Mesterséges intelligencia bevezetésén gondolkodik? Ne feledkezzen meg annak (negatív) környezeti hatásairól!
A mesterséges intelligencia (MI) rohamos térnyerése jelentős üzleti lehetőségeket rejt magában, ugyanakkor új kihívásokat is teremt – különösen az ökológiai lábnyom szempontjából. Ahogy a vállalatok egyre inkább az ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) célkitűzések mentén kívánják működésüket alakítani, elengedhetetlenné válik az MI környezeti hatásainak felismerése és mérséklése.
MI & ESG
Az MI a digitális átalakulás sarokkövévé vált, és számos iparág – az egészségügytől a kiskereskedelmen, közlekedésen, oktatáson és energetikán át a pénzügyi szektorig – működését forradalmasítja. A potenciális előnyök nyilvánvalók: a folyamatok racionalizálása, hatékonyságjavítás, sőt, akár a fenntarthatóság elősegítése, például az energiafelhasználás optimalizálásán keresztül.
Ugyanakkor a technológia környezeti költségei gyakran nem kerülnek számításba.
Az MI-rendszerek működése rengeteg energiát, nyersanyagot és adatot igényel.
Az MI teljes életciklusa, – a fejlesztéstől a működtetésig olyan környezeti kihívásokat hordoz, mint például energiaigényes tanítási folyamat, speciális hardverigény (pl. GPU-k, félvezetők), vagy akár az adatközpontok működése.
Kutatások szerint 2027-re az MI több milliárd köbméter vizet használhat el, és energiafogyasztása akár egy ország szintjét is elérheti.
Az EU AI Act: Amit a vállalkozásoknak tudniuk kell
Az EU mesterséges intelligenciára vonatkozó harmonizált szabályok megállapításáról szóló 2024/1689(EU) rendelete („EU AI Act”) a mesterséges intelligencia eddigi legátfogóbb szabályozása, amely elsődleges célja az alapvető jogok védelme, ugyanakkor bizonyos környezeti aspektusokat is érint. Az EU AI Act elismeri az MI pozitív szerepét a környezeti fenntarthatóság előmozdításában, és bár nem tér ki részletesen annak környezeti költségeire, néhány rendelkezése már most is érinti a környezetvédelmi szempontokat, ezzel is ösztönözve a vállalkozásokat a fenntarthatósági megfontolások integrálására MI-rendszerek fejlesztése és használata esetén.
A környezetvédelem szempontjából releváns főbb cikkek az EU AI Actben:
- Alapjogokra gyakorolt hatásvizsgálat (27. cikk): A „magas kockázatúnak” minősített MI-rendszerek esetén kötelező kockázatelemzést végezni, amelynek környezeti kockázatként részét képezheti a környezeti hatás is. Egyelőre nem tisztázott, hogy az EU AI Act alatt a környezeti jóllét konkrétan ide sorolható-e, ami egyfelől kihívásokat, másfelől lehetőségeket is jelent a vállalkozások számára.
- Harmonizált szabványok (40. cikk): A magas kockázatú MI-rendszerekre szabványosítási irányelvek dolgozhatók ki. Ezek között szerepelhet az erőforrás-hatékonyság javítása és az energiafelhasználás csökkentése, így a vállalkozásoknak érdemes figyelemmel követni a vonatkozó szabványokat.
- Megfelelőségi értékelés alóli mentesség (46. cikk): Bizonyos esetekben – például sürgős környezetvédelmi vagy közbiztonsági okból – az MI-rendszerek előzetes megfelelőségi értékelés nélkül is alkalmazhatók, azzal, hogy az értékelést utólag pótolni kell. Ez rugalmasságot biztosíthat környezetbarát célú MI-rendszerek gyors bevezetésére.
- Szabályozási tesztkörnyezetek (59. cikk): Ezek lehetőséget biztosítanak arra, hogy a közérdeket szolgáló, így például környezetvédelmi MI-megoldások ellenőrzött körülmények között tesztelhetők legyenek. Ez kiváló lehetőséget nyújt a környezeti célú fejlesztések kipróbálására.
- Súlyos váratlan események bejelentése (73. cikk): A magas kockázatú MI-rendszerek szolgáltatói kötelesek haladéktalanul, legkésőbb 15 napon belül az esemény megtörténte szerinti piacfelügyeleti hatóság felé az MI-rendszernél fellépő minden súlyos váratlan eseményt jelezni, ideértve olyan váratlan eseményt vagy hibás működést, amely közvetlenül vagy közvetetten súlyos környezeti károsodáshoz vezet. Ez a kötelezettség hangsúlyozza az incidenskezelési tervek fontosságát.
- Önkéntes magatartási kódexek (95. cikk): Az EU AI Act ösztönzi önkéntes magatartási kódexek kidolgozását, amelyek többek között az MI környezeti hatásainak minimalizálása is egy önálló célkitűzésként fogalmazható meg. Ezek elfogadása előnyt jelenthet az ESG-megfelelés és a piaci megítélés szempontjából is.
ESG-kihívás kezelése: gyakorlati tanácsok vállalatok számára
Az ESG szempontból tudatos vállalatok számára a mesterséges intelligencia alkalmazása során kulcsfontosságú a környezeti hatások mérlegelése. Az alábbi lépések segíthetnek a felelős MI-alkalmazás kialakításában:
- Környezeti hatás teljeskörű felmérése: A mesterséges intelligencia bevezetésénél az ESG-célokat támogató előnyökön kívül a környezetre gyakorolt negatív hatásokat is érdemes figyelemebe venniük (energiafelhasználás, vízigény, szén-dioxid-kibocsátás, nyersanyagigény stb.).
- Fenntartható infrastruktúra kiválasztása: Törekedjenek olyan szolgáltatók kiválasztására, amelyek megújuló energiaforrásokat használnak és víztakarékos technológiákat alkalmaznak. Az MI-feladatok ésszerű elosztása szintén csökkentheti az ökológiai lábnyomot.
- Fenntartható MI-tervezés: Fejlesszenek energiatakarékos MI-rendszereket, optimalizálják az algoritmusokat, és lehetőség szerint válasszanak fenntartható forrásból származó hardvereket.
- Hatáskövetés és mérés: Alakítsanak ki rendszereket az MI-rendszerek környezeti lábnyomának nyomon követésére. Ez segíthet a belső megfelelésben, valamint a jövőbeni szabályozásokra való felkészülésben.
- Környezetbarát beszállítói lánc kialakítása: Kössön olyan szerződéseket, amelyek fenntarthatósági elvárásokat támasztanak a beszállítókkal szemben, ezzel is támogatva az ESG-célok teljesítését.
A jövő útja: felelős MI-alkalmazás
A mesterséges intelligencia kétségtelenül forradalmi előrelépést jelenthet a vállalati működésben és az ESG-célok elérésében, de csak akkor, ha annak környezeti hatásai is szem előtt maradnak. A proaktív hozzáállás, a fenntartható tervezés, a megfelelő infrastruktúra kiválasztása, és az ellátási lánc felelősségteljes kezelése biztosíthatja, hogy az MI valóban előmozdítsa a fenntarthatóságot, és ne csak a jövő technológiája, hanem a jövő bolygójának záloga is legyen.