Végrehajtási jog


Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 07:26

A végrehajtó arra hivatkozással tagadta meg a többségi tulajdonos által kért és az ingatlan másik résztulajdonosa 1/16-od részére utalással fennálló végrehajtási jog fennállásáról, összegéről kért tájékoztatást, hogy nincs jogi érdekem. Valóban lehet GDPR- ra és a jogi érdek hiányára hivatkozva az erről szóló tájékoztatást megragadni? Úgy, hogy egy esetleges perben, vagy adásvétel során ennek jogi relevanciája van, így jogi érdek is van?

drbjozsef # 2023.05.26. 09:07

Jogosan.

Adásvétel során nincs jogi relevancia, tekintve, hogy nem a társtulajdonos részét adod el, hanem a sajátodat. Értem, hogy ez az eladás lehetőségét befolyásolhatja, de ez nem jogi indok, hiszen a társtulajdonos részének végrehajtásához nincs közöd. Ha árverés indul például, akkor mint társtulajdonos, te is megkapod a hirdetményt.

Esetleges pernek pedig nincs semmilyen jogi relevanciája. A konkrét pernek van jogi relevanciája.

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 09:10

És ha több a tartozása mint ami járna neki a vételárból?

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 09:14

Közös tulajdon megszüntetési perben. Tulajdonba adással, ellenérték fejében.

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 09:15

Értem, hogy a részére utalással, de az ingatlanon áll fenn.

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 09:16

Vht. Tájékoztatási kötelezettség?

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 09:31

Vagy meg akarnám terhelni pl?

drbjozsef # 2023.05.26. 09:39

Megterhelni más tulajdonát?
Eladni mást tulajdonát?
Nem egy malomban őrlünk.

drbjozsef # 2023.05.26. 09:40

Közös tulajdon megszüntetési perben. Tulajdonba adással, ellenérték fejében.
Erről a bíróság rendelkezik, de itt se érdekelje a többségi tulajdonost, hogy mennyi a tartozása a másiknak. Mit számít? Annyi jár neki, amennyi, amit persze a hitelezők kapnak, de hát ennyit ért a része. Indifferens, mennyi az össztartozása.

drbjozsef # 2023.05.26. 09:42

Vht. Tájékoztatási kötelezettség?
Volna ilyen benne általánosan, a tulajdonostárs tekintetében?

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 09:44

Szerintem pont ezek miatt van jogi érdeke a társtulajdonosnak. Nem külön malom. Eladom X forintért kiderül hogy nekem jár belőle 1 forint, mert a tartozása sokkal több mint a neki járó rész ki fizesse ki a végrehajtás jogosultság?

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 09:46
  • jogosultját
drbjozsef # 2023.05.26. 09:53

Nem értem.
Mit adsz el?
A társtulajdonos részét nem tudod eladni. (Ha tudnád, NEKED miért járna belőle 1 forint is? Neked tartozik? Te vagy a végrehajtást kérő?)
A saját részedet tudod eladni. Ahhoz meg mi köze lenne a végrehajtónak, az adósnak, vagy rajtad és a vevődön kívül bárkinek is?

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 10:24

Nem írtam, hogy a más részét akarom eladni. De tegyük fel, hogy eladja a 1/16-os tulajdonosa is, fennálló végrehajtási jog esetén ehhez van köze a végrehajtónak is. Az ő része a vételárból kevesebb mint a részére utaló tartozás.

Akkor?

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 10:26

Szerintem ez nem puszta pénzügyi érdek.

oligaliga # 2023.05.26. 11:34

Én sem értem, mi a gondod.

Te vagy a többségi tulajdonos és csak a saját részedet adod el? Abból a kisebbségi tulajdonosnak nem jár semmi, ahogy neked se járna, ha ő adja el a saját részét.

És ha több a tartozása mint ami járna neki a vételárból?” Csak akkor jár neki bármi a vételárból, ha az ő hányada is része az adás-vételnek, azaz az egész, 1/1 tulajdoni hányadot adjátok el. Akkor is csak a vételár tulajdoni hányadra eső része jár neki, nem több, kivéve, ha ti, mint eladók, másként egyeztek meg.

drbjozsef # 2023.05.26. 11:40

Akkor?

Először is, az 1/16-os tulajdonos fennálló bejegyzett végrehajtási jog esetén nem adja csak úgy el a részét. Vagy árverés, vagy árverés hatálya alatt, a végrehajtó közreműködésével lehetséges ez. Ekkor a részére jutó vételár vagy leütési ár lesz az ingatlan végrehajtásából a megtérülés, ez a végrehajtóhoz folyik be, ő intézi a többit (több vh kérő esetén felosztási terv, etc...)

Mindezekhez adott esetben szükség lehet a tulajdonostárs (te) kérelmére, beleegyezésére - de arra, hogy te bármit is ismert a tulajdonostársad tartzozásairól, mértékéről, összegéről, bármilyéről, az teljesen szükségtelen.
Megintcsak : a fenti eljárások esetében is indifferens ezek ismerete.

drbjozsef # 2023.05.26. 11:44

Szerintem ez nem puszta pénzügyi érdek.

Várj. Te egész eddig jogi érdeket kérdeztél.
Olyan nincs.
Pénzügyi, morális, tárgyalástaktikai, és efféle érdekek persze lehetnek. Csak ezek nem érdekelnek senkit rajtad kívük, kiváltképp a végrehajtót.

(Megjegyzem, az elektronikus árverési rendszerben fent lévő árverések esetén a hirdetményben egészen részletesen benne van minden adat. Szerintem még sok is, az árverés szempontjából szükségtelenül sok adat az adósról és a tartozásról, pláne annak fényében, hogy az árverési vevő tehermentesen, eredeti szerzésmóddal szerez, ezek őt mind egyáltalán nem érdeklik, nem befolyásolják egyáltalán az árverést)

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 11:54

Vht 140/b

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 11:58

Oligaliga az a baj, hogyha hozzájárulna az eldashoz, ismétlem nem akarom a részét eladni. Akkor is maradna tartozás. A vevő vh mentes ingatlant szerezhet.

drbjozsef # 2023.05.26. 11:58

Értem.
Értelmezési probléma van.

Ez a passzus nem arról szól, hogy KELL tájékoztatni bárkit is. Hanem arról, hogy HA kell, akkor HOGYAN KELL.

Felhívom a figyelmed a "valamennyi szükséges tájékoztatást" kitételre, ami még véletlenül sem azt jelenti, amit a tulajdonostárs, vagy bárki szeretne, hanem arra, amit a Vht. a végrehajtó számára előír. Például az árverési hirdetményt. Azt meg kell küldenie, és azt eszerint kell megküldenie. Mást nem nagyon kell neki küldenie.

drbjozsef # 2023.05.26. 12:00

Oligaliga az a baj, hogyha hozzájárulna az eldashoz, ismétlem nem akarom a részét eladni. Akkor is maradna tartozás. A vevő vh mentes ingatlant szerezhet.

Persze. Naná. Az ingatlan tehermentes lesz, árverési vevő esetén nem is lesz az jogutód, az adós további vagyonelemeire, jövedelmére tovább folytatódik a végrehajtás a fennmaradó tartozásra. Ehhez a tulajdonostársnak pont semmilyen köze nincsen.

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 12:02

Drjozsef én is azt írtam, hogy ehhez köze van a végrehajtónak. De ez amit írsz egyben azt is jelenti, hogy árverési vétel hatálya esetén ha pl. 50 ezer az árverési vétel során befolyt összeg akkor ugyanúgy mint árverés esetén, ha több vh jogosult és több tartozás is van amit nem lehet már kielégíteni, akkor a többi "így járt"? Ebben az esetben ez a folyamat hogyan indul? (Ha van vevő.)

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 12:06

Jól értem, hogy ilyenkor közösen kell megállapítani a becserteket?

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 12:12

Itt az a probléma, hogy kijelentette a társtulajdonos, hogyha nem kap pénzt, nem írja alá az adásvételit. Erről a kiindulási helyzetről kell megoldást találni.