04.13. 11:12

Válaszolna valaki?

bundori # 2015.04.13. 04:12

A mi társasházunk tetőtérbeépitésének a tűzoltóság sem adta meg a fenmaradási engedélyt, a ház aljában pedig tűzvédelmi előirásoknak sem megfelelő pékség üzemel.
A háznak van biztositása és bizonyos lakásoknak is.
De ha tűz van, a biztosító vajon fizet akár a háznak, akár egyes lakásoknak?

vroy777 # 2015.04.12. 18:10

Üdvözletem!

8 lakásos társasházban lakom (tulajdonosként), melyhez 8 garázs tartozik az udvaron belül. A társasház 2 oldalról nyitott, mindkét oldalon kapuval lezárva. Illetve az egyik felén még egy zöld Opellel is. Mindig. A tulajdonosa garázsában nincs már hely az autónak (miért is lenne), így azt csak úgy leteszi a kapu elé, mértanilag pontosan az út közepére, gyalog még elfér az ember mellette, járművel már esélytelen. Az illető el is ismeri, hogy mindez szándékos, mivel övé a szélső garázs, övé az az oldal, övé ott a bejáró, más ott ne mászkáljon. Fél éve (mióta itt lakom) vitázom vele emiatt, mert ilyen nincs, hogy önkényesen lezár egy utat, de a többi 6 lakó meg birka és inkább tolong a másik oldalon. "ez így lett megbeszélve"- mondja büszkén a fazon, én meg nyelem az ideget. Nem hiszem el, hogy ezt megteheti, a tulajdoni lapomon az udvar osztatlan közös tulajdonként szerepel, én ezt úgy értelmezem OSZTATLAN és KÖZÖS, tehát nincs az, hogy ez az enyém, ez a tiéd, ide nem jöhetsz, oda nem állhatsz. Mit tehetek ezzel az emberrel szemben? Közös képviselőnk nincs, állítólag sose volt, se bejegyzett-kifüggesztett társasházi szabályzat, amire itt hivatkozni tudnék. De valamit csak léphetek. Jelentsem fel? Nem a parkolóhelye kell, nem az udvar, csak szeretnék kihajtani egy kapun.
Köszönöm, ha tudtok segíteni!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.09. 11:10

Igen.