Felszámolás alatti követelés


mape # 2005.11.17. 17:07

A végelszámoló 30 nappal vissza dátumozva visszaküldte a már korábban elismert, befogadott számlánkat. A vissza dátumozás utáni napon pedig elindult a felszámolás a cég ellen, azaz valószínűleg nem került a közbenső mérlegbe követelésünk. A számla nálunk, már senkinek sem tudjuk átadni.
Mit tehetünk?

Rexor # 2005.11.17. 17:10

Ezt egy kicsit részletesebben légyszives:

milyen követelésről van szó? kivel szemben áll fenn?
mit dátumozott vissza a végelszámoló?
egy követelés miatt miért indult meg a felszámolás?
nem kötelezettségről beszélünk?

ObudaFan # 2005.11.17. 17:29

A felszámolási eljárásban regisztráltatni magatokat, és beállni a sorba a követeléssel. A számla visszadátumozását nyilván igazolni lehet azzal, hogy magán a számlán milyen dátum van, valamint az ajánlott szelvényen található dátummal, csakhogy nincs sok jelentősége, ha valóban elindult a felszámolási eljárás.

mape # 2005.11.17. 20:38

Elöször is köszönöm a válaszokat.
Nos akkor részletesebben.
2004. 07.13.-i teljesítéssel (teljesítésigazolás rendben) beadtunk egy végszámlát Megrendelőnknek. 3x küldték viszza különböző alaki (pl.: időközben megváltozott a Megrendelő neve, majd címe) kreált kifogásokkal a számlát. Végre évvége felé befogadták, de nem fizettek, ezért elindítottuk a fizetésképtelenségi eljárást a bíróságon.
Ám ez év junius 1.-én végelszámolás indítottak maguk ellen. 2005.10.24.-i postai feladással a végelszámoló egy 09.23.-i vissza dátumozott levél kiséretében visszaküldte a számlát, "...annak tartlmát megítélni nem tudjuk..." magyarázattal.
Azóta a cég persze elérhetetlen, de közben felszámolás indult 09.24.-én (!!!)
Mit tehetünk, azon kivül, hogy a kijelölt felszámolónak bejelentjük követelésünket, mely valószinűleg nem szerepel a hitelezők jegyzékében.

mape # 2005.11.17. 20:41

Persze legszívesebben kidobolnám a Megrendelő építőipari cég nevét, és a szerintünk jogellenesen ((1991. évi IL. Törvény, 73.§.) eljáró, talán csalást is elkövető végelszámoló nevét a neten.

mape # 2005.11.23. 16:53

Kedves Rexor, Obuda Fan, vagy aki tud segíteni!
A részletesen megírt problémámmal kapcsolatban sajnos még mindig nem tudom, mit tegyünk.

ObudaFan # 2005.11.23. 18:18

Szerintem egyelőre leginkább bejelenteni a felszámolónak, és megvárni, hogy van-e a cégnek vagyona. Ha nincs, akkor esetleg csődbűntett miatt feljelentést tenni, és a cégvagyont eltapsoló tag, vagy vezető tv. kártérítésre kötelezését kérni a büntetőeljárásban.

mape # 2005.11.28. 13:16

Kedves Obuda Fan!
Köszönöm válaszodat.
Bejelentjük a felszámoló cégnek követelésünket, a végelszámoló ellen pedig feljelentést indítunk az 1991. évi IL. Törvény, 73.§. megsértése miatt.
Csak azt nem tudjuk, hogy a már vagyonát kilopó cégtől nem várható kifizetés összegét lehet-e követelni a csaló végelszámolótól.

ObudaFan # 2005.11.28. 18:06

Elsősorban azoktól, akiknek juttatta, mert ez fedezetelvonó ügylet, ami nem hatályos a követelés jogosultjával szemben. Másodsorban a végelszámolótól is, ha büntető-eljárás indul, akár polgári jogi igényként is meg lehet próbálni, bár elképzelhető, hogy a büntető bíróság ezt egyéb törvényes útra utasítja. Ha viszont a csődhelyzet kialakulásáig bűncselekmény nem történt, csak utána az, hogy a végelszámoló meg akarta válogatni, melyik hitelezőt elégíti ki, akkor a kártérítés alapja már csak az az összeg lehet, amihez egy felszámolási eljárásban hozzájuthattatok volna.

madár2 # 2005.12.06. 22:51

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni az alábbiakban:
Egy Bt. ellen felszámolást indítottunk, a felszámolóbiztos határidőben beérkezettként nyilvántartásba vette, melyről visszaigazolást küldött. Ez volt 2005. áprilisban. Azóta az ügyről semmi tájékoztatást nem kaptam a felsz.biztostól. Több alkalommal kértem tértis. levéllel, hogy tájékoztassanak az ügy állásáról, de a leveleimre egyáltalán nem válaszoltak.

Mi a további lehetőségem? Hova fordulhatok, hogy egyáltalán tudjak már végre valamit, hiszen az én pénzemről van szó.

Köszönöm előre is a tanácsát

madár2 # 2005.12.07. 22:07

Légyszives válaszoljatok. Vagy nem tudja senki?

Martina # 2005.12.08. 08:26

Sajnos nem ritka, hogy a felszámoló hosszú ideig nem reagál egy ügyben. Tudod, egy felszámoló egy időben több felszámolást is visz és mindig abban nyüzsög, ahol jobban zaklatják. Az elrendelő bírósághoz fordulhatsz panasszal. Esetleg próbáld telefonon elérni a felszámolót.

madár2 # 2005.12.08. 11:14

Martina!

Köszönöm szépen a választ. Telefonon eltudom érni, de azt a választ kapom, hogy nincs pénz, "eltünt". Ezért szeretnék kapni egy felszámmolói nyilatkozatot irásban, hogy tovább tudjak lépni az adóssal szemben egyéb uton. Pl. feljelenteni, vagy a magánvagyona ellen lépni. De addig senki nem áll szóba velem, még nincs a kezemben egy olyan, hogy a felszámolás eredménytelen, emiatt jutok a pénzemhez.
Ezt nem tudom "kicsikarni". Most még akkor próbálok irni neki egy levelet, hogy amennyiben nem tájékoztat a felszámolás állásáról hivatalosan, akkor panaszt teszek az elrendelő bírósághhoz. Hátha akkor gyorsabban kapok választ.

madár2 # 2005.12.08. 11:16

Az 5. sorban kimaradt emiatt ...nem ...jutok

madár2 # 2005.12.09. 17:32

Tisztelt Szakemberek, fórumozók!

Segitséget szeretnék kérni, hogy mit jelent a hitelezői igény visszaigazolásában, hogy a számlatartozás jogcimen fennálló összeget az 1991.évi IL.tv. 57.§ l/ bekezdés f) pontjába sorolták. A kisvállalkozásoknál nem d) -be kellene sorolni? Vagy függ attól, hogy ki a felszámolást kezdeményező?

Köszönöm a választ, nagyon fontos lenne tudnom.

ObudaFan # 2005.12.09. 17:39

Mi a követelés tárgya?

A d) csoport a következő:

  1. a kötvényen alapuló követelések kivételével, magánszemély nem gazdasági tevékenységbôl eredô más követelése (így különösen a hibás teljesítésbôl, a kártérítésbôl eredô követelések, a szakmában szokásos várható szavatossági vagy jótállási kötelezettségek felszámoló által számszerûsített összegét is ideértve), a kis- és mikrovállalkozás, valamint a mezôgazdasági ôstermelô követelése,
madár2 # 2005.12.09. 18:07

Kedves Obudai Fan
Köszönöm a gyors választ.

A követelés tárgya: elismert számlatartozás. kisvállalkozásról van szó. Akkor ha jól értem, a d) csoportba kellet volna hogy besoroljanak?
Igy hogy f) csoportba soroltak, kisebb az esélyem, hogy a pénzemhez jussak?
Meg lehet reklamálni? Mit tehetek?
köszönettel

ObudaFan # 2005.12.09. 18:18

A felszámoló jogszabálysértô intézkedése vagy mulasztása ellen a tudomásszerzéstôl számított 8 napon belül a sérelmet szenvedett fél a felszámolást elrendelô bíróságnál kifogással élhet. Az illeték mértéke 3%, de legalább 5000 forint, legfeljebb 175 000 forint.

madár2 # 2005.12.09. 18:34

Nagyon szépen köszönöm. Megpróbálok levelet irni a felszámolóbiztosnak - mivel azt kérik, hogy fogadjam el a besorolást - hogy nem fogadom el a besorolást, mivel kisvállalkozás vagyok. Ha ezt nem fogadják el, akkor majd a bíróságnál kifogással élek ahogy irtad.

ObudaFan # 2005.12.09. 19:16

Csak a határidőből azért ne csússz ki, mert nem válaszol a felszámoló.

mape # 2006.02.13. 19:51

Mennyi az elévülési idő a végelszámoló (szerintünk) büntető-eljárás elindításáig.
Lásd a helyzetet a 2005.11.17. bejegyzésnél, illetve 21:38:502005.11.28. 19:06:59 válaszodnál.
Illetve jól tujuk, hogy ha cég nevét nyilvánosságra hozzuk, mondjuk a neten, akkor jogellenesen járunk el?
Köszi előre is: mape

ObudaFan # 2006.02.13. 19:55

Nagy valószínűséggel jogellenesen.
Mármint minek az elévüléséig? Egy számla be nem fogadása nem bűncselekmény akkor sem, ha az később alaptalannak bizonyul. A csaláshoz ennél azért jóval több kell.

mape # 2006.02.13. 20:32

Mint már írtam, hihetetlen gyors vagy. Ha bármi építőipari dologban tudok segíteni, írjál.
Visszatérve a témára: A végelszámoló a már egy éve befogadott számlánkat küldte vissza a felszámolás elindítása után egy hónappal, visszadátumozva, azaz kivonva a felszámolási mérlegből.

ObudaFan # 2006.02.14. 16:41

A felszámolási kérelem benyújtása után ezt már hiába tette. Ha a bíróságra is benyújtja a visszadátumozott számlákat, akkor az magánokirathamisítás lehet.

nagyferi (törölt felhasználó) # 2006.02.15. 09:19

Egyik ügyfelünk panaszkodott, hogy az apeh felszámolja cégét, mert egy multi nem fizette ki a számláját és ő ez után nem tudta befizetni az áfát. A gond azonban az, hogy állítólag a felszámoló megzsarolta, hogy ha nem fizet neki hárommillió forintot, akkor úgy intézi a felszámolást hogy rámenjen a gatyája meg a családi háza is, de ha kifizeti, akkor még a cég dolgai is megmaradhatnak és még ki is számlázhat bizonyos kb. negyvenmillió forintnyi összeget a cégből, aminek az áfájából bőven visszajöjjön a neki kifizetett pénz. Mivel az ügyfelemnek ez nem tetszett utánaszaglászott a dolognak, és láss csodát, azt a választ kapta, hogy hiába kér másik felszámolót, az is ezt fogja csinálni, mert állítólag mindegyik ilyen és még meg is szívja, ha megtudja hogy kötekedett az elsővel. Megmondták, hogy ha nem megy bele, a házát úgy fogják elárverezni, hogy megfelelő emberek fognak arra vigyázni, hogy ne mehessen be más az árverésre és garantált legyen a röhejes ár, mert ezt így szokás (ezt egyébként máshonnan is hallottam, tehát igaz). Az nem kérdés, hogy a dologra nincs jogi megoldás, mert ez maffia, de nekem az kérdés, hogy be merjek-e fogadni ezekután tőlük számlát, ha tudom, hogy ez a dolog áll a háttérben. Én nem tartozom neki nagy összeggel, de megijedtem, mert eddíg mindent becsületesen csináltam. Megkért, hogyha lehet, intézzünk el minden függőben lévő dolgot, minél hamarabb, mégha nem is fizetem ki most. Persze biztosított, hogy mivel a felszámoló az apeh felszámolója biztos nem lehet bajom. De ha meg nem fogadom be a számlát erre való hivatkozással, akkor meg nekem lehet bajom, hogy miért nem fizetem ki az árujukat. Most mit tegyek?