betéti társaság beltagjának megbízása


Karián # 2006.10.01. 12:31

Köszönöm segítségeteket!

ObudaFan # 2006.09.28. 20:14

A Fővárosi Bíróság Cégbírósága bíróitól azt az álláspontot tapasztaltam, hogy nem lehet. :)

Vadalma # 2006.09.28. 20:00

nem a beltag vezető tisztségviselői mivoltát vitatom, hanem azt bizonygatom, hogy a Gtk alapján volt-van lehetőség határozott idejű mandátumra. szerintem.

ugyan nem Szladits vagy Zsögöd Benő, de pl. most hirtelen ezt a cikket találtam az internettyón, amely hasonló álláspontot képvisel:

http://broker.origo.hu/…1kultag.html

én a gyakorlatban határozott idős bt-t még nem alapítottam vagy változásbejegyeztem, de szerintem nincs kizárva a Gt. alapján. a cégbíróság (valamennyi külön-külön) pedig egy-egy külön történet.

ObudaFan # 2006.09.28. 19:36

Ha a társasági szerződés nem tartalmazza, hogy kültag is lehet üzletvezető, és csak egy beltag van, akkor hiba a társasági szerződésben határozott időt kikötni, és azt a cégbírósági (és egyéb bírósági) gyakorlat is határozatlan időnek tekinti.

Egyébként a régi Gt. szerint az egy beltaggal rendelkező bt-k esetén nem is volt más megoldás, mert kültag nem lehetett üzletvezető:
102. § A kültag a társaság üzletvezetésére és képviseletére - a 103. § (1) bekezdése szerinti esetet kivéve - nem jogosult. A tagok gyûlése (taggyûlés) tevékenységében azonban a kültag is részt vesz.
103. § (1) A beltaggal azonos módon felel a kültag, ha neve szerepel a társaság cégnevében.

Lhotse # 2006.09.28. 14:49

Nem is lehet másként bejelenteni, csak időkorlát nélkül... Ha időkorláttal adsz be társasági szerződést, felhívnak hiánypótlásra, hogy javítsad ki. Tapasztalat...:) Míg ifjú voltam, s bohó...:)

Vadalma # 2006.09.28. 13:10

az új Gt. 109. § (3) és a régi Gt. 86. § (1) egyaránt úgy fogalmaz, hogy az idézett korlátlan képviselet csakis abban az esetben él, ha a társasági szerződés másképpen nem rendelkezik.

emiatt szerintem egyáltalán nem érvénytelen egy ilyen kikötés.

és szerintem nem "legközelebb" kellene hatályosítani a szerződést, hanem most, minél hamarabb, hogy lejárt a mandátum. ne hosszabbítást jelents, hanem szűntessétek meg az időbeli korlátot.

ObudaFan # 2006.09.28. 12:41

Nem csak a társasági szerződést kell hatályosítani legközelebb, hanem töröltetni az üzletvezetőre vonatkozó korábbi behjegyzést, és a megbízás keletkezésének időpontjával együtt újra bejelenteni. Emellet ha eddig munkaszerződés volt, akkor az csak az abban megjelölt időpontig szól, az után már csak megbízási jogviszony lehet.

Karián # 2006.09.28. 12:25

Köszönöm válaszod.

Lhotse # 2006.09.28. 10:22

A betéti társaság beltagja jogosult a társaság képviseletére, időkorlát nélkül. Az 5 éves kikötés a társasági szerződésben érvénytelen. Semmilyen teendőd nincs, de a legközelebbi módosításkor "hatályosítsátok" a társasági szerződést.

Karián # 2006.09.28. 10:18

Betéti Társaság egyedüli beltagja vagyok. A megbízásom az üzletvezetésre 5 évre szólt,ami 2006 júliusában lejárt. Kell-e jelentenem a hosszabítást, mi a teendő?Az üzletvezetést ezután csak megbízás formájában végezhetem, vagy van más lehetőség is. Más munkavisszonnyal, biztosítással nem rendelkezem.Köszönöm.