jelzálog alatt lévő ingatlan, és más végrehajtás


momol # 2010.05.21. 16:56

Tisztelt Ügyvéd Úr, Fórumozók,

résztulajdonos vagyok egy házban, melyet értékesíteni szeretnénk. Nagybátyám is résztulajdonos és az ő jóvoltából az ő tulajdonrészére jelzálogot terhelt a bank (nem fizetett hitel miatt). Az ügy már végrehajtási szakaszban van. A tartozás (kamatokkal és végrehajtói díjjal együtt) bőven meghaladja a nagybácsi tulajdonrészének értékét.
Ha értékesítjük a házat (a vevő bankhitelből szeretné fizetni), előfordulhat, hogy a vevő részére hitelt nyújtó bank a kiutalandó hitelből rögtön a másik (a jelzálogjogot bejegyző) bank részére utalja a teljes tartozás összegét, függetlenül attól, hogy az adós tulajdonrészének értéke azt nem fedezi?? Ha ez így van, a bank a többi résztulajdonost megillető részre is "ráteheti a kezét"?

A válaszokat köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.21. 17:12

Nem.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.05.21. 17:27

végrehajtási szakaszban értékesíteni sem lehet önállóan.

batyuné # 2010.07.18. 14:05

Kedves Fórumozók!

Végrehajtási szakaszunk elérte a közjegyző által kért értékbecslés megállapítását. Ez összegben 1100000 Ft az én fél részemre megállapítva. Ha jól tudom a becsérték 70%-áért árverezik. A férjem szeretné megvenni a tulajdonrészemet, csak attól félünk, hogy ilyen alacsony ár mellett más is licitálni fog. Megegyezhetünk e a végrehajtóval, hogy a férjem legyen a vevő árverésen kívül, vagy ilyen nem lehetséges?
Mi történik akkor, ha ezt a becsértéket nem fogadjuk el és kérünk szakértői becslést? Kb mennyivel értékelhetik többre az előző árnál?
Azt tudjuk, hogy a pénzt a bank fogja megkapni, mivel jelzálogjoggal terhelt az ingatlan.
Köszönöm előre is a válaszukat

végrehajtó1 # 2010.07.18. 14:48

Megegyezhetünk e a végrehajtóval, hogy a férjem legyen a vevő árverésen kívül, vagy ilyen nem lehetséges?

Írtad megegyeztél.Akkor miért kérded hogy lehetséges-e?????

Mi történik akkor, ha ezt a becsértéket nem fogadjuk el és kérünk szakértői becslést? Kb mennyivel értékelhetik többre az előző árnál?

semmi nem történik.Kifizeted a a díját előre és elkészítik .

Senki sem tudja mennyire fogják értékelni.

batyuné # 2010.07.18. 17:04

Köszönöm a választ, még lenne egy kérdésem. ha mi kifizetjük a 770000 -et, akkor a végrehajtó
az én fél részemről leveszi a végrehajtást akkor is , ha ez az összeg nem fedezi le a végrehajtáskor bejegyzett összeget, ami majdnem 7 millió? a fizetésemből utána is vonni fogja a letiltást, ha jól tudom, de ez lenne a legkevesebb, a házat szeretnénk menteni. Még nem egyeztünk meg a végrehajtóval, csak telefonon kértem tőle tanácsot, ez jogilag akkor lehetséges hogy az árverezés előtt megegyezünk. Nem köt bele a bíróság, vagy a végrehajtást kérő?

végrehajtó1 # 2010.07.18. 17:31

Nos kezdjük az elején.Nem értem:)

1.Ki vagy kik az adós(ok)?
2.Mennyi a tartozás?
3.Mennyi az ingatlan becsértéke?

batyuné # 2010.07.18. 17:50

Én vagyok az egyedüli adós egy készfizető kezes tartozás miatt. A tartozás 7000000 ft, az ingatlan becsértéke lakottan az én felemre 1100000 ft.A férjem fél tulajdona nincs végrehajtás alá helyezve. viszont a lakáson összesen 3000000 ft jelzálog, szocpol van.

végrehajtó1 # 2010.07.18. 17:52

Akkor kérje írásban a vh-t hogy árverésen kívül de árverési vétel hatályával adja el a férjének .
Ebbe senki sem tud belekötni.

batyuné # 2010.07.18. 18:49

Köszönöm a választ, megírom és holnap be is viszem. Remélem pozitívan fog a végrehajtó hozzáállni.

végrehajtó1 # 2010.07.18. 18:54

Ez nem pozitiv hozzáállás kérdése:ezt kötelező neki eladni...

batyuné # 2010.07.19. 07:35

Ez a kötelező azt jelenti,hogy van rá törvény vagy paragrafus,ha igen, kérem írja meg,hogy a kérelmet ennek függvényében írjam meg.

nandy # 2010.07.19. 14:42

mert a jelzálog alatt lévő ingatlan igazából a bank tulajdona, igaz?

Nem!!

  1. Az, hogy más bank/hitelező jelzálogjogot jegyeztetett be az ingatlanra, nem jelent semmit. A végrehajtás során befolyt pénzből először azt a bankot/hitelezőt kell kifizetni.
  2. Ha csak az egyik tulajdonos ellen indult vh. eljárás, akkor az ő ingatlanrésze vonható végrehajtás alá (pl. 1/4-ed tul.hányad esetén az ingatlan 1/4-ed része).
végrehajtó1 # 2010.07.19. 15:02

Tess:1994.LII tv

157. § (1) A végrehajtó az ingatlant a felek kívánságára - az általuk meghatározott vevő részére és az általuk megállapított becsértéken - árverésen kívül, de árverési vétel hatályával adja el.
(2) Ha az (1) bekezdés szerinti értékesítésből befolyó vételárból a végrehajtási eljárás költsége és valamennyi végrehajtást kérő - ideértve a végrehajtási eljárásba bekapcsolódott zálogjogosultakat is - követelése előreláthatólag kielégíthető, és az ingatlanra vonatkozólag más érdekeltnek nincs az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett joga, az árverésen kívüli eladáshoz nem szükséges a végrehajtást kérők beleegyezése. Ebben az esetben a végrehajtó az ingatlant az adós által megjelölt személynek az adós által megállapított becsértéken adja el.
(3) Ha az ingatlanra vonatkozólag más érdekeltnek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett - a 137. §-ban fel nem sorolt - joga van, az árverésen kívüli eladáshoz az ő beleegyezése szükséges.
(4) Az ingatlan - az (5) bekezdésben foglalt eltéréssel - az árverés megkezdéséig adható el árverésen kívül.
(5) Vételi ajánlat licitnaplóban történő közzétételét követően az árverésen kívüli eladásra akkor van lehetőség, ha a felajánlott vételár magasabb a közzétett vételi ajánlat összegénél, kivéve a (2) bekezdésben foglalt feltételek mellett történő eladást, melyre a közzétett vételi ajánlattal megegyező vagy annál alacsonyabb vételáron is lehetőség van.
(6) Árverésen kívüli eladás esetén az erről szóló jegyzőkönyvre megfelelően alkalmazni kell az árverési jegyzőkönyvre vonatkozó szabályokat.

batyuné # 2010.07.19. 17:13

Az a baj, hogy ma reggel tudtam meg a végrehajtónál, hogy az államkincstár felbontotta a szocpol szerződést, a bank pedig 15 napon belül belép a végrehajtásba. A törvény értelmében tehát mind a végrehajtást kérőnek, mind pedig a jelzálogjogosult banknak is bele kellene egyeznie ebbe az árverésen kívüli eladásnak? attól tartok ezt a bank nem fogja hagyni, hiába csak az én fél tulajdonom a végrehajtással terhelt. amint a bank belép, onnantól kezdve már a férjem is adóssá válik, és már nem licitálhat az én felemre. Igaz? a végrehajtóhoz voltam ma bennt, felajánlottam az árverésen kívüli vételt, de nem egyezett bele. gondolom azért, mert a vételár csupán 770000 ft, a végrehajtás+bankjelzálog+szocpol pedig kb 12,000,000 ft.és ez a vételi ár abszolút nem fedezi a költségeket. mit tehetünk még???

bitike # 2010.07.19. 18:50

Üdvözlöm,a páromnak a házasságunkba hozott végrehajtási ügye van.Házasági vagyonnyilatkozat készült az ingatlanom,és az ingóságaimról.A páromnak tulajdonjoga nincs az ingatlanomban,a végrehajtó eljöhet,és kiürítheti a lakásom?Köszönöm.

bitike # 2010.07.19. 21:16

Üdvözlöm,a párom a házasságunkba hozott egy végrehajtási ügyet.A házasságkötésünkkor vagyonnyilatkozat készült az ingó és ingatlan vagyonról,a párom oldalán csak egy hitellel terhelt autó szerepel.A kérdés az lenne,hogy a végrehajtó elverheti-e rajtam a port.köszönöm.

bitike # 2010.07.19. 21:17

Elnézést a duplázásért,csak most vettem észre a bakit.

monalisa1 # 2010.07.19. 21:45

A vagyonnyílatkozat igazolja mi a te kizárólagos tulajdonú ingóságod, ahhoz a végrehajtó nem nyúlhat. Ami azon kívül van azt viheti mint házastársi közös ingóságok - egymás tartozásaiért egyetemlegesen feleltek. (Később a fele vagyoni értéket megpróbálhatod a párodtól valahogy bevasalni...)

A végrehajtó mindent használt értéken számít, te is ekként járhatsz majd el a későbbiekben, ha, és amennyiben.

"Mona"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2010.07.19. 21:55

Ha a kocsit lefoglalja azt általában 30 napig még nem viszi el. (Ott áll majd de használni nem lehet.) A 30 nap türelmi idő arra van hogy az adós ez idő alatt valahogy rendezze a tartozását.

A 30 nap letelte után a végrehajtó közli melyik használtautó kereskedésben kell a kocsit leadni., ha a férjed nem intézi, az elszállítás díja általában 60 ezer forint mely csapódik a végrehajtási költséghez.

A kereskedő bagóért eladja majd a kocsit, neki nem érdeke hogy "jó ár" jöjjön be érte.

Az lenne a legjobb ha ezen 30 nap alatt a férjed tudna szerezni vevőt a kocsira, aki a végrehajtónak fizet., ekként eljárva kisebb a veszteség.

Ha nincs más értékesebb lefoglalási ingóság mint a kocsi, az autó elvesztése tud a legjobban fájni...

Meg kellene próbálni a családi- rokoni körben segítséget kérni a rátok szakadt bajban.

ml.

bitike # 2010.07.20. 03:54

Szóval,ha jól értem,akkor a végrehajtó munkatársa az autón kívül kénytelen lesz üres kézzel hazamenni,mivel semmilyen más ingósága nincs a páromnak.Köszönöm a választ.

batyuné # 2010.08.05. 18:25

Tisztelt Végrehajtó!

Megírtuk a végrehajtónknak a férjem vételi szándékát. tettünk az árra is ajánlatot, ami meghaladta az értékbecslés árát ( biztos ami biztos alapon ). Mire a végrehajtó küldött egy levelet, hogy nem lehet árverésen kívül, de árverési vétel hatályával élnünk, mivel az összes jelzálogjogosultnak és a végrehajtást kérőnek is bele kell egyeznie "egybehangzó jognyilatkozattal" hogy a férjem legyen a vevő. Kérdezem én, hogy nekünk értesítenünk kell a vételi szándékról az összes jelzálogjogosultat és végrehajtást kérőt, vagy pedig ezen szándékunkról a végrehajtónak kell tájékoztatnia a többi felet?

végrehajtó1 # 2010.08.05. 18:31

Ha az önök által felkinált vételi ár nem fedezi a teljes tartozást beleértve a vh költségeket is akkor kell a az összes hitelező írásdbeli hozzájárulása.

Ha fedezi akkor nem kell.

Már nem emlékszem arra hogy fedezi-e?

batyuné # 2010.08.05. 20:21

nem sajnos nem fedezi, ezért is érdeklődöm, hogy hogyan kell a felekkel megállapodni? Nekünk kell velük felvenni a kapcsolatot?

végrehajtó1 # 2010.08.06. 06:08

Ez esetben igen:(